Muhteşem Yüzyıl Kösem sosyal medyayı ikiye böldü!

Ya hadi bazı şeyler abartı falanda kardeş katli varmıydı osmanlıda vardı gerisinden banane sen şimdi kardeşi öldür bakalım öldürebiliyormusun bu nasıl vicdansızlıktır.

Öfff girdigim neredeyse her ortamda etrafımdakilerin dünya meselesiymis gibi kostumleri, karakterleri ve dogrulugunun tartisilip yorumlanacagi benimde izlemeyi dusunmeyip uzak durdugum için ortamin fransizi gibi kalacagim bir dizi daha mi? :/

Twitter yorumlarına baktım da genelde beğenmeyenler ECDADIMIIIIZZZZ diye girenler. İlk bölümler genelde hep sıkıcı olur. İzlicem.

Öfff girdigim neredeyse her ortamda etrafımdakilerin dünya meselesiymis gibi kostumleri, karakterleri ve dogrulugunun tartisilip yorumlanacagi benimde izlemeyi dusunmeyip uzak durdugum için ortamin fransizi gibi kalacagim bir dizi daha mi? :/

aynen ya, herkes bunu konuşcak şimdi, izlesen bi dert izlemesen bi dert, özetlere bakalım bari:KK48::KK48:

Tarihteki kişilerin isimleri kullanılarak, o kişileri hiç olmadığı gibi gösteren bu dizilere birileri dur demeli. Bu kişiler birkaç yüzyıl önce öldü diye arkalarindan iftira niteliğinde karalama dizileri-filmleri çekmek resmen kişi haklarının ihlali. "Bu sadece bir dizi, bir kurgu" deniliyor savunma olarak. Eğer bu bir kurguysa tarihteki gerçek kişilerin isimlerini kullanmasinlar. İsimlerini kullaniyorlarsa, gerçeğine uygun bişeyler ceksinler.

Yasaklasınlar bu dizileri. Kişi hakları ihlali resmen. Fantezi dunyalariyla dizi çekmek istiyorlarsa karakterler; Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet olsun...
evet kesinlikle yasaklanmalı nasılki

yalan yazan tarihle büyüdük

şmidide yeni nesli bu dizilerle zehirliyorlar

hayır isim değişmesin tamamen kaldırılsın

bu change org herkes açabiliyormu kampanya hemen gidiyorum :KK55:

Kizlar tamam ama soylede bir gercek var.Ozellikle biz genclere tarihi ogrenmeyi arastirmayi arzulatiyor.Yani tarih ilgimi cekiyor sahsen benim.Dizi yani orda getirip ciddi bir sekilde verse kac kisi izleyecek ki sanki.Ayrica bencede 19 kardesini dahi(bebeklerde var) oldurten atalarimiz var bunu arastirmak guzel bir sey bence.Dizide bazi rutuslar yapilmasi gerek cok abartiyorlar bazen dekolteleri gozumuze sokuyorlar.Ayrica 1.Ahmed sunnet bile olmamis onu gostermeden halvete soktular direk.Muhtesem Yuzyilin cakmasi olmus.1.Ahmedi oynayan kisi yerine bence Kadir Dogulu olsaydi daha saglam olurmus.Durusunu hic begenmedim ben karakterler oturmamis

Valla Muhteşem Yüzyılın yanından geçememiş. Dizi çok bayık olmuş. Tarihi uansıtsın yansıtmadın bayıcı.

Reyting için pörsük Hülya hatunu koymuşlar o da max 1 bölüm izlettirir kendini, meraktan.

Bende izledim diziyi. Tarihin dogru yansitilmasi yonunde bekledim zaten hic yoktu. Yine her zamanki gibi abartidan ibaret bir dizi tamamen reyting amacli. Cok surmez kisa bir sire sonra yayindan kalkar bence. Gercek osmanli bu degil diye sacmalamayacagim cunku o donemde de taht ugruna amca yegenini, baba oglunu kardes kardesini öldürmüs. Bunum savunulcak hic bir yani yok ama gozumuze gozumuze sokulmasininda bir anlami yok yani fazla abartili

O sarı kız nasıl olacakta Beren Saat'e dönüşecek anlamış değilim. Kızın kaçırılma sahnesi de, bir yabancının gözüyle bakarsak "tüh sizin sıfatınıza" dedirtiyor.
Ismarlama kız kaçırıldığını da ilk defa görmüş olduk.
Fazla masalsı sahneler var ama görsellik bakımından etkileyici olmuş.
Ya tamam reyting için abartılar, ilaveler, çarpıtmalar falan katıyorlar da tarihe, gerçeklerden fazla uzaklaşmadan, Osmanlıyı, başkalarının değil, "yeni nesillerimizin" gözünde küçültmeseler çok iyi olur. Malum, tarihimize pek meraklı bir toplum değiliz, görsel yayınlarda meraklanıyoruz, didikliyoruz ancak.

