Kocanız ev işlerine yardım edermi

Şahsen ben akşama kadar çalışsam ve evde çalışmayan biri varsa evde iki çocuktan fazlası yoksa yapacağım işler sınırlı olur. Tabii ki giysilerimi kirliye atarım, kıl aldıysam temizlerim, bulaşık makinesi boşaltırım, çamaşır aşarım vs... Ama 6ta işten gelip bir de iş yapacaksam gel gündüz de sen benim işleri yap, yardim et o zaman derim. Belki de ben tembelimdir ama ise gittiğim günler yorgun geliyorum eve... özellikle çok dersim olduğu günler. Onun için işten geliyorum üstümü değiştirip yemeğe, etrafı toplamaya girisiyorum diyen kadınlara da şaşırıyorum. Işe gitmediği halde-bir de kendisi tercih ediyorsa-karsidakini anladığını sanan, o yoruluyorsa ben de yoruluyorum diyenleri de anlamıyorum. Evinde kafana göre iş yapmak ayrı, birilerinin sizi takip ettiği, giris, çıkış, dinlenme saatlerinizin belli olduğu,bunları asmamaniz gereken, aşarsanız başınıza iş açacağınızı bildiğiniz bir yerde çalışmak ayrı... Yani dediğim gibi iki küçük cocuk varsa kreşe bile gitmeyen cocuk yani orda haklı olunabilir. Ki pandemi döneminde çoktur öyle olan. Ama onun dışında ev ikimizin eşit yapacağız, o daha çok yapacak diyen kafayı da anlamıyorum. Bencillik orası da baya baya. En iyisi şartları eşitlemek pandemi bitince maddi ve manevi. Kafa rahat ohh

Selam arkadaşlar bu aralar eşimle aramız limoni yahu adam hiçbirşeye yardım etmiyor 7/24 temizlik yapsam yetişemiyorum arkamı döndüğüm an biyere bişey oluyor kırk sefer dedim kirli çorabını kirliye at diye yok atmıyor zaten yapı olarak sinirli ve bıt Bıt insanım bu pasaklılığına dayanamıyorum bi çay demlemiş demlerken heryere çay dökmüş eşim bekar hayatı yaşamış bi insan o zamanlardan tanışıyoruz yani bırakın çayı saçım dökülüyo diye saçımı toplamamı söylerdi şimdi böyle yapması zoruma gidiyor insanı keriz yerine koyar gibi
Başlığa cevabım ex eşle sorumluluklarımız ortaktı ikimizde çalışırken her şeyi birlikte yapardık o çalışırken ben çalışmıyorken ben yapardım ama oda bozma gibi bir görev edinmeyip etrafa kirli saçmazdı yine ütüsünü de yapardı yeri gelince yemeğini de yapardı yani ama şu var kaç yıllık evlisiniz bir insan kirli nereye atılır bilmez mi ? Bekar da olsa evde her şeyin bir yeri var. Her şeyi geçtim siz evde bile olsanız neden 7/24 temizlik peşindesiniz ? Bırakın yapmayın biraz rahatsız olsun belki de siz alıştırdınız böyle ? Bekarken temiz olan adam birden bire niye pasaklı olsun çünkü siz arkasını topluyorsunuz söylensenizde yapıyorsunuz bik bik etseniz de yapıyorsunuz yapmayacaksınız o bir yapıyorsa siz iki yapın size örnek vereyim benim ex eşimin bir kaç eksisi vardı örn: bir türlü adama beyazları kirli sepetinde beyaza atmayı öğretememiştim yok rasgele koyuyordu artık dedim el mi yaman bey mi yaman tuttum kirlideki beyazların yarısını renklilerle yıkadım onunkini de benimkini de sonra ya o kadar dedim sana bak işte dalgınlığıma geldi diye de hayıflandım biraz gör cümbüşü sonra seve seve öğrendi atmayı sende biraz taktik yap çoraplarını kirliye atmıyor mu yıkama aaa kirli miydi sepette değildi diye kirli olduğunu fark etmedim de geç çay yaparken her yere mi dökmüş al bir avuç çay tezgahın en altına ulaşamayacağın bir yere at gel temizle ulaşamıyorum bunu buraya dökmeyi nasıl başardın ya diye söylen bir de üstüne bak bir daha döküyor mu o çayı

