Namaz

Ne guzel yazmışsın inşallah tabi ki bende sana dua ederim ❤️ eşimin de namaz kılmasını çok isterdim. Ben hani şöyle düşünüyordum, eşim iyi bir insan evine bağlı mesleği var şükür öyle büyük sorunumuz da yok hani bunlar yeterlidir. Gerçekten de evet evlilik başka bir olay belki de evlilik için bu kadarı yeterli olmalı. Ama isterdim.. Bırakmazdim o zaman belki daha şanslı olurdum bu konuda. Habire onu kılarken görürdum. O benimle güzel güzel konuşur beni de hayra götürürdü. Şuan çok kötü oldum. Onu öyle görmeyi çok isterdim. Ama aksine bazen fikirlerimiz ters düştüğü için tartışıyoruz. Ben böyle bir durumda hiç konuşmadan konuyu kapatmayı tercih ediyorum. Çünkü zaafım var direk savunmaya geçiyorum. Mesela ailesi bir araya gelip içkili yılbaşı kutlar. Herkes toplanır ben gitmem. Beni böyle kabul ettiler artık. Eşim içmiyor çok şükür. Ama içerse ve anlarsam yanımda yatmasını istemem. O ağızla beni opemez. Benim ağzım dua edecek onun ağzı haramı içip beni mi öpecek. Niye kirleteyim ki ağzımı ben onunla. Off öyle işte .. İçimi de dökmüş oldum bu sayede

Aynı durumda olan birileri olduğundan biraz da rahatladım mi desem üzüldüm mü desem.. Bu da başka bir sınav hepimiz için ..

Bende egzantirik yorumunu yerim 🥰❤️ çılgın 🤓 Fırat baba çok doğru soylemis. Oturdukca gömülüyoruz kalktikca arsa tirmaniyoruz. Ortayı da bulucaz insallah
Allah hepimizin içine o sonsuz aşkı versin inşallah bize daimi nasip etsin 🤲🏼

Sabah namazına kalkacağım zaman:
Namaz uykudan daha hayırlı hadi kalk diyorum kendime.
Yatsı namazında: hadi sabaha çıkamaz ölürsem diyorum kendime.
Öğle ikindi ve akşam için de bir şeyler demem gerek daha bulamadım.

örneğin

O gün iş var yemek misafir
Telefon televizyon boş işler vs
Namaz o gün geçtiyse 1 gün sonra kendimi alıyorum karşıma hesaba çekiyorum.

- bana bak dadlim elin var ayağın var vaktin var.
Namaz geçti ne demek hadi bugün yemek yeme vakit geçti de. Telefonu eline hic alma vakit geçti de. Çocuklarla hic ilgilenme altıni değişme karnını doyurmak vakit geçti de.

Tabi diyemezsin.

Eee senin namazın niye geçiyor o zaman ?
Ne zaman akillanacaksin sen ? Namaz geçmez ey dadlim namaz geçmez eğer sen ondan gecmezsen o vakit hiç geçmez.

Tabi karşıda oturan dadlim napiyor? Deve kuşu misali kafasını sokacak toprak arıyor.

Ben su mesaji yazarken bile düşünmek yazmak yanlışı silip tekrar yazmak cvp beklemek derken en az 10 dakikam gidiyor.
Bu kadar aslinda bir namaz çok da uzun değil.

Kendime fırça attığım kadar kimse bana fırça atmadı ben de kimseye atmadım.

Hani derler ya insan kendisine yapar ne yaparsa iyilik de kötülük de.

Kendini seven namaz kılar kardeşim o huzurdan kendisini mahrum bırakan kimse huzuru değil mutsuzluğu daha çok seviyor demektir.

Her ezan sesi duyduğumuzda şunu diyebilsek tüm perde açılır :

Mutlu olmam isteniyor birisi benim mutlu olmam için bana çağrıda bulunuyor. Birisi beni dinlemek istiyor . Konuş kulum Konuş ben seni dinleyeceğim diyor.

