Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Mama vermek istemiyorum bebeğim kilo almıyor :(

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
3 ayda 2 kilo civarı almıs dedıgı ıcın yeterlı dedim ben . Konu sahıbı aylara gore alımını soylemedı ancak son ayda 200 gram almıs olması mama destegı alcagı anlamına gelmez . Bir ay fazla alır bir ay az alır . Mama ya baslanınca bu sefer meme reddi de olur. 3. Ay bebeklerın emmeye en isteksiz oldıgu aydır . En kötü sağılıp verılebılır . Anne sütü varken mama neden ? Bir ay daha gozlemler baktı gercekten alım az o zaman belki mama destegı alınabılır ama bir ay az kılo aldı diye mamaya baslamak meme reddi tehlıkesinide yaklaştırır. Sevgiler

Merhaba arkadaşım, çok zor aylardasın. Sana yürekten sarılmak istiyorum şu an kendi tecrübemi anlatacağım faydalı olur inancıyla. Benim bebeğim 1 yaşını geçti şu an. 11 kilonun üzerinde bir bebek. İlk 3 ay 1200 gr aldı hep. Mama hiç vermedim. Zamanında doğdu 3000 grdı. 2800lere fln düştü. Sütüm ilk andan gelmeye başladı. Ben emzirme konusunda şöyle yaptım. Saatlik emzirdim. Yani çocuk 2 saatte 1 mi acıkır mesela. 2 saatte 1 emziriyodm. Tabi ki arada oynamalar oluyordu. Aç aç ağlatmadm etmedm gerektiği yerde sık emzirdm yanlış anlaşılmasın eziyet etmedm yavruma yani. Ama aç olunca güzelce 2 memeden de son yağlı süte kadar emerdi. Üstelik çok sık emzirmediğim içib gaz problemi de hafifkedi. İlk süt baya gaz yapıyor çünkü.sık emince az da emmiş oluyor. Yağlı süte ulaşamıyor bebek. Hem kilo alımı az oluyo hem gazlanıyor iyice. Bizmki de uyumazdı hiç. Bu şekilde emzirmeye başlayınca gece 8 9 saat kesintisiz uyurdu. Snra diş dönemi uykular gitti tabi ama o dönem böyle çözüm bulmuştum

Aynı şeyi kendim yaşadım hatta benim bebeğimin ayı daha büyüktü kaç doktor ve sağlık ocağı kesinlikle mama desteği verilmesi gerektiğini söyledi ki gelişimi geri kalmasın olay sadece kg alması değil . Yukarıda da belirttim zaten . Meme reddi ayı 4. Ayda başlıyor bu durumda anne göğsüne en yakın biberon verilmeli ve damlama özelliği olanlar var daha doğrusu bebek çektikçe geliyor yani aynı annesi ile aynı . Biraz mama verir bol bol emzirir ve sütünün kalitesini arttırır . Sütünün olması kaliteli olduğu ve bebeğe yeterli faydaydı sağladığı anlamına gelmiyor . Protein ağırlıklı beslenecek kaliteli besleyici süt olacak bunu sizde biliyorsunuzdur zaten . Bu zamanlar gerçekten önemli zamanlar kg alımı biraz hızlı olacak ki ileriye yatırım sağlasın . Aynı şeyi yaşadım oğlum mamayı kabul etmedi daha sonda kg alımının yavaşladığı bebeğin hareketlenip diş çıkartma hasta olma vs zamanları geldi . Kg kaybı ciddi anlamda yaşanıyor oğlum 2 kere diş çıkarken hastalandı toplam 1800 gram kayıp yaşadı ve persantilde sınıra düştü bu olayda bir sorun mesela . Evet anne sütü çok değerli önemli (22 ay emzirdim ben ) ama bazı durumlarda da ortada bir sorun olduğu aşikar oluyor . Persantilin eğrisinden yerine baktım orta seviyede bile değil alt seviyede geziyor . 3 aylık olan bebeğin kg alımı nın hızlı olduğu aylarda alt seviyede olmasını doktorlar kabul etmiyorlar . Zaten doktora giderse oda aynısını söyleyecektir .

