Lütfen akıl fikir verin bana lütfen

Senin isin zor!!!benneyaptımki

Para babadaysa, söz hakkida babadadir güzelim. Ya ammennah diyeceksin, yada evlilik icin acele etmeyip nisanlina el birlik calisip herseyini istedigin gibi yapacaksin.:kahve:

Lakin kücük bir tavsiye benden, cok fazla beklentide olma, belliki nisanlinin ailesi buna karsilik vermeyecek, hayal kirikligi yasayan sen olursun.:nazar:

Nisanlinda tuhaf adam vesselam, dügün yapacak ev kuracak parasi yok ama hemen cocuk istiyor, masallah canim masallah:nazar:

yaw ne güzel demişin gülsüm sultan

Suzi, Allah akıl fikir versin sana.
Diyeceğim başka şey yok.
Adamlar açık açık 'biz sorunluyuz, kork bizden. Elimizden ömür boyu çekeceğin var.' diyor.
Sen ısrarla acabaların peşindesin.
Bize laf düşmüyor bunca konunu okuduktan sonra.
Zaten kararına bakılırsa evlenmekte ve bunları çekmekte kararlısın.

:eek:lmaz:

ama görünen köy de kılavuz istemez. Bile bile ateşe atılmaktır bence bu. Kaç erkek değişmiş evlendikten sonra? Kaç kadın özgürce vermiş kararlarını kocası tutucuyken?
o kadar çok örnek var ki karşımda anlatamam ,ne kocalar gördüm evlenmeden önce hergün canım cicim olup sokaklarında yatıp kalkıp evlendikten sonra hergün karsını dövenleri ..ve ne çok gördüm evlenmeden önce sert olup evlendikten sonra karısının adam ettiklerini ,.çok var böyle örnekler ve insan isterse kocasının ruhuna girmeyi bilir bence ,hepsinin bir zayıf noktası vardır ,iş o noktayı bulup zamanında adım atmakta ..

Defalarca sordum konu sahibine...
Hiç bir konuda uyuşamadığınız halde evlilik neden düşünüyorsunuz???
Tabii cevap alamadım...
Nedense...
Bile bile ateşe atlamak bu olsa gerek..:nazar:

baba parada ne demek yaa :1shok::1shok:
senin bu nişanlın olacak adam 29 yaşına gelmiş ama kendi ayakları üzerinde durmayı becerememiş mi, hala baba lafı mı dinliyo..bebek istemeyi biliyo ama :nazar:
artık o kendi başına bi birey ve kendi ailesi olcak ne öyle babasının kanatları altında bi yaşam sengözlerimebaksanab pıfff zaten aynı binada oturmak istemsnden belli, hala baba kuzusu demek ki..
arkadaşım seni kırmak istemem ama sen bunları kabullenirsen hata edersin..açıkça söylüyorum işte nişanlının kişiliği böyle ve değişceğni sanmıyorum..bu şekilde bi hayat sürdüğün sürece söz hakkın olmaz tabi. :nazar:

bence ilk bir iki yıl bebek olmamalı önce bi evlilik otursunda ondan sonra.ailedeki sorunlarda hiç bitmek bilmez zaten.maddi durum pek yoksa bilemem ama varsada yaptırsınlar.ama benden sana tavsiye kimseyle böle şeyler için yüz göz olma.kim ne yapıyosa kendi evladına yapar.kapanma konusuda içinden gelmediği müddetçe asla kimse yüzünden kapanma :eek:lmaz:

arkadaşlar, binada kaynanam ve kayımpederim oturmuyo 15 dk uzaklıkta bi köyde oturuyolar. çiftçilikle uğraşıyo ailesi durumları oldukça iyi kırıyolar parayı. eltimle aynı binada oturucaz kısmet olursa. nişanlım çiftçiliği sevmediği için bi fabrikada elektrik teknisyeni ama şu an işi garantili mi belli deil. bebek konusunu biraz konuştuk onunla bilmiyorum tatlım sen illede istemem diyosan birazdaha bekleriz diyo. kapanma konusuna gelince ailem ister kapan ister kapan ma diyo.ama nişanlımın ailesi kapanmamı bekliyo yüzüme bişey demeselerde belli. köyde eltim duruyo yazları bazen şalvar giyomuş kapalı zaten kocası çiftçilik yapıyo yazın köyde duruyo. kışın evine geliyo. ben kapalı deilim. şalvar hayatımda hiç giymedim. köye arada bi giderim bi kaç gün falan durum artık tülbent takarım kaldığım günler bol bi eşofman giyerim altıma. ama kayınpederim şalvar giyen köy kızını çok beyeniyomuş. eltimde yağcılık olsun giyo arada. kayınpederimde şalvar giyince para veriyomuş eltime bazen. eltim gibi deilim ben. istemediğim şeyi yağcılk osun diye yapamam. kimliğimden dışarı çıkamam. kayınpeder de söz hakkı mallar onun çünkü nişanlım işe yeni girdi 5 6 aydır. bana çalışma dedi bende zaten istediğim gibi işde bulamayınca çalışmıyorum. arada maaşından para veriyo çeyiz alabilmem için. kendi ihtiyajlarımı alabilmem için. ama biraz baskıcı gibi sadık çok seviyo aslan burcu ben boğa o biraz içe kapalı ben daha konuşkan güler yüzlü. seviyorum ama kıskanç biraz babasından da çekiniyo işi garanti olsa kendine daha güveni gelcek. babası dik inat ben bilirim cinsli biri parada onda ya, dolapları istiyorum artık nişanlıma dicem ama of bilmiyorum ya misafir odama köşelere kartopiyer istiyorum yavana göbek falan şık duruyo hoşuma gidiyo, allahtan kayınpeder yerleri laminent parke yaptırıcak. ama ev 15 yıllık bina olunca ekdik çok anlicanız bende biraz gösterişe meraklıyım. onlar pek öyle şu olsun bu olsun hevesinde deiller. eltimde kaçınca isteyememiş bazı şeyleri ama içinde var. kaynanamın zaten söz hakkı yok kadıncağız iş güç uğraşıyo. ben biraz biraz nasıl anlatayım kendimi yaprak dökümündeki nejla karakterli ama daha sıcak kanlı güler yüzlüyüm bilgiliyim onlara göre. nişanlımda bilgili üniverste mezunu gezip görmüş. ama köyde büyünse gençliği biraz köyde geçince daha bi tutucu oranın kasınlarının arasına bi girsem tavrımla ve giyinişimle aralarında sırıtırım. ki zaten ordaki insanlarla uyuşamam. ben sinemadan. aktiviteden şu mağaza bu yer derken pek hoşnut kalmazlar benim konuşmalarımdan. zaten tarla iş güç. köyde de yetişmiliğin verdiği bi izlenim. yani zırt birt eltim gibi kyde durmak istemiyorum. nişanlımda pek istemiyo havası güzel yeşillik trafik yok falan seviyo. ama çiftçiliği sevmiyo bense tarla görmüş insan deilim. sevmemde toz toprak. benim hayalim şu kısacası tamam çalışmayım ama evimde oturayım evim güzel döşenmiş olsun ben evde mutlu olurum. kıyafetime karışmasın kimse tamam tunik falan giyerim dişarı çıkınca. misafirlerim gelsin vakit geçirelim. arkadaşlarımla alışverişe çıkayım. eşimle evlenince bazı akşamlar yemeğe çıkalım arada sinema yapalım gezip görelim güzel yerleri falan. köyede hafta sonları 15 günde bir gidelim bir iki gün kalayım. iyi kötü işine yardım ederim kaynanamın. sora çeker gideim evime. başka bi beklentim yok. kayınpederimde para olunca işler zorlaşıyo. nişanlım alıyo900 100 lira maaş. işide garanti deil.işi garanti olsa 1 2 yıl sonra1500 1700 falan yükselicek maaşı öyle bi fabrika. kayınpederimede pek boyun eğmeyiz.düğünü mobilyaları zaten kayınpederim karşılıcak.malları evlenince çoçuklarım bölcem demiş. ama çiftçilik yapmak ne o ne ben istemiyoruz artık kardeşi yapıyo o yapar bizim mallarıda fazlasını oalır gelirin bize bir miktarını verir. iş böyle işte arkadaşlar işin içinde olunca karamsar olunuyo işte birini hallediyom biri çıkıyo sonuç ne olur bilmem. sorun ne karışık işte

