Kızımın kreşteki davranışları

Merhaba hanımlar biraz içimi dökmek için yazmaya ihtiyaç duydum o yüzden yazıyorum açıkçası. Kızım 4,5 yaşında bugün öğretmeniyle görüşmemiz vardı. O kadar olumsuz şeyler söyledi ki kızımın hiç bir konuda isteği çabası olmadığından etkinliklere katılım saglamadigindan, sınırlı sayıda kişilerle az konuştuğundan, son derece uyuşuk olduğundan ve artık bu hareketlerinden üzüldüğünü yorulduğunu söyledi. Kendi başının çaresine bakmadığından bahsetti. Geçen gün oyun oynamamis tehlikeli buluyorum oynamak istemiyorum demiş öğretmeni de bak şu arkadaşın senden küçük senden sonra okula başladı o bile artık korkmuyor sende korkularını yen diye sesini yükseltmiş. Psikoloğa götürün kızınızı. Çocuğunuzu kaybedeceksiniz 1.sinifa kadar düzeltin dedi. Babasıyla ayrıyız onu arayıp durumu anlattım. Senin yüzünden bu çocuk bu halde senin anneliğinin eseri dedi. Ne zormuş çocuk yetiştirmek herkes ayrıldığım için bana yükleniyor. Ay çok uzun yazdım kusura bakmayin
Öğretmen saçmalamış gerçekten, her çocuğun karekteri farklı, herkes sosyal olmak zorunda değil,çok aktif olmak zorunda da değil.. Belki çocuğunuz kreş ortamını sevemedi,çalışıyorsanız başka bir kreş deneyin..bu yaştaki çocuğa nasıl bir yaklaşım böyle..

Merhaba hanımlar biraz içimi dökmek için yazmaya ihtiyaç duydum o yüzden yazıyorum açıkçası. Kızım 4,5 yaşında bugün öğretmeniyle görüşmemiz vardı. O kadar olumsuz şeyler söyledi ki kızımın hiç bir konuda isteği çabası olmadığından etkinliklere katılım saglamadigindan, sınırlı sayıda kişilerle az konuştuğundan, son derece uyuşuk olduğundan ve artık bu hareketlerinden üzüldüğünü yorulduğunu söyledi. Kendi başının çaresine bakmadığından bahsetti. Geçen gün oyun oynamamis tehlikeli buluyorum oynamak istemiyorum demiş öğretmeni de bak şu arkadaşın senden küçük senden sonra okula başladı o bile artık korkmuyor sende korkularını yen diye sesini yükseltmiş. Psikoloğa götürün kızınızı. Çocuğunuzu kaybedeceksiniz 1.sinifa kadar düzeltin dedi. Babasıyla ayrıyız onu arayıp durumu anlattım. Senin yüzünden bu çocuk bu halde senin anneliğinin eseri dedi. Ne zormuş çocuk yetiştirmek herkes ayrıldığım için bana yükleniyor. Ay çok uzun yazdım kusura bakmayin

Zamanında erkek kardeşimi okuldan sonra kreşdem ben alıyordum
Ve herkesin çizdiği çizim muhteşemdi ama benim kardeşimin kağıdı boş ,boş çizgilerle doluydu ama ben de o vakit ortaokula giden bir çocuktum
,sonra erkek kardeşim okula başlayınca birinci sınıfa okula annemi öğretmeni çağırdı ve kardeşimin zekası yeterli düzeyde olmadığını söyledi ama annem babam bu söylenenleri ciddiye almayıp öfkelendiler ve annemde zaten aklı fikri işinde para kazanma derdinde olduğunda bir psikoloğa ve psikiyatriste götürmediler , orta okulu okuyamadı bir işe verdiler,kardeşimin yıllar sonra zeka olarak geri olduğundan raporu var evlenip yuva kuramaz , kazandığı parayı idare edemez ama bunları annem 25 yaşında doktor raporundan sonra öğrendi ,halende gerçeği kabullenmiş değil ,3 yıl annem başka eve taşındıktan sonra parasını idare edemediğinden evdeki bütün beyaz eşyaları satmış ,tabi annem tekrar onun yanına taşındı anneme epey kızıştım annemden gizli ,gizli bizden hep borç para isteyip hep borcunu ödemedi

