Kızlar, bir önceki konumun üzerine "Eşimin ailesi tarafından gelişmeler var" bakar mısınız ?

oncebidinle

Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2017
437
315
Bir önceki konumu hatırlayanlar veya unutanlar geçmişe bakarsa, devamını paylaşacağım müsadenizle;

Daha önce kv ile yaşadığımız problemler sebebiyle, eşimle boşanmamın eşinden döndüğümüzü ve farklı bir semte taşınmak zorunda kaldığımızı yazmıştım. Benim işim de, eşimin işi de evimize yakın, neredeyse 2 sene olacak düzenimizi de kurduk elhamdülillah şuan eşimle aramda da bir sorun yok çok şükür.

Fakat eşimin düğünlere yalnız katılması, bayramlarda annesine yalnız gitmesi aile büyükleri tarafından sorun olmuş ananesi ve dedesi bizi aradı ve gittik. Bu duruma çok üzüldüklerini ve yaşanan şeyler her ne ise artık kapanması gerektiğini, özür dilemem gerektiğini söylediler. Beni hiçbir yere getirmeyen de eşim bu arada, ben annesinin her gördüğünde laf sokup, eltimle beraber surat sallandırmalarına rağmen eşimi yalnız göndermek istemiyorum her seferinde. Eşim de benim üzülmemi istemediği için gelmemi istemiyor.

Her neyse gittik, anane dede kendi hayatlarından örneklerle 2 saate yakın nasihat verdi bize, kayınvalidemlerin evinde aynı apartmanda yaşıyorduk niye çıktınız dediler? Sorunların sebebini sordular. Eşim sustu, o susunca bende herkesin içinde kv nin her gün bana yaptığı psikolojik şiddeti anlatamadım malesef. Sustum. Çünkü karşılık verince onlara göre "saygısız" oluyorsun. Vermeyince de "kafasına göre çekip giden-gelen eksik akıllı gelin" ve bana güvenmiyorlarmış artık sevgili kayınvalidecim. Ama 1 kere aileden biri de çıkıp sormadı, kızım hayırdır senin derdin ne? Nereye gidiyorsun diye? 3 ay babamın evinde kaldım, bir Allah'ın kulu arayıp, derdin ne, sen bizim soyadımızı taşıyorsun hala, her evliliğin başında olur böyle şeyler, oturalım halledelim sorun neyse demedi.

Sonra eltim ve kaynımı çağırdılar. Eltim herzamanki gibi politik konuşmasını yaptı, elimizden geleni yaparız dedi. Ama ne abisi ne de o bugüne kadar hiçbişey yapmamışlardı, annelerinden korkularına. Neyse sonra hep birlikte toplandık, kv ye gittik. Amaçları bana özür diletip, içimdekileri döktürmeden konuyu kapatmaktı. Orda da o kadar insanın içinde benimde hepsine karşı ne kadar kırgın olduğumu söylemedim. Çünkü aileden hiçbiri bana sahip çıkmamıştı. Çıksalardı belki bende onları sahiplenecektim. Kayınvalidem yine içindeki tüm zehrini kusarak, anlattığı herşeyde beni suçladı. Annesi gençtir,cahildir konuyu kapat dedikçe çemkirdi. Yani konuyu kapatmak değildi derdi. Benle görüşmediği süre boyunca içinde ne biriktirdiyse yalan yanlış kustu. Olaylara yalnızca kendi penceresinden bakıyordu ve bencildi. O kibri halen devam ediyordu, burnu düşse yere almayacak cinsten konuşmalar yaptı ve kendileri bilir dedi. Yarın bigün buraya tekrar taşınıp da, ayrılmaya kalkarsanız "yine benden bilmeyin" dedi. Eşim olacak kişi her zamanki gibi sustu. Kavga çıkmasın, konu kapansın diye.

Ben daha önce birkaç defa özür diledim kızlar, asla gocunmam. Fakat ben diledikçe onlar kendini suçsuz gördü ve anladım ki bu saatten sonra asla değişmez bu insanlar.