O kadar para harciyolar, kurgu guzel, muziklere bayildimm... Vs... Yaptiklari ise bakinca begeniyolarmi acaba cunku gercekten ayrintilar sinir bozucu. Yazilanlar dogrudur sunnetlik cocuk oynataydiniz bari o koskoca herifi ilk bolumden niye oynatiyosunuz hic 13-14 gibimi duruyo allah askina... Kosemin hareme getirilisi falan hakikaten cok sacmaydi. ben osmanli fani bir insan degilim halifeligi kendinde mevcut bir devlet idaresinin bu kadar ihtisam icinde yasamasinin hic bir sekilde savunulacak tarafi yok (sozum ona) ama bu kardes katli durumu bir tek osmanlida yok o donem avrupada da varmis ( bardakcinin yalancisiyim ) ve bencede devletin idaresi icin olabilecek bi durumdur bu fetvayi seyhulislama verdiren fatih sultan mehmete bakilirsa. Yani bu adamlar gucu elinde barindirmak icin herseyi yapmislar biz hakli olarak dramatize ediyoruz tabi ama onlar duruma bizim gibi bakmiyolardi tabi... Su osmanli fanatiklerine de gidin bi turklugu, turkleri, turk tarihini ogrenin diyesim geliyo tutamiyorum kendimi yine :110:

Ben taaa baştan koymuştum tavrımı:-) seyretmem, Muhteşem Yüzyıl'ın çakması bir dizi sonuçta.
Muhteşem Yüzyıl'da tarihten ziyade Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın Aşkı vurgulanıyordu, sanırım bu dizide tarih daha ön planda, ki Muhteşem Yüzyıl'da bile bazı olayların Kanuni dönemiyle uzaktan yakından alakası yoktu.

Osmanlı'da da her ülkede olduğu gibi bir takım entrikalar olmuş, sonuçta koca bir imparatorluk yönetiliyor, onca sadrazam, paşa, kardeşler ölmüş, ortada birşeyler olmasa öldürülme emirleri verilmezdi, padişahlarımızda aşk yaşamış, bunları garipsememek gerek.

Lakin dönem filmi olacaksa tarih doğru yansıtılmalı, abartılar olacaktır elbette sonuçta bu bir belgesel değil fakat abartılarda da aşırılık göze batmamalı.
Ama illa da kurguyu olabildiğince abartacağım diyorlarsa o zaman gerçek isimler kullanılmadan Game Of Thrones tarzında fantastik bir dizi olarak çekselerdi.

Benimki faraziden öteye geçemeyen bir yorum gerçi, izlemediğim ve izlemeyeceğim bir diziye kritik yapmam komik oluyor:KK70: yayında kalıp kalmayacağına sizler karar vereceksiniz, berbat deyip yine de izlerseniz 3 senede bunu seyredersiniz:KK70:

Son düzenleme:
Ya tarihi yanlış anlatıyomuş da bilmem ne de. Herkes tarih profesörü kesildi başımıza. Bikere de gururlanın türk yapımı ülkemde çekilen ülkemin oyuncularının oynadığı bi dizi dünya çapında ses getiriyor diye. Muhteşem yüzyıla da aynı muameleyi yaptınız.

Tarihsel fantezi diye bi tür var bundan haberiniz yok mu ya ? Avrupada bisürü örneği var bunun da vincis demons gibi tudors gibi... onlar da ama doğru ama yanlış biraz fantezi katarak güzel diziler çekmişler. dekordaki kostümdeki oyuncudaki emeği sayma tarihsel fantezi türündeki bi yapıma ama ecdadımızı yanlış anlatıyor diye tepki göster. Fantezinin anlamını mı bilmiyo insanlar nedir ben anlayamıyorum ya ... avrupalılar da ecdadlarını gay bile gösteriyo adamlarda hoşgörü var bizdeki ecdad da onlarınki değil mi ? Ne kadar geri kafalı bi milletiz ya ....

Osmanlı padişahları da etten kemikten insanlardı onların da doğruları ve yanlışları vardı. Dizi ne kadar gerçekçi çekilmiş bilemem.
Ha ben ne muhteşem yüzyıl ne kösem Sultan'ı izlerim, diziden değil kaynaklardan bilgimi öğrenirim bu ayrı birşey...
Fakat ecdad sayılan Osmanlı'nın yaptıklarının pek de izahı yok.
Kösem sultan olup olabilecek en entrikacı valide sultanlardan biri. Kendi oğlunu rant uğruna öldürtmüş, Fatih sultan Mehmet deseniz öyle kardeşini katletmiş, Kanuni deseniz öz oğlunu boğdurmuş.
Sonuçta ecdad sayılanların da telafisiz yanlışları var.
Gerçek tarih bu değil deyip yazılı tarihimizi kötülerken, diğer tarafta İlahlaştırmayalım onları.

O kadar olumsuz yorum var ki kötü bir şey bekliyordum dün izledim gayet güzeldi, tarih bu istediğin temayı işleyebilirsin Osmanlı da büyük bi imparatorluk, aşk da savaş da entrika da işlenebilir. Sanki bir tek Türkiye bu tarz dizi yapıyormuş gibi lanse edilmesi de ayrı gülünç. Oyuncuları çok beğendim Hülya Avşar hariç ,çok yapmacık oynuyor hiç Sultan havası vermedi bana, bir de yabancı dil seslendirilişi komik olmuş koysanıza alt yazıyı bu ne böyle:KK53:

X