Kitap Günü yeni anket (Katılmak isteyenleri listeye dahil edebilirim)

Yeni kitaplarımız

• Ankete Katılan
    18
  • Anket Kapalı .
bende perşembeye bitiririm diye tahmin ediyorum kızlar, haftaya başlarız eleştiri ve yorumlara inşallah dimi...

bende bitirdim arkadaşlar
ben yazıyım o zaman düşüncelerimi
(henüz bitirmemiş olanlar yada kitabı okumak isteyim henüz okumamış olanlar düşüncelerimi okumasın heyacanlarını kaçırmak istemem)

hani yazmıştım ya katile ilgili bir tahminim var diye ilerleyen sayfalarda o tahmindende vazgeçtim
kim çıkacak diye merak ederken gerçekten süpriz oldu katiilerin kimliği.
en başta kitapta ilk isimleri geçtiğinde demir ve yekta ile ilk karşılaştıklarında şöyle bir acaba geçmişti aklımdan çünkü yekta da istanbulla ilgili meraklı ilgili bir karekterdi sonra ne alaka diyip unuttum gitti.
yalnız ajandada demirin adını görene kadar kitap tek düze gitti bence
heyecanımı arttırmadı hiç.
nitekim demirin adını gördükten sonra soluksuz bir çırpıda okuyuverdim.
ajandada demirin adını görünce ortada daha birşey yoktan hemen katil olabilecekleri nevzatın aklına birden gelmesi saçma geldi biraz.
birde onca sayfa çok gereksiz açıklamalar diyaloglar vardı sanki.
mesela adem yezdanın güvenlikçisi eski polis ercanı nevzat, müdürün ofisinde sorgularken
adam tam 4 5 sayfa geçiyor adamlarını necdetin evine niye gönderdiğini anlatamıyor
ama ama ..
bi dakika..
yanlış anladınız tekrarlaayıp duruyor. türk filmlerindede anlatamaz ya oyuncu derdini ne olur dinle diyip durur. :)) halbuki bunları söyleyene kadar söyleyiverse cümlesini olup bitecek :))
aynı gereksiz uzatma demirle yektayla, nevzat ve evgenianın ilk karşılaşmalarındada var
bir kaç sayfa yektanın şiirleriyle şakalaşıyorlar sonra yok yok aslında iyi yazar filan sonra yine şaka uzayıp gidiyor.
birde aynı bölümde kitaba demir ve yektayıda dahil edecek ya yazar bir karşılaşma ayarlaması lazım.
bunlar evgenia ve nevzat sohbet edip onca yol gitmelerine rağmen karşılarına çıkan yaralı köpek bahtiyar çıkıyor :)) ne tesadüf dünya küçük
halbuki herhangibir köpeği yaralı diye götürseler daha mantıklı olurdu.
sonra durun daha bitmedi :))
leyla karekteri güçlü bir şüpheli nevzat ne varsa ona soruyor ona danışıyor yahu yokmu başka sorabilecek danışabilecek tarihçi hayret yani
hani belki şüpheli olduğu için sürekli konuşmak nabız yoklamak istiyor olabilir ama insan başka bir uzmanlada ayrıca irtibata geçer bence.
evgeniya- nevzat ile zeynep - ali durumu sonuca bağlanmadı herhalde başka kitabında bu karakterlerden devam edecek yazar.
birde bazı yerlerde sanki okur dur sen düşünemezsin ben senin yerine düşüneyim şüphe uyandırayım tarzında cümleleri çok sık kuruyor. mesela leyla karekteri bişey söylüyor veya yapıyor ardından hemen yazar acaba leyla yanıltmak içinmi böyle yaptı yada gerçekten samimi mi gibi cümle kuruyor.
yani onu bırakta okur düşünsün şüphelensin zaten polisiye veya gerilim okumanın zevki orada.
şimdilik aklıma gelenler bunlar
yazar yinede sonunu iyi bağlamış. istanbulla ilgili güzel bilgiler vermiş. emeğine sağlık. not verecek olsam 6 verirdim herhalde.

