Lütfen beni anlamaya çalışarak yardımcı olur musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya bu devirde nasıl hala başörtüsü yüzünden dışlanıyor insanlar? Nasıl hala kadınların mini eteği,başörtüsü yargılanıyor gerçekten biz iflah olmayız.
Her ikisi de mevcut maalesef tesetturlu de tesettursuz de dışlanıyor. Bence de iflah olmayız. Biz bir olmayı bilmeyen bir toplumuz

Cok yazık insanların giyim şekillerinden ayrım yapmak ve acıksın kapalisın deyip burdan vurmak geleceğine engel olmak
Insanları böyle değerlendirip kendi düşünceleriyle yönetmek
Ne denir ki bir yerler gelmişler fakat beyinlerini geliştirmemişler
Inşallah o zamanki üzüntünüz mükafatı döner

Tesettürlü değilim ama çok fazla tesettürlü arkadaşım var, açıkçası hiç dışlandıklarına şahit olmadım. Onlardan da duymadım. Eğer bu zamanda hala böyle şeyler yaşanıyorsa gerçekten çok üzücü.

Bence biraz daha zaman tanıyın kendinize çünkü hemen alınabilecek bir karar değil.

Hangi çevreyi degistirelim ki nereye kadar değişecek. Ben tesetturluyum ama başı açık diye mini etek giyiyor diye insanları yargılayan kisiler olunca onlarla da görüşmüyorum; beni yargılayanla da görüşmüyorum.

Fakat nereye kadar yapabiliriz bunu? Bir is yerine girince insanların en az %30u böyleler.
Benimle tanışıp benim ilk tesettürlü arkadaşım sensin çünkü senden önce tanistiklarim çok dar gorusluydu diyen çok insan oldu. Ama olmayan da var. Sadece dış görünüşe göre yargilayanlar vesaire.

Maalesef çevreyi daraltmak da çözüm olamıyor

Komik olan; bir çok milletten insanla iş yaptım ve 2 tane sapık Çinli arkadaş dışında bana tesettürlü olmam ve ya olmamala ilgili en ufak bir farklılık ve değişik davranış, hareket, soru sorulmadı.

Hatta aslında bildikleri halde alkol icerlerken benim de içip icmeyecegimi sordular su ikram eder gibi.
Sorun tamamen bizim milletimizde. Yoksa elin adamının hiç umrunda olmuyor

İlk okuduğumda içinizden geleni yapın sizi dışlayanla zaten konuşmayın diyecektim
Ama sonra sizde bunun sorunlara sebep olduğunu düşündüm
Yani size kimse örtün veya açıl diyemez kimsenin haddi değil, mutlu olcağınız şeyi yapın

Birde kusura bakmayın insanları suçlamak kolaycilik burada.Kisi inandığı şey için (bu din olur bir fikir olur bir eylem olur farketmez) mücadele verir başkalarının düşüncesine göre yargısına göre hareket etmez.Ediyorsa o zaman kendine bakmalı başkalarına değil.

Aynen öyle sonuçta ülkemizde bir dönem yaşandı kapalı arkadaşların çok büyük.imtihanlari oldu kimi okulunu bıraktı kimi geleceğini
Halen de.bu zihniyette binlerce kişi var
Kapalilara farklı bakan yazık onlar kafalarını örtmüşler ama ayrımcılık yapanlar zihinlerini beyinlerini örtmüşler bunu desen bir dünya.laf salatası yaparlar
Allahtan o günler çok geride kaldı yasakların olduğu dönemeler dediğim gibi taslaklar olmasa da halen o günlerden kalma beyinsizler var

ben hiç başı kapalı diye sıkıntı yaşayan birine rastlamadım. çevremde var, öğrenciyken yurttaki kızların yarısı kapalıydı. sınıftakilerin yarısı kapalıydı.

ve mesela ben de hiç şey görmüyorum yani bana göre bir tarz gibi. kısa saçlı, uzun saçlı, esmer, kızıl, uzun, kısa olmaktan farkı yok.

Biraz kendinize zaman mı tanısanız? İlla bugün mü karar vermeniz lazım açık ya da kapalı olmaya.

Açık ya da kapalı hiçbirine bir günde alışamazsınız zaten. Yani ben giydiğim elbiseyi bile ilk giyişimde yadırgıyorum, siz tamamen farklı bir tarzı tabiki yadırgar, bir süre içinde rahat edemezsiniz.

