Kızlar gerçekten acil. Kararsızım. Fikir istiyorum

Kızlar acil iki arada bir derede kaldım.

1 buçuk aydır izindeyim. Ve pzt işe başlamam gerek fakat kararsızım.

Şimdi size artı eksiklerini sunacağım ve fikir lerinizi rica edeceğim.

Artı lar.

1 iki yaşında bir yavrum var ve çalıştığım kreşte benle berebar gidip geliyor. Güzel vakit geçiriyor.
Bulunduğumuz doğu şehrimde hiç akraba eş dost yok ve kızım için sosyal alan olduğu için iyi.

2 Eşim her ne kadar dile getirmesede çalıştıktan Sonra daha Bi saygı duyar oldu Bana gibi çünkü çalışan kadınlara zaafı var gibi zaaf derken kötü anlamda değil. Para sını kazanıyor bağabında.

3 ailelerimize çalışan bayan çok olmadığı için e kaç tane ayrı r gözle bakılıyor güzel manada.

5 hafta sonu tatil

6 yeme içme onlara ait

Eksiler.

1 Aldığım ücret gecen sene 500 Dü bu sene 800 olacak. Sğk he en Yaparız dediler ama buğün yarı. Diye diye geçiştirdiler.Velhasıl yapmadılar para yok diye ama benden sonra gelen iki elemana yaptılar. Onların daha çok ihtiyaç varmış ve maaşları benden daha iyi.

2 sabah 7 buçuk akşam 6 kızım kuçağmda minübüaşe gidip geliyorum. Kışın Arabamız yok ve çok yorulduğum için daha çok bağıran anne oluyorum eve gelince yavrum hemen uyusun benı yormasın istiyorum.

3 Ev işine yetemiyorum. Yapıyorum ama çok yoruluyorum.

4 işim gerçekten yorucu

Eşim kararı tamamen bana bıraktı.
Ama biliyorum şimdi gelmiywçeğim desem iş verenim kabul etmiyecek.
Geç mi kaldım sizce bildirmekte

Kızlar bu arada ihtiyaçım olduğu için değil tamamen kızım evde tıkanıp kalmasın diye aldığım parayı kızımla harcıyoruz. Ayın ortasında eşimden tekrar harçlık aloyoruz🤭🙈
Yasal bile değil bu para asgari ücret olmuş 2020 tl şaka gibi bu paraya ihtiyacınız Yok madem evinizi ihmal etmeye değmez

Çalışmak kadar güzel bir şey yok ancak size yaptıkları emek sömürüsünden başka bir şey değil. Eğer ki ayrılmaya karar verirseniz onları sizi sigortasız çalıştırdığınız için şikayet edeceğinizi söyleyin. O şekilde mecbur yatıracaklar ve cezası çok yüksek. Sanırım siz sesinizi fazla çıkarmadığınız için de işveren tepenize binmiş. En kötü asgari ücret almalısınız bir de. Hakkınızı arayın. Hatta dava açın

Bu kadar saate 500 tl ye mi çalıştın. Ben şokkkk valla... Asgari ücretten aşağıya çalışmamalısın. Bu iş nedir peki?

Yarın işe gelmeyeceğim deseniz işvereninizin bunu kabul etmeme gibi bir lüksü yok.

Siz zaten resmi olarak orada çalışıyor bile değilsiniz.

800 TL için çocuğumu yollarda perişan etmezdim, ki maksat dışarı çıkarmaksa zaten sosyal bir ortam var diyorsunuz.

800 lira için mi haftanın 5 günü 10 saat çalışacaksınız? üstelik geçen sene 500dü. kusura bakmayın ama çok güzel kazıklayıp sömürmüşler sizi

bir an tereddüte düşüp konunun tarihine baktım eskilerden kalma mı diye. 500 tl ye emeğinize, çocuğunuzun sizden ayrı kaldığı dakikalara yazık

sizin çok garip konularınız var bence
hayatı normal standartlarında da yaşamıyorsunuz tabi yazdıklarınızın hepsinin doğru olduğunu varsayarsak...
eşinizin çalışan kadınlara zaafının olduğunu söylediğinizde tam da aslında bunu kastettiğinizi düşünüyorum, yanlış anlamayın diye çevirmişsiniz amaaa
çünkü bunun yerine zaaf yerine bir sürü şey kullanabilirdiniz.
zaten eşinizin iş yerinde çalışan kızları da kıskanıyordunuz
sonra eşiniz sizin birlikte izlemek istediğiniz bir filmi gidip onlarla izlemiş, iş arkadaşlarıyla...
sonra siz size sürekli istek atan birine bir merak salmılştınız...
zaten konularınıza yorumlara ve sorulara asla cevap vermiyorsunuz da
sizi önemseyip cevap yazacak arkadaşlara bu bilgiyi vermek istedim.

