Kızımın 1. Sinıf mevzusu( eylül doğumlu)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şu ara gündemimiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor.
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzde ki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa başlamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendim de öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatıp 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı durumda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Benim kızım 2016 Eylül doğumlu.
Pandemide 5 yaş anaokulna gidemedi maalesef. 6 yaş anaokuluna gitti. Hassas duygusal bir kız.
Anaokulu öğretmeni, tekrar anaokulu olmaz kesinlikle 1.sınıfa gitmesi gerek dedi.
Sizin öğretmeniniz sene sonunda bilgi verecektir.
5 yaşında okumayı hece hece söktü zaten.
1.dönemi gayet başarılı bitirdi..
Sınıfında 2016 başlarında doğan çocuklar var inanın bitirimler. Kızım çoğu zaman ağlıyor. Resimlere döküyor yaşadıklarını. Hatta yazıyor ayrıntılı olarak. Bu sene olmasa seneye gene zorba çocuklarla olacak. Ertelemek keşke çözüm olsaydı.

Bende bu erken geç olayını anlamıyorum zamanı gelen gitmeli.cocugunuzu sizden iyi kimse bilemez.benim kızım 2010 dogumluydu 2015 de anokuluna gitti hde servisle 2016 da ilk okula başladı.ikinci kızım 2018 doğumlu 2023 Eylül'de anaokuluna göndereceğim aynı ablası gibi başlayacak 2024 te ilkokula gidecek yine evden uzak ilkokuluna servisle yollayacağım

2010 doğumlu kızım ne gec öğrendi ne zorlandı .herkes şimdi ikinci kızıma geç gönder aman küçük diyip duruyor ablasıyla aynı başlayacak hatta ablasindan daha uyanık oysaki.bu konu ne zaman açılsa herkes geç gönder büyük daha iyi biz nasıl zorlandık diyip duruyor.yahu devlet ne onerdiyse o dönem gitmeli ileride sınavlara girecekler belki yaşı gereği sınav için büyük gelecek bunu etkileyecek yada yılını niye yakayım başlasın zamanında.zaman okul hayatı için çok onemli

31 Agustos dogumlu oglum var. Bizim daha 2 senemiz var ilk okula ama sizin sorunuzu okuyunca beni de bir heyecan sardi 🤭 Daha dun dogmustu, ne ara bunlari dert edecek zamanlara geldik. 🥺 muhtemelen biz de benzer ikilem yasayacagiz zamani gelince.

Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
.
Kendim de öğretmenim.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
İlk çocuğum da Eylül doğumlu iki sene anaokulu a gitti. Bende öğretmeni ile konuştum yapamaz diye düşündüm. Sınıf içinde çocuğu bildiği için gözünde çok hafife alıyorsun çocuğunu o başarır 3 sene anasınıfına gitmesi doğru değil 2 iyidir dedi.

Sonra oğlum o yaz tatili bir kaza geçirdi. Sonrasında birden rahatsızlandı. Beyin damarı tıkandı kafa içi basınç oldu. 1 ay hastanede yattı. Kan sulandırıcı iğne sabah akşam vuruluyor du. Ölüm felç riski ile geçti 1 ay. Sonra değişik yöntemler ile damar biraz açıldı.

Ben hocalar ile konuştum okula yazılması gerek rapor alabilirmiyim bunun için diye. Hoca da hastalık ile zaten çocuk 1 aydır burda çile çekiyor yaşıtları ile ortama girsin daha iyi olur benim çocuğum olsa ben gönderirim dedi.

Hastaneden çıktık okullar açılalı bir hafta olmuştu. Benim düşüncem onu sınıfa bırakıp bahçede okul bitişine kadar beklemek. Çünkü çok hareketli bir çocuk. Ve kan sulandırıcı kullanıyor okul kalabalık vs.

Normalde ben okulunu falan planlayıp gönderecektim ama nasip olmadı. Sınıfını öğrendim götürdüm kapıda öğretmeni ile konuyu özet olarak konuştum. Çünkü düzenli su içmesi gerek, tuvalete gitmesi gerek vs. Ve o hareketli çocuğun teneffüs de dışarı çıkmaması gerek . Öğretmene de aşağıda bekleyeceğim söyledim. Bana lütfen siz evinize gidin güzel bir kahve için hiç merak etmeyin dedi ve biz okula başladık.

