Moskova'da dogum yapan arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var.

sofistik

Guru
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2009
45
0
Moskova'da yasiyorum burada birkac kere doktora gittim acikcasi pek guven vermediler bana. Ben Turk doktorlarin daha tecrubeli ve bilgili oldugunu dusunuyorum. Bebek planliyorum eger hamile kalirsam Turkiye'de dogum yapmak istiyorum ancak esim burada dogum yapmami istiyor. Dogumdan korktugum icin sezaryen istiyorum ama buradaki doktorlar keyfi sezaryen yapmiyorlar diye biliyorum. Burada herkes normal yaptigi icin sezaryen konusunda tecrubesiz olduklarini dusunuyorum.
Cevrenizde Moskova'da dogum yapan ozellikle sezaryen olan arkadaslarin dusuncelerini ve memnun kalip kalmadiklarini ogrenmek istiyorum. Bu konuda duydugunuz seyleri lutfen benimle paylasin.

ben moldava da ogrenciyim bi cok arkadasim dogum yapti fakat hepsi normal dogum yapti.Bu tip ulkelerde sezeryan dogum cok nadir oluyo.ben sizin yerinizde olsam turkiyede cocuk dogururdum.esinizi simdiden ikna etmenin yollarini arayin derim.cunku hijyen konusundada basarili olduklari soylenemez.arkadasimin cocugu hastaneden enfeksiyon kapti gozlerinden kan akiyordu.tabi bu talihsiz olayi herkes yasiyacak diye bi kaide yok ama ben balkan ulkelerinde dogum yapmazdim cok zorunda olmadigim surece..:ecrin_bebek:

Cevap icin tesekkurler Fulyaca,
Aslinda en iyisi tabii ki normal dogum ama bazen sartlar sezaryeni gerektiriyor. Iki ablam sezaryenle dogum yapti karinlarinda iz bile yok. Esimi ikna etmek icin coook konusmam gerekecek galiba. Bu yuzden bu siteye yazdim burada okudugum seyler onun fikrinin degismesini saglayabilir diye dusundum.

eger yardımcı olacaksa bir arkadasımın arkadası burda dogum yaptı ve memnun kaldıgını soyledi doktoru da burda turk bir doktor daha sonra baska bir arkadasım da aynı doktora gitti cok memnun oldugunu soyledi doktordan ama hastane kosullarının teknolojinin cok iyi olmadıgını soyledi eger ihtiyac duyarsan ozelden doktorun ismini ve irtibat bilgilerini gonderebilirim ama ben olsam kontrollere burda gitsem bile turkiyede dogum yapardım 2 ay once rus bir arkadasım dogum yaptı burda devlet hastanesinde sezaryan oldu ama mecburiyetten onun sezaryan oldu yalnız babası bile yanına dogumdan sonra gunde yarım saat girebildi refakatci almıyolar devlet hastanesinde ama ozelde farklıdır tabi ozeldeki dogum ucretlerinin de turkiyedeki ozellere gore cok daha yuksek oldugunu duydum

eger yardımcı olacaksa bir arkadasımın arkadası burda dogum yaptı ve memnun kaldıgını soyledi doktoru da burda turk bir doktor daha sonra baska bir arkadasım da aynı doktora gitti cok memnun oldugunu soyledi doktordan ama hastane kosullarının teknolojinin cok iyi olmadıgını soyledi eger ihtiyac duyarsan ozelden doktorun ismini ve irtibat bilgilerini gonderebilirim ama ben olsam kontrollere burda gitsem bile turkiyede dogum yapardım 2 ay once rus bir arkadasım dogum yaptı burda devlet hastanesinde sezaryan oldu ama mecburiyetten onun sezaryan oldu yalnız babası bile yanına dogumdan sonra gunde yarım saat girebildi refakatci almıyolar devlet hastanesinde ama ozelde farklıdır tabi ozeldeki dogum ucretlerinin de turkiyedeki ozellere gore cok daha yuksek oldugunu duydum

Oncelikle cevap icin cok tesekkur ederim. Uzun bir sure kimseden cevap alamadigim icin bu siteye girmiyordum. Arkadasinizin arkadasi normal dogum mu yapti yoksa sezaryen mi oldu? Internetten buradaki turk jinekologlari arastirdigimda adi biraz farkli birisini gordum(Sanki yari Turk gibi ayni kisiden mi bahsediyoruz acaba?) ayrica cok gencti sanki yeni mezun olmus gibi. Bu konuda cok pimpirikliyim maalesef. Refakatci olayi cok kotuymus bizde dogum yapanin odasi sabahtan aksama kadar tiklim tiklim olur hele ozel hastaneyse daha serbest birakiyorlar. Buradaki tek yakinim esimi yarim saatligine alacaklarsa odama vay halime.