merhaba hanımlar madem bir arkadasımız yorumlara girmis bende gireyim...
dikkat spoiler içerebebilir.(hep bunu yazmak istemiştim:)
)
şaka bir yana gnydn64 ile aynı fikirdeyim..eminim çogumuzda benzer taraflardan bakıyoruz kitaba..polisiye kurgu oldugu süpriz bir son heyecan arttırıcı sayfalar..acaba ne olacaklar..açıkçası ilk kitabı elime aldıgımda ben de o açıdan bakıyordum kitaba..demir ile yektanın katil çıkması biraz şaşırtıcı olmuş ama heyecan dozu düşüktü...ve bu açıdan bakıldıgında bir çok boşluk var..ama bana göre ahmet ümit bu kitabı yazarken kurguda ziyade tarihe odaklanmış..bir nevi sophienin dünyası misali tamaen ögretici tarafı agır basmış..ki bilmedigim bir çok şeyi bu kitap sayeinde ögrendim..ve ögrenmekte istiyorum..bir sonrakikitapta görüşmek üzere hepinizi mıncırdım..

Yorumlara katılmakla birlikte bana en tuhaf gelen ayrıntı o kadar turistik, bilinen ve merkezi yerler olmasına rağmen cesetlerin bırakıldığı yerlerde neden hiç kamera kaydı yoktu.
Bence yazarın en büyük eksiği bu.
Oralarda acaba kamera yok mudur diye düşünüyorum ama vardır herhalde değil mi?
Onun dışında tarihi bilgiler vermesi gerçekten çok güzeldi.
Ben polislerin kendi aralarındaki diyaloglara hiç takılmadım çünkü bence normaldi.
Ana karakterler diye çok zeki, mantıklı sohbetler etmek zorunda değiller.
Asıl öyle olsaydı doğal olmaz, gözümüze çok batardı.
Cinayetlerin işleniş şekli, bir sonraki cesedin nereye bırakılacağı, neden avuçlarına sikke bırakıldığı soruları önemli merak unsurlarıydı.
Bir solukta okunmuş bir kitap kategorisine girmese de vasat ya da kötü diye değerlendirme yapmanın da haksızlık olacağını düşünüyorum.
Dan Brown tarzı yazarlarla da kıyasladığımda bence aralarında çok büyük bir fark yok.
Daha doğrusu Dan Brown'un dilinde, olayları işleyiş şeklinde vs. çok çok üstünlük yok.
Özetle ben kitabı okurken keyif aldım ve sıkılmadım.
Biri sorduğunda da tavsiye edebileceğim bir kitap.

diğer dört yoruma katılmaktan başka ne diyebilirim diye düşündüm açıkçası bulamadım
kurgu 3 polis üzerine yerleştirilmiş ve bu karakterler polis olmakla birlikte en ilginç polisler falan öyle tekdüze bir halleri yok
genelde yabancı polisiye okuduğum romanlarda ya kurgu dışardan bir karakter üzerine oturtulur ki araştırmalardan bi haber olunur yada bir polis ile işbirliği yapar
ama tabiki kurgu 3 polis üzerine olunca ne yani araştırmalar bu kadar basit mi diye sormadan yapamadım
hiçbirşey araştırılmıyor ama araştırılıyor gibi
ne kamera kaydına bakılıyor ne birşey
katiller dikkat çekilmeyen tipler içinden çıkıyor
bizim bu ayrıntılarıda arada ki eğlence konuşmaları içinden çıkarmamız bekleniyor
benim en sıkıldığım yerler ve resmen hiç dikkat etmedğim kısımlardı o bunalımlı arkadaş bölümleri
genelde okuduğum yabancı polisiye gerilim romanlarında
katiller ya açıkça önceden verilir yada alternatifler verilir bulma kısmı sonuna kadar okuyucuya bırakılır
acaba dedim hani sağ gösterip sol vurmak için katiller efsunla ömer mi diye çok düşündüm en az onlar üzerinde durduğu için
ama hiç alakasız yerden katiller çıktı saçmaydı
çok polisiye gerilim okurum bunlardan
dan brown aralarında en polisiye olmayandır
maxime chattam
tess gerritson
glean meade
jean-cristophe garange
agatha cristie
ama hç böyle bir kurguyla karşılaşmadım
normal diyemeyeceğim roman için çünkü bazı yabancı romanlara bile aman normal olmuş deyip beğenmemiştim
bence vasat altında bir romandı (vasat= normal)
özellikle takıldığım yerlerden biride
nevzat başkomser hemen arkadaşının adını görür görmez nasıl öyle huylandı ki ne yani belki arkadaşı bu adamla tanışmıştır ve belki papağanlarını yada hayvanlarını tedavi etmiştir olamazmı
adem yezdan arkadaşlıyla görüştü diye hemen neden katil olduğunu anladı ki sempatiksalakcinni