Son düzenleme:
Konu sahibi 1.5 aya ek gıdaya başlamak istiyorum demişsin şimdi gördüm . Ek gıda için en az 5 aylık olmalı daha çok küçük sakın 1.5 ay sonra filan başlama . Ben mama almadığı halde 5. Ayda başladım ki zaten o zaman sadece tadım yaptırıyorsun öyle doysun diye düşünme . Doysun diye uğraşırsan çocuk ek gıdadan bıkıyor ve yemek istemiyor . Arkadaşım hepsini bizzat yaşadım ve iliklerime kadar hissettim . Hemen bir çocuk doktoruna git içeriği temiz mamalar var mesela hipp markasının al ve dene . Ki belki de hiç bir marka mamayı kabul etmeyecek . Benim oğlum tüm marka mamaları çöpe attırdı 10 cc dahi içmedi. O çocuk kesinlikle yeterince doymuyordur 200 gram çok az çünkü . Diyeceksin ki herşey Kg alımı mı ? Hayır değil fakat bu kadar küçük ayda evet kg alımına bakarak doyup doyamadığı anlaşılıyor . Bez sayısı bir muamma . Çocuk beze 10 cc de çiş yapar değişip atarsın günde böyle 6 bez değişir doyuyp zannedersin bir beze 50 cc yapar 6 bez değişirsin anlatabildim mi onu anlamak benim gözümde imkansız .

Bu bir kilo eksiği kim belirledi? Doktor mu söyledi siz mi?

Mamalar öcü değil. Kaldı ki 2 aylık çocuga ek gıda vermeyi mamaya tercih etmek çok sağlıksız bir düşünce. Daha bağırsak bakterileri gelişmemiş durumda ve ona onun için uygun olan ürünü değil hazır olmadığı ürünü vermeyi düşünüyorsunuz. Bence sağlıklı bir ruh hali içinde değilsiniz ve yeni doğum yapınca bu çok normal. Bir profesyonel ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Doktorunuz bir sağlık sıkıntısı görmediyse yazdıklarınızdan aç bir bebek izlenimine kapılmadım ben.

Her çocuk farklı büyüyor. Aynı meme, aynı emzirme şekli, aynı süt ile oğlum bir yaşına 12 kg girerken kızımda 12 kiloyu ancak 3 yaşında görebildik.

5 buçuk yaşındaki oğlum ise 128 cm giyiyor..

Doktorunuz aksini söylemedikçe bu şekilde emzirmeye devam edin bence.

Siz bile burada farklı fikirlere sahipken benim aklımın karısması cok normal sanırım
Bakın burada bile bu konuda netlige varamıyoruz ki iki ayrı doktor iki ayrı emme uzmanı da iki zıt görüşte.
Sanırım bu ayda bekleyecegim, cunku gercekden saglam idrar ve kaka yapıyor bez degısırken bile el kol durmayan bir bebek metabolizma cok hızlı. Mamaya hala sempati duyamıyorum, ben kendi sütümü extra sagıp kasıkla verıyorum bebegim emmeyi cok seviyor tokken bile memede temas haline bayılıyor.
Kilo almasından ziyade saglıgı ve ac kalmaması mühim, biraz daha gözlemleyecegim

Cok tatlısınız teşekkürler ozaman sarılalım

Ben en basta sistematik emziriyordum 1-1.5 saate bir. Simdi emzirmeyi bebeğim belirliyor enteresan dır ki tam o istemeye ramak kala gogsum sızlayıp akıuor senkronize gidiyor yani, bazen uykusu agır oluyor orada mudahele ediyorum 2. Ayı bittiginde geceleri 3-4saatte bir uyandırıp emzirmeye basladım, buda gecede 3 e falan tekamül edıyor. Gaz sorunumuz yok yani gazımız var sorunumuz yok. Rahat yapıyor arada aglıyor tabi ama ben bi meme btmeden ıkıncıye gecmıyorum önsut sonrası gelen yaglı sutu emmesını saglıyorum uyku olayı biraz benımle ilgili bende az uyuyan tilki uykusu denilen uykuya sahıp biriym kuzumda benım gibi

