Kızım,kreş ve vicdan azabım

başınız sağolsun.
3 çocuğum var.en küçük 18 aylık.
kreş için küçük henüz.
çevrenizden araştırarak güvenilir bir bakıcı bulma şansınız yok mu?

çok güzel bir kreş olsa bile sabah uykusu uyuyamayacak yavru?

başınız sağolsun.
3 çocuğum var.en küçük 18 aylık.
kreş için küçük henüz.
çevrenizden araştırarak güvenilir bir bakıcı bulma şansınız yok mu?

çok güzel bir kreş olsa bile sabah uykusu uyuyamayacak yavru?

Öncelikle Allah razı olsun.
Bakıcı bulmam çok zor.Tanıdıklarımın hepsi uzakta.:2:
Kreş bir tanıdık vasıtasıyla oldu.akşam 21:00 yada 22:00 da uyur kuzum.Sabah 8:00 de kalkar. 12:00 da uyur.uyku düzeni Allahtan tam kreşe göre.Umarım çok zorlanmadan atlatırız bu dönemi de.

Zten uykusu ve yemesi çok düznli bir çocuk çok şükür.Tv hayatta izlemez 2-3 sevdiği reklam var ancak ona bakar.benim kızın işi gücü dışarıya çıkmak koşmak kaydırağa binmek.Lego hastasıdır.Umarımçok hasta olmaz.Birde şu antibiyotiksiz atlatmayı söylerseniz çok makbule geçer.

arkadaşım şimdi site ismi veremem ama dr. kadir tuğcunun yazdı bir site var google yaz çıkar orayı oku orda mail atanlar var onlara cevap verdiklerini okuyun benim burdan anlatmamla olmaz ben kadir tuğcuyu buldum hazine bulmuş kadar sevindim çünkü kızım bir yıl boyunca sürekli öksürdü ve ne doktorlara götürdüm iyleşmedi kadir tugcunun söylediği bir kaç basit şeyle kızım 3 günde iyleşti

Mrb canim
Ben kizimi 9 aylikti krese biraktigimda simdi 14 aylik yaninda birakabilecegim kimsem yoktu bakiciyida kendim istemedim ve şuan çok memnunum biraktigim zaman yeme aliskanligi yoktu simdi yemek konusunda iyiyiz çoksşükür çok aktif bi bebek ve iletişim kurmaya biliyor yasitlarina gore baya iyi konuşuyor yani iyi ki krese vermidim sende üzülme ilk zmnlar zor belki ama sonrasi için rahat edeceksin inan bana :)

Burada bnde anadolu yakasindayim Kresimiz evime yakinve cçok memnunum çok ilgililer her konuda :) BN maltepedeyim eğer yakinsak ozelden kreş iismini paylasabilirim :nazar:

Son düzenleme:
Mrb canim
Ben kizimi 9 aylikti krese biraktigimda simdi 14 aylik yaninda birakabilecegim kimsem yoktu bakiciyida kendim istemedim ve şuan çok memnunum biraktigim zaman yeme aliskanligi yoktu simdi yemek konusunda iyiyiz çoksşükür çok aktif bi bebek ve iletişim kurmaya biliyor yasitlarina gore baya iyi konuşuyor yani iyi ki krese vermidim sende üzülme ilk zmnlar zor belki ama sonrasi için rahat edeceksin inan bana :)

Burada bnde anadolu yakasindayim Kresimiz evime yakinve cçok memnunum çok ilgililer her konuda :) BN maltepedeyim eğer yakinsak ozelden kreş iismini paylasabilirim :nazar:

Cesaret verdiğiniz için teşekkür ederim.Lakin ben şişlideyim.Umarım bende memnun kalırım.