Allah im biz çok nankör kullarız affet bizi 😥

Biz kendimizi senin bizi sevdiğin kadar sevemiyoruz bütün sorun burda 🥺
Bende kendimi sorgularken en çok şunu soyluyorum "Choco sen dunyadaki en samimiyetsiz insansın. Sen asla sözüne güvenilmeyecek bir insansın. Ben senin için böyle düşünüyorum Allah ne düşünüyor? Sen ona böyle mi dusundurmek istiyorsun. Sen yalanci misin? Ya duygularinda samimi değilsin ya da şeytanin mutluluğuna calisiyorsun. Sen sapik misin" ama kendi kendime ne dersem diyeyim dışarıdan bir gözün söylediği gibi tesir etmiyor bende o yüzden de konu açtım

aynen öyle. Geriye dönüp baktığımda 25 yıl gerisini hatırayabiliyorum. Geçmiş çok yakın ama bir o kadar uzak. Daha ne kadar bekleyeceğiz harekete geçmek için. Bacaklar tutmaz gözler görmez olana kadar mı?
Sabah namazlarına kalkabiliyor musun calci
Allah hepimizin içine o sonsuz aşkı versin inşallah bize daimi nasip etsin 🤲🏼
inşallahh amin ❤️❤️❤️

Evet. İşe gidiyorum ya erken kalkıyorum namazımı kılıp çıkıyorum
Ne güzel maşallah. Aslında ise gitsek de gitmesek de güne erken başlamak gerekiyor. Uyku düzeniyle de alakali. Gece erken yatıp sabah namaza kalkmak hic zor değil aslinda. Ama işte çocuk yattığı zaman biraz da ben oturayım deyince saatler geçiyor

Seni o kadar iyi anlıyorum ki bitanem.
Dua edelim sen bana et ben sana benim eşim de çok gevşek namazda.
Müslüman Müslüman kardeşi için dua ederse o reddolunmazmis.

Allah im senin eşine ya Hadi ismiyle hidayet versin inşallah. Çocuklarını da hayırlı kullar eylesin. Ilmi bilip de uygulamayan değil bilip de yaşayan ve yaşanmasına vesile olan evlatlar eylesin inşallah.

Derdin dertlerin en güzeli. Bunu sen dert ettiysen ve derman arıyorsan Allah sana en güzel dermanı yollar yeter ki sen duanda samimi ol
“Cennetin anahtarı, namazdır…” (Tirmizî, Taharet, 1)
“Kulun Rabbine en yakın olduğu (an), secde hâlidir. Öyleyse (secdede iken) çokça duâ ediniz.” (Müslim, Salât, 215)
“Muhakkak ki, sizden biri namaz kılarken (aslında) Rabbiyle özel olarak konuşmaktadır…” (Buhârî,
Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
“Kul, namazında etrafıyla ilgilenmediği sürece, Allah kuluna yönelir.
Kul, namazında etrafıyla ilgilenmeye başladığında, Allah da ondan yüz çevirir.”

Chocolita Chocolita

Es tarafını okuyunca üzüldüm Allah im onlara da hidayet serbetinden içirsin inşallah.

Insan neden yaratıldığını unutunca gaflete düşüyor. Allah onlara da uyanışı nasip etsin inşallah.

Allah dan ümit kesilmez. Bir bakmışsın olmaz denileni oldurmus.

Bazi Müslümanlarının namaz kilmamaktan daha büyük günahıni söyleyeyim mi ?

Ben kılıyorum ama o kılmıyor ben Allah in gözünde daha üstünüm gafletine düşmek
.
Çünkü insan yarın ne olacağını hiç bir zaman bilemiyor. Bir bakmışız biz namazı birakmisiz da onlar başlamış.

O yüzden biz Müslümanların üstüne düşen vazifelerden bir tanesi " DUA"

Allah a " Allah im şu falan kuluna da bu huzuru nasip et günahlarını bağışla ona yardım et" duaların en güzeli .