Dün eşimi bu kez de dayıları aradı, "oncebidinle" de özür dileseydi ne olurdu sanki demişler. Sorun özür dilemekte değil ki, anlamıyorlar. Bu akşam tekrar gideceğiz. Size sorum; bana yaptıklarını anlatmalı mıyım? Zaten herşey ortalığa dökülmüş, "beni aileme şikayet etmiş diye düşünür mü kayınvalidem" veya yine susup özür dileyip, o binaya taşınmalı mıyım? (Eltimle kayınvalidem ve biz hepimiz aynı binada oturuyorduk)

Aynı şeylerin tekrar yaşanacağını düşünüyorum çünkü kayınvalidem herkese söz geçirip dediğini yaptıran, dominant bir kadın. Kendi annesi bile laf geçiremedi o gün. Hep küçük olandan bekleniyor ama büyük büyüklüğünü yapmadıktan sonra, küçük yapsa neye yarar? Ben mi yanlış düşünüyorum kızlar, onlarda aile olarak hiç mi suç yok? Boşanmayı gerektirecek kadar ne bir günahım oldu eşime ve ailesine karşı ne de bir saygısızlığım? Ama keşke olsaydı diyorum bazen, belki bu kadar üstüme gelmezdi annesi.

Beni istemediğini, "benim değil de büyük gelininin ona bakacağını" ve daha birsürü şeyi yüzüme karşı söylemiş bir insan. Bunları söylerken, dayanacağı hiçbir şey yokken üstelik. Kısacası beni çok kırdı.

Yine de deseydi ki, tamam kızım yaşananlar keşke olmasaydı ama olmuş bi kere artık bu saatten sonra dost var düşman var önümüze bakalım, ben hazırdım herşeye rağmen. Ama onun o vicdanı rahat halini gördükçe, sizce ne yapmalıyım bu akşam, nasıl davranmalıyım, bende kendimce yaşananları anlatmalı mıyım? Yoksa içimde kalıp bana mı dert olsun yine?

Özür dilemeyin. Ses yükseltmeden sakince kırıldıklarınızı söyleyin siz de. Özür diletmek nedir zaten sakın o hatayı bi defa daha yapmayın, karşınızda anlıycak hiçkimse yok çünkü.

Asla ama asla geri taşınmayın da, evliliğinizin orta yerine kendi ellerinizle bombayı bırakmış olursunuz.

Bir de eşinize sordunuz mu neden susuyorsun diye. Böyle olmaz ki sülale çıkmış tepenize.. Madem sahip çıkamıycak pısırık durucak, sen susuyosan ben konuşurum deyin.

Bir önceki konumu hatırlayanlar veya unutanlar geçmişe bakarsa, devamını paylaşacağım müsadenizle;

Daha önce kv ile yaşadığımız problemler sebebiyle, eşimle boşanmamın eşinden döndüğümüzü ve farklı bir semte taşınmak zorunda kaldığımızı yazmıştım. Benim işim de, eşimin işi de evimize yakın, neredeyse 2 sene olacak düzenimizi de kurduk elhamdülillah şuan eşimle aramda da bir sorun yok çok şükür.

Fakat eşimin düğünlere yalnız katılması, bayramlarda annesine yalnız gitmesi aile büyükleri tarafından sorun olmuş ananesi ve dedesi bizi aradı ve gittik. Bu duruma çok üzüldüklerini ve yaşanan şeyler her ne ise artık kapanması gerektiğini, özür dilemem gerektiğini söylediler. Beni hiçbir yere getirmeyen de eşim bu arada, ben annesinin her gördüğünde laf sokup, eltimle beraber surat sallandırmalarına rağmen eşimi yalnız göndermek istemiyorum her seferinde. Eşim de benim üzülmemi istemediği için gelmemi istemiyor.