Hanım arkadaşlarım.Kızımı kreşe başlatmamın 3. haftası ve çok memnunum.Cesaret ve destekleriniz için çok teşekkür ederim.

kızım 7 aylık seneye bende ıse baslayacagım ve sımdıden kara kara duşunuyorum nasıl olcak dıye:26: 15-16 aylık oldugunda iş bakacagım mecbur.bu arada kres fıyatları nasıl.gerçi ben İzmir deyım ama hıçbır fıkrım yok

Çok çok çok yakın ikamet ediyoruz sizinle demek ki:)

Ben bir anne değilim ama az önce okduğum bir konudan sonra sizinki denk gelince yazmak istedim. Bir kendi hayatı için evladını hiçe sayanlar var bir de sizin gibiler var çok şükür ki.. Hem başka çareniz yok, hem de bu hiçde öyle sandığınız gibi kötü bir fikir değil. İş yerinde geçirdiğiniz bir kaç saati evladınıza ayıramayacağınız kesin olduğuna göre, onu onun için de faydalı bi yere gönderweceksiniz. Zamanla o da alışacak birsürü arkadaşı olacak, bir çok şey öğrenecek. Hem de siz onunla daha fazla vakit geçireceksiniz.

kızım 7 aylık seneye bende ıse baslayacagım ve sımdıden kara kara duşunuyorum nasıl olcak dıye:26: 15-16 aylık oldugunda iş bakacagım mecbur.bu arada kres fıyatları nasıl.gerçi ben İzmir deyım ama hıçbır fıkrım yok

Bende çok sıkıntıda kalmıştım ama inan mevlam bir çıkış yolu gösteriyor.Aslında 24 aylıktan önce göndermeyi aklımdan bile geçirmemiştim.Annem gelip bakıyordu sağolsun.Hafta içi bizde kalıyordu.Yeğenim vefaat edince yengemi yanlız bırakmak istemedi.Bu arada kardeşimin hanımı da doğum yaptı derken aniden gelişiverdi herşey.İnan ne yapıcam nasıl olacak diye düşünmekten sıyıracaktım arkadaşım.:)Bir tanıdık vasıtasıyla buldum kreşi.Fiyatı Normalde 750 civarı.Ama benim tanıdığım ortağı olduğu için 500 TL dedi.Servis istemedim.Evimle işim arasında zaten birde + servis ücreti gerçekten zorlardı beni.İnşallah sizde gönlünüze göre bulursunuz biryer.

Çok çok çok yakın ikamet ediyoruz sizinle demek ki:)

Ben bir anne değilim ama az önce okduğum bir konudan sonra sizinki denk gelince yazmak istedim. Bir kendi hayatı için evladını hiçe sayanlar var bir de sizin gibiler var çok şükür ki.. Hem başka çareniz yok, hem de bu hiçde öyle sandığınız gibi kötü bir fikir değil. İş yerinde geçirdiğiniz bir kaç saati evladınıza ayıramayacağınız kesin olduğuna göre, onu onun için de faydalı bi yere gönderweceksiniz. Zamanla o da alışacak birsürü arkadaşı olacak, bir çok şey öğrenecek. Hem de siz onunla daha fazla vakit geçireceksiniz.

O kadar yakın yani:KK1: Evde olsaydım bile dört duvar arasında hayatı öğretemezdim.Çok yakın oturduğumuza göre buradaki çevreyi anlatmama gerek yok sanırım.Arkadaş çevresi edinmesi,özgüvenli olması çok önemli.Sadece benim kızım biraz erken başladı.Ama memnunum yani.Yemeği düzenli,uykusu düzenli .Akkaş diyor arkadaşlarına.
Nereye gideceğiz kızm diyorum sabah. Anne akkaş.:KK1: çok şükür o mutlu oldukça ben mutluyum.

Bende çok sıkıntıda kalmıştım ama inan mevlam bir çıkış yolu gösteriyor.Aslında 24 aylıktan önce göndermeyi aklımdan bile geçirmemiştim.Annem gelip bakıyordu sağolsun.Hafta içi bizde kalıyordu.Yeğenim vefaat edince yengemi yanlız bırakmak istemedi.Bu arada kardeşimin hanımı da doğum yaptı derken aniden gelişiverdi herşey.İnan ne yapıcam nasıl olacak diye düşünmekten sıyıracaktım arkadaşım.:)Bir tanıdık vasıtasıyla buldum kreşi.Fiyatı Normalde 750 civarı.Ama benim tanıdığım ortağı olduğu için 500 TL dedi.Servis istemedim.Evimle işim arasında zaten birde + servis ücreti gerçekten zorlardı beni.İnşallah sizde gönlünüze göre bulursunuz biryer.

sagol cnm ınş o gunler gelınce senın gbı çabuk adapte oluruz

O kadar yakın yani:KK1: Evde olsaydım bile dört duvar arasında hayatı öğretemezdim.Çok yakın oturduğumuza göre buradaki çevreyi anlatmama gerek yok sanırım.Arkadaş çevresi edinmesi,özgüvenli olması çok önemli.Sadece benim kızım biraz erken başladı.Ama memnunum yani.Yemeği düzenli,uykusu düzenli .Akkaş diyor arkadaşlarına.
Nereye gideceğiz kızm diyorum sabah. Anne akkaş.:KK1: çok şükür o mutlu oldukça ben mutluyum.

