Kızımın telefon bağımlılığı

iyikiamaiyiki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
2.068
553
11 yaşında kızım var. Sürekli telefon elinde gezmek istiyor. Hafta içi telefona yasak koyduk sadece hafta sonu alabilirsin diyoruz ancak okuldan geldiği zaman mesela birşeyle ilgilenirken arkadaşım mesaj yazmış mı bakayım diyor, yada evden dışarı çıkarken asansörde telefonu eline alıyor.
Hafta sonları kahvaltı ve akşam yemeğinde alıyor
İnanın engel olamıyorum, almıcaksın diyorum dinlemiyor. Çok zorlanıyorum
Birde telefon elindeyken dünyadan kopuyor ya söylediklerimizi algılamıyor bir değişik oldu iyice
11 yaşında çocuğu olanlar nasıl yapıyor merak ediyorum bilgi verir misiniz

11 yaşında kızım var. Sürekli telefon elinde gezmek istiyor. Hafta içi telefona yasak koyduk sadece hafta sonu alabilirsin diyoruz ancak okuldan geldiği zaman mesela birşeyle ilgilenirken arkadaşım mesaj yazmış mı bakayım diyor, yada evden dışarı çıkarken asansörde telefonu eline alıyor.
Birde telefon elindeyken dünyadan kopuyor ya söylediklerimizi algılamıyor bir değişik oldu iyice
Sizinle birlikte iken izin vermeyin ama gerekçelerini açıklayarak yani "yasak " kelimesi hem daha cezbedici hem de ceza şeklinde algılanabilir. Akşam ödevlerden sonra yaşına uygun aile içi oyunlar geliştirin birlikte zaman geçirin kitap saati gibi ,mutfak etkinliği gibi ... Tabii ki gerçekçi olmak lazım tamamen kısıtlayamıyoruz ama ekran süresini kısaltabiliriz . Akşamları da az da olsa bakmasına izin verebilirsiniz ki aklı sürekli telefonunda kalmasın . Bir plan dahilinde hareket ederseniz sanırım süreci daha kolay atlatırsınız bu arada evet ekranda geçirilen süre algılamanın düşmesine sebep olabilir . Birlikte zaman geçirme sürenizi arttırabilirsiniz

11 yaşında çocuğun telefonu niye var ki? Henüz çocuğum o yaşta değil ancak büyük konuşmak istemem. Çevremdeki insanlar genelde lisede telefon alıyorlar çocuklarına. Yine ergenlik vs derken arkadaşları ile anne-baba telefonu ile iletişim kuruyorlar. Telefonla ilgilenmesinin yanında kontrol etmek de çok zor. Hattını kapatın. Ev internetini de belirlediğiniz saatlerde açın.

Allah yardımcınız olsun inşallah şu anda bir çok ailenin derdi bu mmalesef yavaş bir kısıtlamaya gidin bence

Ben kızıma liseye başlayınca akıllı telefon almıştım.Daha öncesinde tuşlu telefonu vardı.

11 yaşında çocuğun telefonu niye var ki? Henüz çocuğum o yaşta değil ancak büyük konuşmak istemem. Çevremdeki insanlar genelde lisede telefon alıyorlar çocuklarına. Yine ergenlik vs derken arkadaşları ile anne-baba telefonu ile iletişim kuruyorlar. Telefonla ilgilenmesinin yanında kontrol etmek de çok zor. Hattını kapatın. Ev internetini de belirlediğiniz saatlerde açın.
Valla bende öyle diyordum ama öyle olmuyormuş. En azından arkadaşlarıyla buluştuğu zaman yada evde tek kaldığı zaman arayabilmek büyük kolaylık
Çok kısıtlama yapmak istemiyorum ama ayarında olsun istiyorum

Kızım 11 yaşında telefonu yok olamaz da yani bu yaş için uygun görmüyorum bütün arkadaslarinda var ama biz tablet aldık oyun zaten kesinlikle oynamaz yazın biraz oynadı baktı ki sonu yok bu işin ama asla yasak oynayamazsin şeklinde yaklasmadim ben hep hadi film izleyelim mi hadi bı yürüyüş zaten aktif olarak yazın hep yüzdü bisiklet paten yani boş bırakmadım o alanı hep doldurduk.
Yasaklayarak bir sonuca ulasilmiyor maalesef akıllı saat alicam şimdi okuldan eve kendi döndüğü için onun haricinde bence bize bakıyor çocuklar bizim elimizde sürekli telefon olursa onlar da elbette almak istiyor ben eşime de sürekli bunu söylüyorum akşamları mesela yemek yendi ödevleri yaptılar bir de oğlum var 1.sinifa gidin biraz oyun oynuyoruz ama birlikte sonra duş hadi diyorum bir kitap seçin onu okuyup uyuyun bir gün kızım okuyor biz dinliyoruz bir gün ben bir gün oğlum kafasjna göre yorumluyor okumayı henüz bilmediği için durum bu şekilde bizde dediğim gibi bana göre ergenliğe giriyorlar kesinlikle baskı yasakla şeklinde değil ama o alanı doldurmak önemli

