Kv 15 aylık kızıma bakması

Bence de haklısınız kanguru filan sattım ama kıyafet satamıyorum ya belki herkesin ulaşabildiği markalar olduğu için olabilir 🤔
Satilmiyorsa tanıdıklara verirsiniz ya da giysi kutularına atarsınız. Ben çok attım özellikle oyuncak ve kitap kutularına. Umarım doğru yerlere gidiyordur. Ondan emin olamam hiçbir zaman tabii.

Satilmiyorsa tanıdıklara verirsiniz ya da giysi kutularına atarsınız. Ben çok attım özellikle oyuncak ve kitap kutularına. Umarım doğru yerlere gidiyordur. Ondan emin olamam hiçbir zaman tabii.
Bende öyle yaptım evde biriktirmiyorum küçük bi hurç yaptım birkaç parça ayırdım özel şeyleri devamını verdim. Kitap vermek için erken şuan o olaya yeni başladım .

Konuya yorum yapayim diye asagilara indim o sıra bütün yorumları okudum, konu neydi onu unuttum 🤣🤣 ama yorumlarda benimde demek istediklerimin cogunu demisler. Kisaca 12 saat çalışılıp cocuk ananane babanne eline evlatlik gibi birakilip ziyaretci saatlerinde gidip görülmez. 7-8 saat çalış ama çocuğun kendi evinde yataginda anne babasiyla aksamini gecesini geçirsin. 1200 tl masrafta insta momlara bakarsan her dk onlarin linklerini,soylediklerini alip durursan 1200 de olur 3200 de olur. 23 aylik kızım var her ay bezine 120 tl veriyorum. oyuncak,kitap vs de toplasan 250 tl belki anca olur ki her ayda o kadar olmuyor. Gecim sıkıntısı olan harcamasini da ona gore yapacak. Sonra borc batagina dustum diye aglaniyor sagda solda. Olan cocuklara oluyor.

Bu sekilde yazmis konu sahibi

Benim 1 cocugum var ucretli asi yoktu. Mamayi abarti buldum.
15 aylik bebek yemek yer. Zaten yogurdu yumurtasi meyvesi ile doyuyor cocuk. Bu kadar mamaya gerek yok. Corba muhallebi hafif yemeklerden yemeli.

Ama oyuncak giyim vs tutuyordur belki bilemem cunku piyasayi bilmiyorum.
1 yaşında yapılan bir aşı vardı bir de rota aşısı. Ben kızım 3,5 yaşında 3 söz rotatek almıştık 2,4 ve 6 aylikta 130 liraydı 2017 yılında dozu. Diğeri de 1 yaş aşısı o da 400 küsur idi. Siz sadece devlet aşılarını yaptırdınız sanırım.

1 yaşında yapılan bir aşı vardı bir de rota aşısı. Ben kızım 3,5 yaşında 3 söz rotatek almıştık 2,4 ve 6 aylikta 130 liraydı 2017 yılında dozu. Diğeri de 1 yaş aşısı o da 400 küsur idi. Siz sadece devlet aşılarını yaptırdınız sanırım.

Bu asilar hep mi ucretliydi ki acaba? Kontrole hep özele gittik. Zorunlu asilar icin asm ye gittik hatirlamiyorum hic ucretli asi. Ya unuttum ya da hic soyleyen olmadi. Ama asm atlasa özeldeki dr atlamazdi sanirim.

Bu asilar hep mi ucretliydi ki acaba? Kontrole hep özele gittik. Zorunlu asilar icin asm ye gittik hatirlamiyorum hic ucretli asi. Ya unuttum ya da hic soyleyen olmadi. Ama asm atlasa özeldeki dr atlamazdi sanirim.
Evet hepsi ücretliydi zaten diğerlerini özel hastaneler de ücretsiz yapıyor asmler gibi.
Sanırım doktorunuz bu konuda bilgi vermedi, zaten özel hastanelerde de bulunmuyor sadece doktor söyledi eğer vudurmak isterseniz eczaneden alın vuralım demişti biz de almıştık.

Var canım ücretli aşılar, doktorlar bazen söylemeyebiliyor. Kızım 10 yaşında, rota aşısını ben yeni duymuştum, asmye sorduk ne gerek var dedi, özeldeki doktoruna sorduk ben önermiyorum dedi ve yaptırmadık. Sonra araştırdıkça deli gibi pişman oldum ama iş işten geçmişti, çok şükür rota olmadı kızım.
Yine o dönemlerde bizim ücretli yaptırdığımız ama şu an devlet kapsamında olan aşılar var. Hepatit, su çiçeği gibi

İşe giderken aldığınız tüm parayı yatırıma ayırabilecek misiniz konu sahibi? Bunu cidden merak ettim, asgari ücretle birikim de birikim diye tutturmuşsunuz.
Ben evdeyim mesela harcamam ciddi oranda azaldı, ama işe giderken saç, makyaj, ayakkabı, kıyafet, yol , yeme içme gibi bir sürü ekstra masrafım oluyor. Evde hepsi asgari düzeyde.
O kadar küçük çocuk 12 saat bırakılmaz, lütfen abartmayın

Evet hepsi ücretliydi zaten diğerlerini özel hastaneler de ücretsiz yapıyor asmler gibi.
Sanırım doktorunuz bu konuda bilgi vermedi, zaten özel hastanelerde de bulunmuyor sadece doktor söyledi eğer vudurmak isterseniz eczaneden alın vuralım demişti biz de almıştık.

