Maydanozu uzun süre taze saklamak için püf noktası!

CaNeLa

Guru
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2007
81
11
Maydanoz sever misiniz? peki faydaları saymakla bitmeyecek bu hoş kokulu, yemeklere, salatalara lezzet katan bitkiyi nasıl uzun süre bozulmadan, taptaze muhafaza edeceğinizi biliyor musunuz?

Gerçekten de maydanozu 3-4 gün bile taze tutabilmek imkânsızdır. denenmiş öneriler arasında saplarından bir parça keserek, su dolu bir bardak içerisinde bekletmek ya da plastik bir poşet içinde buzdolabının sebze kısmında saklamak vardır.

Maydanozu her türlü yemekte fazla miktarda tüketen biri olarak da bu öerilen bilgilerin hiç de işe yaramadığının uzun zamandır farkındaydım.

Yaklaşık 4-5 ay önce yeni bir yöntemi tesadüfen buldum. Öncelikle maydanozları iyice yıkayıp, temizlenmelerini sağlıyorum sonra da, sadece sularını silkelemek suretiyle ıslak kalacak şekilde cam bir kavanozun içine yerleştiriyorum bu nedenle uzun bir kavanoz seçmenizde fayda var. çünkü yaprak kısımları da, kavanozun içinde kalması gerekiyor. (eğer yapraklar kavanozdan dışarı taşıyorsa saplarından bir miktar kesebilirsiniz) Daha sonra hepimizin mutfağında sık sık kullandığımız streç filmlerden bir parçayla kavanozun ağzını gergin bir şekilde sarın. sonra da buzdolabında muhafaza edip ihtiyaç halinde kullanıp yine aynı şekilde kavanozun ağzını gergin bir şekilde (streç film ile) kapatın.

Sonuç hepinizin özellikle de maydanozu sık tüketenler için bir çare olacak ve 15-20 gün boyunca maydanozlarınız taptaze ve yemyeşil kalacaktır.

Kulübün bir üyesi olarak bu faydalı bilgiyi diğer üyelerle de paylaşmak istedim.

Kolay gelsin :)

Hmm...ben kavanoza saksı gibi oturtup saklıyordum emme,ağzını strech filmle örtmüyordum,dur bir de öyle deneyeyim.
Genellikle doğrayıp bir kutuya koyup derin dondurucuda saklıyorum çünkü öteki türlü zırt pırt kavanozu devirip,dolabı su içinde bırakıyorum...
Teşekkürler canım.

ben maydanozların hepsini kıyarım ince ince.hatta maydanoz aldığımda bol alırım.kıydıktan sonra derin dondurucuya dayanıklı bir kabın içinde (ki bunun için tupperware ideal) hoop doğru dondurucuya...ihtiyacım olduğunda çıkarır atarım yemeğe..tazze gibi olur hemde.hemde her seferinde doğramaktan kurtulmuş olurumşakkıdı

(benim fikrim daha güzell:Roflol:)

ayy valla çok sağolun kızlar ben de büyük bardaklara koyuyodum çiçek gibi ama çok da dayanmıyo ve de sinir bozucu bi görüntü oluyodu yapraklar taştığı için :) ben de bu yöntemleri deniycemm artıkk

Ek Bilgiler ve Sorulara Yanıtlar

Herkese yeniden selamlar :)

Uzun bir zaman bakamadım ama ne güzel açtığım başlık altına bir sürü yazı yazılmış . Şimdi ben de yazılanlara bir şeyler ekleyeyim. Bazı hanımlar maydanozu kıyıp, derin dondurucuya koyduklarını yazmışlar. Evet bu işe yarayan bir yöntem olabilir ama birincisi maydanozun kıyılmadan kullanılması gereken yerler de oluyor ki; o zaman bu yöntem hiç işe yaramıyor. Mesela salatalar için dondurucudan çıkmış, kıyılmış maydanozlar gerçekten de iyi olmuyor. Şöyle çoban salatasına ekleyeceğiniz taze taze kopardığınız yaprakları kullandığınızda salatanız hem lezzet bakımından, hem de görüntü bakımından çok daha iyi olacaktır. Kopardığınız diyorum çünkü yeşilliğe bıçak değdiğinde çok çabuk sörpülüyor dolayısı ile canlılığını yitiriyor. Nacizane ben kıvırcık salatasını hazırlarken, taze soğanları doğrayabilme haricinde asla bıçak kullanmıyorum

Diğer yandan, yine derin dondurucuyu kullanma konusuna dönersek; herkesin evinde derin dondurucusu olmayabiliyor. Dolayısı ile evinde derin dondurucu bulunmayanlar ve de benim gibi taze yaprakları kullanmayı tercih edenler için de, streç film ve cam kavanoz yöntemi çok iyi bir yöntem olacaktır.

Bir başka hanımın "kavanozun kapağını kapasak olmaz mı? diye sormuş olmasından yola çıkarak, "Ne yazık ki olmuyor!" diye yanıtlamak durumundayım çünkü maydanozların 2 hafta boyunca taze kalmasını sağlayan hem biraz sulu olarak sapları aşağıda kalacak şekilde kavanozda durmaları hem de kavanozun ağzına streç film gerildiği içindir.

Maydanozu çok sevdiğim ve de çok tükettiğim için denemediğim yöntem kalmamıştı. Ama sonunda tesadüfen bulduğum bu yöntemle haftalarca taze maydanoz tüketmeme faydası olunca buradan herkesle paylaşmak istedim.