İnsanlık hali herkez bazen yapar mesele işten geldi çıkardı koydu hemen gardiyan kesilip hesap sormam ama illa lavoboya gidiyor çorabını götürse ölmez neyse zaten boşanma eşiğindeyiz artık bi önemi yok
Benim eşimde çok dağınıktır. Arada bir yardım eder allah var. ben çok titiz bir anne tarafından yetistirildim. annem cok kavga ederdi babamla bu yuzden hâlâ da eder. Öyle bıkmışım ki o kavgalardan, simdi kendim evde daginiklik vs gördüğüm zaman mesela çamaşır olayında kalsın orada sonra atmazsa yıkayacağım zaman alir atarim diyorum. Tartışma yaratmamak için

Benim eşimde yapar özellikle çalışmaya başladığından itibaren yemek işi onda dün dışarı çıkacaktı yemeği yapmadan mi cikacaksin dedim iyi alıştın diyo😁evinde supuruyo ama ben beğenmiyorum onun yaptığını evi toplu tutsun yeter:)

E temizlemeyin 1 -2 hafta ev. Ayrica ev isine yardim kafasinda olmaya devam ederseniz yerden corabini almayan bi adama dönüşmesi çok normal. Ev isi ortaktir siz ev arkadaşsınız bi noktada. Benim ev arkadasim eve yardim etmese herseyi bırakırdım. Laftan anlamiyorsa yaptırım uygulamak en iyisi.

Hayır etmez. Gerçi günde üç saati yolda geçiyor eve zor atıyor kendini, ben çalışmıyorum. Adaletli olmak lazım. Ben sorun yapmıyorum çok zorlandigim yerde yardımcı kadın alıyorum arada yetiyor. Tabi çalışsam durum değişirdi. Ev işleri bende ev geçimi onda şeklinde iş bölümü :)

Eşime söylersem yapar.evi süpürmez ama güzel çamaşır asar.toplar.bşrşeyleri silkeletirim. Masayı o toplar ama asla makineye yerleştirmez. Kahvaltıyı hep o hazırlar ama Ocak batar (sabah ocakla baya uğraştım.) Kendi çalışma masasını temizler. Ne bilim yapabildiklerini yapar. Gerisi bana ,dağınık değildir. Lavaboları falan temiz kullanır.
Anacım zaten ben herşeyi otomatiğee bağlanmışım atom karınca gibi heryeri temizleyiveriyom.
Eşine kızarak söyleme tatlı dil kullan.

Mutfakta cok yardimci olur, yemek yapmak, toplamak, makine vs.
Ama temizlik bana ait. zaten ondan temizlik yapmasini beklemiyorum dagitmasin yeter. cok sükür daginik biri de degil.
eger kendi bir sey dökerse, kirletirse temizler süpürür onun haricinde temizligime karismasini istemem zaten :)
diger seyler iicn de asla zorlamam, yardim et diye bit bit etmem. güzel bir dil ile mesaj veririm. biraz titiz oldugum icin ve bunu evliligimizin basindan beri bildigi icin, asla corabini yere atmaz : D

Yakın zamanda kuzenim bu sebepten boşandı. Kuzenim erkek olan taraf :) Eşi öğretmen ve 1de eve geliyordu. Kendisi ise sabah altıda evden çıkıp üç saat yol gidip, akşam en erken 9da eve geliyordu. Birden dokuza kadar evde oturmuş olan eşi 9da eve gelen kuzenime "dışarıdan bir şeyler söyle ben de çalışıyorum ev işleri ortak" diyordu. Sonuç itibariyle kuzenim boşanmak istedi. Boşandılar.

Şimdi ben bunu neden anlattım ahajsj. Öncelikle ev işine yardım değil, yaşadığı evin işini yapmak diye düzeltmek lazım. Ben ev işlerinde şu an eşimden yardım beklemiyorum. Birinci sebebi yaptığı işi beğenmiyor olmam. Annesinin altın büllüklü oğlu evet. İkinci sebebi ise sabah altıda uyanıp evden çıkıyor ve akşam eve geliyor. Ben ise şu an çalışmıyorum. Bütün gün hiçbir şey yapmayıp akşam yorgun gelen adama iş yaptırmak kadın erkek eşitliği değil adaletsizlik olur. Hafta sonu hepimiz evdeyken ortak yapabiliriz bir şeyleri ama hafta içi bir beklentim yok.