Zamanında erkek kardeşimi okuldan sonra kreşdem ben alıyordum
Ve herkesin çizdiği çizim muhteşemdi ama benim kardeşimin kağıdı boş ,boş çizgilerle doluydu ama ben de o vakit ortaokula giden bir çocuktum
,sonra erkek kardeşim okula başlayınca birinci sınıfa okula annemi öğretmeni çağırdı ve kardeşimin zekası yeterli düzeyde olmadığını söyledi ama annem babam bu söylenenleri ciddiye almayıp öfkelendiler ve annemde zaten aklı fikri işinde para kazanma derdinde olduğunda bir psikoloğa ve psikiyatriste götürmediler , orta okulu okuyamadı bir işe verdiler,kardeşimin yıllar sonra zeka olarak geri olduğundan raporu var evlenip yuva kuramaz , kazandığı parayı idare edemez ama bunları annem 25 yaşında doktor raporundan sonra öğrendi ,halende gerçeği kabullenmiş değil ,3 yıl annem başka eve taşındıktan sonra parasını idare edemediğinden evdeki bütün beyaz eşyaları satmış ,tabi annem tekrar onun yanına taşındı anneme epey kızıştım annemden gizli ,gizli bizden hep borç para isteyip hep borcunu ödemedi
Ben şunu demiyorum benim kızım hakkında uyduruyor ben bisey yapmayacağım. Kızım çok uyanık çok bilmiş değil zaten kendi halinde kimseye zarar vermeyen oyun oynamayı resim yapmayı seven nazik sevecen bir çocuk. Öğretmeni tabi dikkate alırım ama üslup denen bir şey var sanki eroin,alkol batağına saplanmış elimizden kaymış gitmiş zaten anne baba ayrı bu saatten sonra bisey olmaz gibi bir tavır takinmasi hoş değil bu öğretmenliğin hangi bölümünde mevcut? Şu arkadasin bile korkularını yendi sen neden yapmıyorsun diye kızmak ne derece doğru? Olumsuzluk varsa el ele verip düzeltelim olumlu yanlarından ilerleyelim

Bana Öğretmeniniz biraz despot geldi. İfade etme şekli yazdığınız gibiyse bu Öğretmenin çocuğunuza faydası olmaz.

Bakın ben eğitimci bir aileden geliyorum. Öğretmene, doktora vs kimliğine saygı duymak gerektiğini dusunurum ammma bazı ogretmenler iş bilmiyor. Uygun degiller. Kendimden örnek vereyim kendi ilk hatirladigim yıllardan beri daha çekingen bir kimliğim vardır. Anne babam da duskundu. Annem çalıştığı icin 1 sene erken anaokuluna gittim. O zaman bulunduğumuz yerde kreş yoktu. Resmen çekingen olduğum için dislandim ve birgün altima yaptım. Rezil kadın bangir bangir bağırıp babamı çağırdı. Herkes duydu. 5 yaşındayım sadece 5. Babama da bu kızı kız meslek lisesine verin, dikis nakış ogrensin ortaokuldan sonra okumaz demiş. Sonuç: Girdiğim çoğu sınavda Tr capinda derecem ve iyi bir mesleğim var.
Ne öğretmenini ne babasının sizi suclamasina izin vermeyin. Belki ogretmen çocuğa o güveni veremedi. Çocuğunuzu kaybedersiniz falan komik laflar. Tabi çocuk psikiyatrina götürün profesyonel yardım alın o ne diyecek.

Oyun parkında bahçede çok aktif çok güzel oynuyor sınıfta başarısı hiç yok dedi. Kızımın normal yaşantısında bu anlattıklarının hiç ilgisi yok halbuki. Çok guleryuzludur mahallede arkadaşları var çok güzel oyunlar kurduğunu görüyorum. Öğretmeni bunları değil sınıftaki davranışları gerçek kişiliğini yansıtır dedi. Kendini avutma demek istedi galiba 😆
Kızınız okulu sevmiyor olabilir mi?

Kreşi değiştirin. Bir psikolog dan destek alın ama çok büyük bir sorun göremiyorum ben anlatılandan. Uyuşuk diye öğrenci şikayet edilir mi Allah aşkına. Her çocuğun bir mizacı var. Sen öğretmen olarak bir tuhaflık seziyorsan kazanmaya çalış öğrenciyi. Anneye kullandığı üslup çok iğrenç.

Kreş ve anaokulu gibi yerlerde iki yıllık aöf çocuk gelişim mezunları çalışıyor genelde. Eğitim fakültesi mezunu birisi bu sözleri söylemez diye düşünüyorum, fazla ciddiye almayın. Saçmalamış, çocuk istediği oyunu oynasın ona neymiş yani. İsterse oynamaz da yani

Bosuna ogretmen seçmiyoruz.Küçücük cocugu arkadasi ile kıyaslamakla kalmiyor, uyusuk diyor. Sacma sapan cikarimlarini kendine saklasin, robot mu bunlar. Her cocuk ayni olmak zorunda degil. Kendi beceriksizliğinin hırsını, küçücük çocuktan cikaracak aklinca. Sozde ogretmen ! Baba daha da vahim...Moralinizi bozmasini izin vermeyin.

Öğretmeni en iyisini yapmış ve davranışlarından sizi haberdar etmiş. Lütfen en yakın zamanda bir çocuk psikiyatristine götürün. Eminim faydası olacaktır. Anneliğinizi sorgulamayın. Zaten erkekler çocuğa bir şey olunca anneden suçu bulur😒 Suçlu değilsiniz. Mutlaka doktora gitsin.

