ben yazayım:))
ben 1.5 senelık evlıyım genelde dıkkat edıyorum alışverışe aylık 250 lıra
falan gıdıyo ben haftada 50 lıra sınır koyuyorum kendıme.alışverışıde pazardan yapılcakları
pazardan yapıyorum pazarada akşam ustu çıkarsam daha ucuz oluyo market olarak
genelde bim i tercih edıyorum orda olmayanlarıda farklı yerlerden alıyorum
ama genelde bakarım fıyatlara mutfaktan ve gırtlaktan pek kesılmıyo
ama hesaplısını arayıp bulmakta fayda var 1.5 ay sonra bı bebegımız olcak
o da aramıza katılınca emınımkı daha çok masrafımız olur olsun sağlıklı olalımda
varsın olsun:))
Canım hayırlı olsun bebeğiniz Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin..
Bebek olunca dediğin gibi artıyor en azından sürekli evde et kıyma sebze bulundurmak zorunda kalıyorsun..Yanı yapalım bir makarna yensin dediğin zaman sanki birşeyler eksik kalmış gibi oluyor..
Sanırım onun etkiside oluyor boğazdanda nasıl kısılır demi?
Bizim aylık 600 700 civarında seyrettiği için anormalmi diye düşünüp açtım bu topiği...
teşekkur ederım:))
bana sorarsanız çocuk varken meyvesını sebzesını eksık etmeyın ama abur cuburada para vermeyın
hem sağlığı bozuyo çocuklarda gelışım bozukluğuna dahi yol açıyo ve en çok parada onlara gıdıyo
marketlerı takıp etmek te fayda var pazaar alışverışıde faydalı oluyo bence dıkkat ederek 500 e kadar
ındırebılırsınız bu rakamı tabı gelen gıdenınızede baglı benım maalesf burda yanlız olduğumuz ıçın
pek mısafırımız olmuyo hep ıkı kışı yıyoruz ıçıyoruz keşke gelen gıden olsaydıda 500 lıra harcasaydık
ya kısmet işte:))
3 çocukla doğrudur canım..Bende hergün giden 5 10 Tl.yi saymıyorum yok çünkü periyodlar halinde süt yumurta yoğurt tarzı şeyler biter..benimde 3 çocuğum var 12 11 2 yaşında market alışverişmiz deterjan hariç 440 tl 15gün öncede 46 ve 112 tl verdik arada 5 10 tl lerde hariç..
evde gelişme çağında 2 gençbirde bebek varr...
600 700 çok değil bence bizim için tabii...
3 kişilikbir aile için çok olabilir belki...
ama bazenbend düşünüyorumda toplu alışverişten sonra yapılanlarla bazen 1 000 tl yi buluyorrr...
Asgari ücrete yemek yeniyor evde demek artık yaa ne kadar acı bir tablo Allah yardımcımız olsun...3 kişilik bir aileyiz...........
yanlış olmasın, gıda için 350
sebze meyve için 100
ıvır zıvıra 150 harcamışız. geçen gün hesaplamıştık.
sebzeyi evimize yakın olan manavdan alıyoruz. taze ve ucuz oluyor. pazara gidemiyoruz.
et ve et ürünlerini de et market denen yerden alıyoruz. güvendiğimiz tek yer olduğu için.
gıda ve ıvırzıvırı da, bim market ve migrostan alıyoruz.
deterjan ve benzeri şeyler dahil, 600 civarı para harcanıyor.
benimde 3 ay öncesine kadar 450 yi buluyordu.. ama 250_300 arasına düşürdüm artık.. önceden markte ihtiyacımla birlik canım ne isterse onuda alıyodum artık elime aldığım şeye bakıyorum gerçektenihtiyacım var diye düşünüyorum o şeyin evdeki işlevini gereksizleri bırakıyorum böylece, bizde 3 kişiyiz...
birde eskiden yemek miktarını çok yapardım yenmeyince 1, 2 tabağı çöpe atardım.. bayat ekmekleri çöpe atardım şimdi pişirdiğim yemek miktarı çok azalttım yenecek kadadırını pişiriyorum ve yetiyo hatta o bile artıyo bayat ekmekleri dolabın üstüne ağzı açık alarak bırakıp kurutuyorum. birazını galeta yapıyorum gerisini hayvan besleyenlere veriyorum..yoksa israf olunca bereket olmuyo evde ....evinizde ki isrefı en aza indirince aylık harcama gerçekten kendiliğinden düşüyor benden söylemesi...
5 yıldır gerçekten mutfakta çok israf etmişim herşeyi(atmışım)..:84:
Ben uzun süredir pazara gitmiyorum. Yaz sezonu sadece.
Genel alışveriş şeklimi yazayım.
Manav=Haftalık ve yapılacak yemeğe göre gerekiyorsa adetli. 1 ay için 50.00TL
Kasap= Aylık 100.00 Net Buna ek olarak Balık sezon 100.00
Şarküteri: 15 Günlük şeklinde 2 defa 100.00
Deterjan ve genel bakım ve diğer giderler içinde 100.00 (her ay deterjan alınmıyor çünkü)
Muftaga ve eve alınmayanlar: Abur cubur diye nitelendirdiğimiz herşey ve içecekler.
Bu konularda evde kesin sıkıyönetim var.
Bu giderleri genellikle eşim ve benim yemek kartlarımızdan karşılıyoruz. Bazende kart puanları. Çok ilaç kullandığım için dışarıda hazır yemek yiyemiyorum. Midem çok hashas evdeki yemeklerden götürüyorum işe.
Küçük aileler için artık kg ile alışveriş dönemi kapanması lazım. Ben satıcıdan gramla bişey isteyemem demeyin. Dolapta bozulması dahamı iyi. İstediğiniz miktarda vermek zorundalar. Hatta şansınız varsa seçerek alın. beslenme uzmanları genelde bir kişi için tabldot ölçüsünü kişi başı 100 gr hesaplar genelde. Düşünün yani.
Kendimi çok cimrimi deyim tutumlumune öyle gördüm
biz de üç kişilik bir aileyiz aylık harcama 500-600 aslında bence daha az olması gerekiyor ama nasıl olacak bilmiyorum markete bir ihtiyaç için girdiğimde hiç alakası olmayan birçok şey alıp çıkıyorum geçenlerde bir ablam bana alışverişini aylık yaparsan olur olmaz şey için markete girmek zorunda kalmazsın böylece birçok ıvır zıvırı almak zorunda kalmazsın dedi ama bakalım bu önerisine uyabilecek miyim?
hatice sen yaşıyosan bravo vallaa..... pazardan bir meyve bir sebze alıyorsun zaten 10 tl bayılıyorsunn...siz sanırım bişey yeniyorsunuzz.
aylık alışverişş 50 tl mucize gibi bişeyy...
bir peynir bir zeytinn yanınada iki temizlik amddesi alsann 50 tl yi gerçee..abur cuburu bırak günlük alışveriş yapsann ancakk okada tutar bencede madalyalıksınn....
senin yaptığın mucizevi bişeyy
We use cookies and similar technologies for the following purposes:
Do you accept cookies and these technologies?
We use cookies and similar technologies for the following purposes:
Do you accept cookies and these technologies?