Var canım ücretli aşılar, doktorlar bazen söylemeyebiliyor. Kızım 10 yaşında, rota aşısını ben yeni duymuştum, asmye sorduk ne gerek var dedi, özeldeki doktoruna sorduk ben önermiyorum dedi ve yaptırmadık. Sonra araştırdıkça deli gibi pişman oldum ama iş işten geçmişti, çok şükür rota olmadı kızım.
Yine o dönemlerde bizim ücretli yaptırdığımız ama şu an devlet kapsamında olan aşılar var. Hepatit, su çiçeği gibi

Valla doktoruma guvendigim icin hic ek bisey arastirmadim ki kendim de ömrümde agri kesici icmemis insanim ☺
Doktorumuz da gerek gormemis ki söylememis.
Allah tüm cocuklara saglik versin 😍

İşe giderken aldığınız tüm parayı yatırıma ayırabilecek misiniz konu sahibi? Bunu cidden merak ettim, asgari ücretle birikim de birikim diye tutturmuşsunuz.
Ben evdeyim mesela harcamam ciddi oranda azaldı, ama işe giderken saç, makyaj, ayakkabı, kıyafet, yol , yeme içme gibi bir sürü ekstra masrafım oluyor. Evde hepsi asgari düzeyde.
O kadar küçük çocuk 12 saat bırakılmaz, lütfen abartmayın

Calismamanin su avantaji da var, her seyi evde yapabiliyorsun, degerlendirebiliyorsun, sebzelerin bozulmuyor. Evde ziyan olan sey cok azaliyor. Düzen oluyor.
12 saat calisip bir de yemek mi yapacak ki? Biz haftada 3 4 disardan yiyorduk pandemi oncesi. Cogunluk hazir gida tuketilecek bence.
Hasta kadindan cocuk bakimi + yemek de beklemez herhalde.

1 kutu mama Max 5 gün gidiyor 165 lira son gelen zam hariç bebekler çabuk büyüyor kıyafet yiyecek oyuncak kontrol hastanesi aşıları 12. Ay aşıları ucretliydi mesela 560 bita ne asi abartmismiyim😂 yeni anneler anlar
Çocuğunuzun özel bir durumumu var?neden mama yiyor.?evde ne pişirse onu yemesi gerekir...12.ay hangi aşı ücretli merak ettim..?kıyafette biraz büyük alın..geçen kızıma tişört aldım..birkaç beden büyük aldım ki en azından 2 yaz giysin. .kazak ,pantolonda öyle alıyorum..her ay kaç liralık oyuncak alıyorsunuz? Biraz müstifsiniz galiba

Fazla oyuncak almak maharet değil, çocukla beraber evdeki tava tencereyle oynuyoruz biz.
Aynen buna katılıyorum.inanın fazla oyuncağımız yok.mutfakta ne varsa onlarla oynar hatta tencereler davul olur..kendi kendine projeler yapar..tuvalet kağıdı rulolarıyla birşeyler yapar.fazla oyuncak çocuğun hayal dünyasını köreltiyor

Calismamanin su avantaji da var, her seyi evde yapabiliyorsun, degerlendirebiliyorsun, sebzelerin bozulmuyor. Evde ziyan olan sey cok azaliyor. Düzen oluyor.
12 saat calisip bir de yemek mi yapacak ki? Biz haftada 3 4 disardan yiyorduk pandemi oncesi. Cogunluk hazir gida tuketilecek bence.
Hasta kadindan cocuk bakimi + yemek de beklemez herhalde.
Çok haklısın, sürekli yemek yapılabiliyor evdeyken. Dışarda çalışınca eve o kadar vakit kalmıyor. Hele asgari ücretle çalışınca o paranın yarısından fazlası hiç uğramayacak eve muhtemelen. Bunun için de çocuğu perişan etmeye değer mi ben pek bilemedim.

