Kızımın 1. Sinıf mevzusu( eylül doğumlu)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ManzaramDeniz

Guru
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2011
7.230
10.766
Şu ara gündemimiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor.
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzde ki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa başlamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendim de öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatıp 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı durumda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kucuk olduğunu düşünüyorum, kızım 2016 aralik doğumlu biz bekledik, eylul ayında başlayacak ilkokula ve kızımın şu anki sinifinda çoğunluk bu şekilde
Yani sizin kızınız eylülde okula başlarsa kendisinden nerdeyse 1 yaş büyüklerle beraber okuyacak bu olumsuz anlamda etkiler kızınızı
Hangi yolu seçersiniz bilmiyorum ama bir sene daha anaokuluna gonderin

Benimkiler 2017 Ekim doğumlu. Dediğiniz gibi şuan 2016 Ekim Kasım doğumlular var anasınıfında. Ama iki senedir anaokuluna gidiyorlar üçüncü sene sıkılacaklar gibi geliyor

Annem emekli sımıf öğretmeni. Toplam görev süresi özellerle birlikte 35 yıl olmuştu. Ben oğlumla ilgili onun görüşünü aldım. Ekim 2015 doğumluydu,71 aylık başlatma kararı aldım çünkü annem çocuğu yeterli gördü. Yeterli görmese anaokuluna devam ettirirdim. Bu işler kağıt üzerindeki sayılarla olmamalı,çocuğunuzu emekli bir eski ilkokul öğretmenine gösterin,en iyi en doğru kararı eskiler biliyor ve veriyor.

Ben 71 aylık yolladığım için hiç pişman olmadım. Sınıfımızda her yaşta çocuk vardı,benim oğlumdan küçükler de vardı,büyükler de vardı. Sorun yaşamadık. Çünkü bu işler gelişimle alakalı,sayılarla değil. 84 aylık çocuk her şeyde en önde olacak,70 aylık çocuk hep gerilerde kalacak diye bir kural yok. Her çocuk özeldir, her çocuk kendisine özel şekilde değerlendirilmelidir.

Not;öğretmen değilim, öğretmen çocuğu ve torunuyum

Büyük kızım 2013 aralık doğumluydu onu bir yıl erteledım.80 aylıkken başladı. Küçük 2018 temmuz doğumlu. Mecburen 74 aylıkken gidecek. Arkadaşımın çocuklarının yaş aralıkları ve doğum tarihleri aynı benimkiler gibiydi, hiç fark yaşamadım diyor. Okul öncesi kazanımların üstünde durursanız açık kapanır diye düşünüyorum ben öyle yapacağım. Not: branşspor

Aslında 72 aylık tam oluyor ki 1. Sınıf için benim kızımda 2018 Eylül doğumlu tam başlayacağım bende

Büyük kızım 65 aylık başladı zorlanma yaşamadık

Ben sınıf öğretmeniyim. Şahsen çocukların okula geç baslamasindan yanayim. Oglumu 76 aylikken gonderdim okula, üstelik okuma yazma da biliyordu. Kızımı da geç göndermeyi düşünüyorum. Kızınızı en iyi siz bilirsiniz okula erken başlayan,hemen uyum sağlayan,her konuda başarılı çocuklar da oluyor. Eğer zorlanır diyorsanız rapor alıp erteletmek daha doğru olur bence de.

2017 Kasım doğumlu oğlum. 4. yılı kreş / anaokulunda. ben baslatmayi düşünüyorum birinci sınıfa.
büyükler bir sınıf küçükler bir sınıf şeklinde yapılıyor diye biliyorum. eskiden öyleydi yani. Bi okula sorun isterseniz. uygulama nasıl.
çok anormal bisey olmadığı sürece birinci sınıfa gidecek.

