Kızım benimle yaşamak istemiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba kadınlar kulübü.. Tek üye olmak isteme sebebim kızım.. Kızım şuan 6 yaşında 7 yaşına girecek ilköğretim 1.sinif öğrencisi arkadaşlarını ve okulunu çok seviyor. Babasıyla boşandık ve anneanneyle yaşamaya başladık. Boşandığımda 4 yaşındaydı. Fakat doğduğundan beri çalışmak zorunda kaldığım için 3 aylıktan itibaren sabah bırakıp akşam aldım. Bosanip annemin yanına geçince 2.5 sene kadar gececi çalıştım, ben biraz sinirli bir insanım herseyin düzenli ve olması gerektiği gibi olsun isterim annem biraz daha sakin ve gulectir. Kızıma bağırınca hep araya girip korumuştur. Şuan yeni evliyim fakat kızım benimle yaşamak istemiyor beni iki üç günde bir görmeye gel ben anneannemi bırakmam diyor çok uğraştım zorla aldım getirdim gece ağlamasıyla geri götürdüm akıl verebilecek birisi var mı?
Evlenmeden önce çocuğunuzla olan ilişkinizin üzerinde dursaydınız keşke ilk önce. Anneannesiyle kalmak istemesini çok iyi anlıyorum şurada anlattıklarınızdan.

Anneanne yanında güzel şeylere alışmamış çocuk. Söylediği sözler, tavırları normal değil ama sizin aranızda bağ oluşmadığı için orayı tercih ediyor. Bir uzmandan yardım alın bununla ilgili.
Bunları evlilik öncesi düşünüp, önceliğiniz yapmaliydiniz tabi, bu süreci anne kız tek yasmaliydiniz, kızınız için bir de eşiniz faktörü olacak. Yine de vazgeçmeyin, ileride 6 yaşında ben seni istememiştim evet anne demeyecek kızınız. Bari bundan sonrasını toparlayın.

Son düzenleme:
Hep çalışmasıyla tam alakalı değil bence. Bir sürü çalışan anne çocuğu annesi çalışırken bakıcı veya anneanne/babanneyle kalıyor. Ben de anneannemle kalırdım annem işteyken. Hep çok sevdim çok yakındım ama annemle mukayese bile edilemezdi. Bence konu sahibinin yaşadığı sıkıntının iki farklı temel sebebi olabilir:
1) annesinin asabi ve düzen bağımlısı olmasına karşılık anneannesinin güleç bir insan olması. Ben bu yaşımda asabi düzen bağımlısı insanla anlaşamıyorum çocuk için daha zor.
2) annesinin eşini sevmemiş, bir yabancıyla birlikte yaşama fikrinden hoşlanmamış olabilir.
Konu sahibi en önemli tavsiyem çocuğunuz için pedagog kendiniz için psikolog desteği alıp hep beraber bu problemi çözün.
Işte gerektigi ilgiyi vermemiş.Sadece çocugun yanina akşam gelirsen ninesini daha çok sevmesine şaşmamali.çalışan anneler çok çocugu onlari çok seviyor ama bu kadın muhmetelen çocukla çok ilgilenmemiş işten gelince ona zaman ayırmamış biraz sert kadịn gibi geldi bana.
Benim bir akrabam karısından bu yüzden boşandi 3 çocukları var ama kadın çocuklariyla hiç ilgilenmiyor kafayi çalışmakla bozmuş.Ha bu arada maddi açidan hiç bir eksik yok kocası baya iyi kazanıyor karısı doktor her işine kadar kocasi ayarladi.Ama kadın ne gelir çocuklara yemek yapar ne hasta olunca ilgilenir nede başka birşey yapar.Kocasi bu durumdan bıkti geliyorum goruyorum çocuklar hasta anne ortalikta yok.Ben çalışıyorum yapamam diyor.Bakıcı baktı hep ama çocuklarin anneyede ihtiyaci var.Haklıydi erkek.Hem ilgili baba hemde ailesine herşeyi sunmuştu.Çocuklarin ikisi babasinda biri annesinde ev bile aldi verdi karisina çocukla zorluk çekmesin diye böyle adamdan boşandigi için şimdi kafasini daglara taşlara vuruyor barişmak istiyor ama adam kabul etmedi haksizda sayilmaz bende etmezdim kendi ailesini işi yüzünden mahv etdi.Adam sana çalışma demedi sadece çocuklarinlada ilgilen anne olarak evinede bak dedi ama yapmadı şimdide artik geç.
O yüzden çalışan bir anneysen her şeyi önceden düşünmelisin çocuguna ailenede zaman ayırmalısın hepsi dengede olmalı olmazsa sonuç maalesef böyle oluyor.

