Kızım kekelemeye başladı 2yaşında

Ponpiripinpon

Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2016
98
31
31
Merhabalar. Kızım 23 Aylık 1 nisanda 2yaşına girecek çok güzel ve akıcı konuşuyordu kelime dağarcığı fazlaydı. yavaş yavaş 10gündür falan kekelemeye başladı bazen normal konuşuyo bazen kelimeyi söylerken zorlanıyo. Aa anne bak yada anane gel gibi bunları mesela arada gün içinde normal söylüyo arada zorlanıyo. Takıldığıda oluyo ba ba ba ba bak siyo kuş dicek ku ku ku kuş diyo d d d d dada diyo 2gündürde Zorlandığı zaman parmağını göZüne götürüp tutuyo söyleyemediği kelimeleri söylerken öyle düşmedi bişeyden falan korkmadı bildiğim kavga falan olmado her bebek ağlar korkar uyanınca Banyo olunca falan ama korktuğu bişey olmadı sizce konuşması hep böyle mi kalıcak böyle nişey yaşayan var mı lütfen bilgi verin çok üZgünüm blmiyorum napçamı ?

2 yaş dil gelişiminin henüz tamamlanmadığı bir yaş,kuracağı cümleyi kafasında kurmaya çalıştığı için olabiliyor bu
Ama takip etmenizi,ilerleme göründüğünde doktora götürmenizi tavsiye ederim.

Oğlum da iki yaşında iken bı kelimeyi uzatarak söylerdi
Anne paaaarka giiiidelllllim gibi
Ben pek üstünde durmadım
Düzeldi sonra

Ama kekemelik ya bişeyden korktu yada etkilendiyse olabilen bir durum
Biraz takip edin olmazsa doktora gidin

İnşallah kalıcı değildir

İnşallah geçer ya çok güzel konuşan bi çocuktu büyük insan gibi konuşuyodu. İnşallah en yakın zamanda düzelir g çici mi kalıcı mı nerden anlaşılıyo anlayamıyorum

Merak etmeyin sorun yok fakat kuş mu demek istedin değil de evet kuş uçtu veya merhaba sevimli kuş şeklinde konuşun. Düzeltmeyin cümle içinde doğrusunu söyleyin sen çok güzel konuşuyordun be oldu şimdi diye de baskı kurmayın atlatacaktır bir de travmatik bir durum yaşadı mı mesela aile büyüklerinden biri hiç de güel konuşmuyorsun gibi birşey söyledi ise bu da neden olmuş olabilir belli bir süre içinde geçmezse ses uzmanına odyologa götürün

Merak etmeyin sorun yok fakat kuş mu demek istedin değil de evet kuş uçtu veya merhaba sevimli kuş şeklinde konuşun. Düzeltmeyin cümle içinde doğrusunu söyleyin sen çok güzel konuşuyordun be oldu şimdi diye de baskı kurmayın atlatacaktır bir de travmatik bir durum yaşadı mı mesela aile büyüklerinden biri hiç de güel konuşmuyorsun gibi birşey söyledi ise bu da neden olmuş olabilir belli bir süre içinde geçmezse ses uzmanına odyologa götürün

Tam aksine o kadar güzel büyük insan gibi konuşurdu ki kurşunda döktürdük belki nazar değmiştir diye kaç gündür düzelmedi ama

Ben hemen doktora başvurun derim birde başkaçocuğunuz var mi ?
Korkutmak gibi olmasin ama benim teyzemin oğlu var 2 yaşını doldurmaya yakın oda kekelemeye başladı ve konuşmayı kesti yavaş yavaş şuan 5.5 yaşinda yeni yeni anne baba demeye basladi baska bir kelime yok .
Doktora götürdüler 4 çocuğu var bu dediğim son çocuk meğer ablası abisi konuşmasıyla dalga geciyolarmıs doktor yaninda sesinizi yükseltmeden konuşun falan vs. Diyor ..

Bir arkadaşımın çocuğu da yine aynı olmuştu doktora götürdü oda nörolojik bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı v şuanda tedavi görüyor.
Bence en kısa sürede bir doktora götürün

Bu dönemde normal. Çünkü düşünme hızı, konuşma hızıyla aynı senkronda degil. Konusabildiginden daha fazla ve yoğun düşünüyor, hayal ediyor. Hepsini bir anda dile getirmek için heyecan yapıyor. O yüzden takılma ve tekrarlar oluyor.

Sabırla bitirmesini beklemek gerekli. Çoğunu o söyledikten sonra siz tekrar edebilirsiniz. Kesinlikle gulmemek gerek. Aynı heyecan ve dikkatle sözünü bitirmesini beklemeli.

Ben hemen doktora başvurun derim birde başkaçocuğunuz var mi ?
Korkutmak gibi olmasin ama benim teyzemin oğlu var 2 yaşını doldurmaya yakın oda kekelemeye başladı ve konuşmayı kesti yavaş yavaş şuan 5.5 yaşinda yeni yeni anne baba demeye basladi baska bir kelime yok .
Doktora götürdüler 4 çocuğu var bu dediğim son çocuk meğer ablası abisi konuşmasıyla dalga geciyolarmıs doktor yaninda sesinizi yükseltmeden konuşun falan vs. Diyor ..

Bir arkadaşımın çocuğu da yine aynı olmuştu doktora götürdü oda nörolojik bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı v şuanda tedavi görüyor.
Bence en kısa sürede bir doktora götürün

Hayır başka çocuğum yok kıskanabileceği yada dalgada geçmiyoruz ailede hiç şaka bile olsa kötü etkileneceği bişey hiç söylemiyoruz

Oğlum da iki yaşında iken bı kelimeyi uzatarak söylerdi
Anne paaaarka giiiidelllllim gibi
Ben pek üstünde durmadım
Düzeldi sonra

Ama kekemelik ya bişeyden korktu yada etkilendiyse olabilen bir durum
Biraz takip edin olmazsa doktora gidin

İnşallah kalıcı değildir

Ne kadar sürdü oğlunuzun kekelemiyodu ama dimi mesela ta tata. Tabak gibi. Bide birden mi yoksa yavaş yavaş mı geçti

İnşallah geçer ya çok güzel konuşan bi çocuktu büyük insan gibi konuşuyodu. İnşallah en yakın zamanda düzelir g çici mi kalıcı mı nerden anlaşılıyo anlayamıyorum
Canim bir yakinimizin kizi da sonradan kekelemeye baslamisti sonradan doktora falan goturduler duzeldi bu aralar korkma gecer insallah.

Benim bildiğim 1,5 yaşların da baslamisti 2,5 yasina kadar cozemediler suan 3 bucuk falan bayaği duzelme var .Doktora gitmisler ve krese gidiyor suan konusmasinda etkili olmus kresde konusa konusa acilmis.

Oo çok uzun bi süreymiş. Evladını o halde görünce o kdar içi yanıyo ki insanin bi günü yaşıyorum bugünü.. bi aymış gibi geliyo

Oo çok uzun bi süreymiş. Evladını o halde görünce o kdar içi yanıyo ki insanin bi günü yaşıyorum bugünü.. bi aymış gibi geliyo
Aynen sakir sakir konustuktan sonra olmasi birde gercekten daha da uzuyordur eminim ilgiyle muhabbetle cozulecek seyler ihmal etmeyin yeter ki erkenden sonuc alinsin geciyor merak etmeyin gecmis olsun insallah Allahin izniyle gececek.

X