Kaynanamın zaten söz hakkı yok demişsin ya, muhtemelen senin de olmayacak. Ayrıca kayınpederinin eltin şalvar giyince ona para vermesi gerçekten çok çirkin.

Senin gönlün var tabi, senin bileceğin iş.

suzi54 kusura bakma da boşa kürek çekiyorsun

şu son anlattıklarından sonra kusura bakmadan ikinizden bir ev kurulmaz

ayrı dünyaların insanlarısınız :bbo:

hem çalışmak istemiyorsun hem gözün lükste... eşinde de doğru düzgün iş yok... o çok istediğin alışverişleri, yemeğe çıkmaları eşin olacak adam karşılayamaz....yarın işten atılınca mecbur köye gidersiniz... orda tarla çapa uğraşır durursun :kahve:

suzi54 kusura bakma da boşa kürek çekiyorsun

şu son anlattıklarından sonra kusura bakmadan ikinizden bir ev kurulmaz

ayrı dünyaların insanlarısınız :bbo:

hem çalışmak istemiyorsun hem gözün lükste... eşinde de doğru düzgün iş yok... o çok istediğin alışverişleri, yemeğe çıkmaları eşin olacak adam karşılayamaz....yarın işten atılınca mecbur köye gidersiniz... orda tarla çapa uğraşır durursun :kahve:

Anlattıklarından yola çıkılarak yapılabilinecek en gerçekçi yorum bu arkadaşım. Denemeye değer diye evlenecek olursan değişmek zorunda kalan sen olacaksın.

Valla bunlar evlenince seni zorla da kapatırlar, allah korusun zorla çocuk da yaparlar
tövbe tövbe ya
eşinin çocuk istemesini anlayabiliyorum, ama onun da seni anlaması lazım değil mi
sakaryalı işte ya, mahalle baskısı, pufff

