Bebek Beslenmesi Memeden kesmek istiyorum ama nasıl?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

ipexgximu

Tombik Pamuğum
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2008
2.592
8
Merhaba,
Kızım 16 ayını bugün doldurdu. Memeye çok düşkün. Sadece meme ile uyuyabiliyor. Doğduğundan beri emzik veya biberon almadı. Birçok markayı denedim ama istemedi. Beni hem emzik hem biberon olarak kullanıyor :))
14 haftalık hamileyim. Çocuk dr'u 20. haftaya kadar emzirebilirsin demişti. 6 haftaya kadar bıraktırmak istiyorum. Sizde işe yarayan yöntemleri yazar mısınız? Özellikle memede uyuyan bebekleri olanların fikirlerine gerçekten çok ihtiyacım var.

canım benim kızımda 19 aylık biz de aynı durumdayız kızım bende meme dışında uyumuyor. üstelik geceleri çok kalkıyor. Ben de bunu memeye bağlıyorum ve yakın zamanda bıraktırmak istiyorum ama nasıl olacak bilemiyorum geceleri meme verene kadar ağlıyor. Uzun zamandır aralıksız 4-5 saatlık uyku uyumadım bakalım belki başaran arkadaşlar yazarlarsa ben de faydalanırım allah yardımcımız olsun

canım benim kızımda 19 aylık biz de aynı durumdayız kızım bende meme dışında uyumuyor. üstelik geceleri çok kalkıyor. Ben de bunu memeye bağlıyorum ve yakın zamanda bıraktırmak istiyorum ama nasıl olacak bilemiyorum geceleri meme verene kadar ağlıyor. Uzun zamandır aralıksız 4-5 saatlık uyku uyumadım bakalım belki başaran arkadaşlar yazarlarsa ben de faydalanırım allah yardımcımız olsun

Bugün bir tavsiye üzerine limon sürdüm. Hoşuna gitmedi. Emmedi. Biberon verdim. Onu da nazlanarak içti. Ama uyumadı. En büyük sorun bu. Memesiz uyuyamayacağını sanıyor.

sizi oluyunca kendim aklıma geldim 2 yaşa kadar çok emzirmek istedim ama olmadı kızım 13 aylıkken doktoru kesmek zorundasın dedi çünki ağzın lokma sokmadı başka gelişimi üste giderken meme yetersiz kalmaya başladı çok bağımlıydı mümkün deyil kesilmez diyodum hep erteledim ne çiş ne kaka yapmazdı çünki beslenmiyodu bide yalnızım bir insan şart keserken memede uyurdu gece sürekli uyanırdı gözümü karartım ve şunu söyliyim karalı olmak yetiyo çok ağladı zor dayandım ev sitres topu oldu arabasını evde sürdüm onda uyuttum ama hep ağladı en sonunda anladı sabır taşı diye bi taş var onu sürdüm zararsız çok üzüldüm yıprandım ama gece emzirmesini bir buçuk ay sonra yaptım çünki bebeklere çok zor hep ouduklarım gece kesmesini en sona bırakın diyodu çok doğru gündüz alışmıştı hep ee diyodu böyle yazmak koly ama çok zor hele bağımlı bi bebekse şimdi gece uyanmıyo atlattık darısı size allah yardımcınız olsun sinirleriniz sağlam olmalı

Arkadaşlar allah yardımcınız olsun benim kızım 5 aylıkken kendi bıraktı,emmek istemedi çok zorladım ama olmadı bunda sütümün az olması ve erken doğduğu için 1 hafta ayrı kaldık ve sütüm hep azdı mama takviyesi yapmak zorundakaldım oda 5 ay emdi çok şükür sonra bıraktı.Yegem elma yağı sürmüştü göğsüne zararsız ama acı lduğu için bir daha yaklaşmadı oğlu birde tiksinsin diye saç yapıştırdı onuda görünce emmedi inşallah yardımcı olabilmişimdir.Allah sabır versin

sizi oluyunca kendim aklıma geldim 2 yaşa kadar çok emzirmek istedim ama olmadı kızım 13 aylıkken doktoru kesmek zorundasın dedi çünki ağzın lokma sokmadı başka gelişimi üste giderken meme yetersiz kalmaya başladı çok bağımlıydı mümkün deyil kesilmez diyodum hep erteledim ne çiş ne kaka yapmazdı çünki beslenmiyodu bide yalnızım bir insan şart keserken memede uyurdu gece sürekli uyanırdı gözümü karartım ve şunu söyliyim karalı olmak yetiyo çok ağladı zor dayandım ev sitres topu oldu arabasını evde sürdüm onda uyuttum ama hep ağladı en sonunda anladı sabır taşı diye bi taş var onu sürdüm zararsız çok üzüldüm yıprandım ama gece emzirmesini bir buçuk ay sonra yaptım çünki bebeklere çok zor hep ouduklarım gece kesmesini en sona bırakın diyodu çok doğru gündüz alışmıştı hep ee diyodu böyle yazmak koly ama çok zor hele bağımlı bi bebekse şimdi gece uyanmıyo atlattık darısı size allah yardımcınız olsun sinirleriniz sağlam olmalı

Arkadaşlar allah yardımcınız olsun benim kızım 5 aylıkken kendi bıraktı,emmek istemedi çok zorladım ama olmadı bunda sütümün az olması ve erken doğduğu için 1 hafta ayrı kaldık ve sütüm hep azdı mama takviyesi yapmak zorundakaldım oda 5 ay emdi çok şükür sonra bıraktı.Yegem elma yağı sürmüştü göğsüne zararsız ama acı lduğu için bir daha yaklaşmadı oğlu birde tiksinsin diye saç yapıştırdı onuda görünce emmedi inşallah yardımcı olabilmişimdir.Allah sabır versin

