Maddi durumu yüksek insanlar neden kibirli oluyor?

Senin aslında gözüne batmış , artık ne yapsalar seni sinir edecek hale gelmişsiniz sanırım .
Mesela üst kattan gelen seslere ne kadar takılırsan o kadar yüksek duyarsın ya öyle olmuş bence .
Bir insanın değeri senin onu ne kadar umursadığınla doğru orantılı . Ciddiye almadığın bir kişiye sinir olamazsın . Akrabalar , zenginler , veliler , idareciler , yoldaki insanlar , konu - komşu , iş arkadaşları kısaca herkes .
Daha cuma günü bir arkadaşım 9 yıldır aynı arabaya binmeme güya laf etti . Küçümsedi beni , ama ben hiiiiiçççç umursamadım . Ben daha ağzımı açmadan orda bulunan başka bir arkadaş o minnoş kimseyi yolda bırakmadı ama dedi .
Önemsememeyi başarırsan , kendinle barışık olursan hayat daha kolay ve huzurlu geçer

Onlar gelince yanlarında yarım saat oturup havadan sudan konuşun kesinlikle ben şunu yapmaya çalışıyorum demeyin ,kendiniz için özel kişisel şeylerden bahsetmeyin .Cok cok gündelikalakasız şeylerden konuşun sonra odanıza gidin .

sizin yazdıklarınızın maddiyatla çok ilgisi yok bence. akrabalarınız sığır. benim çok zengin olduğunu bildiğim ama hiç bu durumu konuşmadığımız bir arkadaşım var, mütevazilikte seni beni cebinden çıkarır birde kocasının maaşı ortalamanın biraz üzerinde diye kendini zengin sanıp etrafındaki eziklemeye çalışanı var. bahçeli eve taşındılar, her cümlesinin içinde 3 defa villa geçiyor artık. o her villa dediğinde müstakil ev gibisi var mı diye ben sinir ediyorum onu napayım. etrafımızda seçsek/seçmesek oluyor böyle tipler. uzak durmaya çalışın. akraba diyorsunuz geldiler mi ders çalışmam lazım deyip geçin odanıza. arkanızdan ne konuşurlarsa konuşsunlar, takmayın. benim halam sizin akrabalar gibi, görüşmüyorum. halam olması benim kararımı çok etkilemiyor. memleketimizde sıra sıra apartmanlar yaptırmış, haberi bize gelsin diye uğraşıyor. hiç umrumda değil, isterse bütün mahalleyi alsın bize havasını atamıyor ya nasıl sıkıntı veriyordur bu durum ona.

Konunun sizinle değil cahillikle övünmenin son 20 yılda moda oluşu ile ilgili var.
Eskiden zengin aileler birkac kuşak öteden zengin olup bu zenginligi icsellestirirdi...şimdi herkes değer üretmeden zengin olma peşinde, bir anda katakulliyle parayı bulan da ne yapacağını şaşırıyor maalesef.
Gerçekten okumadan para kazanan biri bunla ovunuyor mesela...yüzünüze sen okudun da ne oldu diyebiliyor. Eskiden cahiller hiç olmazsa bilmedikleri konudan hicap duyar susarlardi şimdi okumamis olmak bir övünç kaynağı oldu.
Anneniz de herhalde sürekli bir onaylanma ihtiyacında ki çevresindeki herkese para vererek yaranabilecegini sanıyor. Oysa bir anne ilk olarak evlatlarını kayirmali tabi ki

Ne kadar karakterle ilgili desekte para insanın bir tarafını kaldırıyor malesef özünü kaybediyor insanlar parayı görünce en iyisi uzak durmak bu kişilerden.

zenginlikle ne ilgisi var ki konunun? size yaparsin alirsin edersin diyorlarmis e yapamazsin, yok yav sen onu nasil alacaksin mi desinler?

diger soyledikleriniz cahillikle ilgili. siz onlari zengin gorup iyice bilendiginiz icin ne yapsalar zenginliklerine bagliyorsunuz bence ama ilgisi yok.

Bana biriktir diye konuşuyor kendisi ailesine harcıyor bana yardımı yok hic.
tüm yazdıklarınızı özeti bu.
ve ben bu zihniyetten hiç hoşlanmıyorum.
isterse milyarlarım olsun, gözümün içine "verrr veeerr" diye bakan birine iğne ucu veresim gelmiyor ne yalan söyliyim.