Evet Evet o kadar yakın :KK1: Maşallah kızınıza, öğrenmeye başlamış bile işte çok güzel. Sizin iş sonrası ona göstereceğiniz sevgi ve akkaşlarıyla :KK1: oynadığı oyunlar, bi bebiş daha ne ister :).. Bahtı açık olsun evladınızın :)

annem banka emeklisi babam THY.Haliyle kreşlerde büyüdüm hemde İstanbulda.Aileme küstüğüm zamanlar oldu.. Hasta oldum,kustum altıma kaçırdım ama annem yoktu:2::2:
Sonra rahmetli babam ve annem beni karşılarına aldılar ve konustular 4 yaşındaydım. Herşey senin için mutlu olman için dediler. Bende sizi istiyorum diye bastım yaygarayı.. Hiiç unutmammm:KK1:
Benimle zaten kaliteli vakit geçiriyorlardı oyunlar,kukla oynatmalar. Oldukça sağlıklı bir çocukluk geçirdiğimi düşünüyorum
Sonra anladım ki cidden herşey benim içinmiş.
Kreş kötü birşey değil canım.Çocugunu kendi büyüten anneler biraz hassas olduklarından çocukları malaesef kendi ayakları üzerinde geç durmaya başlıyor. Devamlı anne koruyor, kolluyor nazını çekiyor vsvs.. (Çalışmayan anneler sizi kınamıyorum yanlış anlaşılmasın:KK30:).
Ama erken yaşta birey olan çocuklar inan daha cesur daha cabbar oluyor

Bence hiç korkma hem çocugun eğitim zamanı sen de çalıştıgın için eğitime yön veremezsin.öpüş-koklaş-oynaş ve yatış olur:KK1:

canım benim kızım da 23 aylıktı kreşe başladığında ilk 2 hafta babası da yanında kaldı ve ilk 1 hafta hiç durmadı. hep babasının yanına gitmek istedi ya da ben gittiysem beni istedi ama sonra sonra alıştı ortamı sevdi duruma alıştı ve şimdi ablasıyla birlikte koşa koşa gidiyor okula. sizinki biraz daha küçük zaten uyuma zamnı da fazla oluyor o gurubun. benci iyi olur. evde bizim işten gelip yapamadığımız aktivitelerin hepsini yaptırıyorlar kreşte. boya yapıyor şekil çiziyor. sayı saymayı bile öğrendi benim bücüğüm. hem emin ellerde olduğunu biliyorsun hem de tek olmadığı ve okul ortamı olduğu için evde bakıcıya bıraktığında başına bişey gelip gelmediğinden emin olamazken orda düşse kafasını çarpsa veya uyurken öksürse bile bunlar sana söyleniyor hemen bildiriliyor. ama güvenilir bir yel olduğuna %100 olamasan da iyce emin ol. burda öyle yerler var ki ucuz ama çocukların sütüne su karıştırıp veriyorlarmış. onu bile hesaplıyorlarmış yani. çocuklarla ilgilenen kadro da çok önemli. birkere çocuklara bakışından anlıyorsun içinde sevgiyle mi yapıyor o işi yoksa mecburiyetten mi? bence çocuğun evden dışarda okulda olmasının tek kötü yanı arkadaşlarından aldığı hastalıkları eve getirmeleri. ilk yıl çok grip oluyorlar. evdeki gibi olmaz ama bence bakıcıdan çok daha iyidir. hem kendi yaşıtlarıyla olmak iyi gelir bence. çocuklar da bıkıyorlar hep büyükleri görmekten. sıkma canını canım ya biz de çalışıyoruz ki onların geleceğini güzelleştirelim. :KK54:

Ben okmeydanında oturuyorum kreş şişlide.Perpa yakınında.umarım sizde bulabilirsiniz.Tanıdık vasıtasıyla bulduk çok şükür.
bu yorumu yazalı çok olmuş ama size bir şey sormak istiyorum ben de okmeydanında oturuyorum ve çocuğumu kreşe vermek istiyorum siz hangi kreşe gönderiyorsunuz ve memnun musunuz yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Merhaba Hanım arkadaşlarım;
Hemen konuya gireceğim.Kızım 16 aylık.Bu zamana kadar anneannemiz baktı sağolsun.Babamla birlikte hafta içi geldiler cuma günü evlerine döndüler.Ben avrupa yakasındayım annemler anadolu yakasında ikamet ediyor.Yakın zamanda amcamın oğlu 22 yaşında iş kazasından dolayı vefaat etti.(mevla rahmet eylesin).Annem artık gelemiyor haliyle yengeme destek olmak için.Zaten kendisi de çoküzgün.Aynı zamanda da kardeşimin bebeği doğdu.

Bunları anlattım durumu bilmeniz için.Kızım şimdilik annemde ve hergün 2 saat ve üstü trafik çekiyoruz gitmek için.Kızımızla 2 saat kadar zaman geçiriyoruz ve yetmiyor haliyle.Bir tanıdık vasıtasıyla kreş bulduk.Aynı yaş grubundan 6 çocuk daha var.İşime evime 15 dk. yürüme mesafesinde.Pazartesi günü başlayacak ama kafamda deli sorular var.

Acaba yanlış mı yapıyorum?
Ben kötü bir annemiyim? gibi.
Kızım son derece hareketli çocuklarla oynamayı seven fazla sosyal biri.
ne yapsam nasıl yapsam offf çok kötüyüm:2::2: Deneyimli anneler lütfen yüreğime su serpin.

Sağlıcakla kalın.

Cevap icin yanlis zamanlama.. bu sorunun cevabi ancak kizin bir yetiskin oldugunda sana karsi bagliligi ve sevgisi ile belli olacak.. ve umarim bir omur cok yakin olup cok seversiniz birbirinizi.. hemen yakinimda bir kres var ve cocuklarin bir kismi sabah neseyle ardina bakmadan iceriye kosusturuyorlar ve aksam annelerine istemeye istemeye elini uzatip evine donuyorlar..
Tabi bunlarin icinde deli gibi anne yolu gozleyenler de mevcut..
Ne yazik ki bu durumu belirleyecek olan tek etken siz olacaksiniz.. isten geri kalan vaktinizi kusursuzca ona adayarak.. ki uzulup buraya konu acma zahmetine girdiginize gore ben zaten aksine ihtimal vermiyorum :-) bol sarilisli opuslu saatler bebisinizle.. allah bagislasin..

Ayni sorunlari bende yasadim
3 yasina girene kadar isten gucten elimi cektim.18 ay verilmeyecek bir yas degil.Nacizane fikrimde tanimadiginiz bir bakiciya emanet etmektense,kreste vakit gecirmesi cok daha guzel olacaktir.
Karsilasabileceginiz sorunlara hazirlikli olun ki -malum annelik psikolojisi- sizi cok yipratmasin bu surec.Cogu cocuk ilk zamanlar alisana kadar zorlanabilir, ama siz ayrildiktan kisa sure sonra uyum saglamaya baslar.
Kuzeniniz icin basiniz sagolsun, allah ailesine sabirlar versin.

Ben 1 yaşımdan beri kreşe gitmişim. Ablama hep anneannem bakmış ne anaokulu ne kreşe gitmiş. Ama daha 4-5 yaşındayken bırakın türkçe sayı saymayı inglizce sayıları renkleri biliyomuşum kreşte öğretiyolarmış. Ve arda kalan bi sürü fotografım var dans olsun el becerisi olsun bi sürü şey öğrenmişim kreşten. Kreş gerçekten çocukların zekasını geliştirmekte çok önemli bi etken. Ablama kıyasla hep daha etkin daha başarılı bi çocuk olmuşum okul hayatımda. Kreşin bana kattıkları çok büyük. Bence bunu bi vicdan azabı olarak görmeyin, keşke durumu olan herkes gönderebilse. Çocuklar evde kös kös oturmaktansa sosyalleşiyor, tek başına bişeyler yapabilme yeteneği kazanıyor

X