Yeri gelmişken aynı yöntemi, yıkadıktan sonra sulu olarak (ama kabın içinde çok fazla su olmamasına dikkat edin) yani yıkadığınız ve silkeleyerek fazla suyunu aldığınız kıvırcık yapraklarını yine cam bir kabın içine (uzun borcam gibi mesela) dizip, sonra da üzerine streç film sararak kıvırcıklarınızı da 2 hafta boyunca taptaze saklayabilirsiniz.

afiyet olsun :)

Maydanoz sever misiniz? peki faydaları saymakla bitmeyecek bu hoş kokulu, yemeklere, salatalara lezzet katan bitkiyi nasıl uzun süre bozulmadan, taptaze muhafaza edeceğinizi biliyor musunuz?

Gerçekten de maydanozu 3-4 gün bile taze tutabilmek imkânsızdır. denenmiş öneriler arasında saplarından bir parça keserek, su dolu bir bardak içerisinde bekletmek ya da plastik bir poşet içinde buzdolabının sebze kısmında saklamak vardır.

Maydanozu her türlü yemekte fazla miktarda tüketen biri olarak da bu öerilen bilgilerin hiç de işe yaramadığının uzun zamandır farkındaydım.

Yaklaşık 4-5 ay önce yeni bir yöntemi tesadüfen buldum. Öncelikle maydanozları iyice yıkayıp, temizlenmelerini sağlıyorum sonra da, sadece sularını silkelemek suretiyle ıslak kalacak şekilde cam bir kavanozun içine yerleştiriyorum bu nedenle uzun bir kavanoz seçmenizde fayda var. çünkü yaprak kısımları da, kavanozun içinde kalması gerekiyor. (eğer yapraklar kavanozdan dışarı taşıyorsa saplarından bir miktar kesebilirsiniz) Daha sonra hepimizin mutfağında sık sık kullandığımız streç filmlerden bir parçayla kavanozun ağzını gergin bir şekilde sarın. sonra da buzdolabında muhafaza edip ihtiyaç halinde kullanıp yine aynı şekilde kavanozun ağzını gergin bir şekilde (streç film ile) kapatın.

Sonuç hepinizin özellikle de maydanozu sık tüketenler için bir çare olacak ve 15-20 gün boyunca maydanozlarınız taptaze ve yemyeşil kalacaktır.

Kulübün bir üyesi olarak bu faydalı bilgiyi diğer üyelerle de paylaşmak istedim.

Kolay gelsin :)

Canım benim maydonoz saklama konusunda her yolu denedim, pekte başarılı olamadım, hatta satıcıdan bile fikir aldım. Birde senin yöntemini deneyeceğim, inşallah sonuç olumlu olur. Maydonozu çok severim , benden başkada yiyen olmaz o yüzden hep dolapta bozulur ve hazin son atmak zorunda kalırım. Her zamanda taze vede bulunmaz. İnşallah senin yöntemin sayasinde maydonozlarım taze kalır, teşekkürler.:hooray:

ben güzelce ayıklayıp yıkıyorum sonra kurutup kavanozun içine dolduruyorum... hem sürekli ayıklamaktan kurtuluyorum hem de uzun süre taze kalıyo... sararmıyo yani.. bi kere ıslak koydum onlar çürümüşler...

aynı bu şekilde saklıyorum ve uzun süre dayanıyor yerimseniben

Arkadaşlar Tupperwarenin tinimini hanım diye neffis bir ürünü var bu işler için.Bütün sebzelerinizi haftalar sonra koyduğunuz gibi alıyorsunuz.Hele maydonoız haftalarca taptaze kalıyor.Hem de dolabın içi gayrt düzenli oluyor.Tavsiye ederim.

bende ayıklayıp kuru ve temiz bir kavanoza koyuyorum kızlar yıkamadan...Ağzını kapatıp buzdolapında günlerce kalıyor...

canela senin yontemini daha hic denemedim ama deneyecegim soz benim yontemim baska
ben maydanozu yikamadan oldugu gibi temiz [kuru olarak]bir mutfak havlusuna sariyorum sonra naylon posete koyup dolabin en altindaki sebzelik bolumunde sakliyorum 1 hafta rahat rahat idare ediyor ayni yontemi ispanak icinde gecerli ispanagin camurlu koklerini temizleyip atin kuru olarak temiz
bir mutfak havlusuna sarin posete koyup sebzelik bolumunde saklayin ,bir hafta bozulmaz. dolap icinde su dokulecek korkusuyla endise edenler bu yontemi kullansin memnun kalacaklardir.

bir maydanoz manyağı olarak bunu mutlaka deniyecem :)))))..ama ilginç olan ne biliyor musunuz doğum yapmadan önce hayatım boyunca ne yemek ne salatada maydanoz yemezdim biri bana maydanozu limonlayıp limonlayıp yiyeceksin dese kahkaha atardım galiba ama şimdi deli oluyorum maydanoza:asigim:

ben maydanozların hepsini kıyarım ince ince.hatta maydanoz aldığımda bol alırım.kıydıktan sonra derin dondurucuya dayanıklı bir kabın içinde (ki bunun için tupperware ideal) hoop doğru dondurucuya...ihtiyacım olduğunda çıkarır atarım yemeğe..tazze gibi olur hemde.hemde her seferinde doğramaktan kurtulmuş olurumşakkıdı

(benim fikrim daha güzell:Roflol:)

evet bende önceden senin gibi yapıyodum ama onu yanlızca çorbalarda kullanabiliyosun salatalarda gzl olmuyo.çünkü donuyo cıkardıgındada tane tane olmuyo taze gibi durmuyo

X