Jinekoloji Korkuyorum. Smear sonucu

Gif

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2022
1.787
3.401
38
Geçen ay adetin 3. Gününde kan testlerimi de verecektim. Fakat iş yerine yakın ama evime çok uzak bir hastaneye gitmiştim. Kan testi olduğu gün işte değildim. Orda da öğlene kadar kan testi alıyorlarmış o gün veremedim. Bazı markerlara ve hormonlara bakacakti. Şimdi öylesine e nabizdan başka bir şeye bakarken denk geldim smear sonucum normalde görünmüyordu. Kan sonucundan sonra gidecektim doktora. Daha doktora göstermek için baya beklemem gerek gibi. Biraz endişelendim. Anlayan var mi. Sonuçta biyopsi olmadan bişi denmez ama doktora gidene kadar şöyle kötü denilen iyi çıktı vs gibi motivasyona ihtiyacım var.

Eklentiler

• IMG-20240326-WA0001.jpg
    IMG-20240326-WA0001.jpg
    45,2 KB · Görüntüleme: 486
Ek olarak miyom görmüştü doktor ultrasonda. Ondan dolayı da bu şekilde sonuç çıkmış olabilir mi. Parça parça anlamlarina bakıyorum. Tabi haliyle iyi şeyler demiyor.

Ben de bir de sağlık anksiyetesi var. Aslında doktor miyom görünce hoslanmadi baya kan testi istedi..ben hatta o gün endişelendim kötü bir sonuç galiba diye. Sonra hep böyle yapıyorsun falan diye kendimle mücadele sonucu bu konuyu unuttum. Regl dönemi mesela daha ciddiye alabilirdim. Misafir gelecekti ve ben biraz evden geç çıktım. Gerçi hiçbir şekilde sabah erken cikamazdim ve öğleden önce kan testinin bittiğini bilmiyordum.
Şimdiye kan sonuçlarım da çıkardı daha makul veriler olurdu elde.
Yakınımda şehir hastanesi var kan için oraya mi gitsem. Hem daha detaylı işlemler olur. Yoksa aynı doktora mi devam etmeliyim. Levent semt polikliniğine gitmiştim. Testleri daha yetersiz.

Ben de bir de sağlık anksiyetesi var. Aslında doktor miyom görünce hoslanmadi baya kan testi istedi..ben hatta o gün endişelendim kötü bir sonuç galiba diye. Sonra hep böyle yapıyorsun falan diye kendimle mücadele sonucu bu konuyu unuttum. Regl dönemi mesela daha ciddiye alabilirdim. Misafir gelecekti ve ben biraz evden geç çıktım. Gerçi hiçbir şekilde sabah erken cikamazdim ve öğleden önce kan testinin bittiğini bilmiyordum.
Yakınımda şehir hastanesi var kan için oraya mi gitsem. Hem daha detaylı işlemler olur. Yoksa aynı doktora mi devam etmeliyim. Levent semt polikliniğine gitmiştim. Testleri daha yetersiz.
Poliklinikle olmaz direk beklemeden şehir hastanesine gidin. İnsallah bu mübarek günlerde temiz sonucunun haberini alırsınız. Geçmiş olsun.

Merhaba. Açlık orucunu biliyor musunuz? Su orucu diye de geçiyor. Youtube da çok video var. Mahmut dama isimli kişinin youtube kanalından izleyip araştırın hemen. Açlık bütün hastalıkları temizliyor. Belli gün süresince yapmanız gerekiyor. Ben yerinizde olsam hemen başlardım.sorununuz neyse vücut yeniyor onu yemek sindirmekle uğraşmayıp ac kalınca hasta hücreleri yiyip bitiriyor.

bu test sonuçlarının miyomla pek alakası olmaz genelde (bu atipik hücrelerin tabakasıyla myomun olduğu tabaka birbiriyle alakasız çünkü) ,belki oraya yakın bölgede polip varsa olabilir, var mıydı?

bu genelde enfeksiyonda olur
çoğunlukla da HPV
HPV testi de istenmiş olabilir aynı tetkiklerde genelde yakın tarihli sonucunuz da yoksa isterler?
o negatif çıkarsa
yakın zamanda mantar enfeksiyonu filan geçirdiniz mi?