Çocuk evde sıkılmasın eve tıkılıp kalmasın istiyosan bi krese yazdır. Hem yorgun ve bağıran anne olmazsın, hem sömürülmezsin. Bu paraya ne iş yapıyosun

Sizden sonra gelenlere sigorta yapıp daha yüksek maaş vermeleri gayri ahlaki bir durum. Ben de çalışan anne olduğum için çocuklarımı kreşte büyüttüm. Kreş öğretmenlerinin durumunu çok çok iyi bilirim hemen hepsinde maaş çok az bizim gittiğimiz kreşte de çocuklu öğretmeneler vardı ve hemen hepsi çocuğunu yanında getiriyordu. onlardan ücret alınıyordu tabiki ama normal öğrenci ücreti mi yoksa indirimli mi bilemiyorum. size 800 TL maaş teklif etmişler 1000 TL de çocuğunuzun kreş ücreti olsa ve en az 250-300 TL de yemek ücretini hesaplamışlardır. Sizden sonra başlayan kişilerin büyük ihtimalle kreşte eğitim görecek çocukları yoktur. Siz de Doğu'da yaşadığınızdan bahsetmişsiniz. ben de 4 yıl kadar Doğu'da görev yapmıştım ailelerimizden binlerce km uzakta idik sosyal çevremiz yoktu oğlum 2 yaşına gelmişti çok asosyaldi evde 3 kişilik bir dünya ve bakıcı aşırı hareketli yaramaz vs idi bizim bulunduğumuz ilçede kreş de yoktu. Sonra memlekete tayinimiz çıkınca ilk iş kreşe yazdırmak oldu ve zavallı çocuk 1 ay çok sıkıntı çekti oynamayı bilmiyor oyuna katılmayı bilmiyordu çok üzülüyordum 1 aydan sonra oğlum artık sınıfın yıldızı olmuştu. Ailenizden uzakta olmayı ve kızınızın da durumunu düşünerek kreşin kızınıza verdiği sosyal hayatı da düşünün ama sigortasız olması normalde yasak Allah korusun orada başınız bir şey gelirse ya da sizden kaynaklı bir çocuğun başına bir şey gelirse işveren bunun cezasını çokağır öder SGK mevzuatı çok ağır. Çünkü kreşte çalışmazsanız kızınıza kreşin verdiği sosyalliği veremezsiniz. İnanın ev hayatı daha zor iş verenle konuşup biraz daha zam isteyebilirsiniz ama kreş gibi bir eğitim yuvasında SGK'sız işçi çalıştırmak=CAHİL CESARETİ'dir

Bana kalsa çoktan çıkardım da kızım elimi kolumu bağlıyor.

Niye eline kolunu bagliyor? Kizini yine krese birak fakat baska bir ise gir. En azindan asgari ücret ödeyen bir ise gir. Su an neredeyse günde 12 saat çalisiyorsun ve asgari ücretin yarisini bile almiyorsun.

Tüm kadinlarin çalismasindan yanayim, ancak yaptigin çalismak degil, kölelik.

Ve açikçasi öyle bir yere, o zihniyette olan insanlara çoçugumu emanet etmek istemezdim.

Kızlar acil iki arada bir derede kaldım.

1 buçuk aydır izindeyim. Ve pzt işe başlamam gerek fakat kararsızım.

Şimdi size artı eksiklerini sunacağım ve fikir lerinizi rica edeceğim.

Artı lar.

1 iki yaşında bir yavrum var ve çalıştığım kreşte benle berebar gidip geliyor. Güzel vakit geçiriyor.
Bulunduğumuz doğu şehrimde hiç akraba eş dost yok ve kızım için sosyal alan olduğu için iyi.

2 Eşim her ne kadar dile getirmesede çalıştıktan Sonra daha Bi saygı duyar oldu Bana gibi çünkü çalışan kadınlara zaafı var gibi zaaf derken kötü anlamda değil. Para sını kazanıyor bağabında.

3 ailelerimize çalışan bayan çok olmadığı için e kaç tane ayrı r gözle bakılıyor güzel manada.

5 hafta sonu tatil

6 yeme içme onlara ait

Eksiler.

1 Aldığım ücret gecen sene 500 Dü bu sene 800 olacak. Sğk he en Yaparız dediler ama buğün yarı. Diye diye geçiştirdiler.Velhasıl yapmadılar para yok diye ama benden sonra gelen iki elemana yaptılar. Onların daha çok ihtiyaç varmış ve maaşları benden daha iyi.

2 sabah 7 buçuk akşam 6 kızım kuçağmda minübüaşe gidip geliyorum. Kışın Arabamız yok ve çok yorulduğum için daha çok bağıran anne oluyorum eve gelince yavrum hemen uyusun benı yormasın istiyorum.

3 Ev işine yetemiyorum. Yapıyorum ama çok yoruluyorum.

4 işim gerçekten yorucu

Eşim kararı tamamen bana bıraktı.
Ama biliyorum şimdi gelmiywçeğim desem iş verenim kabul etmiyecek.
Geç mi kaldım sizce bildirmekte

Kızlar bu arada ihtiyaçım olduğu için değil tamamen kızım evde tıkanıp kalmasın diye aldığım parayı kızımla harcıyoruz. Ayın ortasında eşimden tekrar harçlık aloyoruz🤭🙈
12 saat çalışıp 500 lira alıyorsunuz bu sene 800 oldu, sigorta yok. Bu para sizin yol paranıza yetiyor mu gerçekten. İş yeriniz ile konuşun bu şekilde işçi çalıştırması yasal değil. Ayrıca sigorta bile yapmıyor. Bu işin tek bir artısı var oda kızınız için kreş imkanı

500-800 ne allahaşkına hem de günlük 11 saat. nereye girersen gir 4 katı para alırsın asgari ücretle. emek sömürüsü. 800 için rahatımdan feragat etmezdim, sigortayı 800 lira verirken nasıl yaptıracaklar o da merak konusu. vicdansızlar.

X