Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

kızlar şimdi rahim ağzı kanseri konusunda test yaparak haberdar oluyoruz.rahim kanserinin bir testi varmı bilgiinz varmı

merhaba, benim ilk smear testimde ascus yazıyordu ve sonuç kısmında hpv yazıyordu bende de ama bu HPV testi önerilir anlamındaydı, senin smear sonucunda yazan HPV, sende HPV var anlamına mı geliyor? smear testinde HPV'ye bakılmıyor ki, onun için ayrıca HPV testi yapılması gerekiyor, HPV'nin var olduğuna emin misin ? zaten olsa bile yapılacak pek birşey yok gibi, kimden kime bulaştığının da bir anlamı kalmıyor gibi, zaten erkeklerde HPV olsa bile genital siğil çıkması haricinde bir zararını duymadım, ne oluyorsa kadınlara oluyor gibi, o sebeple ben mi bulaştırdım diye düşünüp kendini üzme..benim de biyopsi sonucumda CIN1 çıktı, ben de çok korkuyorum CIN 2-3 olur mu diye...bakalım biyopsi sonucun ne çıkacak, asıl yapılması gereken o zman belli olur, sonucunu ne zman alacaksın? çok geçmiş olsun...

Merhaba

12 Agustusta alacağım. Maalesef yeni bi ilişki ve geçirdim vicdan azabıyla nasıl yaşayacagım. Bu HPV CIN lerin 3 yıllık geçmişi oluyormuş. Hem ona söylemeli miyim?

ASCUS yazdığında HPV ve CIN çıkmayabilir, çıkabilirde ama smear de LSIL yazıyorsa benimki gibi kesin HPV sin CIN in derecesine bakılıyor.

Dünyam yıkıldı, ilişkimin bitmesinden korkuyorum.

negativ çıktı buralardamısın joker

hpv olduğunda eşe de bulaşma durumu olduğu için ya da eşten bulaştığı için eşle tedavi uygulanıyor da hpv negatif iken eş ile ilgili bir tedavi yok diye biliyorum. bir de ascus çıkınca hemen niye leep yapıldı ki? leep yapmaları için kolposkopi, biyopsi yapılıp testlerde de cin2 cin3 gibi ileri sonuçlar veya hpv gibi bir risk gerekiyor. leep ascus için çok erken olmamış mı? doktorunuz ne dedi ne durumdasınız şimdi?

Merhaba

12 Agustusta alacağım. Maalesef yeni bi ilişki ve geçirdim vicdan azabıyla nasıl yaşayacagım. Bu HPV CIN lerin 3 yıllık geçmişi oluyormuş. Hem ona söylemeli miyim?

ASCUS yazdığında HPV ve CIN çıkmayabilir, çıkabilirde ama smear de LSIL yazıyorsa benimki gibi kesin HPV sin CIN in derecesine bakılıyor.

eşinizden de kaynaklı olabilirdi. sonuçta bu kendini çok belli eden bir şey değil. bu konuda eşinizin anlayışlı olması gerek, niye canınızı bu kadar sıkıyorsunuz? hem hpv kadın için tehlikeli erkek için değil.

Merhaba

Birşey daha soracağım. CIN1 ise geçmesi için şans veriyor doktor ve bekliyor. CIN2 ve CIN3 için tedavi uyguluyor. Peki parnerinizde de varsa ve siz her cinsel ilişki yaşadığınızda tekrar tekrar size geçmez mi? Yani siz hiç atlatamazsınız.

Merhaba

Birşey daha soracağım. CIN1 ise geçmesi için şans veriyor doktor ve bekliyor. CIN2 ve CIN3 için tedavi uyguluyor. Peki parnerinizde de varsa ve siz her cinsel ilişki yaşadığınızda tekrar tekrar size geçmez mi? Yani siz hiç atlatamazsınız.

bu topikte böyle şeyler yazılmıştı ama doğruluğunu bilemiyorum:

Onkoloji profesörü Derin Kösebay iki yıl eşimle kondom yoluyla korunmamı, 2 yıl korunursam yani dolayısıyla eşimle birbirimizden virüsü alıp durmazsak %90 vücudumuzun virüsü atacağını söyledi. 2 yıl kontrollerime devam ettim ve korundum. Bağışıklığımı güçlendirecek ne varsa yaptım.İki yıl temiz çıkan smearlerden sonra bu yılın Ocak ayında bebek yapmaya karar verdik.