hafif inflamasyon bulgusu da var, belki yakın zamanda fark etmeden iltihaplı bir olay yaşadınız.

myom ilk kez mi tespit edildi? yaş 38 göründüğü için soruyorum genelde gebelik öncesinde kadınlar testlerden geçmiş oluyor myom filan varsa tespit edilmiş oluyor, doktorunuz ilk defa tespit edildiyse testleri ister - benim gebelik öyküm yok mesela ilk kez benim de 37 yaşında tespit edildi myomum doktor MRG istedi.

• Beğen
Reactions: Gif
Geçen ay adetin 3. Gününde kan testlerimi de verecektim. Fakat iş yerine yakın ama evime çok uzak bir hastaneye gitmiştim. Kan testi olduğu gün işte değildim. Orda da öğlene kadar kan testi alıyorlarmış o gün veremedim. Bazı markerlara ve hormonlara bakacakti. Şimdi öylesine e nabizdan başka bir şeye bakarken denk geldim smear sonucum normalde görünmüyordu. Kan sonucundan sonra gidecektim doktora. Daha doktora göstermek için baya beklemem gerek gibi. Biraz endişelendim. Anlayan var mi. Sonuçta biyopsi olmadan bişi denmez ama doktora gidene kadar şöyle kötü denilen iyi çıktı vs gibi motivasyona ihtiyacım var.
Smearin 5 seviyesi var bildiğim kadarıyla. Sizin de 3. Seviye cikmis. Kotu degil, ne oldugu belirsiz hucreler. Hpv virusu sebebiyle olmasi muhtemel. Cok buyuk dert edilecek bir konu degil, ancak duzenli takipte kalmaniz gereken bir durum. Doktorunuz kolposkopi yapabilir (rahim ağzını buyutec gibi bir seyle muayene edebilir asit damlatarak-acisiz bir islem). Biyopsi yapip seviyesine gore tedavi yapabilir ya da hicbir şey yapmaz takip edelim der çünkü vucut virusu atabiliyor ve gerileme olabiliyor. Hpv tiplemesi yapabilir. Hpv malesef cagimizin gerçeği. Cogu kadin boyle sonuclar alabiliyor. Karalar baglanacak bir durum yok ama takip önemli. Geçmiş olsun

• Beğen
bu test sonuçlarının miyomla pek alakası olmaz genelde (bu atipik hücrelerin tabakasıyla myomun olduğu tabaka birbiriyle alakasız çünkü) ,belki oraya yakın bölgede polip varsa olabilir, var mıydı?

bu genelde enfeksiyonda olur
çoğunlukla da HPV
HPV testi de istenmiş olabilir aynı tetkiklerde genelde yakın tarihli sonucunuz da yoksa isterler?
o negatif çıkarsa
yakın zamanda mantar enfeksiyonu filan geçirdiniz mi?

hafif inflamasyon bulgusu da var, belki yakın zamanda fark etmeden iltihaplı bir olay yaşadınız.

myom ilk kez mi tespit edildi? yaş 38 göründüğü için soruyorum genelde gebelik öncesinde kadınlar testlerden geçmiş oluyor myom filan varsa tespit edilmiş oluyor, doktorunuz ilk defa tespit edildiyse testleri ister - benim gebelik öyküm yok mesela ilk kez benim de 37 yaşında tespit edildi myomum doktor MRG istedi.
Evet ilk kez tespit edildi. Hatta pandeminin hemen öncesi baya bir sıkıntılar yaşadım. Adetin ilk günkü gibi süren 30 günlük yoğun kanama yaşadım mesela. Sonra adet sırasında beyaz parça falan. İlk kez olmuştu bunlar. Kanamadan sonra smear alınmıştı temiz çıkmıştı ama ben tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdım ve doğum zamanı gittim doktora gittim. Doç. Dr. Bilgisine falan çok güvenirim. O dönem de düzensiz adetlerim vardı. Temiz çıktı herşey.