burdaki turk doktorun sanırım hem rus hem turk adı var benim bildigim adı Faruk Kunesko cok iyi bir doktor oldugunu iki farklı arkadastan duydum arkadasım dogumu sezaryan mı yaptı onu bilmiyorum acıkcası su an moskovada degil o yuzden soramıyorum da yalnız ikisinin de doktordan cok memnun olduklarını biliyorum cok ilgili bir doktormus hatta bir hastanenin kadın dogum bolum baskanı olmus sanırım bence gidip bir on gorusme yapabilirsin bir de dogum sekli son anda doktorla beraber karar verilebilir ondan once hamilelik asamalarında doktorun takip metodu tedavi sekli vs. daha onemlidir bence bunların hepsini gidip doktorla bir on gorusme yaparak ogrenebilirsin

Insanin bir doktora guvenmesi cok onemli ozellikle jinekologlar cunku kendisini ve yavrusunu doktora emanet ediyor. Burada bi kac kere jinekologa gittim soyledikleri seylerden tatmin olmadim Turkiye'de ki doktorumu arayip bana soylenilenleri anlattigimda cok gulmustu. Ona guveniyorum ama maalesef her ay kontrol icin Turkiye'ye gidemem. Mutlaka burada da iyi doktorlar vardir. Dediginiz gibi kontroller burada ama dogum mutlaka orada olur heralde. Bu doktoru arastiracagim tesekkurler tekrar.

canım bizde 4 aydır burdayız ve ben 5 aylık hamileyim mecburen burda doğum yapacağım ve sezaryenle çünkü ilk doğumum sezaryendi bence korkma burda yap etrafına baksana birsürü sağlıklı insan var refakatçi almamalarının sebebi hijyen açısından bence daha iyi türkiyede herkes odana girebiliyo ve bebek enfeksiyon kapabilir

canım bizde 4 aydır burdayız ve ben 5 aylık hamileyim mecburen burda doğum yapacağım ve sezaryenle çünkü ilk doğumum sezaryendi bence korkma burda yap etrafına baksana birsürü sağlıklı insan var refakatçi almamalarının sebebi hijyen açısından bence daha iyi türkiyede herkes odana girebiliyo ve bebek enfeksiyon kapabilir

Benim korkum hijyen konusu degil. Doktorlari Turk doktorlarla kiyaslayinca cok bilgisiz ve eski model kaliyorlar. Normal dogum konusunda eminim uzmandirlar ama sezaryen icin ayni sey diyemecegim bazi Ruslar'da gordugum ameliyat izleri korkunc buyuk, en basitinden apandisit ameliyati bile 15-20 cm. Sezaryeni de daha vahim yaptiklarini duydum. Bende sezaryen dusundugum icIn bu durum beni korkuttu ve sanirim kendi doktoruma cok guvenmeminde etkisi var durumda. Bu arada hayirli dogumlar diliyorum.

sezaryeni dikey kesi ile yapıyolarmış ama ben konuştum yatay kesi ile yapacaklar başta bende korkuyodum şimdi olacağına bıraktım türkiyede de bi çok bebek ölümü duyuyorum haberlerde yani artık duyduklarımı fazla takmıycam napıyım türkiyede kayınvaldemde kalıp doğum yapcama burda evimde rahat rahat kalırım diye düşündüm

Benim korkum hijyen konusu degil. Doktorlari Turk doktorlarla kiyaslayinca cok bilgisiz ve eski model kaliyorlar. Normal dogum konusunda eminim uzmandirlar ama sezaryen icin ayni sey diyemecegim bazi Ruslar'da gordugum ameliyat izleri korkunc buyuk, en basitinden apandisit ameliyati bile 15-20 cm. Sezaryeni de daha vahim yaptiklarini duydum. Bende sezaryen dusundugum icIn bu durum beni korkuttu ve sanirim kendi doktoruma cok guvenmeminde etkisi var durumda. Bu arada hayirli dogumlar diliyorum.

canım yanılmıyosam ilk gebeliğin sende sezaryeni değilde normal doğumu tercih et bence hem daha sağlıklı hemde bu tip korkuların olmaz o zamanvereliniortak

arkadaslar moskovada ıngilizce ya da Turkce bilen bir jinekologa ihtiyacim var acilen. lutfen yardimci olun...

jasmin rica etsem bahsettigin doktorun iletisim bilgilerini ozelden mesaj atabilir misin? cok sevinirim.