Arkadaşlar çok teşekkürler. Evet kararlı olmak şartmış. Çok zor bir olay. Emmeyen çocuklara üzülürdüm ama böylesi de zormuş.

benim kuzenimin eşide emzirirken hamile kaldı sanırım oğlu 16 aylıktı memeden kesmek için kardeşinin olduğunu eğer o meme içerse kardeşinin aç kalacağını söyleyerek 1 haftada bıraktırdı başka yöntem kullandımı bilmiyorum ama oda meme deyisiydi kadına hiç rahat vermiyordu bide sevmediği şurup felan verse sürüyormuş gibi yapa bilirsin inşallah işe yarar canım allah kolaylık ve sabır versin sanada kuzunada

canım aynen benim kızım da meme düşkünüydü.hele son zamanlarda artık sütte doğru düzgün gelmiyordu ama o dakikalarca mememle aşk yaşardı.nasıl bırakcak diye kara kara düşünüyordum.o dönem anneme gittim.göğsüme sarımsak ve bal sürdük(yanlış hatırlamıyorsam)ama işin mucizevi yanını da anlatmadan geçemicem.Allaha çok dua ettiğimden olsa gerek meme düşkünü kızım 1 gün boyunca tarafıma bakmadı.cuma günü sela ve ezan arası son kez emzirmek istedim yine emmedi.düşün artık peşinden koşuyorum nolurrr emm diye.kurban olduğum Rabbim kızıma ve bana acıdı da kendi kendine bıraktı diyebilirim.sonra aklına günde bi iki kere gelince çaktırmadan o karışımdan sürdüm o da acı dedi hep ve istemedi.biberon emzik hiç kullanmadı.kolay gelsin dua et kesinlikle üstesinden gelirsin

aynen benim kızımı anlatmışsın memesiz uyumaz biberon emzik almaz.o bibeberon ve emziklere verdiğim parayla 2 çocuk büyürdü bir umut belki bunu alır diye her markanın çeşit çeşit ürünlerini aldım yok yok...geçen bi mağazada tutturdu biberon diye aldık ama o mutluluğu anlatamam şimdi attı köşeye ben odaya biberonla gireyim onu görmeyeceğimiz bir köşeye kaçıyor..babasınla geçen hafta sallayarak uyutmaya alıştırmaya çalıştık 1buçuk saat salladık kollarımız uzadı sanki kaydirigubbakcemile3 aşırı ağladı eşimde çocuğu çatlatmayalım dedi mecbur yine emzirdim.rabbim çocuklarımıza sabır verir inşallah ağlamadan kesilirler memeden..

sanırım ben memeden kesmeyi biraz erteleyeceğim o kadar çok ağlıyor ki ama inşallah zamanı gelince kendiliğinden bırakır.

Eğer hastalık, hamilelik, bebeğin kilo almama gibi bir durum yoksa bence 2 yaşına kadar emzirin. O zaman daha çok laftan sözden anlar. Oyalamak daha kolay olur belki.
Ama benim 5 haftaya kadar kesmem şart. Yarından itibaren gündüzü tamamen keseceğim. Havalar güzelken arabasına koyup dolaştırırım.

Arkadasım aynı problemi bende yasadım 18 aylık bıraktrdım ogluma memeyi.kademeli olarak bıraktım önceleri dedimki gündüz meme yok annem bak yok dedim.göğsüme ten rengi yara bandı yapıştırdım.meme yok gece gelcek aydede cıkcak meme gelcek dedim.1,5ay sadece geceleri verdim tabi yine cok kez uyandı meme istedi 1,5 ay daha bu böyle sürdü.sonra da birgün gündüz dedimki gel annecim sana meme vercem ama annenin memesi acı emmek istermisin dedim.hiç düşünmeden kabul etti koştu geldi.bende mememe vicks sürdüm bu cok etkili bi yöntem denemenizi tavsiye ederim.o acı olunca hemen cekti bak acı,bitti süt acı artık dedim.ondan sonraki 1 hafta boyunca gece cok agladı beni de aglattı annemin yanında olmasaydım coktan pes ederdim kıyamazdım ama sabrettim ve simdi meme acı diyo kacıyo.gece uyanıp istedikçe viksi yanımda tuutm hemen sürüverdim çaktımadan tutuyodu memeyi hemen aci diyodu.alıştı yavrum napsın ama hala özlüyorum emzirmeyi kuzucum benim.sizede kolay gelsin...

Galiba başardım. Bugün 4. gün. Ve banyodan sonra beni gören kızım mememe bakıp pis dedi.
Nasıl yaptım? Aslında tahminimden kolay oldu.
İlk gün öğlen dışarıda uyuttum. Akşam yatağa götürdüm ışığı kapattım oyun oynadık biraz gıdıkladım sevdim. Sonra emmek istedi. Olmaz meme pis, eeğ olmuş dedim. Ağladı yne oynadık. 1 saat denedi. Biraz ağladı. En sonunda saçlarıyla oynbadımi masaj yaptım uyudu. Diğer günler de aynı yöntemle uyudu. Gece uyanınca kucağıma aldım salladım, öptüm, sevdim yastığıma koydum öyle uyudu. Bu kadar strese değmedi.

X