Miras Hakkında Bir Soru

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yarısı değil çocuksuz eşin hakkı 1/4 tür. Anne baba varsa 3/4 onların , sağ değilse 3/4 kardeşlerin.
Yani siz yazınca tekrar kontrol ettim ama çocuk yoksa yarısı eşin, çocuk varsa dörtte bir. Siz de bir daha kontrol edin isterseniz. Üç dört kaynaktan baktım. Tabi bunlar biraz çetrefilli işler.

Çocuk yoksa ve ölen eşin annesi, babası, büyükanne, büyükbaba gibi üst furudan biri sağsa yarısı onlara yarısı sağ kalan eşe. Eğer bunlar hayatta değilse yarısı kardeşlere yarısı sağ kalan eşe. Ölen kardeş varsa onun hakkı da çocuğu varsa çocuğuna kalıyor. Anne, baba için vasiyet düzenlenmiyor ama eger eşler çocuksuz evliliklerde vefat halinde anne babaları sağ değilse, kardeşlerini ya da onlardan gelenleri yani yeğenleri vasiyetle mirastan çıkarıp tüm varlığı hatlyatta kalan eşe bırakabiliyor. Tabi bir hukukçu daha iyi cevap verecektir.
Yanlış alıntı olmuş

Yani siz yazınca tekrar kontrol ettim ama çocuk yoksa yarısı eşin, çocuk varsa dörtte bir. Siz de bir daha kontrol edin isterseniz. Üç dört kaynaktan baktım. Tabi bunlar biraz çetrefilli işler.
Haklisiniz sonra ben de baktim, yanlis biliyormusum:) su anda dediginiz gibi :)

Bu konu son zamanlarda tüm platformlarda tartışılıyor
Cocuk yoksa yarısı size yarısı da eşinizin üst soyuna kalır, yani anne baba , onlar yoksa kardeş vs

Hiç bilmiyormuşum bu mevzuyu. Çok saçma buldum.
Şimdi eşlerden birinin evlenmeden önce aldığı ev, eş vefatından sonra sırf çocuk yok diye eşinin dedesine kalıyor öyle mi? Anne baba hayatta değilse diye belirtilmiş o tamam ama dede ne alaka mirasta ya çok şaşırdım. Alt soya kalır da üst soya kaldığını şimdi burdan öğrendim.

Sadece sorduğum soru hakkında bilgi veren üyelere teşekkür ederim, gerekli cevabı aldım, teşekkürler, Mune Mune konumu kapatmanızı rica ediyorum..

boşanma gibi bir durum söz konusu olursa o evden hak talep edemezsiniz ancak eşinizin vefatı gibi bir durum olur ise çocuksuz bir evlilik olduğu için yarısı size diğer yarısı anne-babasına onlar hayatta değilse kardeşlerine kalır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X