Islam öyle bi şey ki her şeyiyle bütün.
Kesmeli bicmeli değil. Çok güzel bir şey iyi ki bu dine Rabbim bizi layık görmüş. Ona ne kadar şükretsek az.

“Cennetin anahtarı, namazdır…” (Tirmizî, Taharet, 1)
“Kulun Rabbine en yakın olduğu (an), secde hâlidir. Öyleyse (secdede iken) çokça duâ ediniz.” (Müslim, Salât, 215)
“Muhakkak ki, sizden biri namaz kılarken (aslında) Rabbiyle özel olarak konuşmaktadır…” (Buhârî,
Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
“Kul, namazında etrafıyla ilgilenmediği sürece, Allah kuluna yönelir.
Kul, namazında etrafıyla ilgilenmeye başladığında, Allah da ondan yüz çevirir.”
Allah razı olsun

Bende de aynı sorun var. Bazen bir gazla sürekli kılıyorum. Genel olarak vakit kaçırma sorunu var ben de. Sabah namazına uyanıp yatsıyı kılmayan da bir ben varımdır heralde. Yatsı acaip uzun geliyo bana. Farzı ve vitr i kılıyorum kılıyosam da . Hep gecikiyor bi şekilde. Kendime çok kızıyorum. Bebek sahibi olabilmek için günde bir sürü dualar zikirler çekiyorum . Bİr namazmı zor geliyor papatya diyorum.
Yani aynı duygulardayım seninle

Ne zaman öleceğimizi bilmiyoruz değil mi belki 1 saat sonra belki 1 hafta yada yıllar sonra... Amaa ya duyduğumuz ezan son ezansa tevbe için son fırsatsa...

Ölüm tefekkürünü bolca yapmayı denediniz mi hiç yani ölüm hakkında çok düşünmenizi öneririm ağızların tadını kaçıran ölümü çokça hatırlayınız ve de ölümü özümüze sevdirmemiz lazım dünyanın geçiciliği iyi bir şekilde kavranılırsa ahirete hazırlık kolay olur inşaAllah bir de düzenli programlı olmakta önemli ibadetlerin de çok olanı değil sürekli olanı makbuldür mesela günde bir sayfa kuran okuma yada dinleme belirli zikirler çekme namaz vakti de en önemlisi ezan okunur okunmaz imkan dahilinde hemen kılınması üşengeçliğinizi kaldırır ne kadar vakit daha var diye beklerseniz de şeytan ağırlık yaptırır bunlara imkan vermemek lazım inşaAllah zor şeyler değil nefs ile mücadele halindeyiz her saniye o yüzden Allah yardım eder siz yeter ki yapmak isteyin bir de ek olarak tavsiyem dini kitapları ağırlıklı olarak okumanız faydasını göreceksinizdir inşaAllah

Ölüm tefekkürünü bolca yapmayı denediniz mi hiç yani ölüm hakkında çok düşünmenizi öneririm ağızların tadını kaçıran ölümü çokça hatırlayınız ve de ölümü özümüze sevdirmemiz lazım dünyanın geçiciliği iyi bir şekilde kavranılırsa ahirete hazırlık kolay olur inşaAllah bir de düzenli programlı olmakta önemli ibadetlerin de çok olanı değil sürekli olanı makbuldür mesela günde bir sayfa kuran okuma yada dinleme belirli zikirler çekme namaz vakti de en önemlisi ezan okunur okunmaz imkan dahilinde hemen kılınması üşengeçliğinizi kaldırır ne kadar vakit daha var diye beklerseniz de şeytan ağırlık yaptırır bunlara imkan vermemek lazım inşaAllah zor şeyler değil nefs ile mücadele halindeyiz her saniye o yüzden Allah yardım eder siz yeter ki yapmak isteyin bir de ek olarak tavsiyem dini kitapları ağırlıklı olarak okumanız faydasını göreceksinizdir inşaAllah
Çok sağolun mesajları yanıtlayabildigim kadar yanıtlamaya çalışıyorum. Sizin aracılığınızla da söylemiş olayım hepinizin düşüncesi benim için çok önemli. Böyle bir durumda siz nasıl düşünüyorsunuz bilmek iyi geliyor. Babam böyle bir konu actigimi duysa inme iner mutluluktan ağlardı sanırım. Çünkü ona göre biz kendiliğimizden yapıp isteyemeyiz bunu. Mutlaka birilerinin bize bir baskı yapması lazım. Neyse işte ..