bunun dışında beğendiğim ksımlar ise
istanbulun tarihi ve istanbulu yöneten krallarla ilgili verdiği bilgiler benim için süperdi çok beğendim açığ tarih kitabından okusam asla beğenmez okumazdım sıkılırdım ama burda konu içinde beğendim
ve unutacağımıda sanmıyorum
Byzantion-Byzas
Constantinopolis -Constantinus
II. Teodosius
Justinyen
bunlar benim için bilinmezdi ama artık hakkında birşeyler bildiğim imparatorlar oldular
:))osmanlı tarihinide az çok biliyordum
mihrumah sultan camisinin hikayesini eşim anlatmıştı onuda biliyordum ama bir yazılı kaynaktan okumak hoş oldu
kitabın tarihi kısımları güzel
polisiye kısımları gerilimsiz ve sıkıcı oldu:kahve:

punchse aynen katılıyorum canım
nevzat komserin demirin adını görünce aklına hemen katil olabileceğinin gelmesi alakasız olmuş.
polisiye yada heyecan gerilim tarzı romanları çok seviyorum ama çok kaptırmak istemiyorum kendimi o yüzden sadece dan brown, maxime chattam ve grangenin hemen hemen tüm kitaplarını okudum. kesinlikle heyecanı verişleri merak uyandırma vs. bambaşka.
yinede emeğine sağlık ahmet ümitin polisiye için değilde istanbulla ilgili özet bilgiler için okunmalı

Bence kartviziti görünce katilin Demir olması düşünmesi tuhaf değildi.
Benim de hemen aklıma geldi.
Katilin tıp bilgisi olduğu, kesme biçme işlerinde uzman olduğu zaten biliniyordu.
Sonra en son görüştüğü kişi Demirdi ve adamdan sonra hiç haber alınamamıştı.
Demir de Yezdan da tutunamamış insanlardandı.
Yezdan'ın İstanbul hakkındaki bilgisi ve katil olsam şuraya koyardım diye doğrudan söylemesi zaten daha önceki sayfalarda da komisere tuhaf gelmişti.

okurum falan dedim ama ay sonu geldi kızlar kitap bittimi sizde? ben 250. sayfadayım
kendime 2 gün daha veriyorum bitirmek için yeni kitaba geçmek istiyorum artık

okurum falan dedim ama ay sonu geldi kızlar kitap bittimi sizde? ben 250. sayfadayım
kendime 2 gün daha veriyorum bitirmek için yeni kitaba geçmek istiyorum artık

azmettim ve şuan 450deyim
yarın yada uyumazsam bu akşam biter:KK54:

bnde henüz bitiremedim kızlar işyerimde sorunlar yaşıorum :KK14:
kitaba bakamıorum bile ama az kaldı bitiricem inş. bu hafta o yüzden yorumlarınızı okumadım ama şu ana kadar sıkılmadım kitaptan iyi gidiyor yani..

Kızlar kendi aranızda bir kitap kulübü kurmanız çok güzel ya, bende aranıza katılmak istiyorum, mümkün müdür acaba?

Son düzenleme:
X