1 ay önce smear yapıldı,o da temiz çıktı...benimde dr.um vucudumun virüsü kendiliğinden atacağını söyledi...
siğil problememim yok çok şükür....senin tedavi yöntemin Lsıl ile alakalı olabilir, düzenli smer testi takip edersin, kendiliğinden geçedebiliyormuş, yada doktoruna kriyoterapiyi bir sor derim....eşin konusunda da, onları yaktırmak, bir şekilde aldırmaktan başka çözüm yok..kremle de geçiyormuş...

bu HPV çoğu kişide vücut 10-12 ay içinde kendiliğinden atılıyormuş yada bu şekilde siğillere neden oluyormuş...bir arkadaşımda vardı, tedavi olmuştu kremler, yakma v.s. gibi bir tedavi süreci uygulanmıştı, şuan tekrarlamadı, umarım sende de geçer..
.

Merhaba

Sende hpv yoktur demiyorum ama Lsıl demek hpv'sin demek değil...bence ayrıca hpv testi yaptırmalısın...eğer pozitif çıkarsa eşinle paylaşırsın, zaten varsa ona da geçmiş demektir, o zman paylaşman daha doğru gibi, eşin hpv almışsa bile erkeklerde Hayati risk taşıyan birşey olmuyor ki

hpv olduğunda eşe de bulaşma durumu olduğu için ya da eşten bulaştığı için eşle tedavi uygulanıyor da hpv negatif iken eş ile ilgili bir tedavi yok diye biliyorum. bir de ascus çıkınca hemen niye leep yapıldı ki? leep yapmaları için kolposkopi, biyopsi yapılıp testlerde de cin2 cin3 gibi ileri sonuçlar veya hpv gibi bir risk gerekiyor. leep ascus için çok erken olmamış mı? doktorunuz ne dedi ne durumdasınız şimdi?

Jooker seninde biyopsi sonucunda Lsıl çıkmıştı ve hpv negatif çıkmıştı değil mi ?

yok biyopsi temiz çıktı :)
çok ısrarcı oldum sanki, sen öyle demiştin diye :)) hafif displazi demişsin :) neyse canım, birşey olmasın, temiz olsun inşallah...sen 3 ay sonra gidecem demiştin, gidecek misin? Ben de 3 ayın geçmesini bekliyordum, bu ayın sonunda gidecem kontrol için, şimdiden o psikolojiye girdim :)

çok ısrarcı oldum sanki, sen öyle demiştin diye :)) hafif displazi demişsin :) neyse canım, birşey olmasın, temiz olsun inşallah...sen 3 ay sonra gidecem demiştin, gidecek misin? Ben de 3 ayın geçmesini bekliyordum, bu ayın sonunda gidecem kontrol için, şimdiden o psikolojiye girdim :)

Bende jinekolojinin smearinde ASCUS yazıyordu, sonra onkolojinin smearinde hafif servikal displazi yazıyor. Hafif servikal displazi cin1, orta cin2, ileri cin3 oluyor sanırım... ASCUS ya cin1 ya da cin1e en yakın hali olsa gerek.

aşağıdaki tabloya göre ben cin1 im. çünkü benim patoloji raporumda ön tanı hafif servikal displazi yazıyor. listede hafifi diplaziye cin 1 demiş.

tanıda da fibrin kitleleri, endoservikal epitel artıkları, serviks, ecc materyali, kronik servisitis, serviks, biopsi.