Çocuğun asıl bakimvereni ona emek veren kişi ananesi . Şu düzen olmayınca sinirleniyorum diyen insan görünce bogasim geliyor ya çocuğun görevi bu dağıtmak , karıştırmak işleri bu yani . Yoksa dünyayı nasıl öğrenecekler.

Kızınız kendine gerçekten şevkat duyan ananesi yanında kalmalı. Gerçekten anne olmaya karar verdiğinizde çocuğu yanınıza alın

Yeni evimizi kızımızla beraber dizdik odasistediği renge boyadık istediği yatağı aldik hersey istediği gibi yapıldı ama okulumu ve anneannemi bırakmak istemiyorum diyor şimdi
Her şey öyle sizin istediğiniz gibi olmuyor işte. O çocuk bir düzen kurmuş orada. Arkadaşlarına, yaşadığı yere alışmış. Annemi küçükken anneannesine göndermişler dönerken hiç dönmek istememiş. Halen anlatır gözleri dolar. Zorla döndürmüşler ve anne babasıyla anne baba samimiyeti geliştirememiş. Onun acısını yaşıyor halen. Başta ilgilenemedim işlerim vardı diyorsunuz, o çocuk da sizin sorumluluğunuzda olan en önemli şeydi. Her şeyi oturttum dersiniz bakarsınız ki çocuğunuz var olan düzene çoktaaaan uyum sağlamış. En baştan kimseye teslim etmeden siz ilgilenecektiniz.

Kizim ve eşim çok iyi anlaşıyor hattta bana baba diyesim geliyor diyor onunda anneannede kalmasını istedi evlendik geldik orda beraber kaldik ben derdimi anlatamıyorum gerçekten.. alıştığı evden ayrılmak istemediğiniz farkındayım ben ne yapabilirim diye düşünüyorum

Sence babası varken, daha aynı evde düzgün kalmadığı adama baba diyesi geliyor sözü normal mi? Eğer böyle bir şey olursa sence bunun oluru olur mu? Çocuğun babası var, neden elin adamına baba desin? Çocuk bunu dediğinde, "senin baban var, ama benim evlendiğim kişiye abi diyebilirsin" demen gerekir. Siz çocuğun aklıyla oyun oynuyorsunuz.

Çocuğun daha senle anlaşamıyor, seni üç gün görmemeye razı, ne ara seni geçip elin adamına alışıp, babaaa diyecek Allah aşkına.

Kusura bakma ama hiç olgun değilsin, hiç sorumluluklarının farkında değilsin. Belliki genç yaşta evlenip anne olmuşsun. Ama hala olgun değilsin.

Cocuklu evde düzen olmazki bi simiti bile gülerek yeseydiniz yaninda beraber o bile yetiyor cocuklara sinirinizi torpuleyin artik . bariz rahat degil cocuk sizde .
sizin dr destegi almaniz lazim
İşiniz zor yolunuz uzun sabir diliyorum

Ben de pedagog destegi alin demek istiyorum size çünkü biz burada size tavsiye versek de muhatabiniz küçük bir çocuk. Uzmanla yol almak daha saglikli olur

Ben olsam her gün onunla vakit geçirir eşimle berabar etkinlikler yapardım.hatta bunların çoğunu evimizde yapardım.ona derdim gel aksama kadar beraber vakit geçirelim sonra anneanneye seni götürelim taki sen bizimle yaşamak isteyinceye kadar.zaten o sizin sevginizi görürse endişeleri azalır kendisi gelmek ister

Sence babası varken, daha aynı evde düzgün kalmadığı adama baba diyesi geliyor sözü normal mi? Eğer böyle bir şey olursa sence bunun oluru olur mu? Çocuğun babası var, neden elin adamına baba desin? Çocuk bunu dediğinde, "senin baban var, ama benim evlendiğim kişiye abi diyebilirsin" demen gerekir. Siz çocuğun aklıyla oyun oynuyorsunuz.

Çocuğun daha senle anlaşamıyor, seni üç gün görmemeye razı, ne ara seni geçip elin adamına alışıp, babaaa diyecek Allah aşkına.