Bu sefer zaten enfeksiyon için gittim. Belime kadar vurdu agri. Yoğun akıntı zaman zaman kokulu akıntı şikayetim vardı. Kurum hekimi fitil yazdı. Doktora gidene kadar idare etsin diye. Doktora da miyom dedi ve detaylı testler yazdı.

Smearin 5 seviyesi var bildiğim kadarıyla. Sizin de 3. Seviye cikmis. Kotu degil, ne oldugu belirsiz hucreler. Hpv virusu sebebiyle olmasi muhtemel. Cok buyuk dert edilecek bir konu degil, ancak duzenli takipte kalmaniz gereken bir durum. Doktorunuz kolposkopi yapabilir (rahim ağzını buyutec gibi bir seyle muayene edebilir asit damlatarak-acisiz bir islem). Biyopsi yapip seviyesine gore tedavi yapabilir ya da hicbir şey yapmaz takip edelim der çünkü vucut virusu atabiliyor ve gerileme olabiliyor. Hpv tiplemesi yapabilir. Hpv malesef cagimizin gerçeği. Cogu kadin boyle sonuclar alabiliyor. Karalar baglanacak bir durum yok ama takip önemli. Geçmiş olsun
HPV cinsel yolla bulasmiyor mu sadece. Bu seçenek de çok düşük gibi geliyor.

Hangi şikayetle doktora gitmiştiniz
Adet duzensizligi, yoğun akıntı. Adetlerim bir ay 26 gün bir ay 34 gün gibi dengesiz sürelerde oluyordu. Son bir iki ayda süresi de kisalmisti. Normalde hep 7 gün olurum. 4 günde bittiği olmuştu. Yada 5 diyeyim. Ama kansızlık da var ben ona yormustum.

HPV cinsel yolla bulasmiyor mu sadece. Bu seçenek de çok düşük gibi geliyor.
%90 oyle diyorlar. Baska yollar nadir aslinda. Bu arada enfeksiyonunuz varmış o da sebep olabilir. Genelde rahim ağzı = hpv o yüzden öyle yorum yazdım.

• Beğen
Bu arada lazere başladım. Enfeksiyon sanki lazerden sonra oldu. Lazeri alkolle temizliyoruz diyorlar ama aynı cihaz kullanılıyor. Hpv ordan bulaşır mı?
Esime guvendigimden değil ama evden çalışıyor zaten hep evde ve aramız çok iyi değil. Uzun zamandır cinsellik adam akıllı yok. Bulaş olarak başka kalabalık yerlere de çok girip çıkmıyorum. Tuvaletten falan olsa.

Bu arada lazere başladım. Enfeksiyon sanki lazerde. Sonra oldu. Lazeri alkolle temizliyoruz diyorlar ama aynı cihaz kullanılıyor. Hpv ordan bulaşır mı?
Esime guvendigimden değil ama evden çalışıyor zaten hep evde ve aramız çok iyi değil. Uzun zamandır cinsellik adam akıllı yok. Bulaş olarak başka kalabalık yerlere de çok girip çıkmıyorum. Tuvaletten falan olsa.
Yani olabilir diyorlar ama pek ihtimal vermedim ben. Yoksa herkes lazerden kuaförden hpv kapardı. Önceden olan bir virüs sonradan uyanabiliyor bağışıklık düşünce.

• Beğen
Bu arada lazere başladım. Enfeksiyon sanki lazerden sonra oldu. Lazeri alkolle temizliyoruz diyorlar ama aynı cihaz kullanılıyor. Hpv ordan bulaşır mı?
Ne gibi belirtileriniz var

• Beğen
Ne gibi belirtileriniz var
Adet düzensizliği. Akıntı şikayetim fitil kullandiktan sonra daha iyi. Enfeksiyon tamamen geçti mi bilmiyorum. Ara sıra hafif kaşıntı veren bir akıntı oluyor. Belki devam ediyordur enfeksiyon.. kurum doktoru antibiyotik de vermişti ama çok zihin bulanıklığı yapti onu bıraktırdı. Sadece fitil ne kadar yeterli geldi bilmiyorum

X