Her neyse gittik, anane dede kendi hayatlarından örneklerle 2 saate yakın nasihat verdi bize, kayınvalidemlerin evinde aynı apartmanda yaşıyorduk niye çıktınız dediler? Sorunların sebebini sordular. Eşim sustu, o susunca bende herkesin içinde kv nin her gün bana yaptığı psikolojik şiddeti anlatamadım malesef. Sustum. Çünkü karşılık verince onlara göre "saygısız" oluyorsun. Vermeyince de "kafasına göre çekip giden-gelen eksik akıllı gelin" ve bana güvenmiyorlarmış artık sevgili kayınvalidecim. Ama 1 kere aileden biri de çıkıp sormadı, kızım hayırdır senin derdin ne? Nereye gidiyorsun diye? 3 ay babamın evinde kaldım, bir Allah'ın kulu arayıp, derdin ne, sen bizim soyadımızı taşıyorsun hala, her evliliğin başında olur böyle şeyler, oturalım halledelim sorun neyse demedi.

Sonra eltim ve kaynımı çağırdılar. Eltim herzamanki gibi politik konuşmasını yaptı, elimizden geleni yaparız dedi. Ama ne abisi ne de o bugüne kadar hiçbişey yapmamışlardı, annelerinden korkularına. Neyse sonra hep birlikte toplandık, kv ye gittik. Amaçları bana özür diletip, içimdekileri döktürmeden konuyu kapatmaktı. Orda da o kadar insanın içinde benimde hepsine karşı ne kadar kırgın olduğumu söylemedim. Çünkü aileden hiçbiri bana sahip çıkmamıştı. Çıksalardı belki bende onları sahiplenecektim. Kayınvalidem yine içindeki tüm zehrini kusarak, anlattığı herşeyde beni suçladı. Annesi gençtir,cahildir konuyu kapat dedikçe çemkirdi. Yani konuyu kapatmak değildi derdi. Benle görüşmediği süre boyunca içinde ne biriktirdiyse yalan yanlış kustu. Olaylara yalnızca kendi penceresinden bakıyordu ve bencildi. O kibri halen devam ediyordu, burnu düşse yere almayacak cinsten konuşmalar yaptı ve kendileri bilir dedi. Yarın bigün buraya tekrar taşınıp da, ayrılmaya kalkarsanız "yine benden bilmeyin" dedi. Eşim olacak kişi her zamanki gibi sustu. Kavga çıkmasın, konu kapansın diye.

Ben daha önce birkaç defa özür diledim kızlar, asla gocunmam. Fakat ben diledikçe onlar kendini suçsuz gördü ve anladım ki bu saatten sonra asla değişmez bu insanlar.

Dün eşimi bu kez de dayıları aradı, "oncebidinle" de özür dileseydi ne olurdu sanki demişler. Sorun özür dilemekte değil ki, anlamıyorlar. Bu akşam tekrar gideceğiz. Size sorum; bana yaptıklarını anlatmalı mıyım? Zaten herşey ortalığa dökülmüş, "beni aileme şikayet etmiş diye düşünür mü kayınvalidem" veya yine susup özür dileyip, o binaya taşınmalı mıyım? (Eltimle kayınvalidem ve biz hepimiz aynı binada oturuyorduk)

Aynı şeylerin tekrar yaşanacağını düşünüyorum çünkü kayınvalidem herkese söz geçirip dediğini yaptıran, dominant bir kadın. Kendi annesi bile laf geçiremedi o gün. Hep küçük olandan bekleniyor ama büyük büyüklüğünü yapmadıktan sonra, küçük yapsa neye yarar? Ben mi yanlış düşünüyorum kızlar, onlarda aile olarak hiç mi suç yok? Boşanmayı gerektirecek kadar ne bir günahım oldu eşime ve ailesine karşı ne de bir saygısızlığım? Ama keşke olsaydı diyorum bazen, belki bu kadar üstüme gelmezdi annesi.

Beni istemediğini, "benim değil de büyük gelininin ona bakacağını" ve daha birsürü şeyi yüzüme karşı söylemiş bir insan. Bunları söylerken, dayanacağı hiçbir şey yokken üstelik. Kısacası beni çok kırdı.

