nafaka ile ilgili

ulkuerkenci

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6
0
63
Merhaba arkadaşlar!mahkeme tarafından oğluma ödenmesi gereken nafaka ücretini,ödememek için çeşitli saçmalıklar yapıyor.Bu konuda mutlaka avukat mı tutmam gerek.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Bir de başvurmam için ödemenin ne kadar süre gecikmiş olması ya da en son ne kadar sürede baş vurabilirim.teşekkürler....

ulkuerkenci .!.:
Merhaba arkadaşlar!mahkeme tarafından oğluma ödenmesi gereken nafaka ücretini,ödememek için çeşitli saçmalıklar yapıyor.Bu konuda mutlaka avukat mı tutmam gerek.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Bir de başvurmam için ödemenin ne kadar süre gecikmiş olması ya da en son ne kadar sürede baş vurabilirim.teşekkürler....

merhaba ülkü,
nafaka yükümlülüğünü bir kere dahi aksaymış olması, gününde ödememmiş olması senin cebri icraya başvurman için yeterlidir. bu konuda illa bir avukata başvurman gerekmiyor. boşanma davasında verilen kararı ( mahkeme kararının bir suretini) icra takibine konu yapabilirsin. avukat tutmayacaksan gerekli bilgiyi icra müdürlüklerinden alabilirsin.

merhaba
öncelikle aynı sorunu paylaşıyoruz ben de çocuğum için belirlenen nafakayı alamıyorum oda her türlü yola başvuruyor.Ben bir süre bekledikten sonra icraya başvurmayı düşünüyorum ama ne olursa olsun güçlü ol.
ben eynı sorunu yaşayan insanların bir yerde birbirlerine destek olmaları gerektiğine inanıyorum tanışmak isterim

Sevgili Sincera,paylaşımın için teşekkür ederim.''Hayat her şeye rağmen çok güzel '' bu benim misyonum oldu.Tanışmak üzere...

Hanımlar,
nafaka yükümlüğünü yerine getirmeyen eşiniz hakkında icra yoluna başvurmanız gerektiğini sayın taydin belirtmiş buna ek olarak;
avukat yardımı almanızı ancak mal durumunuz vekalet ücretini karşılamaya elverişli değilse bulunduğunuz il "adli yardım bürsou"ndan avukat talep edebilrsiniz. Başvurunuz değerlendirmeye alınır uygunsanız size hemen bir avukat tayin edilir.

Sevgili sincera ve ülkücüm...Umarım boşandığınız eski eşleriniz memur veya ücretlidir..emeklide olabilir..yeterki bildiğiniz düzenli bir geliri olsun..İcraya başvurulup nafakayı düzenli olarak alırsınız..Maaşı yokta mal varlığı varsa ;ödemediğinde haciz yapılması ve satış gibi işlemlerin yapılması gerekir...
İcra işi teknik bir konudur, sizin uğraşmanızı tavsiye etmem..
DE FAKTO Arkadaşımın da dediği gibi adli yardım almanızı gerktirecek şartları taşıyorsanız Barodan avukat tayin edilebilir..ama olmadığında bana kalırsa icra takibini avukatla yapın..Kolaylıklar dilerim canlarım....

sevgili zeytin1955 eşim nafaka vermemek için çeşitli senaryolar uydurup kusurlu taraf etmeye çalışıyor sizce nafaka vermemenin halleri nelerdir ve bana msnl adresimden lütfen ulaşırmısınız XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Sevgili İnci..başka arkadaşlara verdiğim cevaptan sende faydalanmışsın..özel bir sorun olmadıktan sonra genel bilginin burdan paylaşılmasında diğer arkadaşlarda yararlanabileceğinden fayda var sanırım..Özel olarak bilgilenmen için sana adresinden yazdım..

genel olarak cevap vermem gerekirse boşanma davası devam ederken ekonomik olarak zayıf olan eşe bağlanan, tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası tarifinden de anlaşılacağı gibi ; boşanma davası açıldığında ekonomik yönden zayıf olan diğer eşe geçici olarak bağlanır.. Bu nedenle nafaka bağlanan eşin ekonomik durumunun daha iyi olduğu, çalışmıyorken çalışmaya başladığı, başka birisiyle karı koca gibi yaşadığı tespit edildiği gibi sebepler ispat edildiğinde kesilebilir..