Konu sahibi kızınızın gittiği okul özel mi? Niye bu soruyu sordum çünkü birçok özel okul “okul öncesi öğretmeni” değil de 2 yıllık önlisans mezunu hatta lise mezunu çalıştırıyor, bilginiz olsun..
Kolejlerde bu yok aslinda onlar dandik dundik bireysel acılan yerler. Genelde ev tarzi olur, bu gibi yerlere 1 saat bile cocugumu birakmam. Bilindik ve isimli ozel okullar sadece lisans mezunu çalıştırıyor. Ogretmenin yaninda 1 ya da 2 yardimci oluyor, yardimcilar önlisans mezunu oluyor. Yardimcilar ile veli iletişimde olmaz ama tek yetkili ogretmendir.

Siz çocuğunuzu tanımıyor musunuz, öğretmenin söylediği gibiyse çaresine bakarsınız, değilse de öğretmene doğrusunu anlatırsınız.
Kimse kusura bakmasın ama öğretmen diye de her söylediği doğru olacak değil.
He doğruysa da yine tamam psikologa götürün ama yine de çocuğu kaybedecek derece de ne var anlamadım.
Ayrıca babasının da size suç bulması çok çirkin ben bile burdan sinir oldum.

Balon köpürtmesi yapılıyormuş o da uflememis pipetle yutarım tehlikeli bu demiş öğretmeni de yaptıramadim ikna olmuyor ben sürekli her şeye ikna etmek durumunda kalıyorum birseyi hemen yapayım bitireyim deneyeyim çabası yok diyor
E olabilir, endişeli ve temkinli bir çocuk olabilir, girişken olmayabilir.
Mizacı böyle olabilir.
Çocuğu desteklemek için kullandığı yol normal değil, kiyaslama yaparak öğretemez.

Kızınız okulu sevmiyor olabilir mi?
Sınıfımı sevmiyorum dedi bugün neden anlatabilirsin dedim güvenli gelmiyor sanki bana sizin yanınızda oyuncaklarımla daha mutluyum dedi🥲
Kreş ve anaokulu gibi yerlerde iki yıllık aöf çocuk gelişim mezunları çalışıyor genelde. Eğitim fakültesi mezunu birisi bu sözleri söylemez diye düşünüyorum, fazla ciddiye almayın. Saçmalamış, çocuk istediği oyunu oynasın ona neymiş yani. İsterse oynamaz da yani

Bosuna ogretmen seçmiyoruz.Küçücük cocugu arkadasi ile kıyaslamakla kalmiyor, uyusuk diyor. Sacma sapan cikarimlarini kendine saklasin, robot mu bunlar. Her cocuk ayni olmak zorunda degil. Kendi beceriksizliğinin hırsını, küçücük çocuktan cikaracak aklinca. Sozde ogretmen ! Baba daha da vahim...Moralinizi bozmasini izin vermeyin.
Öğretmeni diyor ki ben çok emek sarf ediyorum hep kızınızı ikna etmeye çalışıyorum ama o çaba göstermiyor beni çok üzüyor ona da beni üzdüğünü söyledim yine değişmedi diyor. Müdüre dosya gönderecektim alışsın diye ona vermek istedim ben kesinlikle götüremem bunu kendi başıma demiş. Götürse çok sevinecektim diyo😄

Sınıfımı sevmiyorum dedi bugün neden anlatabilirsin dedim güvenli gelmiyor sanki bana sizin yanınızda oyuncaklarımla daha mutluyum dedi🥲

Öğretmeni diyor ki ben çok emek sarf ediyorum hep kızınızı ikna etmeye çalışıyorum ama o çaba göstermiyor beni çok üzüyor ona da beni üzdüğünü söyledim yine değişmedi diyor. Müdüre dosya gönderecektim alışsın diye ona vermek istedim ben kesinlikle götüremem bunu kendi başıma demiş. Götürse çok sevinecektim diyo😄
Ben olsam diplomasını sorup(muhtemelen eğitim fakültesi mezunu değil) şikayet ederim ilçe milli eğitime. Böyle insanlar çalışmasın ya saçma saçma çıkarımını kendine saklasın

gerekiyorsa psikoloğa tabi ki gidin ama bence okulu değiştirmekte de fayda var
4,5 yaşında ki bir çocuk için çocuğu kaybedeceksiniz denir mi bilemedim.
Doğruları demiş napsaydı o şekilde iyileştirmeyip daha kötüye mi gitseydi?

Oğlum da çok temkinli ve garantici bir çocuktur. Hiç aşırı hareketi olmaz ve zararı olacağını düşündüğü hiç birşeyi yapmazdı hala da öyle. Şu an 2. Sınıf ogrencisi Geçen sene tek başına okullarinin içinde ki kantine gidemediğini ,yanına arkadaşıni alıp gittiğini öğrendim. Öğretmeni ile konuştuğum da evet çekiniyor ama yine de işini bir şekilde hallediyor. Zamanla alıştığı ve güvendiği ortam olunca rahatlayacaktır dedi öyle de oldu. Hala yeni birşey yapacağı zaman temkinli olur ,tek yapmak istemez ama bu onun huyu ve biraz da benim kuralcı buyutmem kaynaklı sanırım.

X