Sınıfta ilk okuyan yazan çocuk oldu. Arkadaşları ile geçimi çok güzel oldu. Bir süre sonra teneffüse de çıktı. 11 yaşında şu an sınıf arkadaşlarından hep küçük. Ama akademik olarak da çok başarılı. Ortalaması hala çok yüksek. Iok günler sorun yaşamadığı oldu orta okulda malum bu zaman çocuklarında çok oluyor.

Geçen gün çok mutlu oldum. Boş derslerinde sınıf annesi sınıftaymıs. Bütün çocuklar oğlumun sırasına önüne arkasına oturmak istemiş. En son bizim ki sıkıştığı için yer değiştirmek istemiş. Olum biz senin yanında olmak istiyoruz demişler. Yani herkesin sevdiği bir çocukmuş.

Sadece ikinci sınıfta okulu değişti. Çocuk da çok anormal haller oldu. Akran zorbalığı vardı öğretmen de malesef yeterli değildi. Psikologa gitmeye başladık. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite denildi. Bilirsiniz bu durumda öğretmen, psikolog, veli ortak hareket etmeli. Psikolog da öğretmeni ile görüştü ama uzun zaman sonra psikolog da anladı ki öğretmen ile devam etmemesi gerekiyor. Bende okulunu değiştirdim ve dikkat eksikliği ve birçok olumsuz şey puf diye yok oldu. Ortama bağlıymış yani. Sonrasında hiç böyle sorunlar yaşamadık.

Uzun oldu ama belki size de faydası olur. Ama anladım ki işin özü öğretmen.

.
Kendim de öğretmenim.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.

Benim kızım da kızımızla aynı ay ve yıl doğumlu. Biz önümüzdeki yıl başlatacağız 1. Sınıfa. Aslında dönemin başından beri eşim ve ben gözlemliyoruz durumunu ve ikimizde okula hasır olduğuna karar verdik. Arkadaşlarından boy olarak kısa olsa da mental ve motor beceriler konusunda ilerde. Eğer çocuk zeka olarak hazır ise çok da bekletmemek gerekiyor.

Bence uzman görüşü alın. Benim oğlum 70 aylık başlayacak. Öğretmenleri hazır diyor, gerekli motor beceriler hazır, derse tam konsantre oluyor ce bozmuyor diyorlar mesela.Kendi adıma yaşıtlarıyla yada büyüklerle daha iyi iletişim kuruyor küçüklerle olmasını bu nedenle istemedik biz. Yapı olarak da yaşıtlarından iri. Tüm bunları değerlendirmeden rapor yoluna gitmeyin bence.

Oğlum Ağustos doğumlu Eylül'de okul açıldı 73 aylıktı ben göndermek istemedim pandemi zamanıydı ama bir o kadar da hazırdı gönderme kararı aldik. İyi kide gitmiş 3. Sınıfta şimdi online derslere rağmen cok başarılı bir çocuk, çocuk hazırsa olabilir

Oğlum Ağustos doğumlu Eylül'de okul açıldı 73 aylıktı ben göndermek istemedim pandemi zamanıydı ama bir o kadar da hazırdı gönderme kararı aldik. İyi kide gitmiş 3. Sınıfta şimdi online derslere rağmen cok başarılı bir çocuk, çocuk hazırsa olabilir
Çocuklarımız yaşıt :)
Benim oğlumda 2014 Temmuz doğumlu Suan 3. Sınıfta , 74 aylıktı .
Ben de iyi ki göndermişim diyorum , gayet de basarılı .

Çocuklarımız yaşıt :)
Benim oğlumda 2014 Temmuz doğumlu Suan 3. Sınıfta , 74 aylıktı .
Ben de iyi ki göndermişim diyorum , gayet de basarılı .
Sizinkiyle yaşıt oğlu var arkadaşımın o da gönderdi. Aynı yıl Kasım doğumlu arkadaşı bir sene bekletmişler. Şimdi o 2 arkadaşımın oğlu 3 teneffüslerde genelde 3lerle takılıyormuş. Anaokulundan sonra onlarla devam etmek istemiş sanırım. Annesi pişman olmuş ayırdığına arkadaşımın dediğine göre. Ay hesabını yapmıyor tabii çocuk bir yaş büyük olduğunu iddia ediyormuş ondan büyük sınıf arkadaşlarını tercih ediyormuş 😄😄