çok saçma ya. ne olduğu belli değil. biyopsi neden tanının içinde. bunları sindirmiştim ama gideceğim için yendein takıyorum.

sonuçlarıma baktım da dediğim gibi patoloji biyopsi raporunun ön tanı kısmında hafif servikal displazi yazıyor. ama bu patolojinin bir sonucu değil. niye gittiğimle ilgili, yukaruda kişisel bilgilerimin altında yazıyor. sonuçta ise, biyopsinin sonucu olan tanı kısmında
1-fibrin kitleleri, endoservikal epitel atıklar, serviks, ecc materyali
2-kronik servisitis, serviks, biopsi

yazıyor. yani ben ascus şikayetiyle patolojiye gittiğim için ön tanı olarak ascus yerine hafif servikal displazi yazmışlar. ön tanı dışında hiçbir smear sonucumda lsil veya hafif displazi yok. bu biyopsiyle alınan smear sonucunda da ascus yazıyor. kısaca ascusu öntanı kısmında hafif displazi olarak değerlendirmişler. ben de tanı kısmında hep ascus gördüğüm için öntanıda yazan hafif displaziyi hatırlamıyordum. zaten bu kavramlar konusunda hep kafam karışık. ascus cin1 cin 2 cin3 lsil hsil bunların hepsi farklı yerlerde farklı eşleştiriliyor. mesela yukarıda yazmışım.
listede hafifi diplaziye cin 1 demiş.
ama benim hiçbir sonucumda cin1 yazmadı.

yani dediğim gibi sonuç kısmında gördüğüm bir şey olmadığı için hatırlamıyordum o ön tanıda hafifi servikal displazi yazdığını. kafa karışıklığı yaşıyordum o konuda. :)
yalancı gibi gözükmek istemem, umarım anlatabilmişimdir.
son smearimi mayısta vermiş haziranda almıştım, ilk defa temiz çıkmıştı. 3 ay sonra giderim diyordum. 3 ay oldu. bayramdan sonra gidip smear vereceğim. çok merak ediyorum ascus geçici olanlardan mıymış yoksa yeniden hortladı mı...

sonuçlarıma baktım da dediğim gibi patoloji biyopsi raporunun ön tanı kısmında hafif servikal displazi yazıyor. ama bu patolojinin bir sonucu değil. niye gittiğimle ilgili, yukaruda kişisel bilgilerimin altında yazıyor. sonuçta ise, biyopsinin sonucu olan tanı kısmında
1-fibrin kitleleri, endoservikal epitel atıklar, serviks, ecc materyali
2-kronik servisitis, serviks, biopsi

yazıyor. yani ben ascus şikayetiyle patolojiye gittiğim için ön tanı olarak ascus yerine hafif servikal displazi yazmışlar. ön tanı dışında hiçbir smear sonucumda lsil veya hafif displazi yok. bu biyopsiyle alınan smear sonucunda da ascus yazıyor. kısaca ascusu öntanı kısmında hafif displazi olarak değerlendirmişler. ben de tanı kısmında hep ascus gördüğüm için öntanıda yazan hafif displaziyi hatırlamıyordum. zaten bu kavramlar konusunda hep kafam karışık. ascus cin1 cin 2 cin3 lsil hsil bunların hepsi farklı yerlerde farklı eşleştiriliyor. mesela yukarıda yazmışım.
ama benim hiçbir sonucumda cin1 yazmadı.

yani dediğim gibi sonuç kısmında gördüğüm bir şey olmadığı için hatırlamıyordum o ön tanıda hafifi servikal displazi yazdığını. kafa karışıklığı yaşıyordum o konuda. :)
yalancı gibi gözükmek istemem, umarım anlatabilmişimdir.
son smearimi mayısta vermiş haziranda almıştım, ilk defa temiz çıkmıştı. 3 ay sonra giderim diyordum. 3 ay oldu. bayramdan sonra gidip smear vereceğim. çok merak ediyorum ascus geçici olanlardan mıymış yoksa yeniden hortladı mı...