Ölümü geçtiğimiz ay hat safhada düşünüyordum. Anksiyete gibi olmuştum. Habire hastalanıp öleceğimi düşünüyordum sürekli yakın çevremden bazı haberler alıp böyle de kötü bir yıla denk gelince.. Doktor doktor gezmelerin sonucunda kendimi biraz bu düşünceden uzaklaştırmayı başardim. Aslında yaşadığım ölüm korkusu değil de, sonrası için. Sonrasına hazır olabilecek miyim korkusuydu

Kılmakkk çok isteyip kılarken huzuru her zerreme kadar hissediğim halde bende üşengeçlikten kılamıyorum çoğu kez :KK43:

Çok güzel bir konu. Yorumlarinizida ayriyetten çok güzel. Bende gecenlerde namaz kiliyordum ikindiyi bekledim namazın üstünde dua ediyorum. Kardeşim 14 yaşında. Döndüm ona baktım neden namaz kilmiyorsun dedim. Bana baktı bilmem abla nasıl bilmem derken. Yani abla unutuyorum o esnada ikindi ezanı okundu. Peki dedim bu sesi duymamak mumkunmu. Bu nedir ve ses yapan birşey diyor. Duymamak mümkün mü o anda abdest alıp namaz kilsan baktım duraksadı evet haklısın. Peki dedim. Sence günde 5 vakit namaz ve toplasan hepsi 15 dakika tutar belki . Ama biz istediğimiz herşeye saatler bile ayırırken neden sence buna ayoramiyoruz ve toplasan 3 dakika bile belki tutmaz . Demekki birşey var büyük birşey ki faydalı ki uzaklastiriliyoruz. Oyasaki saçma bir film yada program yada internet saatlerimizi alıyor. Ama o kısa süren şey büyük gekiyor. Demekki çok iyi birşey. Kız kardeşim dondu aaaa abla hakikaten neden ya. Dedi. Şuan yanımda değil kılıyorum bilmiyorum. Zorlamak da istemiyorum. Bazıları dinin zorba olduğunu savunuyor kadını değersiz ettiğini sanıyor. Düşünsenize Allah diyork ki kadın çocuğunu emzirmek zorunda değil rızkını baba getirmek zorunda. Ha verirsede emzirdigi süreye kadar ölürse Cennet kapısı açık. Kim bize böyle güzellikler vad ediyor. Yada kocasının evinde bir tas su bile kaldırma ona sevap yazılır ev işlerini yapma zorunluluğu yok ama evlendigimizde bize mecbursun gibi beyni algilatiyorlar. Yapmazsak yeri geldimi seni niçin almışım gibi vs cümleler sarf ediliyor. Kadın adet gördüğü için namaz kilmiyor ve onları kaza yaptirmiyor . Oruç tutmadığı zaman regl döneminde ama erkek tutmazsa baya süre oruç tutması gerek tam olarak sayıyı hatırlamıyorum şimdilik. Yani kısacası bize bu kadar değer veren seven Rabbim bizim 5 vakit namazımızı mi muhtaç. Ama bize değer vermeyen jaketmedigimiz yada daha ne zorluklarla yasanyan hemcinskerimize yaranmak için neler yapıyoruz ama bir iltifat bir hele dinlen sende yoruldun biraz kaç sefer diyorlar. Herkes of valla un mrumda değil evi afedersn bk götürsn diyor. Ama bunu herkes demiyor hele o evde çocukların varsa yaparsın her türlüsünü. Demem iki bir anne evladına ne kadar merhametli ve sefkatli ise hani hata yapar unutur ooersin koklarsin. Rabbimin merhameti şefkati bin kat o annedden fazladir . O yüzden hepimizin hataları var bu dünya tadımlık Dünya biz buraya öbür dünya için birikim yapmaya geldik ama orada huzur var ve dahası var siz daha iyi bilirsiniz. Bunun için de sevmemek olurmu onun için 5 vakit çok olmamalı vesselam. Hayırlı akşamlar.