Sizinkiyle yaşıt oğlu var arkadaşımın o da gönderdi. Aynı yıl Kasım doğumlu arkadaşı bir sene bekletmişler. Şimdi o 2 arkadaşımın oğlu 3 teneffüslerde genelde 3lerle takılıyormuş. Anaokulundan sonra onlarla devam etmek istemiş sanırım. Annesi pişman olmuş ayırdığına arkadaşımın dediğine göre. Ay hesabını yapmıyor tabii çocuk bir yaş büyük olduğunu iddia ediyormuş ondan büyük sınıf arkadaşlarını tercih ediyormuş 😄😄
Kıyamam :KK43:(
Arkadaşlarından ayırmak da doğru değil.
Bir de 3 yıl üst üste ana sınıfına göndermek bana doğru gelmiyor. (öğrenmede bir problem yoksa ve öğretmen yönlendirmesi yoksa )

Kıyamam :KK43:(
Arkadaşlarından ayırmak da doğru değil.
Bir de 3 yıl üst üste ana sınıfına göndermek bana doğru gelmiyor. (öğrenmede bir problem yoksa ve öğretmen yönlendirmesi yoksa )
Benimkinin ikinci yılı. Bazen aman rakamları gördük geçen sene de uf puf diyor. Bir sene daha turşu kur, rakam çizgi yap, boya kes yapıştır yapmak istemez gibi geliyor

Benimkinin ikinci yılı. Bazen aman rakamları gördük geçen sene de uf puf diyor. Bir sene daha turşu kur, rakam çizgi yap, boya kes yapıştır yapmak istemez gibi geliyor
Evet sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır :KK43:
Sıkıldığı için de tam odaklanıp dikkatini de veremeyebilir .

31 Agustos dogumlu oglum var. Bizim daha 2 senemiz var ilk okula ama sizin sorunuzu okuyunca beni de bir heyecan sardi 🤭 Daha dun dogmustu, ne ara bunlari dert edecek zamanlara geldik. 🥺 muhtemelen biz de benzer ikilem yasayacagiz zamani gelince.
Ah sorma ,kızim kolikti,minmacık bebekken atandım doğuya.2 aylıkken işe başlamak zorunda kaldım.Emzirme cabalarım,diş sancıları,2 yaş sendromları,kardeş oldu,onun kıskançlık krizleri derken çok şükür bu aşamalara geldik:) büyüyorlar cidden.Rabbum en hayırlı olanı yazsın kuzucuklarimıza

28 Aralık 2016 doğumlu kızım birinci sınıfta bu sene, 68-69 aylık başlamış oluyor sanırım.
Sınıfın hatta okulun en küçüğüdür diyordum, değilmiş. 2017 Şubat'lı bile var sınıfta.
Şimdiki çocuklar bizim gibi değil, çok kolay öğreniyorlar okumayı vs.
Birinci sınıfı zaten gözde büyütmemek lazım. Yine boya yapıyorlar, yine oyun oynuyorlar. Arada toplama, çıkarma, okuma, yazma öğrendiler ama yine oynarken ederken.
Bana kalsa ben de kızımı göndermezdim, iyi ki bana kalmamış.
Siz de işin ehlisiniz ama daha fazla uzman görüşü almanızı öneririm. Ben size göre erken gönderdim, siz aslında size göre bile geç göndermekten bahsediyorsunuz.

28 Aralık 2016 doğumlu kızım birinci sınıfta bu sene, 68-69 aylık başlamış oluyor sanırım.
Sınıfın hatta okulun en küçüğüdür diyordum, değilmiş. 2017 Şubat'lı bile var sınıfta.
Şimdiki çocuklar bizim gibi değil, çok kolay öğreniyorlar okumayı vs.
Birinci sınıfı zaten gözde büyütmemek lazım. Yine boya yapıyorlar, yine oyun oynuyorlar. Arada toplama, çıkarma, okuma, yazma öğrendiler ama yine oynarken ederken.
Bana kalsa ben de kızımı göndermezdim, iyi ki bana kalmamış.
Siz de işin ehlisiniz ama daha fazla uzman görüşü almanızı öneririm. Ben size göre erken gönderdim, siz aslında size göre bile geç göndermekten bahsediyorsunuz.
Sizinki mesela 3 günle 2017yi kaçırmış aslında epey küçük başlamış.
Bu ay konusundaki kafa karışıklığı aslında 2014 yılında sanırım 66 aydan itibaren alınmasıyla başladı. Ki 66 ay gerçekten de çok ufaktı. Ama bizler de 72 aydan büyüksek başlıyorduk aslında. Tüm dünyada 6yı dolduran çocuk okula başlar. Şimdi bunu 80 aya çektiler ben bunu da anlamıyorum. Tamam ufak olmasın ama ne kadar geç derken de biraz abartmıyor muyuz? Yani 7yaşından 8e yaklaşan çocuk daha hala anaokulunda ne yapacak? O da çocuğu köreltmek değil mi? İlkokul biraz da kendi sorumluluğunu almak bunu geciktirmek de bana çok sağlıklı gelmiyor.