kafam allak bullak net görünen hiç birşey yok ortada. seviyorum nişanlımı ama bazı şeyler sorun olcak gibi dediğiniz gibi değişen ben olma ihtimali var.sevmesem en başından başlamazdı. nedicem ona, paran yok istediğim hayatı süremicem babana bağlı kalıcaz.senin söz hakkın olamayacak. mutsuz olucaz. ayrılmalıyız. çok kırıcı sözler bunlar sevdiğin canın gördüğün birine denilmesi çok zor. çünkü bana çok bağlı inanın çok sahiplenici kaba biri deil. bağırıp çağırmadı hiç. hep konuşarak söyler herşeyi.oda kendi parasını kazanmak istiyo ama ben karşısına çıkıncaya kadar umutları hayalleri bi çabası yokmuştu.aradığı sevgiyi ailesindende görmemiş. diktatör bir baba anne baskı altında. okumuş etmiş. uzaklarda babası oğlum şu işe girsin yada bi yer açalım bişiler yapalım uğraşında olmamış. çiftçilik. iyi para getiriyo diye o işi yapmış ve oğullarınında bu işi yapmasını istemiş hep. elin işinde emir altında çalışıp üç kuruş alıcağına kendi işimizi yapalım demiş. ama düşünmemiş ki bu çoçuklar ne ister. evlenip edicekler herkez bu işi yaparmı diye tamam gelirleri yüksek malları çok ama meziyeti de çok o sıçaklarda elme şeftali karpuz ayva üzümler falan filan. kayınpeder şöyle gelin istiyo yazları 5 6 ay köyse durayım şalvarımısa çekeyim tülbentimi falan diyelim elma zamanı elmalar toplanıcak 8 10 gün sürer ben saat 6 da kalkıcam eltimde aynı evde olucak tabi ev 5 odalı falan bana ayrı oda eşimle eltime ayrı oda aynı evdeyiz kaynanam babanne kayınpederim eltim ve eşi ve benim kocam. hepsine kahvaltı hazırlicam, eltimin bebeği oldu fazla koşturamaz çoçuğu olduğu için ben daha çok hizmet edicem, neyse bunların kahvaltısı falan kaynanamla evin beyleri babanne tarlaya işçiler gelcek10 12 kadar onlar toplicak bizimkiler kasalara yerleştiricek. ben evde bazen tarlaya elma dizmeye o sıcaklrda evde hepsinin çamaşırları makineye evi süpür toz al okadar kişi öğlen eve gelicek çeşit çeşit yemeklerle uğraş sofrayı kur et bulaşıkları yıka köyde bulaşık makinasıda yok. sonra akşama tekrar okadar insana yemek yap bulaşık falan yemekten sonra çay yap meyve servisi falan koştur dur yani. sonrada sızıp dururum erkenden kocamda bu yorgunluğa ilgi alaka beklemesin artık. bu böyle 10 gün devam eder. artı arada işçilere plav yap falan okadar işçiye arada git tarlada yardım et ben zaten ğüneşe gelemem.sabahtan akşama kadar tarlada ol eve gel birde sofra kur yemakleri evde olan eltim yapar bende oturamam büyüklerin karşosında genç olduğu halde mıyışıyo derler. demeslerde ben kaynana ve kayınpederin bulunduğu bir evde rahat edemem. onlar için sorun olmaz ama ben yapamam. benim evim ayrı olmalı ben kendi evime hizmet etmeliyım. kaldıramam zaten bukadar yükü alışık deilim.dertlenince ne var ne yok döküyorum arkadaşlar kusura bakmayınsenağlama

kafam allak bullak net görünen hiç birşey yok ortada. seviyorum nişanlımı ama bazı şeyler sorun olcak gibi dediğiniz gibi değişen ben olma ihtimali var.sevmesem en başından başlamazdı. nedicem ona, paran yok istediğim hayatı süremicem babana bağlı kalıcaz.senin söz hakkın olamayacak. mutsuz olucaz. ayrılmalıyız. çok kırıcı sözler bunlar sevdiğin canın gördüğün birine denilmesi çok zor. çünkü bana çok bağlı inanın çok sahiplenici kaba biri deil. bağırıp çağırmadı hiç. hep konuşarak söyler herşeyi.oda kendi parasını kazanmak istiyo ama ben karşısına çıkıncaya kadar umutları hayalleri bi çabası yokmuştu.aradığı sevgiyi ailesindende görmemiş. diktatör bir baba anne baskı altında. okumuş etmiş. uzaklarda babası oğlum şu işe girsin yada bi yer açalım bişiler yapalım uğraşında olmamış. çiftçilik. iyi para getiriyo diye o işi yapmış ve oğullarınında bu işi yapmasını istemiş hep. elin işinde emir altında çalışıp üç kuruş alıcağına kendi işimizi yapalım demiş. ama düşünmemiş ki bu çoçuklar ne ister. evlenip edicekler herkez bu işi yaparmı diye tamam gelirleri yüksek malları çok ama meziyeti de çok o sıçaklarda elme şeftali karpuz ayva üzümler falan filan. kayınpeder şöyle gelin istiyo yazları 5 6 ay köyse durayım şalvarımısa çekeyim tülbentimi falan diyelim elma zamanı elmalar toplanıcak 8 10 gün sürer ben saat 6 da kalkıcam eltimde aynı evde olucak tabi ev 5 odalı falan bana ayrı oda eşimle eltime ayrı oda aynı evdeyiz kaynanam babanne kayınpederim eltim ve eşi ve benim kocam. hepsine kahvaltı hazırlicam, eltimin bebeği oldu fazla koşturamaz çoçuğu olduğu için ben daha çok hizmet edicem, neyse bunların kahvaltısı falan kaynanamla evin beyleri babanne tarlaya işçiler gelcek10 12 kadar onlar toplicak bizimkiler kasalara yerleştiricek. ben evde bazen tarlaya elma dizmeye o sıcaklrda evde hepsinin çamaşırları makineye evi süpür toz al okadar kişi öğlen eve gelicek çeşit çeşit yemeklerle uğraş sofrayı kur et bulaşıkları yıka köyde bulaşık makinasıda yok. sonra akşama tekrar okadar insana yemek yap bulaşık falan yemekten sonra çay yap meyve servisi falan koştur dur yani. sonrada sızıp dururum erkenden kocamda bu yorgunluğa ilgi alaka beklemesin artık. bu böyle 10 gün devam eder. artı arada işçilere plav yap falan okadar işçiye arada git tarlada yardım et ben zaten ğüneşe gelemem.sabahtan akşama kadar tarlada ol eve gel birde sofra kur yemakleri evde olan eltim yapar bende oturamam büyüklerin karşosında genç olduğu halde mıyışıyo derler. demeslerde ben kaynana ve kayınpederin bulunduğu bir evde rahat edemem. onlar için sorun olmaz ama ben yapamam. benim evim ayrı olmalı ben kendi evime hizmet etmeliyım. kaldıramam zaten bukadar yükü alışık deilim.dertlenince ne var ne yok döküyorum arkadaşlar kusura bakmayınsenağlama

