Kıskanç bir eş olmak istemiyorum

Öncelikle kolaylıklar diliyorum umarım en sağlıklı şekilde atlatırsınız kıskançlığı.. :)

Ben de eskiden sevgili olduğum zaman hiç kimseyi kıskanmazdım eşim dahil. hiç en ufak kıskançlığım yoktu. Ama bir evlendim.. 1 2 yıl sonra kıskançlık huyu başladı hatta pik yaptı. Psikologa gittim. Babasız büyümek çıktı altından. Çocukluğa dayanan Bu şekilde travmatik bir şey yatıyordur belki altta.

:) Aklınıza o tarz bir şey geldiğinde zihninizi başka bir şeye yönlendirmeye çalışın. ben öyle yapıyordum şu an çok daha iyiyim. Mesela evinizle ilgilenin , alışveriş sitelerine bakın , bilimsel makalelere bakın. Ne bileyim işte o an'ı geçiştirin.

Öncelikle kolaylıklar diliyorum umarım en sağlıklı şekilde atlatırsınız kıskançlığı.. :)

Ben de eskiden sevgili olduğum zaman hiç kimseyi kıskanmazdım eşim dahil. hiç en ufak kıskançlığım yoktu. Ama bir evlendim.. 1 2 yıl sonra kıskançlık huyu başladı hatta pik yaptı. Psikologa gittim. Babasız büyümek çıktı altından. Çocukluğa dayanan Bu şekilde travmatik bir şey yatıyordur belki altta.

:) Aklınıza o tarz bir şey geldiğinde zihninizi başka bir şeye yönlendirmeye çalışın. ben öyle yapıyordum şu an çok daha iyiyim. Mesela evinizle ilgilenin , alışveriş sitelerine bakın , bilimsel makalelere bakın. Ne bileyim işte o an'ı geçiştirin.
Çok teşekkür ederim.Üslubunuz ne kadar güzel.🌺

Eşiniz iş arkadaşlarıyla gayet samimi olabiliyorken siz neden olamıyorsunuz?

İşyerinden biriyle mesai saati dışında mesajlasa bilir misiniz?

Evet sizin takıldığıniz noktalar abartılı, böyle ömür geçmez. Ama eşiniz de sizin ona olduğunuzdan daha katı geldi bana.

Bizim de kadın erkek ilişkilerinde belli bir sınırımız vardır eşimle ama ona ayrı bana ayrı bir muamele yoktur,olamaz.

Yaşlarıniz küçük ikinizinde, bu şekilde yıpranmış bir evlilik çıkar ortaya.

Uzmanından yardım alın beraberce, daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek için.

Sokakta ağlayan kadına iyimisiniz? diye sormasından gurur duyardım. Buna kızmanızı neye bağlıyorsunuz? Merak ettim
Çok uzun olmasın diye her detayı yazamadım.O kadın oldukça açık giyinmişti.Tepesinde dikilen takım elbiseli bir adam vardı ve kadını azarlıyordu.Bize de kötü kötü baktı ve saat geçti.Ben açıkçası başımıza bir şey gelir diye o an gerildim.Herkesin hayatına karışmasını istemiyorum.Kahramanlığa soyunmasını.O adam o anda eşimin üstüne yürüse ne olacaktı ülkenin hali malum.Bir yandan iyi niyetli bir eşim var diye seviniyorum evet ama bir yandan da bu iyi niyetinden dolayı suistimal edilir,başına bir şey gelir.Bunlar geliyor aklıma.

Bir şeye bağlayamıyor bence yaptığının saçma ve kötü olduğunun o da farkında ama engel olamıyor.
Haklı olduğum belki bir iki nokta vardır diye düşünüyorum ama genel olarak evet kesinlikle değişmem lazım farkındayım.Özeleştiri konusunda çok iyiyimdir ama uygulamaya gelince yapamıyorum işte.

Konuyu başka yerlere çekmeye sakın çalışmayın.Anlattığım tabloyu gözünüzün önünde canlandırın gayet açık yazdım.Kimsenin ne giydiği beni ilgilendirmez öyle bir insan değilim.O adam başında dikiliyordu kadının ve sevgilisi ya da eşi değildi belliydi belalı bir durum olduğu.Onu demeye çalışıyorum.

Konuyu başka yerlere çekmeye sakın çalışmayın.Anlattığım tabloyu gözünüzün önünde canlandırın gayet açık yazdım.Kimsenin ne giydiği beni ilgilendirmez öyle bir insan değilim.O adam başında dikiliyordu kadının ve sevgilisi ya da eşi değildi belliydi belalı bir durum olduğu.Onu demeye çalışıyorum.
Kadın açık giyinmişti vs gereksiz detaylar veren sizsiniz. Biz okuduklarımıza göre yorum yapıyoruz sonucta?