Çalıştığım dönemde ikimiz de eve yorgun geliyorduk. Akşam zaten yemek, sofra hazırlığı dışında bir iş olmazdı hafta içi. Birlikte yapardık ben de yorgun olurdum. Bne yaparken o otursaydı, merhametinden insanlığından şüphe ederdim. Hafta sonu da birlikte temizlik yapardık. Düzenimiz bu şekildi. Ve bana yardım ettiğini düşünmezdim. Birlikte evin işini yaptığımızı düşünürdüm.

Şimdi de bana yardım etmediğini düşünmüyorum. O zaman da iş bölümü yapıyorduk evlilik ve hayatla ilgili. Şu anda da yapıyoruz. O bütün gün çalışıyor ve ciddi manada yoruluyor. Ben ise evdeyim, korona sebebiyle dışarıda işlerim de olmuyor pek. Bir zahmet evimin işini yapıyorum kocamdan da bir beklentim yok hafta içi. Şayet bir çocuğum daha olsaydı, şu an bir tane var. Elbette yine destek olacaktı işlere. Buna da yardım diyemezdim. Mesela ben bebeyi emzirirken o sofrayı toplayacaktı. Ya da ben büyüğün dersini yaptırırken o diğer bebişe bakacaktı vs.

Ben bu konuya vicdan ve adalet ile yaklaşırım. Kadın erkek eşitliği çok yanlış yorumlanıyor çünkü. Önceliğim insanlık, cinsiyet değil.

Siz çalışmıyorsanız eşinizin ev işlerinde sizin kadar aktif rol almaması normal ama bu her şeyi sizin yapacağınız ya da onun katkısının sadece "yardım" seviyesinde kalması gerektiği anlamına gelmiyor. Ama çorabını ortaya atan adama bunu anlatabileceğinizi sanmıyorum. Böyle adamların çok vicdansız olduğunu düşünüyorum.

Bir insan döktüğü şeyi temizlemeden nasıl hayatına devam edebilir ki?
Neden kirli sepetine atılamıyor o çorap? Evin içinde kirli sepetine ulaşmak ne kadar zor olabilir yani, sanırsın bin odalı sarayda yaşıyor.
Sadece vicdansızlık değil bu. Eşinizin size saygısı yok.

Çileğim ben kadınların o çoraba niye bu kadar mana yüklediklerini de anlamıyorum. Benim koca da TV izlerken uyuyakalır hemen yanına çıkarır çorapları orada kalırlar. E kalsınlar napiim. Bir ara takmıştım neden sepete atmıyorsun diye. Kaldırmadım çorapları hatta yastığının üstüne koydum ahsjsjs. Bir süre dikkat etti sepete attı sonra yine aynı. Dünya meselesi değil yahu. Başka işlerde aktif ise çorap da kalsın orada. Başka işler derken pisleşmeyelim ev işini kast ediyorum.

Halıya çıkarılmış çorap kocanın promosyonudur. Her Türk kadını bunu tadacaktır. Geçen hafta içi dolu küllüğü kaloriferin üstüne koymuş. Storun arkasında kalmış görmedim. Storu bir çektim yere düştü, her yer kül. Eskiden olsa bir kamyon laf sayardım ama süpürdüm geçti gitti. Her haltı çok büyütüyoruz sanki.

Koltuğa yayılıp çay meyve hizmeti bekleyen angutlar benim de sinirimi bozuyor ama çorap yahu. Çorap altı üstü.

Duyduğunu değil gördüğünü örnek alır cunku.. babasını örnek almıştır
Babası düzenlidir yardım da eder.Ben de düzenli bir insanım.Hatta eşimle uzlaştığımız nadir konulardan biridir titiz düzenli olmak.Gel gör ki bizim oğlan bizim tam tersimiz oldu.Kardeşi öyle değil gayet normal abisi gibi değil.Yani demem o ki her şey aile kaynaklı olmak zorunda değil.

olmasa ne olur?
yani ben kiyaslama yapsam olmaz simdi, ikimiz de calisiyoruz ve duzenimiz farkli.

ama calismadigim donem de oldu,
ev islerini ben ustlendim o donem,
ama o zaman da evimizin cok temiz olmadigi donemler oldu, o gun modum dusuktu yapmadim ornegin, baska gun canim disaridan yemek istedi ismarladik. Normal hayatin akisinda olur boyle seyler, cok kafaya takip buyutmemek lazim.