Merhabalar,herkese mutlu hafta sonları diliyorum.😊 Benim çevremdeki insanlar genelde maddi olarak benden iyi durumdalar. Parayla ilgili bir konu açıldığı zaman sürekli alırsın,yaparsın,edersin diye üstten üstten konuşuyorlar resmen sinir hastası oldum bunun yüzünden. Sadece para konusunda da değil,paraları var diye kendilerini her konuda profesör zannediyorlar. Benim bölümüyle ilgili bir şey konuşuluyor doğrusunu söylüyorum sen bilmiyorsun diyorlar,tarih konuşuluyor doğrusunu söylüyorum ne cahilliğim kalıyor ne ukalalığım, güncel konular konuşuluyor yine aynı. Bahsettiğim kişi de lise mezunu ama küçük dağları ben yarattım havasında yani hiçbir şey bilmeyip her şeyi bilenlerden. Resmen küçük görüp begenilmiyorum. Kendi çocukları baba parası yiyen bugüne kadar hiçbir derste,sınavda başarı gösterememiş tipler ,kendisi sürekli parasıyla hava atan,bir söylediği bir söylediğini tutmayan birisi buna ragmen oyle bir eziyorlar ki artık nefret ediyorum bu insanlardan. Sinirden yazamadım bile tuhaf konuşmuş olabilirim özür diliyorum okuyanlardan. Yakın akrabam olduğu için görüşüyorum mecbur. Aslında bir yandan benim için iyi oluyor hırs yapıyorum daha iyi bir üniversite okuyayım,daha iyi bir isim olsun diye. Ama ruhen cok yıpranıyorum, her şeyime laf söylüyorlar, bugünkü konuda da ben bir şey alacaktım paranı biriktir harcama vs dediler bende zaten biriktiriyorum ama bunu almam lazım dedim yok senin biriktirmeye gönlün yok senden bir şey olmaz vs vs:cry::KK42: Annemde onlarla aynı kafada. Bana biriktir diye konuşuyor kendisi ailesine harcıyor bana yardımı yok hic. Herkes kendi çocuğunu düşünür annem önce, annesini,babasını,yeğenlerini düşünüyor. Bu kibirli akrabalarımdan bir tanesi su an maddi olarak kötü duruma düştü çalışamıyor da,kocası,ailesi vs de yok. Sürekli borç istiyor bizden ailem de onlara veriyor. Ya biz kötü durumdayken onlar bize sukretmiyorsunuz ondan paranız yok diyorlardı şimdi bizim elimizdekine göz diktiler. Ben üniversite için para biriktiyorum ama çok bunalıyorum artik diğer gençler gibi yiyip içip gezemiyorum. Yok annemin akrabaları yok babamın akrabaları derken... Hem bizi kullanıyorlar,hem beğenmiyorlar hemde zora düşünce bize koşuyorlar.
Neden bu insanlar ile görüşüyorsunuz? Yakın akraba demeyin, ben ve eşim bu tip akrabaları eskiciye satıp yerine mandal aldık da çünkü nfmcmvmvm.

Biz onlara Görgüsüz diyoru canım. Akraban da olabilir ama illa her ortamda bir araya gelmek zorunda değilsiniz bence. Öyle bi grupla sınandım bi ara,onlar anlatınca böyle kabara kabara bişiyler, ben yüzümde bi alay ifadesi ile suratlarına bakardım,bazen gözümü kaçırır hı hı derdim,tamamen ilgisiz görünürdüm veya... konuş duvara gibisinden! Cahile laf anlatamazsınız çünkü. Uzak durun, ne diye sinirlerinizi bozuyorsunuz ki.

Profilinizde yaşınızın 22 olduğu yazıyor ve konuyu ele alış biçiminiz de çok toy.

Tarih bölümü okuyor ve konu açıldığında sohbete giriyorsunuz, size cahil ve ukala diyorlar. Demeseler iyiymiş, gençleri heveslendirmek, bildiklerini anlattırıp onlardan da kapmak gerek, büyüğünüz olarak size karşı cahillik etmişler ancak karşınızda çoluklu çocuklu sizden büyük birinden bahsediyorsunuz sanırım hmm? Neredeyse sizin yaşınızda çocukları olan biri?
Benim bölümüyle ilgili bir şey konuşuluyor doğrusunu söylüyorum sen bilmiyorsun diyorlar,tarih konuşuluyor doğrusunu söylüyorum ne cahilliğim kalıyor ne ukalalığım, güncel konular konuşuluyor yine aynı. Bahsettiğim kişi de lise mezunu ama küçük dağları ben yarattım havasında yani hiçbir şey bilmeyip her şeyi bilenlerden. Resmen küçük görüp begenilmiyorum. Kendi çocukları
Eh "Ben bölümünü okuyorum" diye giriyorsanız, "Biliyorum doğrusunu seninki yanlış" havasında atılıyorsanız, tepki alırsınız "Yeni yetmeye bak sen hele bana tarih öğretecek" diye.
Bunun zenginlikle bir ilgisi yok.
İletişim bilmeme, hoşgörüsüzlük, vb şeyler bunlar.

