Lohusa depresyonu

ERG

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2021
5
1
26
Mrh 36 gün önce doğum yaptım aslında hamileyken hersey çok güzel di bir an önce bebegime kavuşmayı bekliyordum çok heyecanlı ve sabirsizdim dogumumdan 3 gün sonra kendimde değişiklikler farkettim nefes alamama bebeğime odaklanamama isteksizlik yemek iştahsızlığı eskisi gibi olamama düşünceleri hep kötü düşünmeye başladım bebeğim yabancı sanki bana halsizlik ağlama krizleri bazen ölüp kurtulasim geliyor bazen de ara ara düzelir gibi oluyorum sonra yine aynı şeyler çok yoruldum artık bir boşluktayım doktora gittim ilaç tedavisi diyor bende emzirdigim için kabul etmedim böylede dayanamiyorum böyle olanlar var mı ilaç tedavisi olmadan iyileşen yâda yardımcı olur musunuz lütfen.

Merhaba,
Öncelikle sizi tebrik ederim, başlangıcınız pek hayal ettiğiniz gibi olmamış olsa da umarım anneliğinizin devamı keyif alacağınız şekilde gelişir.
Doğumdan hemen sonra hormonal dengelerde çok hızlı değişiklikler olduğu için pek çok anne birtakım duygusal değişiklikler yaşar. Normal şartlarda, 8-10 gün kadar yoğun şekilde hissedilen yetersizlik ve kaygı azalır. Burada en büyük görev en başta eşinize ve sonrasında da çevrenize düşer, çünkü yeterli sosyal desteğe ulaşan anne hormonal dengenin de düzelmesiyle rahatlar. Bazen uyuyabilmeniz için oluşturulan zaman, bazen kaygılarınız ve ruh halinizi paylaşabilmeniz ya da neye ihtiyacınız varsa o yönde desteklenmek sürecin ilacı niteliğindedir.
Sosyal destek yeterli olsa bile bazen doğum sonrası depresyon gelişebilir. Anne olmaktan duyulan pişmanlık, bebeğinizle ilişki kuramama ya da kendinize kızgınlık gibi duygular yaşıyorsanız lütfen kendinize yüklenmeyin.
Hayatınızda yeni bir süreç başladı, güzellikleri olduğu kadar zorlukları da var. İstenilen bir hamilelik olması, şu an hissettiklerinize engel değil. Ve şu anki bunalımınız sizi kötü bir anne yapamaz.
Sizi bu kadar zorlayan ne? Uyku gibi fiziksel ihtiyaçlarınızı yeterince karşılayamamak mı, kendinize zaman ayıramamak mı, anneliğiniz ile ilgili kaygılarınız mı, yoksa bambaşka bir şey mi? Öncelikle bir bunu düşünün lütfen. Ve bulduğunuz cevaba göre çevrenizden destek alın. Pandemi nedeniyle hayatlarımız çok büyük değişikliklere uğradı, ama yine de sizi rahatlatacak ufak bile olsa bir şeyler mutlaka vardır.
Eğer imkanınız varsa bir psikologtan da destek alabilirsiniz. Şu an online çalışan da çok psikolog var. Böyle bir destek de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
Son olarak bu süreçte doğumunuzu, emzirip emzirmediğinizi, bebeğinizin bakımını nasıl yaptığınızı sorgulayan tanıdıklarınız var ise, bu da sizi olumsuz etkiliyor olabilir. Lütfen unutmayın, o sizin bebeğiniz. Onun annesi sizsiniz. Bebeğinize sizden daha iyi gelecek, sizden daha iyi anlayacak kimse yok. Varlığınız bile ona o kadar büyük bir güven veriyor ki. Güvenli bir ilişki kurmaya başladıkça bebeğinize ne kadar da güzel yetebildiğinizi siz de fark edeceksiniz.
Size çok keyifli, huzur dolu bir annelik serüveni diliyorum. :)

• Beğen
Reactions: ERG
X