Kızım erkek olmak istiyormuş acil yardım..deliricem

Baştan beri net sınırları olan bi anne olduğunuz belliydi, bundan 20-30 yıl önce olsa inanın çok büyük ihtimal doğuştandı ama şu an sosyal medya, fan grupları, akran zorbalığı ekonomik belirsizlikle beraber hiç bir dönemde olmadığı kadar ergenleri etkiliyor. Psikoterapinizi eksik etmeyin, elinizi üstünden çekmeyin, çocukluğundaki o tatlı yavrudan ne kadar hoş ve zarif bir hanımefendiye dönüştüğünü gururla izlediğinizi anlatın, anne kız makyajlar cilt maskeleri yapın, kız kıza dedikodu ve kahve saatleri yapın. Aklıma böyle şeyler geldi. Yoksa tabi ki homofobik davranıp, çocuğu bu şekilde yönelmiş insanları kırmak niyetinde değilim ama siz ilk anlatır anlatmaz psikolojik olduğu belliydi.
Teşekkür ediyorum çok şekersiniz:)
Bazı arkadaşlar teşhisi koyup bu yaşta bizi lgbt elemanı yapsada ben çocuğumun kurtarılabilir yanı üzerinde çalışmayı uygun buldum.Saygı duymak adı altında daha bu yaşta ne istediğini bile bilmeyen (bildiğini zanneden) bir çocuğun söylemlerine okey deyip o yönde desteklemek ona yapılabilecek en büyük kötülüktü bana göre.Daha bu yaşta bu kadar yolu yöntemi varken teşhisi yapıştırıp,tercihine saygı duymalısın kısmına geçmeyi tavsiye eden hanımları da ağzı açık dinledim kenarda açıkçası. Ben buraya yazarken elbette bir uzman desteği kafamda vardı.Buradan destek istedim diye zannedilmesin ki cahil bir anneyim.Burada eğitim vs durumumu anlatıp hava atmış durumuna gelmek istemiyorum.Ancak kk kadınlarından aklı başında olan bilgisine fikrine aklına güvendiklerim elbette çıkacaktı ve ben genel tabloyu izledim yorumlarda.Bu açıdan iyi ya da kötü yorum yapan herkesede teşekkür ederim çünki hepsi aslında bakış açıma katkıda bulundu.Detaylara takılıp tartışmak yerine ortaya konulacak genel görüşleri ve bazende spesifik örnekleri hikayeleri ve tavsiyeleri bekledim izledim.Bu benim ilk kez içine düştüğüm durumdu çünki..Kendi kendimi yemektense kk kadınlarının fikirlerine başvurmak en rahatlatıcı yöntemdi ilk anda..Kızımla ilgili son durum böyle arkadaşlar.Terapi sonucunu elbette şimdiden kestiremiyorum.Yol uzun..Umarım yukarıdaki güzel dilekler yerini bulur ve ben kızımla hangi küpeyi takmalıyızı konuşurken buluruz kendimizi..

Merhaba..2010 Eylül doğumlu bir kızım var.. Bu yaz saçlarını kestirdi erkek gibi ve erkeksi giyinme konusunda dibe vurduk..Bugün çok sinirlendim ve kavga ettik açıklamasını istedim. Ve beni kahreden o gerçeği anlattı.Kız lafına bile tahammül edemediğini,kaslı erkeklere özendiğini..ve cinsiyet değiştirmek istediğini..6 yaşından beri böyle düşünüyormuş:KK43:Allah düşmanımın başına vermesin şu an heryanım uyuşuyor. Babası ile boşandık ve duysa beni suçlar yardım etmez.. Ben napacağım inanılmaz kötü bir durumdayım arkadaşlar nolur yardım edin.. 13 yaşında bir çocuk nasıl böyle düşünür ve hisseder ve bu düzelir mi:KK43:
Öncelikle sakın olmaya çalışın ve kızınıza tepki göstermeyin. Aynı şeyi birebir yaşadım. Sizi çok iyi anlıyorum. Ergenlikte cinsel kimlik karmaşasi yaşanıyor hele de şimdiki zamanlarda . Çocuğunuz yalnız olmadığını bilsin. Çok büyük olasılıkla geçici bir durumdur. Benim kızım da bir yıl erkek gibi dolaştıktan sonra tekrar kız kıyafetlerine döndü, saçlarını uzattı. Şimdi eski haline gülüp geçiyor.Simdiki durumunu desteklemek de çocuğa baskı kurmakta doğru değil. Ben buna karar vermek için erken. Zamanla gerçekten ne hissettiğini anlayacaksın ama sen benim çocuğum olduğun için seni seviyorum, her ne olursa olsun diyordum ama Allah var çok zor bir durum . Dediğim gibi çok çok büyük olasılıkla geçici bir durumdur.

