Mirastan men etme

tuttioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2021
1.546
2.424
Merhaba, eşimin ailesi Londra’da yaşıyor, kayınpederim 10 yıl kadar önce vasiyet imzalayarak kızını yani görümcemi mirastan men etmiş, tüm varlığını açıkça diğer çocuğuna bıraktığını yazmış. Gerekli prosedür avukatlar nezaretinde tamamlanmış. Kayınpederim hayatta, kayınvalidem Türk asıllı, kendilerinin Türkiye’de de yatırımları var. Buradaki taşınmazlar için de durum aynı mı diye birkaç avukata danıştık ancak farklı yanıtlar aldık. Kimileri saklı pay hakkı olduğunu, kimileri de Türk hukukunda mirastan men etmenin yerinin olmadığını söylüyor. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
Evlatlıktan çıkarmanın hukuki karşılığı yok, miraya çıkarmanın var. Ancak bu, öyle çıkardım demekle bitmiyor. Neden çıkardığını somut olaylarla vasiyette anlatması lazım ki geçerli bir çıkarma olsun. Ayrıca medeni kanunda hangi durumlarda mirastan çıkarmanın yapılabileceği düzenlenmiştir. O haller yoksa mirastan çıkarma geçerli olmaz.

Hadi oldu da geçerli bir çıkarma var diyelim. Kişi yasal mirasçı ise ki sizin olayınızda öyle, saklı payını alır. Saklı payı oranı da yine kanunda bellidir.

Evlatlıktan çıkarmanın hukuki karşılığı yok, miraya çıkarmanın var. Ancak bu, öyle çıkardım demekle bitmiyor. Neden çıkardığını somut olaylarla vasiyette anlatması lazım ki geçerli bir çıkarma olsun. Ayrıca medeni kanunda hangi durumlarda mirastan çıkarmanın yapılabileceği düzenlenmiştir. O haller yoksa mirastan çıkarma geçerli olmaz.

Hadi oldu da geçerli bir çıkarma var diyelim. Kişi yasal mirasçı ise ki sizin olayınızda öyle, saklı payını alır. Saklı payı oranı da yine kanunda bellidir.
İngiltere kanunlarına uygun bir vasiyetle mirastan men edilmiş. Danıştığımız avukatlar haklı nedenler olduğunu söylüyor. Türkiye için de aynı haklı nedenler geçerli olacaktır denildi. Bir başlık daha açmıştım orada ayrıca ilerledi konu. İlginize teşekkür ederim.

İngiltere kanunlarına uygun bir vasiyetle mirastan men edilmiş. Danıştığımız avukatlar haklı nedenler olduğunu söylüyor. Türkiye için de aynı haklı nedenler geçerli olacaktır denildi. Bir başlık daha açmıştım orada ayrıca ilerledi konu. İlginize teşekkür ederim.
İngiliz kanunları hakkında bilgim yok, rica ederim.

X