Lütfen beni anlamaya çalışarak yardımcı olur musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır mesela ben açık kapalı yada başörtülü hiç kimseye bişey demiyorum ama bir örtülü bir açık bir örtülü bir açık insanlar bunu yanlış düşünüyor daha sonra baş örtüsü çocuk oyuncağı değil zamanında baş örtüsünü de rahatça kullanabilmek için insanlar çok sorun yaşadı

E açıp kapatana da bi şey deme hakkınız yok kötü bakma hakkınız da öyle. Kılık kıyafete takılma olayını komple bırakmamız lazım kısaca.

Bugün iş yerinizde tesettürlüyken dışlanıyorsanız, yarın aynı zorbalığı başka bir yerde başınız açık diye de görebilirsiniz. Dünyanın her yerinde malesef her türlü insan giydikleri, inandıkları, inanmadıkları, dilleri , ırkları yüzünden dışlanıyor. Sırf kadın oldukları için bile çoğu insan hem iş yerinde hem ev hayatında kötü muamele görüyorlar. Kendinizi sürekli her girdiğiniz ortama adapte etmeye çalışamazsınız ki. Siz sizsiniz. Başörtüsü takmak istiyorsanız takın, istemiyorsanız sevmeyerek yapıyorsanız da takmayın. Madem takmamaya karar verdiniz alışmanız biraz uzun sürebilir hemen sevmedim diye pes etmeyin. Belki de istediğiniz bu biraz alışmaya çalışın. Sonra yine isterseniz kapanırsınız.

Bazı noktaları anlamadım.
Üni ye kapıda aç dışarda tak mı gittiniz ben üni okuyalı sanırım 20 küsür sene oldu gayet kapalılar vardı sınıfta. Başörtüsünü çıkarmaları gerekmiyordu. Sonrasını bilmiyorum ama mantıklı gelmedi tek partili uzunca bir geçmişimiz var nihayetinde.
Devlet kurumlarında başörtülü çalışmak yasak mı? Serbest bırakılmıştı diye hatırlıyorum.
Sorunuza gelince bir süre deneyimleyin zira uzun süre başörtülü iken bir süre açık olarak denemeden alışkanlığınızı mı özlüyorsunuz yoksa gerçekten kapalı olmayı mı istiyorsunuz anlayamazsınız bence.

Sizden yaşça küçük olsam da başörtüsü problemini yaşadım. İstediğimiz bölümde dahi okuma özgürlüğümüz elimizden alındı yasakçı zihniyet yüzünden. Bu bağlamda rahat bakıyorum konuşabiliyorum yargılamadan, mücadele etmişsiniz kendinizce yada aç kapat çözüm bulmuşsunuz duruma. Çünkü yakinen kendimizde de arkadaşlarımız

Şimdi size iki soru soracağım?

-o dönem aç kapat yaparken kızgınlık, öfke duyuyor muydunuz yasaklayanlara yada kendinize?

-neden örttüğünüz ile ilgili bazı noktaları mı temellendirememiş olabilir misiniz?

Zihninizi dökün devrin gerekirse iş yerinden izin de alın. Ancak ne yapmak istediğinize kalbinizle karar verin.

Anaokuluna gittiğim sene 28 Şubat yaşanmış ve başörtülü çalışan bir çok kişi ya açmış yada işten atılmıştı.
2010 üniversite girişliyim. Başörtüsü sorununu fakülteye başladığımız ilk ay içerisinde düzeldiğine şahit oldum. O dönem devlet kurumlarında(özel okullar dershaneler de dahil) başörtü ile çalışılması yasaktı, tam tarihi hatırlamıyorum ama yanılmıyorsam üniversite 2. yada 3. sınıfta iken kurumlarda da çalışılmaya başlandı.
Muhtemelen bahsettiği yıllar bu senelere denk geliyor.

2009'da başladım ben okula ilk sene kampüse giremiyorduk. 2010-2011 senesinde malum cemaatçiler benim arkamda devlet var hoca bir şey diyemez diye yavaş yavaş kapalı girmeye başladılar derslere. Biz de cemaatsiz tesettürlüler hocalarımıza sorduk bazılarından izin aldık bazıları hakkınızda tutuanak tutmamız gerekiyor. Yasak hala dediler onların dersinde açtık. 2011-2012 senesini buldu kafamızı kapatmamız. Devlette de serbest. Poslislerde bile tesettürlü var.