Çok zor bir durum. Bu alanda çok Farklı görüşten insanlar olduğu için sizi Farklı yönlendiren insanlar olacaktır. Öncelikle bilim insanları cinsiyete karşı gelme işleminin tamamen hormonal ya da çevre tarafından özendirildiğini bilimsel alt yapısının olmadığı söylüyor. Amerikalı Avrupalı iyi bilim insanları. O halde sorun psikolojik ve hormonal. Bunda da evladınızı alanda iyi ama cidden sizi anlayacak bir uzmana götürmenizi tavsiye ederim. Amerikalı bir anne çocuğuna böyle yaptı diye hükümet çocuğunu elinden alıyor. Cinsiyetini değiştiriyor. Çocuk birkaç sene sonra itiraf ediyor. Ben sadece ergenliğin etkisindeydim bana verilen hormonlar beni daha kötü yaptı cinsiyet ameliyatı ise asla mutlu etmedi. Bunun üstüne malum son oluyor. O anne evladının hakkını hükümete sordu. Özetle trans bireyler doğaldır vs diyenleri dinlemeyin. Evet varlar saygı duyuyorum da inanın yakın arkadaşım öyle. Ama bunun hormonal bir durum olduğunu tedavi gerektirdiğini dünya çapınca aileyi bireyi yok etme çalışmasının sonucu olduğunu düşünüyorum. Buna dair binlerce çalışmaya da denk geldim. Malum kahve firması gelirinin yüzde bilmem kaçını ailesinin isteğiyle sözde mağdur olan ve hormonal ilaç alan çocuklara ayırıyormuş. Detaya bakar mısınız? Ha sözlerimden kızınıza karşı çıkın anlamı çıkmasın.mutlaka iyi bir doktor iyi bir uzman her daim şevkat ve destek şart. Doktora gitmek istemeyecektir sabırla bekleyin. Onu yargılamayın bırakın uzman desteğiyle düzelsin. Ergenlikte inanın çok doğal oldu. İzlediklerini diziler yedikleri gıdalar… neyse birazdan linç yerim herhalde
Bir tane bilimsel çalışma paylaşır mısınız? Bekliyorum

En doğrusunu yapmışsınız kızınız için ama yine de bir endokrin doktoruna da göstererek hormonal bir problem mi var onu da öğrenin.Belki testesteron hormonunda bir fazlalık olabilir en azından o yönde bir problem varsa ve tedavisini alırsa daha kolay toparlanır.

En doğrusunu yapmışsınız kızınız için ama yine de bir endokrin doktoruna da göstererek hormonal bir problem mi var onu da öğrenin.Belki testesteron hormonunda bir fazlalık olabilir en azından o yönde bir problem varsa ve tedavisini alırsa daha kolay toparlanır.
Merhaba
Bildiğim kadarıyla endokrin bölümü yan dal ve bir yerin sevk etmesi gerekiyor oraya? Nasıl bir yol izlenebilir?

Merhaba..2010 Eylül doğumlu bir kızım var.. Bu yaz saçlarını kestirdi erkek gibi ve erkeksi giyinme konusunda dibe vurduk..Bugün çok sinirlendim ve kavga ettik açıklamasını istedim. Ve beni kahreden o gerçeği anlattı.Kız lafına bile tahammül edemediğini,kaslı erkeklere özendiğini..ve cinsiyet değiştirmek istediğini..6 yaşından beri böyle düşünüyormuş:KK43:Allah düşmanımın başına vermesin şu an heryanım uyuşuyor. Babası ile boşandık ve duysa beni suçlar yardım etmez.. Ben napacağım inanılmaz kötü bir durumdayım arkadaşlar nolur yardım edin.. 13 yaşında bir çocuk nasıl böyle düşünür ve hisseder ve bu düzelir mi:KK43:
Okuyunca aklıma o yaşlardaki bir anım geldi. Hastalanmistim okula gidemediğim için rapor götürdüm raporu vermeden önce inceledigimde cinsiyet kısmında kadın yazısını görünce çok kötü hissetmiştim hatta raporu vermek istememiştim ki toplumda kadın kız arasındaki fark nasıl algılanıyor haberim bile yokken. Kadın olmaya yönelik her şeyden utanma hissediyodum yüzük takmak makyaj etek vs. Belki kızınız da bunları hissetmiştir ve ararstirinca önüne çıkan sonuçlardan erkek olmak istediğini çıkarmıştır. Psikoloğa gitmesinde fayda var.