Ama bir insan inatla kendi kisisel pisligini temizlemiyorsa, sakallarini kesip sonrasinda lavaboyu temizlememesi meselesi ornegin. Bunu arada bir yapsa, atiyorum o gun ise gec kaldi, tras oldu cikti pis birakti. O gunluk temizligini siz yaparsiniz ne olacak, baska bir gun de o da sizi idare eder. Ama surekli bu sekilde ise ben olsam birakirim o sekilde,
hatta ogun eve onun arkadasini falan misafir cagiririm, mecbur temizleyecek yani, temizlemezse de kendi bilir .

Benim eşim de öyle eskiden yardım ederdi artık ite kaka söyleye söyleye zorla yaptırıyorum.İmkanınız varsa yardımcı alın

Babası düzenlidir yardım da eder.Ben de düzenli bir insanım.Hatta eşimle uzlaştığımız nadir konulardan biridir titiz düzenli olmak.Gel gör ki bizim oğlan bizim tam tersimiz oldu.Kardeşi öyle değil gayet normal abisi gibi değil.Yani demem o ki her şey aile kaynaklı olmak zorunda değil.
Aynı kişiler dimi.. ite kaka deyince demek ki babasi da pek istekle yapmıyormuş yaptığı işleri.. tam da oyle yani çocuklar küçüklüğünde anne baba da gördüklerini örnek alır..

Kaldırmadım çorapları hatta yastığının üstüne koydum ahsjsjs.

Yeni evliyken mi yaptın şunu? asdfgh

Ya adam yere çay dökmüş, onu bile silmemiş. Arkasını dönmüş gitmiş. Oturduğu yerden hizmet bekleyen tiplerden belli ki.

Peki ben çorabımı yere atarsam, eşim çorabını yere atarsa, nasıl ulaşacak bu çoraplar kirli sepetine? :KK53:

Selam arkadaşlar bu aralar eşimle aramız limoni yahu adam hiçbirşeye yardım etmiyor 7/24 temizlik yapsam yetişemiyorum arkamı döndüğüm an biyere bişey oluyor kırk sefer dedim kirli çorabını kirliye at diye yok atmıyor zaten yapı olarak sinirli ve bıt Bıt insanım bu pasaklılığına dayanamıyorum bi çay demlemiş demlerken heryere çay dökmüş eşim bekar hayatı yaşamış bi insan o zamanlardan tanışıyoruz yani bırakın çayı saçım dökülüyo diye saçımı toplamamı söylerdi şimdi böyle yapması zoruma gidiyor insanı keriz yerine koyar gibi
Benim eşim hiç biseye yardım etmez hatta iş çıkarıp durur bazen yoruldum diye acitasyon yapsam daha uyduruk şeyler çıkarıyor şansım işte

Halıya çıkarılmış çorap kocanın promosyonudur. Her Türk kadını bunu tadacaktır. Geçen hafta içi dolu küllüğü kaloriferin üstüne koymuş. Storun arkasında kalmış görmedim. Storu bir çektim yere düştü, her yer kül. Eskiden olsa bir kamyon laf sayardım ama süpürdüm geçti gitti. Her haltı çok büyütüyoruz sanki.

Koltuğa yayılıp çay meyve hizmeti bekleyen angutlar benim de sinirimi bozuyor ama çorap yahu. Çorap altı üstü.

Kafana ne düştü senin?
Ne oldu benim düzen, temizlik, titizlik timsali domestos bacıma?
Evin ortasında bir çift çorap ne maanaaa???

Eşimin yorucu bir mesleği var hem başka bir ilçeye gidiş geliş yapıyor. Buna rağmen bana çok çok yardımcı oluyor. Önceden çalışıyordum yardımcı oluyordu. Şimdi covidden dolayı işe ara verdik evdeyim yine yardım ediyor. Çok şükür çok çalışkan 🥰 🧿

X