Yine de deseydi ki, tamam kızım yaşananlar keşke olmasaydı ama olmuş bi kere artık bu saatten sonra dost var düşman var önümüze bakalım, ben hazırdım herşeye rağmen. Ama onun o vicdanı rahat halini gördükçe, sizce ne yapmalıyım bu akşam, nasıl davranmalıyım, bende kendimce yaşananları anlatmalı mıyım? Yoksa içimde kalıp bana mı dert olsun yine?

Yine uzun oldu, hakkınızı helal edin :) Şimdiden yorum yapacak kardeşlerime teşekkür ederim.

Tabi ki icinizdekileri dökün. Karşıdaki ağzına geleni sayarken susuo oturmak saygı değildir. Susup yutmaya devam ederseniz olan size olacak. Size neler yasatildiysa sayın dökün tabi bagirmadan uslubunca. Ayrıca o binaya tasinmayin. Zaten kurtulmuşsunuz niye geri ciktiginiz çukura donesiniz. Eşiniz de susup oturuyormuş. Bu sefer sonu boşanma olur hiç bulaşmayın derim. Ben olsam en baştan bu konuşmaları da yapmazdım.

Yangın yerinden kurtulup tekrar yangının içine dalmaya gerek Yok.Hazır çıkmışsınız .Düzelecek insan uzaktayken de düzelir şahsi fikrim hiiiç bir daha yakınlaşmayı düşünmezdim.Daha resmi daha mesafeli olursunuz madem eşinizde susuyor yine susacak yeniden aynı süreçler.Ağrısız başınızı ağrıtmayın kim nederse desin.

Ben olsam içimde ne varsa sakince anlatırım anlayan anlar anlamayan ne hali varsa görsün der çekilirim özür dilemem anan seni onlara köle olasin diyemi doğurdu? Ayrica barısılsa bile niye geri tasinacaksiniz ne güzel düzeninizi kurmuşsunuz esinle konustunmu peki bu durumu niye olan gerçekleri yaşanılan dede ve dayilara anlatamadığını niye annesi cemkirirken ağzını açmadığını? Ben olsam asla geri taşınmam çünkü huylu huyundan vazgeçmez gene boşanmanın eşiğine gelebilirsiniz herkes yerinde sağolsun de geç bence.

Bir suçun yok özür dileme
Herkes icindekileri dökuyorsa sakin susma sen de acikla artik herkes kimin ne oldugunu gorsun ve ayni apartmana sakin tasinma

Ben eşinin ne düşündüğünü çok merak ediyorum oda acaba annesini haklı gördüğü icinmi sustu niye yaşanılanı anlatmiyorsun büyüklere yada eşinin annesine saygı çerçevesinde cevabınızı veremiyorsunuz?

Susunca efendi saygılı olmuyorsunuz , aksine cazgir , lafını sözünü esirgemeyenler pek bi değerli oluyor.
Kavga edin bağırıp çağırın demiyorum ama bu kayinvalideye haddini bildirmenin zamanı cooktan gelmiş.

Aynı binaya da asla tasinmayin tekrar.
Eşiniz de ananeyi dayiyi bu kadar müdahil etmesin gerek yok.

Yavrum heryere,herkese gidip susmuşsun.Madem bu kadar susabiliyorsun sorun ne ?neyden huzursuzluk çıkıyor?Bence otur evinde sus.Ne diye eşinin tüm aile üyelerine gidip onların eteklerinde ki taşları sana dokmelerine izin veriyorsun ki?

Yapmayın bunu kendinize, yapmayın nolur!
Değer bilmeyenlere değer bildiremezsiniz, bizzat yaşadım, boşanmanın eşiğinden döndüm.

Şimdi mi?
Bir akşam aldım kocamı çocuklarımı gittim kayınvalideme.
Dedim sizin yaptıklarınız beni bezdirdi, alın oğlunuzu da ne haliniz varsa görün, boşanıyorum.
2 çocuğum var, kim ister yuvasını dağıtmak?
Kayınvalidem ve kayınpederim destürsuz ve usturupsuz laflar sarf ettiler.