Böyle bir öğrencim var. Tam tersi. Kızlara özeniyor. Çok söylendi fakat aileler böyle şeyleri kabullenemiyor. Psikoloğa götürün.
kadin olan cok fazla erkek var zaten, bu artik cok dogal. kizin erkek olmak istemesi farkli.

Çok üzüldüm umarım geçicidir daha önce sizinde yaptığınız gibi bende trans bireylere saygı duyuyorum kendi hayatı tercihi diyoruz ama insan kendi başına gelince o duyduğu saygı farklı anlamlara bürünüyor başıma gelmedi çok şükür ama empati kurduğumda anlayabiliyorum yakın arkadaşımın eltisinin oğlu kız gibi davranıyor yine baska yakın arkadaşımın kızı erkek gibi davranıyor onlari da zaman zaman dinlediğim için belki sizi daha yakın empati kurabildim zor süreç Allah yardımcınız olsun yakın zamanda uzman desteğine basvurmanizi öneririm 😞

Geçici bir durum olabilir. Benim yeğenim de bir kaç yıl kızlardan hoşlanıyorum vs. demiş annesine. Erkeksi kıyafetler, saç kesimi, takılar. Psikolog desteği aldılar. Şimdi de bir makyaj yapıyor sormayın kalıcı ojeler falan. Özentiymiş yani. Şimdiki çocukların da ortası yok hep uclardalar. Ortam fena çok şaşırıyorum
Anlıyorum sizi ama çok panik olmayın zamana bırakın. Üstüne gitmemenizi tavsiye ederim.

Şimdi bazi yorumlarda bunu normal olarak gören insanlar olmuş da bu konuda endişelenmekte cok haklisiniz bu tamamen psikolojik ve hormonal bozukluktur bunun tedavisine bakin erken ogrenmeniz bir nevi iyi birsey anne baba ayrilmasi yuzunden belki de çocuk bunu tepkisel yapiyor psikologa gidip destek almalisiniz bakin çocuğunuz ergenlik çağında lutfen üstüne ters bir şekilde gidip onun ters tepmesine neden olmayin arkadas olarak konuşun tatli dille yaklaşıp doktordan da devamli olarak destek alin allah hepimizin evlatlarini korusun daha 30 yil önce olmayan seyler simdi moda diye kabul edilemez seyleri toplumlara ve cocuklarimiza empoze etmeye calisiyorlar bu özgürlük degil bu tam tersi korkunç birsey

Geçmiş olsun.
Zıttına gitmeyin. Siz zıttına gittikçe o daha inatlaşacaktır.
Şimdilik istediği gibi giyinebileceğini ama 18 yaşına gelene kadar herhangi bi cerrahi operasyon yaptıramayacağını söyle.
Bu aradada terapiye, psikoloğa gidin.
Arkadaş çevresi nasıl?

Merhaba
Bildiğim kadarıyla endokrin bölümü yan dal ve bir yerin sevk etmesi gerekiyor oraya? Nasıl bir yol izlenebilir?
Yaşından dolayı dahiliye bölümü bakmaz çocuk doktoruna yönlendirir. Çocuk uzmanına randevu alın o sizi çocuk endokrine yönlendirecektir. 6 yaşından beri böyle hissetmesi beni çok etkiledi😞 Allah yardımcınız olsun inşallah geçici bir süreçtir ve zamanla düzelir🤲🏻bu yaşlarda olabiliyormuş böyle şeyler

Benim amcamın kızı da böyle olduğunu iddia ediyordu lisedeyken yani ergenliğin dibindeyken, psikoloğa götürmüşlerdi ama ben ona zamanla geçecrğini söylemiştim. Üniversiteye geçince her ay bir sevgili değişti şuan 24 yaşında 2 yıllık evli.

Çocuğunuzun yaşadığı durum geçici bir süreç de olabilir, kalıcı bir durum da. Bunu hemen anlayabilmenizin mümkün olmadığını düşünüyorum. Ancak her iki olasılıkta da yapmanız gereken profesyonel bir yardım almak. Çocuk ve ergen psikiyatrisinden randevu alabilirsiniz. Ancak endokrinoloji gibi alanlara yönelmek, randevu alma süresini göz önünde bulunduruyorum, zaman kaybı olabilir. Doğrudan psikiyatr veya psikologa yönelmek daha faydalı olabilir.

X