Kendi çocukları baba parası yiyen bugüne kadar hiçbir derste,sınavda başarı gösterememiş tipler
Ya kimin parasını yiyeceklerdi? Varmış yemişler. Onların dersleri, sınavlarını ne kadar yakından takip ediyorsunuz ki "Hiçbir" sıfatını kullanabiliyorsunuz ayrıca? Ne alakası var bunun zenginlikleriyle?
Kendinizi -boş- doldurmayın, öfkenizi alakası olmayan insanlara yöneltmektense kaynağını bulup baş etmeye bakın.

her şeyime laf söylüyorlar, bugünkü konuda da ben bir şey alacaktım paranı biriktir harcama vs dediler bende zaten biriktiriyorum ama bunu almam lazım dedim yok senin biriktirmeye gönlün yok senden bir şey olmaz vs vs
Her şeyinize lafı nasıl söylüyorlar? Konular nasıl açılıyor, her şeyinize laf söyleyen insanlara niye, neyi almayı planladığınızı anlatıyorsunuz? Para birikim para birikim para...
Anlatıp, üzerine "Ama bunu almam lazım" vurgusunu eklerseniz, bunun, karşınızdakinden talepkar bir alt metni de olur "Benden istiyor" diye de anlaşılır. Eh, bahsettiğiniz gibi cehaletin kibrinden de bir miktar taşıyan insan, "Senden bi şey olmaz"lı tersler.
Yine zenginlik değil yani mevzu.

Sürekli borç istiyor bizden ailem de onlara veriyor. Ya biz kötü durumdayken onlar bize sukretmiyorsunuz ondan paranız yok diyorlardı şimdi bizim elimizdekine göz diktiler. Ben üniversite için para biriktiyorum ama çok bunalıyorum artik diğer gençler gibi yiyip içip gezemiyorum. Yok annemin akrabaları yok babamın akrabaları derken... Hem bizi kullanıyorlar,hem beğenmiyorlar hemde zora düşünce bize koşuyorlar.
Annenizle babanız bu duruma dur diyecekler, siz onlarla bu fikirlerinizi paylaşabilirsiniz; tepki gösterebilirsiniz ancak kullanıyorlar kısmına ben şöyle ki katılmıyorum: Kullandırmasınlar.
"Hırsızın hiç mi suçu yok" sitemini işitir gibiyim, "Sen kapını kilitlemedikten sonra, kaç farklı hırsıza suç bulacaksın?" olayı.

Öfkeden hedefler, sıfatlar her şeyler karışmış; durun bi, önce kendinizi ayıklayın içinden.

Soyle
zenginlikle ne ilgisi var ki konunun? size yaparsin alirsin edersin diyorlarmis e yapamazsin, yok yav sen onu nasil alacaksin mi desinler?

diger soyledikleriniz cahillikle ilgili. siz onlari zengin gorup iyice bilendiginiz icin ne yapsalar zenginliklerine bagliyorsunuz bence ama ilgisine
Ornek vereyim;mesela ben bir çanta almak istiyorum en pahalı markayı söyleyip alırsın yaparsın diyorlar o şekilde alırsın denmesine kızıyorum

