Mezeler - Ordövrler Kısır -Havuç Tarator-Çotanak Zeytinyağı Sponsorluğunda

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.005
595.671
42
Merhaba
Yemek sayfası takipçileri:KK3:
Uzun bir aradan sonra iki tarif ile yine buradayım:KK73:
Aslında her ay olduğu gibi bana tarif kalmadı yani sarımsaklı ve sarımsaksız cacık dışında:skandal:Birini nane diğerini pul biber ile süsleyecektim:KK30:.Oysa mevsim dışı sebze pek kullanmam:KK12:
Tarifleri alan arkadaşlar tariflerini yapamayınca tarif bana kaldı.:KK33:
Dahliadivin Dahliadivin canım tarifler için teşekkür ederim:KK74:Sen benim için almıştın değil mi:KK60:İşlerinde kolaylıklar diliyorum:KK200:

:KK6::spor:

Mezenin Tarihçesi

İlk mezenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir fakat zeytinyağını ilk bulanlar Giritlilerdir. Soğuk mezelerde genellikle zeytinyağı ile yapıldığından ilk mezenin de Giritliler tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Zeytin ağacına ilişkin mevcut en eski veri Ege Deniz’indeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir.
Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti’ne M.Ö 4.500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Zeytinyağının bulunuşu ile yemek kültüründe de değişiklikler olmuştur. Zeytinyağının aromasıyla yemekler daha lezzetli ve daha dayanıklı hale gelmiştir. Osmanlı Saray mutfağında da zeytinyağlı yemekler mevcuttu...
Geçelim tariflerimize:KK25:
Kısır

Kısır Malzemeleri
1.jpg

*6 çay bardağı ince bulgur
*4 çay bardağı sıcak su
*2 yemek kaşığı domates salçası
*1 yemek kaşığı biber salçası
*2 tatlı kaşığı köfte baharatı(7 türlü veya köfte baharatı olarak alabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı kimyon
*2 tatlı kaşığı sumak
*2 tatlı kaşığı pul biber(bu zevkinize kalmış koymayabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı tuz
*Yarım limon
*1/2 çay bardağı nar ekşisi
*2 orta boy kuru soğan
*2 diş sarımsak

Yeşillikler
Dilediğinizi koyup çıkartabilirsiniz.
*Maydanoz
*Marul
*Kırmızı lahana
*Domates
*1 su bardağı zeytinyağı veya dilediğiniz sıvı yağ

Kısır Yapılışı

Öncelikle bulgurumuzu birt kaba alıyoruz ve üzerine sıcak suyumuzu ekliyoruz.Üzerini kapatıp yumuşamasını(şişmesini)bekliyoruz.
2.jpg
3.jpg
4.jpg

15 -20 dk sonra karışmaya hazır:)Ben biraz iri bulgurla yapıyorum o sebeple bu kadar bekledim.simit veya esmer bulgurla yaptığınızda 10 dk içinde hazır olur.
5.jpg

Üzerine soğan,sarımsak,salça,baharatlar,nar ekşisi ve limonu sıkıp karıtırıyoruz.Dilerseniz kaşıkla dilerseniz ellerinizle karıştırın.Elimizle karıştırınca daha iyi karışır.
6.jpg

Üzerine ince ince doğradığımız yeşillikleri ekliyoruz:)Domatesler bahçemizden:)Ham domatesler bekleyince kızardılar:)Onları kullanıyorum.Yoksa mevsim dışı pek kullanmam:)
7.jpg

Ben yağı üzerine ısıtıp döküyorum.Bunu Gaziantep'te öğrendim farklı bir lezzet katıyor:)
8.jpg

9.jpg

Sonra iyice harmanlıyoruz.
10.jpg

Kısırımız hazır:)
11.jpg

Turşu,ayran ve marul eşliğinde sunum yapıyoruz.
12.jpg
13.jpg
14.jpg

15.jpg
16.jpg

17.jpg
18.jpg
19.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg
27.jpg

30.jpg

Havuç Tarator

Yemeklerimize,çay davetlerimize eşlik eden,lezzetli bir o kadar kolay bir tarifi sizinle paylaşacağım.
Cacıktan esinlenirek yapılan havuç tarator kış aylarında daha fazla tercih edeceğimiz eşsiz bir tat:kk77:

Malzemeleri
1.jpg

5-6 adet havuç
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 kase yoğurt
5-6 tane ceviz
pul biber
Tuz
1 diş Sarımsak

Havuç tarator Yapılışı

Öncelikle havuçlarımızı yıkayıp,rendenin iri kısmı ile rendeliyoruz.
Daha sonra tavaya 2 kaşık zeytinyağı yağ ekliyoruz.Sarımsakları minik minik doğrayıp 1-2 dk çeviriyoruz.
2.jpg

Rendelediğimiz havucu ekleyip üzerine tuz ekliyoruz.3-4 dk kadar tavada çevirip altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
3.jpg

4.jpg

Tavaya 2 kaşık zeytinyağı ekleyip cevizlerimizi atıyoruz ve 3-4 dk çeviriyoruz ve üzerine pul biber veya toz kırmızı biberi ekleyip ocağın altını kapatıyoruz.
5.jpg

6.jpg

Süzme yoğurt kullanırsak daha iyi olabilir.Ben yoğurdu evde yapıyorum bu sebeple hazırlar gibi çok koyu olmuyor.O sebeple tülbente koyup yarım saat kadar süzülmesini sağladım.
Havuç sıcak iken yoğurt ile buluşturmuyoruz bu sefer sulanır:)İsteğe bağlı mayaonez veya avakado ekleyebilirsiniz.Kıvamı değiştiryor.
Yoğurdumuza tuz ekliyoruz.
7.jpg

Soğuyan havucumuzun üzerine yoğurdumuzu ekliyoruz:)
8.jpg

Karıştırıp üzerine cevizli,pul biberli sosumuzu ekliyoruz:)
9.jpg
10.jpg

Afiyet olsun:)

11.jpg

12.jpg
13.jpg

16.jpg
17.jpg

18.jpg

15.jpg

14.jpg

IMG_20201122_190508.jpg

Yarışmaya katılmak İçin ben istemiştim aldılar demiştin 😂 yapmamış arkadaşlar keşke alaydım da yapaydım 😎
Keşke tekrar sorsaydın🤗
Kaç gündür konuda yazıyorum.İadeler var,isteyen yok ben yapacağım diye🤣
Hatta başkada var ben bunu seçtim🤣

X