Ek gıda konusuna bisey diyemem, neticede her bebegin metabolizması isteği ve sindirim sistemi farklı. Doymadıgını düşünmüyorum cunku bebegim oynuyor gülüyor geceleri güzel uyuyor, idrara gelınce agırlıgından anlıyorum 3 keremi yapmıs 1 keremi, o belli oluyo zaten.
Anne babanında vücut tipi önemliymiş, biz anne baba ince uzun insanlarız. Neticede diyabet yada obez sayılan bşr annenin bebegi nasıl kılolu oluyosa bizimkide genetik olarak bizi yansıtıyor

Benim burada size danısmamın sebebi ortak bi karar almak ama dan diye o cocuk doymuyor demeyide insaflıca bulmadım açıkçası
Ki cogunluk benım gibi düşünüuormuş o bana yeterli oldu

Sizin gibi düşünüyorum bende
Aynen iki farklı bebek aynı sekılde emzirilse bile oranların stabilliğine rağmen farklı sonuçlar olabiliyor
Burada sizden önceki cevap verdigim hanımefendi cocugumun asla doymadığını söylesede ben cogunluk gibi düşünüyorum
Sanırım kızım doyuyor sadece metabolizması hızlı

Mamaya öcü gibi bakma sebebinizi anlayamadım, 4 buçuk ayda ek gıdaya başlamak asıl yanlış olan şey. Ki ilk aylarda bebekler ek gıdayı yalnızca tadıyor asla doyacak kadar yemiyorlar. Ek gıdaya güvenmeyin yani. Anne sütüne destek Aptamil kullandım, kızım 16 aylık hala Aptamile devam ediyoruz geceleri, 2 yaşına kadar da devam edeceğim. İlk 6 ayda kilo alımı önemli sonra zaten yavaşlıyor.

Bir cümle kurarken iki kere düşünmenizi ve tanımadıgınız insanların saglık durumu hakkında teşhis yapmayı kendinizde hak gormemenizi tavsiye ederim öncelikle.

Cok sukur saglıgım psikolojim oldukça yerinde
Her yeni anne gibi endişelerim var.
Farklı görüş alarak kendi insiyatifim ile bir rota belırleyecek akla ve iradeye sahibim
Mamalar öcü degil derken en organik denen mamanın içinde bile glikoz gibi sukraloz gibi koruyucu gibi zehirlerin olduğunun bilincindemisiniz acaba?
Hazır olup olmadığını ne belirliyor? Her cocugun metabolizması farklı.
Cok yakınen tanıdığım birisi sütü yetmediği için mama yerine ek gıdaya gecti 4. Ayında cocuk inanılmaz istahlı ve mamada kabız olan cocuk annenin tercih ettigi lifli gıdalar sayesinde kabızlığı gazı bitti ve kilosu epey toparladı.
Benim cocugum için uygun mu degil mi bunu henüz bilemiyorum ben düşünüyorum ‘ dedim zaten. Neticede deneriz deneyerek öğreniriz.
Belki ek gıda iyi gelir belki gelmez.
Lütfen düşünce saglıgına bukdr kafa yoruyor iseniz ki defalarca “sağlıksız düşünce” diye altını cizmişsiniz, bence karşınızdakini tanımadan bu denli sert yorumlar yapmayınız.

Mesajınızı okuyunca bana hak vereceginizi düşünüyorum
Afrikadaki anne ile bizi birleştiren şey sütümüz neticede, ama eksik ama fazla, her anne kendi cocugunun gidisatına göre bir rtüel belirler

Öcü gibi baktıgım yok içerikleri saglıklı bulmadım bu benim insiyatifm. Ek gıdaya güvenme olayı degıl zaten ortalama 5.5-6. Ayda baslıuorlar ben anne sütüne emzirmeye zaten devam edicem tutupta cocuga 3 öğün yemek verecek degılım.
Burada bir sizde birde bi önceki cevap verdigm hnfendide anlamadıgım olay neden ısrarla tanımadıgınız kişi hakkında “yanlış olan şey “ gibi düşünce yargısına girdiginiz?
Fikrinizi sormak için konu açtım, yargıda bulunup teshis yapın diye degılki
Yinede teşekkürler zamanınız için