Merhabalar,herkese mutlu hafta sonları diliyorum.😊 Benim çevremdeki insanlar genelde maddi olarak benden iyi durumdalar. Parayla ilgili bir konu açıldığı zaman sürekli alırsın,yaparsın,edersin diye üstten üstten konuşuyorlar resmen sinir hastası oldum bunun yüzünden. Sadece para konusunda da değil,paraları var diye kendilerini her konuda profesör zannediyorlar. Benim bölümüyle ilgili bir şey konuşuluyor doğrusunu söylüyorum sen bilmiyorsun diyorlar,tarih konuşuluyor doğrusunu söylüyorum ne cahilliğim kalıyor ne ukalalığım, güncel konular konuşuluyor yine aynı. Bahsettiğim kişi de lise mezunu ama küçük dağları ben yarattım havasında yani hiçbir şey bilmeyip her şeyi bilenlerden. Resmen küçük görüp begenilmiyorum. Kendi çocukları baba parası yiyen bugüne kadar hiçbir derste,sınavda başarı gösterememiş tipler ,kendisi sürekli parasıyla hava atan,bir söylediği bir söylediğini tutmayan birisi buna ragmen oyle bir eziyorlar ki artık nefret ediyorum bu insanlardan. Sinirden yazamadım bile tuhaf konuşmuş olabilirim özür diliyorum okuyanlardan. Yakın akrabam olduğu için görüşüyorum mecbur. Aslında bir yandan benim için iyi oluyor hırs yapıyorum daha iyi bir üniversite okuyayım,daha iyi bir isim olsun diye. Ama ruhen cok yıpranıyorum, her şeyime laf söylüyorlar, bugünkü konuda da ben bir şey alacaktım paranı biriktir harcama vs dediler bende zaten biriktiriyorum ama bunu almam lazım dedim yok senin biriktirmeye gönlün yok senden bir şey olmaz vs vs:cry::KK42: Annemde onlarla aynı kafada. Bana biriktir diye konuşuyor kendisi ailesine harcıyor bana yardımı yok hic. Herkes kendi çocuğunu düşünür annem önce, annesini,babasını,yeğenlerini düşünüyor. Bu kibirli akrabalarımdan bir tanesi su an maddi olarak kötü duruma düştü çalışamıyor da,kocası,ailesi vs de yok. Sürekli borç istiyor bizden ailem de onlara veriyor. Ya biz kötü durumdayken onlar bize sukretmiyorsunuz ondan paranız yok diyorlardı şimdi bizim elimizdekine göz diktiler. Ben üniversite için para biriktiyorum ama çok bunalıyorum artik diğer gençler gibi yiyip içip gezemiyorum. Yok annemin akrabaları yok babamın akrabaları derken... Hem bizi kullanıyorlar,hem beğenmiyorlar hemde zora düşünce bize koşuyorlar.
Çoğu kişinin de yazdığı gibi bunun parayla alakası yok bence. Sizin böyle her parası olan şımarık, bir şey bilmez, lise mezunu gibi değerlendirmeniz de yanlış. Akrabalarınız karakter olarak sıkıntılıymış deseniz daha doğru olurdu. Zaten asıl sorunu kendiniz söylemişsiniz. Para biriktiriyorum, çok bunalıyorum, diğer gençler gibi yiyip içip gezemiyorum demişsiniz. Bu cümleniz her şeyi anlatıyor. Siz maddi konuları kompleks haline getirmişsiniz gibi geldi birazcık. Bence biraz kendinizi rahat bırakın. Kimsenin maddi durumuyla falan da ilgilenmeyin. İstediğiniz kadar akrabanız olsun muhatap olmayın. Mesela ben eve sevmediğim akrabam falan gelince odamdan çıkmazdım ve annem asla zorlamazdı. Eğer çok rahatsızsanız siz de öyle yapın ya da dışarı çıkabilirsiniz. Böylece kimseyle konuşmak zorunda kalmazsanız. Sonuçta kaç yaşına gelmiş bireyleriz.

Bir akrabamız var, eşi ülkenin en zengin ailelerinden. Zenginlikleri malum sebeplerden diyelim, siyaset yasak olduğu için detay vermek istemiyorum anlaşılmıştır zaten. Arada bir bulunduğumuz şehire geliyorlar.

Her geldiklerinde bana mutlaka diyecek bir şeyleri oluyor. Ailem beni çok serbest bırakıyormuş, neden kapanmıyormuşum gibi bir sürü şey duyuyorum. Para var ama vizyon sıfır gerçekten. Babam onlar geldikleri zaman evde olmuyor sevmediği için, annemin hatrına katlanıyoruz biz de. Dediklerine hiç kulak asmıyorum açıkçası.

Yine de biliyorum ki ben ne kadar okursam okuyayım, kendimi geliştirirsem geliştireyim onların liseyi bitirmeyen yaşıtım çocuğu benden iyi bir hayat yaşayacak. Yaşıyor da zaten. Zengin olan benim babam olsaydı ben yaşardım o hayatı, kimseyi de suçlamıyorum. Can sıkıcı bir durum ama bazı şeyleri kabullenmek gerek.

X