merhaba zeytinciğim şimdiden teşekkürler yardımına.4 çocuğum var velayetleri 3 nün bende şu an 2si babada ama ona bağlanan nafaka bende vicdanen rahat değilim ona harcıyorum bunu ispatlayamam fakat eski eşim talep edebilirmi kızımın onda kaldığını ispatlarsa geri ödenmesini ayrıca devlet memuru tazminat davasını kazandım geçen yıl çalıştığı okul değişmiş 1 yıl önceki mahkeme kararı olmasına rağmen otarihten itibaren kazanılmış hakkımı faiziyle alırmıyım çocuğumun velayetini alırmı onda kaldığı için?teşekkürler

merhabalar aynı durum benimde başımda.ayrıldığım eşimden 100 ytl alacaktım nafaka lakin 2 yıldır birikti alamadım.kendisi ssk lı giriyor ve çıkıyor.ilk taksidi yeni aldım yanında birikme parası 2.takside gelince dilekçe vermiş asgari ücret alıyorum birikme veremem diye .sadece bundan sonra 100 verilecekmiş birikeni alamayağımicrada kabul etmiş bunu.lütfen beni de aydınlatınız

merhabalar...bana cevap verirseniz çok memnun olurum bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar.eşimden yaklaşık iki yıl önce boşandık.bu zamana kadar icra yoluyla nafakamı alıyordum ama son çalıştığım yer mahkemenin istemiyle yazı göndermiş halen çalışıyor diye maa ben o tarihte işimden ayrılmak zorunda kalmıştım .dolayısıyla mahkeme nafakayı iptal etti.avukat temyize gidicek .sonucu ne olur yada neler olur bana söylermisiniz.kadın olarak bazı şeyler ağır geliyo bunu yaşayanlar bilir elbette.teşekker ederim

zeytin1955 bi sorum olcak tedbir nafakasını mahkemede sölemek şartmı yoksa hakime sölemeden hakim bağlarmı yani hakimin tawrınamı bağlı

istersen ben cevap veryim arkadasım .Bende senın durumundayım az çok biliyorum olayları yanı ögrendim.Önce benden tavsşiye kesin avukatın olsun.Sonra ilk duruşmanızda mutlaka ve mutlaka hiç untmadan butun isteklerini sırala.Tabiki tedbir nafakasını sen istiyosun çalışmıyosan alırsın.sait ayarla kendine bir kaç tane 2. duruşmanızda hakım dinlemek için istiyor.Başka sorun olursa cevaplaya vbilirim canım.

şöle bişey war arkadaşım mawiacem benim dilekçem doldurldu awukatım tarafından ama tedbir nafakasını belirmemiş awukatım aklınamı gelmedi awukatımın bilmiorm ama ben daha sonra ona sordum böle bişeyin warlığından haberim yokdu dedim oda bana hakim zaten senin çalışmadığını bilecek dilekçede yer etsekde etmesekde hakimin aklında olan ilk sorun o olur dedi bana doğrumu ki acaba

evte arkadaşım hakım ilk duruşmada ne istediğini soracak sende ozamn tedbir nafakası istediğini sözlü olarak belirtirsin.Gerçi ben dava dilekçemede istdiğimi yazmıştım.Ama korkama problem olmaz mahkemede söylersin hakim yazılı olarakta isterse sen başka bir dilekceyle dosyana ekletebilirsin.Keşka belirtseydın çünkü nafaka ibağlandığında nafaka istediğini belirttiğin günden itibaren olan zamnlarıda alabilirdin şimdi ise ilk duruşma gununden sonrasını alırsın neyse bırak okadarlık zamnda ona ve ailesine sadakan olsun.

ya benim awukatım neden bana böle bi bilgi olduğunu sölemedi ben ona elinden ne geliosa benim ne hakkım warsa iste hepsini sawun dedim ne yapmaya çalışıo anlamdmkii

X