Konuya yorum yapayim diye asagilara indim o sıra bütün yorumları okudum, konu neydi onu unuttum 🤣🤣 ama yorumlarda benimde demek istediklerimin cogunu demisler. Kisaca 12 saat çalışılıp cocuk ananane babanne eline evlatlik gibi birakilip ziyaretci saatlerinde gidip görülmez. 7-8 saat çalış ama çocuğun kendi evinde yataginda anne babasiyla aksamini gecesini geçirsin. 1200 tl masrafta insta momlara bakarsan her dk onlarin linklerini,soylediklerini alip durursan 1200 de olur 3200 de olur. 23 aylik kızım var her ay bezine 120 tl veriyorum. oyuncak,kitap vs de toplasan 250 tl belki anca olur ki her ayda o kadar olmuyor. Gecim sıkıntısı olan harcamasini da ona gore yapacak. Sonra borc batagina dustum diye aglaniyor sagda solda. Olan cocuklara oluyor.
Gecenlerde o instamomlarin bir tanesi utanmadan evet utanmadan bir sofra örtüsüne 180 mi 190 tl mi ne dedi ve ekledi BIRAZ PAHALI AMA ALDIGINIZA DEĞIYOR.Evet değiyormuş yani.Feci bir tüketim çilginligi var yeni annelerde.

Konu sahibi yazmis bir yorumunda yeni anneler beni anlar.Ben anlayamiyorum kusura bakmasin.Evime aylik 12 bin lira ki Tr ortalamasinda bir maas girmesine ragmen ben 16 aylik ikiz ogullarima disariya nadir cikildigi su pandemide her ay ne kiyafet aliyorum ne ayakkabi ne de 5 dk da girilip cikilan banyo icin banyo oyuncagi.🤷‍♀️

Gecenlerde o instamomlarin bir tanesi utanmadan evet utanmadan bir sofra örtüsüne 180 mi 190 tl mi ne dedi ve ekledi BIRAZ PAHALI AMA ALDIGINIZA DEĞIYOR.Evet değiyormuş yani.Feci bir tüketim çilginligi var yeni annelerde.

Konu sahibi yazmis bir yorumunda yeni anneler beni anlar.Ben anlayamiyorum kusura bakmasin.Evime aylik 12 bin lira ki Tr ortalamasinda bir maas girmesine ragmen ben 16 aylik ikiz ogullarima disariya nadir cikildigi su pandemide her ay ne kiyafet aliyorum ne ayakkabi ne de 5 dk da girilip cikilan banyo icin banyo oyuncagi.🤷‍♀️
Malesef ortalik onlardan gecilmiyor. En sastigimda daha dune kadar çocukla ilgili fikri olmayan tüm ünlü bozuntularinin, kim olduğunu bilmedigim daha bir meslegi bile olmayan influencer mi ne denirse onlarin anne olunca cocuk gelişim uzmani gibi saga sola nutuk cekmeleri. Kadin Cocuguna asi yaptiracak ama ünlü fenomen anneye soruyor. Doktor yok mu ulkede acaba. Doktor asi yaptir dese yaptırmaz. Ama ünlüsü fenomeni yaptiriyorsa vardir bir bildigi. Illaki herkes deneyim paylasir eder ama onlarin yarısının işbirliği oldugunu para kazanma amaclı olduklarını unutmamak lazim. kaliteli doktorlar, cocuk gelisim uzmanlari da dolu sosyal medya ama digerleri kadar ragbet görmüyor.

Vallahi de billahi de bu çocuk büyüyecek konu sahibi.
Kreşe de okula da gidecek, gereğinde yüzünüze bakmayıp telefona yapışacak.

Kadınların her daim çalışmasını deli gibi savunan biri olarak (mesaj geçmişime bakın) ben bile rahatsız oldum. Bu çocuğu 12 saat görmeyince çocuk kime anne diyecek bakıcısına mı? 🙄

Bu yaşlar tam beynin büyüdüğü geri dönülemez yaşlar anne kucağından mahrum etmeyin.

Yok derseniz ki ben aslında annelik yapmak istemiyorum, depresyondayım, çocuğu görmek istemiyorum acilen bir terapiste gidin doğum sonrası hormonlara dayalı hastalıklar olabiliyor bir baksınlar size. Yardım istemenizde gerçekten sakınca yok, tedavisi var.

Benim oğlum 6 buçuk yasında suan bizim zamanımızda hiç ücretli aşı yoktu. Birinci sınıf askısı oldu o da ücretsizdi. Şaşırdım, ilk defa duyuyorum bu aşılar yeni mi çıktı ? Bizim cocuklara yapılmadı mı ?

Bir yasını geçen çocuk hemen hemen herseyi yer zaten . Benim oğlum mamayla büyüdü ama bir yasından sonra mama vermedim . Verdiğim durumlar da olsu çok nadir bir yere gidersem acele durumlar için almıştım. Ben de çok sasırdım .

Her ay nevresimden bahseden bile var . O kadar nevresimi ne yapıyorlar cidden çok merak ediyorum.
Menenjit ve rota asılları ücretli. Eskiden de üctetliydi.

X