Bildiğim tek şey varki nadıl mutlu oluosan ole dısarı çıkman.Ama bence sen baş örtusunu sevıyosun.Nasıl mutluysan oyle görün

Tarih hesaplamaya üşendiğimden tahmini yazdıydım. Ben 1999 mezunuyum. Okuduğum 4 sene içinde de serbestti. Sizin yazdığınıza göre demek ki sonradan yasak gelmiş sonra yine kalkmış.
Çok daha eskiden yani benim üni zamanımdan çok önce yasaktı onu biliyorum. Benden sonra yasaklandığını bilmiyordum.

Yaşadığınız şehir belki bu algıya kapilmaniza sebep oldu. Her şehrin kültürü farklı neticede.
Ama bana başkalarının düşüncesinin tutumunun etkisinde kalmışsınız gibi geldi.tanımadan doğru yargıda bulunamam ama anlattıklarınızdan bunu anladım.
Kapalıların dışlandığına özellikle son yıllarda hiç rastlamadım. Tesettürden ziyade daha temelde bocalamalarınız var sanki.

Seni asla yargilamıyorum bence gayet normal bir kararsızlık .burda aslında kendine şunu sor baş örtülü olmak beni gerçekten mutlu ediyor mu ? Gerçekten mutlu etseydi başörtümü çıkarmak aklımdan geçer miydi ? Bu halim beni memnun ediyorsa başörtülü olduğum için dışlayan insanları düşünürmüyüm?
Bence her iki sürece de zaman ver. başörtülü olmak gayet normal saçlarının görünmesi de sende başörtüsüne karşı vicdani bir durumun var gibi geldi . başının örtülü olması veya açık olması içindeki seni değiştirmez nasıl görünürsen görün içindeki aynı insan mutlu olacağın yolu bulman dilegimle

3 sene düşünüp istediğinizi cesaret edip yaptığınız gün bunun sizi mutlu etmediği an ,anlamış oldunuz bence :) Sizi çevresel faktörler olumsuzluklar bir nevi düşman etmiş örtüye yüklemişsiniz tüm olumsuzlukları halbuki bizim gibi müslüman bir ülkede bunları size yaşatanların bunları yasaması lazımdı çok yazık.

Bak şimdi oldu mu gece gece damardan girdiniz uyku filan kalmadı
Öncelikli tavsiyem sakin kafayla otur düşün ben neden yıllardır başörtüsü takıyordum diye. Eğer inancım sebebiyle gerekli olanı yapıyordum diyorsan nefsinle mücadele et ve doğru olanı yapmaya devam et. Yok yetiştirilme tarzından, ailem-eşim istiyor diye yada sadece alışkanlıktan takıyorsan eğrisini doğrusunu hesap et kararını ver.

başörtüsünden soğuma nedenin insanların dışlaması yada çektiğin sıkıntılar olmamalı.
İnsanlar hep takacak birşey bulur, hadsizce başörtülü olduğun için dışlarlar, saçın sarı diye dışlarlar, diksiyonun bozuk diye dışlarlar, mutlu bir evliliğin var diye dışlarlar, alkol alıyorsun diye dışlarlar, açık giyiniyorsun diye dışlarlar, önceden başörtülüydün şimdi değilsin diye dışlarlar....hadsiz ve kötü niyetli insanlar her zaman bir bahane bulurlar. İnsanlara yaranmak için kendi doğrunu terketmek kendine yapacağın en büyük kötülüktür. Tercihlerin sebebiyle seni öteleyenler bugün bağrına bassa ne olur?

ben başörtüsü sorunlarının en yoğun yaşandığı dönemde başörtülü bir lise öğrencisiydim. İnsanlar üstümüze tükürürdü, hakaret ederdi, polise sığınıp joplandığımız çok oldu....ne oldu başımı açmadım. Yıllar sonra tamamen kendi irademle başımı açtım. Bu seferde günahkar damgasıyla dışlandım. Ne ötekini önemsedim ne berikini. Esas olan kendi iraden.

dini konular yasak olduğu için daha fazla yazamıyorum.