Son düzenleme:
merhaba,bende moskovada yasiyorum ve turkce yada ingilizce bilen jinekolog ariyorum..eger bildiginiz bir doktor varsa bana tavsiye edebiliceginiz cook sevinirim..gorusmek uzere..

Sevgili sofistik

doktor buldun mu, hala moskovada mısın..

ve sevgili Kutu kutu pense

dogum yaptın mı..

sorularımın sebebi yani merakımın sebebi moskovaya yeni geldim ve de burda hamile kalırsam acaba nasıl olur diye dusunuyorum... Hastaneler nasıldır, duzenli kontroller yapılmakta mı, doktorlar nasıl diye arastırıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
hihoyyyt

Sevgili sofistik

dogum yaptın mı..

sorularımın sebebi yani merakımın sebebi moskovaya yeni geldim ve de burda hamile kalırsam acaba nasıl olur diye dusunuyorum... Hastaneler nasıldır, duzenli kontroller yapılmakta mı, doktorlar nasıl diye arastırıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
hihoyyyt

meraba canım ben haftaya sezeryan olacağım düzenli kontroller yapılıyo merak etme hastaneler türkiyedeki kadar lüks değil tabi ama alet edavatları var ben çok pimpirikliyimdir ben bile burda doğum yapacaksam herkes yapabilir heraldekaydirigubbakcemile3

merhaba kutu kutu pense:)

hangi hastanede doğum yapıcaksın?doktorun turkce yada ingilizce biliyomu?
dil sorununu nasıl hallettin?bende moskovada yasıyorum hamilelik planlıyorum.rusçam cok iyi değil..napıcagımı bilmiyorum:KK43:

Sevgili sofistik

dogum yaptın mı..

hihoyyyt

Merhaba Pamuk
7. aya kadar kontrollerimi Moskovada yaptırdım kontrollerden memnun kaldım simdi Türkiyedeyim. Doktorlarına ya da aletlerine güvenmemek degil de ben sezaryen izine biraz taklıdim cok kalın ve büyük bir iz kaldıgını gördüm ve duydum ve tabii ki ailemin yanında da olmak istedim. Bana Türk doktorlar daha cok güven verdi belki dillerini cok iyi anlamadıgımız icin bi güvensizlik oluyor. Söyle söyleyebilirim sezaryende Türk doktorlar normal dogumda Rus doktorlar daha tecrübeliler.

merhaba kutu kutu pense:)

hangi hastanede doğum yapıcaksın?doktorun turkce yada ingilizce biliyomu?
dil sorununu nasıl hallettin?bende moskovada yasıyorum hamilelik planlıyorum.rusçam cok iyi değil..napıcagımı bilmiyorum:KK43:

canım ben sezeryan oldum çok rahattım çok iyi geçti genel anestezi aldım akşamında ayağa kalktım şimdi hiç ağrım kalmadıyerimseniben benimde rusçam iyi değil çat pat rusça ingilizce karışık anlaştık şu an çok mutluyum oğluşuma kavuştum beni çok korkutmuşlardı ama hiç kafana takma burda doğum yapmak korkulacak bişi değilmiş

ayrıca benim karnımda ameliyat izi falan yok yatay kesi ve estetik dikiş yaptılar bence dr la konuşmadan sağdan soldan duyduklarınıza inanmayın ben ilk sezeryanı türkiye de olmuştum burda ikincisini oldum aynı yerden aynı büyüklükte yapıldı ince bi iz zaten çamaşırının içinde kalıyo ben genel anestezi aldım ama isteyene spinal de yapılıyo ben memnunum hastane türkiye deki kadar lüks değil tabi eski ama dr lar iyiydi

Son düzenleme:
kutu kutu pense,

hayırlısı olsun,allah sağlıklı analı babalı mutlu buyumesini nasip etsin insallah,cok sevindim herseyin sorunsuz olmasına:)sana yazdıgımda hamilelik planlıyordum,simdi ise hamileyim:)o yuzden daha bi heyecanlıyım simdi:)ama cok zor butun gun uyuyorum midem bulanıyo sürekli yatıyorum,cok zor geçiyo yanii:KK43:

doğumunu hangi hastanede yaptın?fiyatları nasıl?biz geçen bi hastaneye gittik,fiyatları inanılmaz pahalı,turkıyedeki en iyi hastanelerin bile 2 katı nerdeyse!tavsiyelerini bekliyorum tatlım..

X