Sınıf Öğretmeniyim başlangıçta bunu söyleyeyim.
Endişenizi anlıyorum ama Eylül 2017 doğumlu bir çocuğun 1.sınıfa başlaması gerekiyor yaşı gayet uygun.2017 doğumlu çocuklarla aynı sınıfta olur 1-2 kişi belki 2016 doğumlu olur o da belki.Geneli 2017 doğumlu olacaktır.
Eğer ramlık bir durumu yoksa rapor almayın.Boşuna çocuğunuzun farklı bir sağlık sorunu varmış gibi görünmesine gerek yok böyle bir konu için bence.
Devamsızlıktan sınıfta bırakma durumundansa başlasa 1.sınıfa süreç içerisinde öğretmeni ile görüşseniz ve 1.sınıfı bitirdiğinde eğer 2.sınıfa geçmeye uygun değilse o zaman sınıf tekrarı yapsanız bence daha doğru olur.

69 aylıkken başlattım kızımı hic bir sorun yaşamadım bizde öyle başladık. 72 aylık gayet yaşında

Şu ara gündeminiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzdeki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa baslamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendimde öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık dogumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
iki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bilr sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatip 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunuda 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı duurmda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Çocuk kendi özelinde değerlendirilmeli ama Eylül doğumlu mecburi başlamış çocuklara üzülüyorum ben sınıfta neredeyse bir yaşa yakın fark olan arkadaşlari olabiliyor. Bir de ilkokulda sorun yasamasa bile ortaokulda zorlanabiliyorlar.
Ram raporu ile bir sene erteletme baya yaygınlaştı ama ilinizde durum ne, ilkokulda ki meslektaslarinizla bir konuşun.
Ben ilkokulda rehber öğretmenim. Biz her sene sırf birinci sınıf erteleme için alınmış ram raporunun kalkması için yönlendirmeler yapıyoruz. Bugüne kadar sıkıntı yaşamadık.
Benim oğlumun ilkokula başlamasına henüz var ama Eylül'de 76 aylık oluyor. Onun için bile kararsızim birinci sınıf için. Tek düşündüğüm nokta oğlumun karakterine uygun bir öğretmen arkadaşım var okulumda ona denk geliyor. Denk gelmemiş olsa hiç düşünmez ram raporu alırdım

Merhaba,
Büyük çocuğum için ben de bunu çok düşünmüştüm, yılın sonunda doğmuştu ve tipi de aşırı minyondu 😊, şimdi lise bitiyor hiç bir zorluk yaşamadık.
Ben de sınıfın yaş olarak en küçüğüydüm, eşim de, rekabete alışarak büyümüşüz.
Konu ile ilgili okuduğum makalelerde, Amerika'da okul yaşı geldiği halde sınıfın en küçüklerinden olmasın diye bekletilen öğrenciler için "redshirting" (yedek kulübesinde bekletme) terimi kullanılıyordu. "Beyaz yakalı, orta/üst gelirli ebeveynlerin eğitim sistemini hackleme" yöntemi olarak tabir edildiğini hatırlıyorum. 🙂
Sınıf öğretmeni değilim, ama uzun yıllar eğitim konusunda çalışan biri olarak, yıl sonunda doğan ve sınıfın en küçüklerinden olan çocuklarla, büyük olanlar arasında eğitim durumu ve başarısı açısından, ileriki yıllar için özellikle söyleyeyim, anlamlı bir fark yok.
Çocuğunuzun bir engeli, öğrenme güçlüğü yoksa okula gönül rahatlığıyla gönderebilirsiniz.

Ben 72 ayı doldurmadan okula başlatılmaması gerektiği ile ilgili bir yazı paylaşmaya geldim :)

Ama sizin çocuğunuz 72 ayı dolduracakmış. O yüzden bilemedim. Bekletebilirsiniz yazdıra da bilirsiniz. Siz çocuğunuzu en iyi tanıyan kişisiniz. Hazır olmadığını düşünüyorsanız erteleyin. Devamsızlık durumu bana daha iyi geldi çünkü RAM raporunun uzun iş olduğunu duymuştum. Nasıl olsa eşiniz de gelecek yanınıza tayinle.

72 ay tam zamanı küçük değil size öyle geliyor şimdi hiç bir şekilde de erteleyemezsiniz sadece ram raporuyla erteleniyor bildiğim kadariyla benim küçük oğlum 68 aylık olduğu için bir yıl geç gönderdim büyük oğlum tam 72 aylıktı bankada küçük geliyordu ama değilmis sizde gönderin inanın küçük değil bir yıl daha anaokulunda sıkılır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X