Baya bir açıklayıcı olmuş :)) neden yalancı gibi olacakmışsın canım :) brnim biyopsi sonucumda hafif displazi ve parantez içinde Cın1 yazdığı için bu aralar bu Cın1'in sebebi ne olabilire takıldım, ben hpv dna testi yaptırmadım, pozitif midir, negatif midir bilmiyorum, sebebi bu mudur diye takıldım, sana da o sebeple sormuştum aslında...bende de negatif olur mu umudu :) 3 ay sonra ki kontrol zamanım geldi sayılır, bayramdan sonra gitmeyi planlıyorum, ve acayip derecede yine bu konuya yoğunlaştım, acaba ilerledi mi diye çok korkuyorum :KK43:

Baya bir açıklayıcı olmuş :)) neden yalancı gibi olacakmışsın canım :) brnim biyopsi sonucumda hafif displazi ve parantez içinde Cın1 yazdığı için bu aralar bu Cın1'in sebebi ne olabilire takıldım, ben hpv dna testi yaptırmadım, pozitif midir, negatif midir bilmiyorum, sebebi bu mudur diye takıldım, sana da o sebeple sormuştum aslında...bende de negatif olur mu umudu :) 3 ay sonra ki kontrol zamanım geldi sayılır, bayramdan sonra gitmeyi planlıyorum, ve acayip derecede yine bu konuya yoğunlaştım, acaba ilerledi mi diye çok korkuyorum :KK43:

keşke hpv ye baktırsaydın için rahat ederdi, niye baktırmadın ki? baktırmayı düşünmüyor musun? smear için gittiğinde hpv ye de baktırsan temiz çıksa da ilerde kafana takılır durur.

keşke hpv ye baktırsaydın için rahat ederdi, niye baktırmadın ki? baktırmayı düşünmüyor musun? smear için gittiğinde hpv ye de baktırsan temiz çıksa da ilerde kafana takılır durur.

Şimdi niyetlenmiştim kontrole gidince ona da baktırayım diye, ama bir yerde okuduğum kadarı ile anormal smear yada tedaviden sonra hpv'ye 12 ay sonra baktırmak daha doğru yazıyordu...sanırım zaten pozitif çıkacak, vücut o süreçten sonra atacaksa ancak atar diye mi bilmiyorum...ama yine de kontrole gidince soracam doktora

Şimdi niyetlenmiştim kontrole gidince ona da baktırayım diye, ama bir yerde okuduğum kadarı ile anormal smear yada tedaviden sonra hpv'ye 12 ay sonra baktırmak daha doğru yazıyordu...sanırım zaten pozitif çıkacak, vücut o süreçten sonra atacaksa ancak atar diye mi bilmiyorum...ama yine de kontrole gidince soracam doktora
pozitif çıksa bile merak etmekten iyidir, ben olsam baktırırdım.

Kızlar slm

Benim de biopsi sonucum geldi. Doktor birşey yok dedi. "Ee CIN1, HPV yazıyordu smear de" dedim. "CIN 1 de değil o" dedi. "E o zaman normal mi" dedim, "Normal de değil ama merak etme 6 ay sonra yine smear yapalım" dedi. "HPV miyim" dedim, "olabilirsin de olmayabilirsin de" dedi.

Şimdi bir yandan sevindim ama bir yandan da kafam müthiş karıştı. Smear de LSIL çıkan hastaların ki benim smear de CIN1 de yazıyordu en az CIN1 çıktığını okumuştum ama bana CIN1 değilsin diyor. Biopsi öncesi HPV sin diyen adam şimdi olmayabilirsin diyor.

Başka bir kadın doğumcu tanıdık ile konuştum, "sadece Kolposkopi ile bakabilirken para için sana biopsi yapmış olabilir" diyor ama yıllardır doktorum. Sonuçta gittiğim yer ise özel hastane.

Kısaca zaten her yer kapalı, HPV testi de yapamam bayram bitimine kadar. Ben de metnini çok duyduğum Sinan Bey'e Çapa'ya gitmeye karar verdim.

Bu iş bu kadar karışık mı anlamadım ki? Sanırım aslında herşey HPV pozitif ya da negatif olduğunu bilmekte geçiyor.

kolposkopi yapıldı beyaz hücreler görüldü ....bu nedenle leep yapıldı ama leep yapılan parça biyopside alt sınırlar temiz çıktı takibe alındım.şuan sadece simir yapıyorum düzenli bir şekilde....

X