Kusura bakma ama hiç olgun değilsin, hiç sorumluluklarının farkında değilsin. Belliki genç yaşta evlenip anne olmuşsun. Ama hala olgun değilsin.
Ne dediğimi nerden biliyorsunuz allah aşkına yazmak için yazıyorsunuz. Evet sizin dediğiniz gibi

6 yaşından küçük çocuğa düzenli değil diye mi bagiriyordunuz?
Tabii ki sizinle yaşamak istemez. Benim annem de saman alevi gibi parlar, kendiyle problemlerini cozememis bir insan (özellikle ben çocukken böyleydi). Küçükken ne zaman babamla kavga etseler ablamla "bosanirlarsa annemle sen yaşa/ hayır sen yaşa" kavgası ederdik:) cidden eğer bosansalar annemde kalmak asla istemezdim babam dururken.
Çocuklar salak değil, kimse gergin biriyle yaşamak istemez.
Şimdilik bırakın biraz ananede kalsın, aldığınız zamanlar onunla çook güzel ilgilenin, beraber sizin evdeki odasını dekore edin, kutu oyunları alın siz, eşiniz, o oynayın akşamları, kikirdeyin, o annenizde normalde üç gün kaliyorsa verdiğinizin akşamı arayıp 'sana supriz bir şey aldım, yarın bizde kalsana' deyin, böyle böyle anneannede kalma süresini kisaltin. Zamanla evinize ait hisseder zaten

Sence babası varken, daha aynı evde düzgün kalmadığı adama baba diyesi geliyor sözü normal mi? Eğer böyle bir şey olursa sence bunun oluru olur mu? Çocuğun babası var, neden elin adamına baba desin? Çocuk bunu dediğinde, "senin baban var, ama benim evlendiğim kişiye abi diyebilirsin" demen gerekir.
Neden ki? Küçük yaşta çocuk için annenin kocası babadır, babanın kocası annedir.
Bakım sağlayan kişiye anne/baba denmesi çok doğal. Biz de on yıla yakın bir çocuk baktık, aile içi bir özel durumdan dolayi. Anneme anne,babama baba derdi - ki uzun zamandır bizle yaşamıyor hala anne baba diye seslenir

Neden ki? Küçük yaşta çocuk için annenin kocası babadır, babanın kocası annedir.
Bakım sağlayan kişiye anne/baba denmesi çok doğal. Biz de on yıla yakın bir çocuk baktık, aile içi bir özel durumdan dolayi. Anneme anne,babama baba derdi - ki uzun zamandır bizle yaşamıyor hala anne baba diye seslenir

Çünkü, konu sahibinin kızı ve yeni eşi aynı evde yaşamıyorlar. Konu sahibi yeni evlenmiş, kız onlarla geceleri kalmamak için ağlamış, daha hiç aynı evde yaşamamış üçü beraber. Birde çocuğun babası var. Konu sahibinin kızıyla kendi arasında anne bağı oturmadan, elin adamıyla aynı evde yaşamadan böyle baba deme noktasına gelmesi çok zor.

Birde çocuğun babası varken, bir başkasına baba demesi doğru değil. Babasıyla zaten görüşüyorlar. Hayatında bu şekilde rolleri karıştırması doğru değil.

Ama eğer babası olmasaydı/hiç görüşmeselerdi, bu yeni aile ile düzgünce yaşayıp, aynı evde mutlu, huzurla yaşasaydı, yeni eşe belli bir süre sonra x baba demesi garip kaçmazdı. Ama bu çocuk annenin evinde zaten mutsuz, anneye kırgın, annesine beni üç günde bir görmeye gel diyor. Durumda bu konudaki çocuğun daha alışmadığı birine baba demesi doğru değil.

Senin anlattığında sizin çocuk sizi aile olarak benimsemiş, çünkü ailesi olmuşsunuz. Sizleri aile olarak görmesi, böyle hitap etmesi normal.

Hep çalıştığınız için birlikte çok zaman geçirememişsiniz herhalde.Her zaman anneannesiyle olmuş her anını mutlulugunu onunla paylaṣmış annesi olarak onu goruyor şu an muhtemelen.
Vakit geçirerek alıştira bilirsiniz bence anne kız zamanı yapın eglenin dışarıda onunla ilgilenin sevginizi gösterin böyle aşa bilrisiniz bu durumu.Bir anda gelmeyecektir yanınıza zamanla kendisi isteye bilir bu durumda size çok iş düşüyor.Zorla yapmayın sizden uzaklaşmasın.

Çalışmakla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Her birimiz çalışıyoruz. Ancak iş sonrasında çocuğumuzla güzel vakit geçirip disiplini tatlı dille kurarsak bağlarımız zedelenmez.
Konu sahibi psikiyatri uzmanından fikir destek almalı çocuğunu tekrar kazanabilmek için.

Evlendiğim kişiyi kızım çok seviyor.. kızım babasıyla kalmak istemediği için dışarıda yada telefonda görüşüyor

Çok enteresan bir durum var. Her iki ebeveynler de kalmaktan çekiniyor. Geçmişte kalan bir sorun belli ki. Bence uzmanla konuşurken muhakkak bu kısmı da söyleyin.

