Melengi kahvesi ve faydalar

su alem

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2007
1.778
1.730
şu anda içiyorum .... Melengiç ağacı Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu, ıç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinin dağlık kırsal kesimlerinde ekimi yapılmadan ekolojik olarak yetişir. Ülkemizin doğal bitki örtüsünün bir parçasıdır. ayrıca aşı yapıldığında antep fıstığı olmaktadır

alıntıdır:
MELENGıÇ KAHVESıNıN HAZIRLANIŞI Melengiç kahvesi,Türk Kahvesi tarzında ağır ateşte pişirildiği gibi, hazır kahve tarzında da kullanılabilir.
Türk Kahvesi usulü pişirmek için cezveye her fincan için iki çay kaşığı kahve,isteğe göre şeker ilave edilip kısık ateşte bir iki taşım kaynatılır.Biraz bekledikten sonra servis yapılır.

FAYDALARI:
Öksürüğü keser, balgam söktürür
Nefes açıcıdır, nefes darlığına iyi gelir
Antiseptik özelliği vardır
Göğsü yumuşatır
Solunum yollarına faydası vardır
Ayak terlemelerini önler
Yaraları tedavi eder,
Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur,
Ses tellerine iyi gelir,
Mide ağrılarını dindirir.

Ayrıca melengiç ağacından doğal olarak çıkan sıvı (sakız) adeta doğal bir ilaç görevi görmektedir. Kuşların yaralarını bu sakız ile tedavi ettikleri görülmüştür. Yaşlılarımızın anlattıklarına göre eski zamanlarda ve şimdi bile bir çok insan yaralanmalarında, deri yarıklarının tedavisinde ve bilhassa iltihaplı apselerin açılması için bu sakız kullanılmaktadırlar. Çok faydalı olduğu ve hiçbir yan etkisi olmadığı görülmüştür. Çok kısa zamanda sonuç verdiği söylenmektedir.