Benim kuzenim lisede kendi isteğiyle kapandı. İmam hatipte okuyordu. Daha sonra sırf başını açmamak için Fatih Üniversitesine gitti. Daha sonra kendi işleri olduğu için yine tesettüre devam etti. Bulunduğu çevrede azınlıktı ama hiç bir zaman bunu problem etmedi. Verdiği kararı değiştirmedi.
Aynı şekilde Migros’ta çalışan bir arkadaşım vardı. İş yeri tesettüre izin vermediği için çalışırken başını açıyordu. Ama sonuçta ekmek parası için bunu yaptığı için sorun etmiyordu.
İşin inanç kısmına girmek kimsenin haddine değil ama sırf insanlar tepki gösteriyor ya da dışlıyor gibi bir bahanenin arkasına sığınıyorsanız burda sizin karakterinizin çokta güçlü olmadığı ortaya çıkıyor. Bunun altında başka bir sebep vardır muhakkak.
17 senedir bir yaşam biçimini benimsemişsiniz, şimdi geri adım atmanız o kadar kolay olmayacaktır.

İnanç baştaki örtüde değil, kalptedir.
Şimdi siz, bir insanı dini istismar etmekle ve islamiyeti bitirmekle suçladınız ya, ben başı açık bir insan olarak yardıma ihtiyacı olan bir insana bu lafları sarfedemem. Allah'tan korkarım.

Bu dönemin adını post modern darbe yılları koymuşlardı değil mi?
2004-2006 en zor yıllarıydı. İmam hatip önlerinde öğrenciler joplanıyor, üniversite kapılarında arbedeler yaşanıyor, peruk-bone satışlarında patlama olduğu yıllar....

.

Şunu da söylemeden geçemicem böyle yaptıkça dini de istismar ediyorsunuz hiç kusura bakmayın böyle böyle bitiyor İslamiyet ...

Dini konuları yasak olma sebeplerinden biri de bu bence, saygısız ve saçma sapan konuşan üyeler... size ne? Dinin bekçisi siz misiniz, hangi yetkiyle kimin dini kötüye kullandığına karar veriyorsunuz?

Vakıf, cemaat adı altında çocuklara cinsel istismarda bulunuluyor İslam bitmiyor, yıllardır elemanlar dinle milleti kandırıp ülkeyi soyup soğana çevirdi İslam bitmiyor, ama konu sahibesi bir insan evladı olarak bazı kararsızlıklar yaşıyor o anda İslam bitiveriyor öyle mi?? Bu kadın ne giyerse giyer size ne? Bize ne? islam kıyafetle mi bitiyor, bu kadının kıyafetiyle mi bitiyor yani?? Sizin gibi kafasız ve saygısız insanlar diğer insanları dinden değil hayattan soğutuyor bana kalırsa !!

Din nasıl böyle istismar ediliyor bana anlatabilir misiniz? Çok rica ediyorum...
İkinci sorum da kıyamete dek yıkılmayacak Allah ın koruması altında olan sürekliliğini insanlardan değil bizzat Yaradan dan alan İslamiyet bir kadın başını açmaya karar verdi yada bir kapadı bir açtı diye nasıl bitebilir bunu da anlatabilir misiniz?
Gerçekten sizi anlamak istiyorum.lütfen açıklayın.

kendi isteğiyle dini hassasiyetler sebebiyle hafız olmuş,ilahiyat fakültesi mezunu arkadaşlarım var yine kendi istekleriyle ateist oldular.
İnsanların gel gitleri olabilir, çılgıncasına inandıkları-savundukları inançları gerek nefislerinin gerek çevrelerinin gerekse psikolojilerinin etkisiyle bocalayabilir. Din keskin bir kılıç değildir. Doğru yaklaşım,dingin bir kafa ile toparlanabilecek birşeyi böyle sert sözlerle daha içinden çıkılmaz bir hale sokmak İslam I korumak için mi?

dini istismar etmek böyle olmaz, Kuran dan İncil den alıntılar yapıp insanları yanlış şeylere yönlendirerek din istismar edilir. Dinin gerekleri çarpıtılıp insanlar üzerinde kullanılılarak din istismar edilir. Toplumları baskılamak bunu da dinden dem vurup insanların algısını örterek din istismar edilir.

bir insan belli bir inanca girip o inancın gereklerini yapmakta ne kadar özgürse yapmamakta da o kadar özgürdür.

başörtülü diye dışlanan bir kadını başını açmaya karar veriyor diye dışlıyorsunuz. Diğerlerinden ne farkınız var?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…