Bu dışlanma konusu her iki kesiminde sorunu aslında. Açık birine selam vermeyen aşırı dinci tipler de var tesettürlü kadınları ikinci sınıf insan yerine koyan tiplerde. Burada devreye neyi seçtiğiniz giriyor. Ben tesettürlü olduğum için insanlar beni ötekileştiriyor diye düşünürseniz kendinizi kapatırsınız ve öyle hissedersiniz. Ben de tesettürlüyüm. Üniversite de aynı sınıfta okuduğum tesettürlü arkadaşım sınıftakilerin onu hor gördüğünü söylüyordu mesela ama hayır öyle bi durum yoktu. Ben gayet herkesle iletişimi iyi olan ve bunun için değer yargılarından da ödün vermeyen biriydim. Çok da güzel bir öğrencilik hayatım oldu. Bu konuda drama yapma devrini kapatalım o yüzden.

Bence kendinize zaman verin. Kabul görmek için kendinizi değiştirmeye çalışmanız doğru değil. Siz ne istiyorsunuz ona göre kararınızı verin. Destek de almanızı öneririm.

Ciddi misiniz hangi okul acaba bu? Ben 28 yaşındayım kapıda başımızı açıp giriyorduk derslere ve okula başlarken bölüm başkanının odasına çağırılıp uyarılmıştık. Aynı ülkede mi yaşıyoruz şaşırıyorum bazen. 2012 gibi bitti sanırım bu yasak.

Siz başörtünüzle dinin alakası yok piskolojik destek almanız gerekli bence ...

Şunu da söylemeden geçemicem böyle yaptıkça dini de istismar ediyorsunuz hiç kusura bakmayın böyle böyle bitiyor İslamiyet ...

Bu kapanma-açılma mevzunu, terapilerinizden olumlu sonuçlar aldıktan sonraya erteleseniz ve bir süre desteksiz irdelemeyi bıraksanız?
Öncelikle bu gel-gitin kaynağını bulun, dış çevre midir etken/bu çevrenin ne kadarı değiştirilebilir, sizin konuyu ele alış biçiminiz midir, bir alışkanlık mıdır sizin için, ailede verilen sevginin koşulu ve sizin kabulünüz müdür, tepki görür ya da bu tepkileri ne kadar önemsersiniz vs.
En son karara bağlarsınız ne yapacağınızı.

Şimdilik zorlamayın, alıştığınız-iyi hissettiğiniz yerden gidin derim.

Şimdi ablacım bu konuda gördüğüm şey toplumun kadınlara o ya da bu şekilde baskısı maalesef

tesettürün özü dinle ilgili olsa da, sizin kapanmanız veya açılmanızın dinle bir lgisi yok, ailem ne dedi çevre dışladı vb vb . Yani bu olayı isteyerek kalben yapsanız eyvallah. Ama ne açılmanızda ne kapanmanızda din yok, maneviyat yok, kendi iradeniz zaten yok sadece onun bunun için yaşamak var.

Siz ne istiyorsunuz? Siz nasıl bir insansınız? Maalesef bu konudan sizin nasıl biri olduğunuzu hiç anlayamadım varsa yoksa çevre. Siz ne istiyorsunuz bence bunu düşünün öyle karar verin.

Sonuncu olarak bence bu konuya bu kadar takmanız normal değil. Ne giyerseniz giyin kime ne yani ... bence bu konuyu kafanızda bu kadar evirip çevirmeyi toptan bırakın bir süreliğine.

Apartmanda bir arkadaşım vardı bir kapanır bir açılırdı 5-6 kere açılıp kapandı en sonunda açık kalmayı seçti. Yalnız şu düşünceyi anlamadım insanlar kapaliları niye dislasin ki?
Bende cevremde kim kapali kim açık hiç düşünmem. Bu konuda yalniz olmamak sahane. En sevdiğim insanlari düşündüm arkadaşlarım kardeşlerim %50 50.
Bence sizinki başörtüsü konusu degil. Psikolojik destek almalisiniz. Herkesin sikintisi farkli yerden kendisini belli eder. Sizin ki buradan ortaya çıkmış diye düşünüyorum.

istemeden mi ya da aile baskısı ile mi baş örtüsü takmıştınız ?

İşyerinde , kurumda birkaç densiz dışladı diye açılmak istemek tuhaf geldi.

Yani sizin kişiliğiniz , benliğiniz , kararlarınız yok mu ?

Açıl ya da kapan diyemem. Bu size bağlı ve içinizden ne geliyorsa onu yapın insanlara göre hareket etmeyin.

İnsanlar dine zarar veremezler. Maalesef sizin bu tavrınız dine zarar veren. Neyin istismarı mesela? Namazı kaçırana orucu tutmayana da aynı tepkiyi veriyor musunuz? İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı tesettür konusunda sorun yaşayabilirler. En iyi ihtimalle yapacağınız dua edip geçmektir suçlamak değil. X kişisi kafasındaki örtüyü çıkardı diye dinimize bi şey olduğu yok yani. Tesettürlü kadınlar ayakta tutmuyor bu dini düşün insanların yakasından.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…