Sizinki mesela 3 günle 2017yi kaçırmış aslında epey küçük başlamış.
Bu ay konusundaki kafa karışıklığı aslında 2014 yılında sanırım 66 aydan itibaren alınmasıyla başladı. Ki 66 ay gerçekten de çok ufaktı. Ama bizler de 72 aydan büyüksek başlıyorduk aslında. Tüm dünyada 6yı dolduran çocuk okula başlar. Şimdi bunu 80 aya çektiler ben bunu da anlamıyorum. Tamam ufak olmasın ama ne kadar geç derken de biraz abartmıyor muyuz? Yani 7yaşından 8e yaklaşan çocuk daha hala anaokulunda ne yapacak? O da çocuğu köreltmek değil mi? İlkokul biraz da kendi sorumluluğunu almak bunu geciktirmek de bana çok sağlıklı gelmiyor.

Bizim zamanımızda Ocak doğumlu en büyük bendim sınıfta. Aya vurunca 81 oluyor. Ama Aralık doğumlu 70 aylık da gidiyordu. Sene bazlıydı.

Kızım terapi aldı 4 yaşında, o zaman da psikolog seneye kesinlikle birinci sınıf diyordu. Göndermeyeceğim diyordum. İnsana kendi çocuğu küçük geliyor.

Doğum yaparken anne grubuna girdik ya seneler önce, ilkokula gönderen sadece iki kişiyiz 8 kişide.
Hala taşıttır/renktir/renk karıştırmadır/rakam tanımadır bu yaş için bence köreltmek. Zira biliyorlar.

Ki hala renklerle işleri çok mesela, ödevleri oluyor, okuyup kendileri o renge boyarken okumayı daha da iyi öğreniyorlar. Bir bizim öğretmen değildir oku anla boya etkinliği yaptıran rutin budur.

Sorsam kimse göndermiyor.
Kızımın sınıfa bakıyorum hiç 2015'li yok. Bu sistemde 2015 Ekim Kasım Aralık doğumlu birileri olmalı bu sene sınıfta. İki tane Şubat doğumlu var, kızımdan hepi topu 10 ay büyük yani. Arkadaş bulmakta zorluk yaşıyorlar, anneleri şikayetçi mesela durumdan. Büyük başlamak avantajlı olabilir ama sosyal açıdan gidip küçüklerin yoğun olduğu sınıfta olması çocuğun özgüvenini daha da zedeleyecek, ya da tam tersi olacak. Okul idareleri ayarlıyor mu bu şekilde bilmiyorum.

Yani bence çok minyon, desteğe vs ihtiyaç duyan bir çocuğum olsa ben de ertelerdim, ama bir sene.

Bu kadar veli insiyatifine bırakılması hata sanki bu konunun.

Arkadaş bulmakta zorluk yaşıyorlar, anneleri şikayetçi mesela durumdan. Büyük başlamak avantajlı olabilir ama sosyal açıdan gidip küçüklerin yoğun olduğu sınıfta olması çocuğun özgüvenini daha da zedeleyecek, ya da tam tersi olacak.
Bu gerçek mi 😂 10 ay o kadar büyük sorun yaratmıyor rahat olun abartmayın

.
Kendim de öğretmenim.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.

Evet 24 Eylül 2017 doğumlu kızım var. Ben öğretmenim bir yıl kreşe bu yıl da anasınıfına gidiyor kuzum. Seneye ben ilkokula vermeyi düşünüyorum. Eşim de aynı düşüncede. Kızım kendini ifade eden ve gayet ayakları üzerinde durabilen bir çocuk. Mahallede bütün arkadaşları da kendinden en az bir yaş büyük olduğu için onlarla nasıl başa çıkılır bilir. Bence burada önemli olan çocuğunuzun fıtratı. Benim arkadaşım Kasım doğumlu kızını vermedi haklıydı. Çok narin ezilme ihtimali olan yavruydu. Dediğim gibi kızımın fıtratı müsait olduğu için göndereceğim. Sizin yavrunun müsait değilse bekleyebilir ama 3. Yıl anaokulu ve sonrası ilkokul kötü etkileyebilir.

.
Kendim de öğretmenim.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.

Benim oğlumda böyleydi. Tabikide göndermedim. 5 yasında okula basladım ezil Allah ezil. Çocuguma o eziyeti reva göremem. Sınıf tekrarı yaptık. Ram mam ne uğraşıcam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X