Canım, kusura bakma ama çok sahiplenici, kaba biri değil dediğin adam ayaklarının üstünde durmana izin vermiyor, her şeyine, giydiğin çoraba bile karışıyor, gâyet normal kıyafetlerine bile laf ediyor, sana teşhirci biriymişsin gibi uyarılarda bulunup seni rencide ediyor, çocuk konusunda da yumuşamış gibi görünüyor ama büyük ihtimal nikâhı basınca acele edecek, ve ailesi seni ezmek istediğinde buna karşı gelemeyecek. Kızma, bunlar senin yazdıklarından üçüncü bir kişinin anladıkları

Öyle görünüyor ki seni torun verecek, ev ve tarla işlerinde yardımcı olacak biri olarak görüyorlar. İçlerine girdiğin zaman istemesen de kılık kıyafet ve uğraş açısından seni de kendilerine benzetecekler. Para da babadaymış ve bunu çok iyi kullanıyor bir koz olarak, oğlunu avucuna almış, sıra sende. Sen olacakları daha iyi kestirirsin, iyi düşün. Bu yaşında kendini ona mecbur hissedip de geleceğini yakma. İstediğin gösterişli bir hayat, aktif bir sosyal yaşamsa çalışıp bunu kendin de yapabilirsin, kimse de seni dizginleyemez.

Doğru mu anladım bilmiyorum ama nişanlın "baba benim fazlasında gözüm yok, ben çalışır karımla bir hayat kurarım, tarla falan bize göre değil" diyebilecek bir adam değil. Zaten işi garantide değilmiş, o zamana kadar olmazsa bile çocuktan sonra siz o babanın eline bakar hâle gelirsiniz. Ve bu adam da seni eltine benzetmeden para falan vermez anladığım kadarıyla.

Çok mu acımasız oldum bilmiyorum ama yazdıklarından bu çıkıyor.

sizin işin sonu hüsran. . 2 ayrı kültür. ve sana yapılan dayatmalar baskılar. evlenince dahada artacak. sen kendinden kişiliğinden ,kültüründen ödün vereceksin. ama artık sen, sen olmaktan çıkacaksın. bu da üstüne tam oturmadığı için,rahatsızlıklar başlayacak. sorunlar ,sorunlar.
sevgi,
yetmiyor maalesef. sevgi ,saygının,baskının,değer verilmenin,olduğu gibi kabul edilmenin ,kişilik haklarına saygı göstermenin , emretmemenin,diretmemenin olduğu hallerde devam eder. büyür gelişir. ama bunların olmadığıdurumlarda,,yok olur .
biter.
maalesef sende bu var. ve sevgin bitmeye mahkum.

X