Gittim hemde ıkı kez, hatta bir yakınımız cocuk dr u kendisinede ilettik baska bir sehırde doçent kendisi, idrar ve kaka stabilse (yeterli ise) bebek oyun oynuyorsa geceleri 3 saat kesintisiz uyuyor sadece emmeye kalkıp geri yatıyorsa çürük kusuyorsa cilt rengi soluk derisi burusuk degılse normaldir metabolizması hızlıdır dedi. Ama ana yüreği sizlerede danısmak istedim, herkes fikrini döksün bende kendi insiyatifim ile 2 hafta sonra kilosu halen düşük olursa ona göre bi
Yol düşünecegim

Sağlıklıysa, hareketleri güzelse, tuvaletini düzenli yapıyorsa kiloyu sorun etme. Için rahat etmiyorsa bir doktora görün gereken neyse o daha iyi soyler
Hepsi tamam teyzesi, sadece fikir almak istedm ama görüyorum ki burada da herkes farklı birşey soyledı yine bir sonuca varmış sayılmam bırkac hafta daha gozlemleyecegim

Iciniz rahat ettiyse sorun yok o zaman :)

Yalniz, ek gida konusunda diger arkadaslara hak veriyorum. Ilk 6 ay anne sutu ya da mama. Sonrasinda ek gida baslamali. Bir baskasinin bebeginde ise yarayan yontem sizde yaramayabilir her bebek kendine has. O yuzden o konuda doktorunuza sormadan baslamayin derim. Bebeginizin sindirim sisteminde ciddi problemler yasayabilirsiniz.

Sırınga seklınde kasıgı var sütümü sagıp onla emzirme dışında ek olarak verıyorum , benim hic kilo takıntım yok zaten derdim gelişimi iyi
Olsun ac kalmasındı ama zaten benim ve dr gozleminde idrarı, kakası, oyun oynaması, emme sonrası tokluk uykusu İle doyduguna eminim. 2 hafta sonra güncelleme yapar merak eden arkadasları buradan bilgilendiririm

Merhaba, sizin 8 aylik doğan bebeğimiz benim 9 ay 10 günde doğan kızımdan daha kiloluymus. 2800 du benim kızım doğduğunda hastaneden cikarkende 2700 falandı. 3 aylikkende hemen hemen sizin bebeğinizle aynıydı. Ilk ay 800 gr anca almisti. Sonrada 600-700 gr aldı. Ama hiçte mama vermedim. Zayif olmasini dert etmedim.Bol bol emzirdim. Ek gidaya gecince de herseyden yedirdim. Simdi 2 bucuk yasinda yasitlarina gore hala cok kilolu degil kan degerleri hepsi iyi. Istahi iyidir ama pek kilo almıyor. Bende zayıftım evlendimde hamile kalınca kilo aldim. Belkide kızımda bana çekmiştir kafaniza kilosunu vs dert etmeyin. Karnının doyduğundan eminseniz sutunuz varsa bol emzirin. Kilolu olunca pekte birsey olmuyor. Sağlıklı demekte degil. Etraf laf söz eder zayıf bu diye ama boşverin onlari da.

Benım demek istedıgim de buydu yanı bir ay kilo alımı düşük oldu diye mama baslanmamalı . Bir arkadas demıs beze bir kere de yapar 3 kerede ikisi aynı degıl diye . Zaten degerlendirilmsi gereken dolu dolu bez sayısı .

Bende aynen sizin gibi düşünüyor sizin söylediklerinizi söylüyorum soranlara da.
Vücud tipi genetiği denen birşey var anne babanın ortalamasıdır neticede bebek. Söylemesi ayıp babamız sofradan kalkar wc ye gider metabolizma kızımda da aynı
Ama ana yüreği işte fikir alayım dedm deneyimli annelerden.
Bi son yazılanları okusana bana, bu cocuk doymuyor diyen mi, beni saglıksız bulan mı, ek gıda vericem diye beni sertce elestıren mi masallah, moral bulmaya girdim, yardımcı olma kisvesinden cıktı elestiriye geldi konu.
Neticede 40 kişiyi dinler içime sineni yaparım bir cok anne gibi.
Hamilelgmde 6 kg aldım ve hemen verdm. Kızım 35+5 te dogdu buna ragmen doktorları 3 kg cok iyi dedi

Yani olay kilo degıl saglıgı ve bünyesi bakalım deneyerek gozlemleyerek bende bi karara varıcam

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…