Çalışmakla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Her birimiz çalışıyoruz. Ancak iş sonrasında çocuğumuzla güzel vakit geçirip disiplini tatlı dille kurarsak bağlarımız zedelenmez.
Konu sahibi psikiyatri uzmanından fikir destek almalı çocuğunu tekrar kazanabilmek için.
Hepsi öyle demiyorum zaten bu üye için söylüyorum.Çalışan çocuguna vakit ayiran annelerinide çok seven çocuklar yeterince var.Bu kadın kendisi sert birisi gibi kendini işine vermiş çocugu geri plana atmiş muhtemelen.Çocuga sevgiyi ilgiyi anneannesi vermiş çocukta onu istiyor.Evet doktor yardimida iyi olur bu durumda.

hani şunu anlarım belki bakıcıya verecek kadar kazanmıyordur belki baba iyi bir nafaka vermiyordur
ayrı ev + bakıcı üstelik kadın 2.5 sene gece çalışmış yani gece gelip bakacak bir bakıcı olması lazım -bakcıları sabah 8de eve getirmek bile dert oluyor gidip arabayla alıp geliyorlar filan. ya da kafalarına esiyor "ben gelmiyorum" diye gece haber ediyorlar hanımlar, sabah işe gideceksen kalıyorsun ortada.

ben normalde boşanıp bir de çocukla anne-baba evine dönen kadınlara "oraya sığamazsın" derim hep...baştan kendi düzeni olsa anne yardım edecekse gelse kadının evinde yardım etse ya da en azından akşamları kendi evine dönseler. bu şekilde en mantıklısı.

ama işte bilemiyoruz belki maddi durum el vermiyordu.

her ne olursa olsun evlenmeye vakit imkan enerji bulan o çocuğun yetişmesine uygun bir ortam yaratmaya da bulabilirdi

sanki tek sorun kadının yeni evliliği! kadın evlenmese de çocuk tasvip etmediği şekilde büyüyormuş!

işte bunu anlamıyorum. mesela evi uzak tutmuş. şaka gibi gerçekten. çocuğun ilkokulda okulu mu değişecek? (ilkokulu 7-8 ayrı hocayla okudum, bol bol okul değiştirdim, bilmediğim şeyler değil, bunları %100 mecbur değilseniz yapmayın çocuklarınıza!)

hani şunu anlarım belki bakıcıya verecek kadar kazanmıyordur belki baba iyi bir nafaka vermiyordur
ayrı ev + bakıcı üstelik kadın 2.5 sene gece çalışmış yani gece gelip bakacak bir bakıcı olması lazım -bakcıları sabah 8de eve getirmek bile dert oluyor gidip arabayla alıp geliyorlar filan. ya da kafalarına esiyor "ben gelmiyorum" diye gece haber ediyorlar hanımlar, sabah işe gideceksen kalıyorsun ortada.

ben normalde boşanıp bir de çocukla anne-baba evine dönen kadınlara "oraya sığamazsın" derim hep...baştan kendi düzeni olsa anne yardım edecekse gelse kadının evinde yardım etse ya da en azından akşamları kendi evine dönseler. bu şekilde en mantıklısı.

ama işte bilemiyoruz belki maddi durum el vermiyordu.

her ne olursa olsun evlenmeye vakit imkan enerji bulan o çocuğun yetişmesine uygun bir ortam yaratmaya da bulabilirdi

sanki tek sorun kadının yeni evliliği! kadın evlenmese de çocuk tasvip etmediği şekilde büyüyormuş!

işte bunu anlamıyorum. mesela evi uzak tutmuş. şaka gibi gerçekten. çocuğun ilkokulda okulu mu değişecek? (ilkokulu 7-8 ayrı hocayla okudum, bol bol okul değiştirdim, bilmediğim şeyler değil, bunları %100 mecbur değilseniz yapmayın çocuklarınıza!)

Maddi durum dediğin gibi ben de aile evine geri dönmeyi çok doğru bulmuyorum ama bir şekilde kalmışlar, kök ebeveyn bakma görevini paylaşsa da anne figürü çocuğun yanında olmalıydı.
Asıl sorun bence çocuk öz anneyle de öz babayla da kalmak istemiyormuş.
Anneanneye sığınak olarak görmüş anne-babayla ilgili başka bir sorun var.
Normal yaşantısı olan bir çocuk için bile psikolojik yönlendirme alınması gerektiğini düşünme birisiyim. Ki bu çocuk evinden ayrılmış anne baba figürü yok anneanne var. Anne bir anda onun en meşgul olması gereken zamanda yeni bir ilişki kurmuş evini ayırmış çocuk her ağladığında anneanneye götürmüş. Anne-baba en başından beri doğru davranmamış çözmek lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X