Ben size o anda korktum diyorum.Her şeye karışmasını istemiyorum diyorum.Siz sanki kadının yaşam tarzına,giyimine laf ediyormuşum gibi,konuyu saptırıyorsunuz.Ben o anda o adamla kadını giyim tarzlarını ve konuşmalarını gördüm.Adamın kadını bir şeylere zorladığı belliydi.Gidip niye muhattap oluyorsun dedim.Polis çağıralım gerekirse dedim.Sıkıntılı bir durummolduğu belliydi yani.Gereksiz bir detay değil,ağlayan herhangi bir kadın değil.Farklı bir problemi olan biri gibiydi.Onu belirtiyorum.Nasıl anlamak isterseniz öyle anlarsınız.
Kadın açık giyinmişti vs gereksiz detaylar veren sizsiniz. Biz okuduklarımıza göre yorum yapıyoruz sonucta?

Siz kıskanç olduğum için ,benim muhafazakar,insanların giyimine,yaşam tarzına karışan biri olduğumu sandınız.Kafanızdaki etiketleri yapıştırmak için bu kadar hazırda beklemeyin ben öyle biri değilim.Dernek üyeliklerim var benim,kadın hakları şovu yapamazsınız burada bana.

Konuyu başka yerlere çekmeye çalışan iki kişi oldu.Onlar dışında herkese çok teşekkür ediyorum.Uzman yardımı alacağım.Meditasyona başlarım belki.Bilemiyorum bir yolunu bulacağım.Ne kadar özeleştiri yapsam da bazen öyle gözüm dönüyor ki kendimi haklı sanıyorum.Dışarıdan birinin yorum yapması iyi oluyor.Umarım başarabilirim.💕

Eşiniz iş arkadaşlarıyla gayet samimi olabiliyorken siz neden olamıyorsunuz?

İşyerinden biriyle mesai saati dışında mesajlasa bilir misiniz?

Evet sizin takıldığıniz noktalar abartılı, böyle ömür geçmez. Ama eşiniz de sizin ona olduğunuzdan daha katı geldi bana.

Bizim de kadın erkek ilişkilerinde belli bir sınırımız vardır eşimle ama ona ayrı bana ayrı bir muamele yoktur,olamaz.

Yaşlarıniz küçük ikinizinde, bu şekilde yıpranmış bir evlilik çıkar ortaya.

Uzmanından yardım alın beraberce, daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek için.
Ben insanlarla samimi olmaktan hep korkarım.Derin travmalarım var.Çok uzun hikaye.Mesela ilk aklıma gelen lisede bir felsefe hocası vardı.Çok iyi biri olduğunu düşünürdüm.Sohbetler ederdik.Bir gün bana aşık olduğunu söylemişti.50 yaşında bir öğretmen bahsettiğim adam.Yani kısacası benim geçmişim biraz sıkıntılı.Insan ilişkilerim de o yüzden mesafelidir.Soğukkanlıyımdır.

Tüm yorumları okumadım ama mesaj sahibinin üzerine giden yorumlar var. Arkadaşlar biz insanız insan. Ve her türlü şey başımıza gelebilir. Kıskançlık da dozunda iyi fazlası zarar. Ben de yaşadım, çekene de karşıdakine de zor. Terapi alın bence. Tabi kocanız haklı mı bilemiyorum, eğer iyiliği hem kadın hem erkeğe yapıyosa haklıdır ama sadece bayanlara yardımcı oluyosa soru işareti

Eşinizin sizin tartışmanıza karşılık anlayış göstermesi, sesini yükseltmeyip sizi dinlemesi, bazı konularda özeleştiri yapıp size hak vermesi çok güzel bir şey. Elbette kendisini en iyi siz tanırsınız ancak sırf bu güzel davranışına bile tutunarak güvenin ona, güvendiğinizi de hissettirin. Aksi halde bir süre sonra sizin ona güvenmediğinizi düşünüp sevginizden şüpheye düşebilir, üzülebilir.

Kıskançlık dediğiniz duyguya ben sahiplenmek diyorum. Yol arkadaşı olduğunuz kişiyi sahiplenmenin bazı arkadaşların yorumlarının aksine özgüven eksikliği, ya da yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ancak bu duygunun kıskançlığa doğru gittiğini ve size zarar verdiğini söylüyorsanız, yapmanız gereken şey, bir tepki vermeden önce uzunca düşünmenizdir. Bu olay sizin başınıza değil de, en yakın arkadaşınızın başına gelseydi ve sizden tavsiye isteseydi ona ne söylerdiniz? Yüksek ihtimal kendi yargılamanız kadar ağır bir hüküm vermezdiniz o zaman.
Ben böyle durumları genellikle hayatı güzel geçen insanlarda görüyorum. Sanırım başka bir sorunumuz olmadığı için, en sevdiğimize karşı acımasız olmak geliyor içimizden. Ama bu doğru değil..

Bana da psikoloğum aynısını söylemişti . Bilinçaltında terkedilme korkusu varmış .ah bu babalar ..

Bana da psikoloğum aynısını söylemişti . Bilinçaltında terkedilme korkusu varmış .ah bu babalar ..
Babamı 2 yaşındayken kaybetmişim. Hızlı yaşayıp genç ölenlerden... Allah artık bizlerin çocuklarına güzel babalar nasip etsin canım :) çocuğum yok henüz ama daha olmadan en büyük hayalim babasıyla olan sağlıklı ve sevgidolu ilişkisi olması.

X