Aile Planlaması microgynon dogum kontrol hapı hakkında.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Ay bişe anlamadım şimdi ben, kafam karıştı. Hapı içtiğiniz sürece adet olmazsınız zaten, bırakır ya da unutursanız adet olursunuz. Kutu bitince adet olur 7 gün sonra adet bitince yeni kutuya başlarsınız. Bence siz bir kadın doğum doktoruna başvurun şu durumda. Çünkü biraz çorba olmuş 🥴
Simdi cesaretiniz varsa ben bi daha anlatmak istiyorum yanmayan devreleriniz varsa onlari da yakayim:p
Kutunun ortasindayken hapi unuttugum surede adet oldum. Ama o yarim kalan kutuya devam ettim. Kutu bitince de 7 gun ara verip yeni kutuya basladim. Ben internette farkli bi bilgiye rastlamayinca hapi iki gun unutunca yapilmasi gerekeni yaptim yani.

simdiki sorunum da unutunca adet oldugum icin ben direkt o adetin ilk gunu yeni bir kutuya mi baslamaliydim, eski kutu duzenini devam ettirerek hata mi yaptim, bu hap beni bu duzenle basladigim icin aylarca hap icmeye devam etsem de korumayacak mi?

Evet o konuda sikinti yok zaten hap+prezervatif+geri cekilme yontemi kullaniyoruz hatta gecen kutu basinda da iki hapta saat olarak gecikme oldugu icin guvenemedim ve bu ay bir dogum kontrol yontemi olarak adami yanina yaklastirmama secenegimi kullandim:))
Biri bile sekteye ugrasa cok geriliyorum ben
O yuzden suan ne yapmam gerektigini bilemedim bu hap suan beni hic mi korumuyor ya da soyle soyliyim suan korumuyor evet ama yeni kutuya ilk gun baslamadigin takdirde hapi kullandikca bi yerden sonra koruma etkisi basliyor mu onu bilemedim.
Oha 3 ayrı yöntem mi? Bağışlayın ben mi gamsızım acaba? Ben henüz nişanlı olmama rağmen bazen sadece geri çekilmeye güveniyorum.

Sesimi duyan yok mu :110:
Çok değişik işler yapmışsın. :) Şimdi yeni kutuya başladıysan normal kullan sonuna kadar, ara vermen gereken gün kadar ara ver sonra yeni kutuya geç. (Kaç tane hap var içinde 21 mi 28 mi bilmiyorum) 28 ise hiç ara vermeyeceksin hapı kullanırken.
Bu Ay korumasına güvenmezdim ben olsam yeni pakete geçene kadar

Yok ihtimallerin en kotusu, bekarim:confused:
Bu cevabi beklemiyordum ya kahkaha attim 😂😂
Bende bebek falan var sandimdi adafaffw :KK70:
Dikkat et anacim dikkat. Ekten korun sen. Adami da hic yanastirma bu ay karambole gitme :KK70:

Çok değişik işler yapmışsın. :) Şimdi yeni kutuya başladıysan normal kullan sonuna kadar, ara vermen gereken gün kadar ara ver sonra yeni kutuya geç. (Kaç tane hap var içinde 21 mi 28 mi bilmiyorum) 28 ise hiç ara vermeyeceksin hapı kullanırken.
Bu Ay korumasına güvenmezdim ben olsam yeni pakete geçene kadar
Ahh sormayin sormayin internette bilgi bulamadikca ben de bildigimi uygulayim dedim ama halt ettim :))
Boyle yapsam korur mu peki? 2 hap unutunca boyle yapiyoruz ama 4 hap unutulunca da ayni sey gecerli olur mu ki

Bu cevabi beklemiyordum ya kahkaha attim 😂😂
Bende bebek falan var sandimdi adafaffw :KK70:
Dikkat et anacim dikkat. Ekten korun sen. Adami da hic yanastirma bu ay karambole gitme :KK70:
Hahahah malesef aci gercekler
Aynen baya ek korunuyorum zaten bu gectigimiz kutunun basindan beri zaten kaciyorum simdi bi ay daha kacarim bu iki ay olan adama oldu yazik :KK53:

Mune ablam canim ablam yemin ederim benim de derdim bu vurma beni hem konuyu yerine actim ama bir Allahin kulu yazmadi ki :110: Azcik surdan bilgi alayim sessizce cekilip gitcem söz:KK45:
Simdi konuya geliyorum hanimlar ben aylardir microgynon dogum kontrol hapi kullaniyorum ama gectigimiz ay 10 tane hap almisken bazi sebeplerden 3 gun hapi kullanamadim, 4.gün hap saatinde 4 hapi birden ictim ama aksamina regl oldum. Ayni kutuyu kullanmaya devam ettim kutu bitene kadar reglim devam etti. 7 gunluk araya geldik kanamam 1-2 gun durduktan sonra tekrar basladi. Ve ben 10 gunden fazla regl oldum, ne cok aci ve ne cok aci ceken...
Bugun aranin 8. Gunu yeni kutuya basladim ancak kafamda bir suru soru isareti var internette baya gezdim iyice karman corman oldum bilgili biri beni yonlendirsin yoksa cildiriciim.
simdi ben hata mi ettim? Reglin ilk gunu yeni kutuya mi baslamaliydim? 7 gun ara vererek salaklik mi yaptim? Suan bu hap beni koruyor mu yoksa ben bunu bosu bosuna mi iciyorum? kutup ayilari neden yalniz?:confused:
Daha once boyle bi sey yasamis olup doktorundan dogruyu teyit ettirmis biri ya da bizzat kendisi doktor olan biri ya da acilin uleyn ben bu konuya hakimim diyen birisi var mi su garibana bi dost eli uzatir mi :110:l
Screenshot_20191205-205325_Adobe Acrobat.jpg

Keske bir avuc hapi yutmadan prospektusunu okusaydiniz...

Tecavüz sonrası 2 şerden 4 hap yutturulduğunu yabancı belgeselde gördüm de🤦‍♀️
Heralde onun için kanamanız geldi
Siz niye içtiniz yazıyorya unutursanız hepsini almayın diye 🤦‍♀️
adeti bekleyip ilk gün başlayın bari nasıl toparlanacak bilemedim .

Simdi cesaretiniz varsa ben bi daha anlatmak istiyorum yanmayan devreleriniz varsa onlari da yakayim:p
Kutunun ortasindayken hapi unuttugum surede adet oldum. Ama o yarim kalan kutuya devam ettim. Kutu bitince de 7 gun ara verip yeni kutuya basladim. Ben internette farkli bi bilgiye rastlamayinca hapi iki gun unutunca yapilmasi gerekeni yaptim yani.

simdiki sorunum da unutunca adet oldugum icin ben direkt o adetin ilk gunu yeni bir kutuya mi baslamaliydim, eski kutu duzenini devam ettirerek hata mi yaptim, bu hap beni bu duzenle basladigim icin aylarca hap icmeye devam etsem de korumayacak mi?

Ah evet anladım şimdi soruyu. Yani adet olduktan sonra yeni kutuya başlamalıydınız tabi ki. Orda şaşmış zaten düzen.

Her türlü ilaçta atlanan doz daha sonra topluca alınmaz 😑😑
Doğum kontrol hapi prospektusunde yaziyor,unutursaniz ertesi iciste iki tane birden icin-ustundeki gune uygun gidin diye.
ama 4 günü kastettiğini hic sanmiyorum :ıslık:
Konu sahibi, sen esegini saglam kaziga bagla yeni adete kadar baska sekilde de korun. Mazallah seytan doldurur. Zaten hicbir dogum kontrol yöntemi kesin sonuc vermez-kestirip baglatip kurtulmadiktan sonra :)

Ay sormayin ya tamamen salakliktan oyle bi telasin icindeydim ki hap elime gecince 4unu birden yuttum yuttuktan sonra intihar mi ediyorum ya dedim:))

Bende bir defa aynisini yanilmiyorsam 3 hap ile yapmistim. Sonrada dedigin gibi "naptim ben yaa" oluyorsun ve kafana dank ediyor :KK53:

Bence korunma olarak hapa güvenme. Kesinlike ek korunma olsun (kondom). Ancak hormonal ve regl dönemin biraz karismis olabilir. Bu konuda bence jinekologuna danismani tavsiye ediyorum.

Bence bu ay kesinlikle farklı metodlarla korun; gelecek ay yeniden haplarını düzenli bir şekilde almaya başla ve bu yaşananları unut :) Günler birbirine karıştıysa (benim aklımda karıştı tam çözemedim anlattıklarınızdan kanamanız devam mı ediyor ne oluyor hangi gündesiniz nesiniz) doktoruna açın sorun neyapayım diye? en sağlıklı bilgiyi ondan alırsınız. Bu arada niye daha önce doktorunuza soramadınız bir engel mi var?

Son düzenleme:
X