Roblox oynuyordur bir furyadır gidiyor malesef bütün çocukların en büyük bağımlılığı.
Kardeşim de oyun bağımlısıydı (telefon bilgisayar) annem yasak koyuyor fayda etmiyor pek bazen çocuklara da hak veriyorum bu dönem dijital çağ tablete telefona ulaşabiliyorlar biz küçükken telefonda anca polifonik müzik vardı tek eğlence oydu sokaklar da oynardık şimdi sokağa çıkılmıyor ki öyle bir devir evde olunca da bağımlılık oluyor
Birine yasak koysak okulda diğer arkadaşları bağımlı görüyor duyuyor
Arkadaş buluşmalarında bile ellerde telefon yan yana oynuyorlar fiziksel aktivite bitti :KK43:

Valla bende öyle diyordum ama öyle olmuyormuş. En azından arkadaşlarıyla buluştuğu zaman yada evde tek kaldığı zaman arayabilmek büyük kolaylık
Akıllı saat kullanabilirsiniz.
9 yasında benim oğlum akıllı saat aldık.
İstediğimizde ulaşabiliyoruz .
Bana 11 yaş için telefon cok erken geldi açıkçası.

Kizim 10 yaşında cep tlfnu almadık. Öğretmeni ödev atıyor ona bakıp bana geri veriyor benim tlfnumu. Tlfn almış olsak bizde zorlanirdik.

11 yaş bu sorumluluğu almak için fazla erken. Siz de sınırları iyi çizmemişsiniz..
Dışarda veya okuldayken kızınızı merak ediyorsanız eski model tuşlu telefonlardan alın, akıllı telefonun yaşı değil 11 yaş.

Birtane uygulama var. Telefonda bulunan her uygulama icin kisitlama getiriyor. Mesela gunde en fazla 30 dakika whatsapp ayarlayabilirsiniz. 30 dakika sonra uygulama kilitleniyor. 24 saat sonra aciliyor. O gun Acil lazim olursa da 1000 tane buyuk kucuk harf ve rakam veriyor onlari tek tek girmen lazim en az 1 saatini alir. Ondan sonra aciliyor

Büyük konuşmak istemiyorum ama bana kalsa çocuklar liseye kadar telefonla hiç tanismasin.11 yaş bana göre küçük illa alınacaksa tuşlu telefon olabilir ama akıllı telefon için uygun bir yaş degil

Çocuklarımızın birşeye bağımlı olması bizim sorumluluğumuzda.Eline verirseniz tabiki kendisi faydasını zararını ayırt edemz.kendini kontrol etme becerisi bir yetişkin kadar gelişmiş değil.bizlerde bağımlısı olduk o da ayrı mevzuda… size tavsiyem yol yakınken satıp akıllı saate geçin. Birkaç sene sonra bunu hiç yapamayacaksınız şimdi daha çocuk sizi dinlemek zorunda. İnstagramda dijitalbaba Orhan Toker ‘i takip edin hanımlar. Sosyal medya internet çağımızın başbelası. Hele şu roblox denilen şeyde çok fazla cinseliçerkli oyun varmış çocuklarınızı kontrol edin aman diyim…internete çocuk emanet edilmez

İnternet görmemesi gereken içeriklerle dolu. Oyunların içinde bile dolu cinsel görüntüler, mesajlar. Hadi cinselliği geçtim tonla şiddet küfür. Lütfen elinden alın androidse tuşlu veya klavyeli bir telefon verin. Birde söz dinlemiyor diye birşey yok elinden alıp bir yere kilitleyin.

Size kolaylık olarak görünen şey, ya da sizin çocuğunuzla bu konuda inatlaşmak zorunda kalmadan ayarında bir çözüm bulmaya çalıştığınız şey sizin için iyi olan çözümler aslında. Çocuğunuzdan olgun davranmasını beklemek, aaa 1 saat olmuş telefon elimde annem babamla sohbet etsem ders çalışsam keşke demesini istemek kendiliğinden oluşan birşey değil.
11 yaşında çocuk arkadaşlarıyla yalnız buluşamaz, ben olmasam da bir öğretmen yA da başka bir arkadaşının ebeveyni yanında olmalı diye düşünüyorum. Akıllı saat ya da tablet kullanarak evde tek kaldığı zamanlarda kendisiyle sizin belirlediğiniz kişilerle görüşmesini sağlayabilirsiniz.
Özetle istediğiniz şeyin kolay yolu yok.

X