Ancak ben o zaman anladım eşimi, çünkü eşim ayağa kalktı ve annesine babasına "ne biçim konuşuyorsunuz siz! gerekirse sizi silerim! karşınızdaki benim karım! 2 çocuğumun annesi, ben yuvamda huzurluyum, yeter artık" dedi.

O akşam oradan çıktık ve benim kafam rahat.
Ne oldu sonuç olarak? Ben artık kafama takmıyorum.
Geldikleri zaman evime "merhaba - merhaba"dan öteye gitmiyor diyaloğum.
Ben evlerine gitmiyorum, beni sevmeyen - saymayan insanların evinde işim yok zaten.
Değer ve saygı karşılıklı olur, tek taraflı değil.

Siz ne yapmalısınız?
Niye gidiyorsunuz ki kayınvalidenize?
Niye susuyorsunuz? Kıymet bileceklerini mi sanıyorsunuz?

Tekrar gitmek durumundaysanız, herkesin içinde açın ağzınızı yumun gözünüzü.
Ancak saygı çerçevesinde, usturubunuzu ve uslubunuzu bozmadan.
Söylemek istediklerinizi bir bir söyleyin.
Ben sizi dinledim, şimdi dinleme sırası sizde diyerek söyleyeceklerinizi anlatın.
Ondan sonra da, durun bakın bakalım kim ne tepki veriyor.
Hala kayınvalideniz nefret kusuyorsa, silin atın.
Gerekirse, kocanızı silin atın size sahip çıkmıyorsa.

Çünkü değmiyor.
3 günlük dunya, bu kadar huzursuzluğa, mutsuzluğa değmiyor.

Ne evinizi değiştirin, ne de düzeninizi.
Herkesin artık kendi yuvası, kendi çatısı var.
Önce bunu anlasın karşınızdaki insanlar!

Kusura bakmayın ama ben suçun büyük bir kısmını eşinizde buldum. Hiç arkanızda durmamış sizin. Sadece susmuş. Madem bu kadar olaylar oldu neden eşiniz aile meclisinde konuyu kendi açmadı ve sizi savunmadı.
Hadi o kaynana, söyler ama eşinizin sizin yanınızda olması gerekirdi.
Ben sizin yerinizde olsam kendi payıma düşen özürü dilerdim. Ama öncesinden içinde ne varsa ortaya dökerdim. Kayınvalidemin yaptıklarını da diğerleri bilsin derdim. Eğer ben hatalıysam kendi payıma düşen kadarıyla özür diliyorum ama kaynanam da bana bunları bunları yaptı diye anlatırdım. Ayrıca, bunca olaydan sonra o binaya bence taşınmayın.
İlişkiler laçkalaşmış artık ayar tutmaz.

Eşinize neden susup sizi bu insanların karşısında tek başınıza bıraktığını sorun. O susuyorsa siz konuşun. “Akıllı saygı sayarken deli köprüyü geçermiş.” Size saygısız desinler, ne olacak ki? Resmen size şartlarını zorla, çirkeflikle kabul ettirmeye çalışıyorlar. Ayrıca şu an oturduğunuz ev ikinizin işine de yakınmış. Kayınvalidenle aynı apartmana taşınmanız çok saçma olur. Bunu da söyleyin. Sebebiniz gayet makul yani. Ezdirmeyin kendinizi. Ayrıca diğer aile büyüklerine ne oluyor ki? Üzülüyorlarmış, peh! Sen o apartmanda üzüle üzüle dışlana dışlana otururken, düğünlerde bayramlarda moralin çökerken mutlu mu olacaklarmış? Herkes hayata bir kez geliyor. Mutlu olmak sizin de hakkınız. Kimseyi hayatınıza ve kararlarınıza karıştırmayın, taviz vermeyin. Yoksa canınız ileride daha çok yanar.

X