Bunun umrunda olması bile çok güzel arkadaşım 😊
Ben öyle namaz kılınıp kur'an okunan bir ailede büyümedim, bi komşumuz da öyle baskı yapar korkuturdu ki beni, dini doğru şekilde öğrenme fırsatım olmadı o yüzden. Ailem de beni karşılarına oturtup anlatmadı. Kendi içimden geldiği için ramazanlarda falan namaz kılar, bi de o baskıcı komşuya gidip kur'an öğrenmeye çalışırdım tatillerde.
Lise de ben kapanmak istiyorum dedim, ailem karşı çıktı namazı da düzenli kılmadım bu arada
Üniversitede de aklımda vardı kapanmak ailem de karışamaz hem dedim ama bu defa yeterli cesareti gösteremedim ve yine namazı düzenli kılmadım
Ama hep bunun vicdani rahatsızlığını da hissettim.
Kendimi böyle elimden tutup yol gösteren birinin olmadığı yerde kaybolmuş gibi hissettim hep. Sonra atandım, evlendim, artık daha neyi beklediğimi daha ne kadar erteleyeceğimi sordum kendime. Hem çocuk da değildim artık her şeyi kendi imkanlarımla araştırıp öğrenebilirdim. Kendime hiç baskı yapmadan önce Kur'an ın türkçesini okuyarak anlamaya çalışarak namaza başladım(bilmem kaçıncı kez). Sonra tarif etmesi zor ama "hazır hissettim". Bunu artık ertelemek istemiyorum dedim tesettüre girme kararı aldım ardından.
Tabi herkes(ailem dahil) eşim istedi de kapandım sandı(malum bu ülkemizde çok rastlanan bir şey) Halbuki eşim de herkes kadar şaşırıp sonra da benim adıma sevineceğini, destekleyeceğini belirtti. Ailem desteklemedi ve bu beni çok yaraladı, kötü bir şey yapıyormuşum gibi hissettirdi ama yine de yolumdan dönmek istemedim çünkü bunu Allah rızası için yapıyordum. Hala dini bilgim çok zayıf, açığı kapatmak için elimden geleni yapıyorum, ilmihaller, hadis kitapları vs.öğrenmeye çalışıyorum bir şeyleri. Kimseyi de suçlamıyorum her koyun kendi bacağından asılır.
Ben de kendimi zaten çok açığım var yetişebilmek için bari mevcut namazları ihmal etmeyim diye motive ediyorum açıkçası.
Ve insan isteyince aslında çok yoğun günlerinde bile bir şekilde ortam oluşturabiliyormuş namaza onu fark ettim. Zaten kaza diye bir şey var dinimizde iki elin kanda olsa namaz kıl tarzı bir durum yok ama mühim olan bunu kullanmaya başlamamak. Biraz sabır isteyen bir şey belki de bilmiyorum. Ama yazdıklarina çok benzer şeyler hissettiğimden ben de bir şeyler yazmak istedim. En çok istediğim şeylerden biri de eşimle birlikte namaz kılmak, inşallah o da eşlik eder bir gün bana. Kendini motive etme şekli farklıdır herkesin hani korkuyla motive olmak tehlikeli. Bir de yatsıyi geç saate bırakıp uyku bastırınca üşendiğim olur o zamanlar ya geç saate bırakmamaya gayret ederim ya da üşendiğim şey toplam kaç dakikamı alıyor bunu hatirlatirim kendime. Sonuçta 2 saatlik filmi gözümü ayırmadan izliyorsam 2 dakikalık abdeste de üşenmemem gerek. Niyetimiz önemli bence biraz da, aşırı kasmak bizi yanlışa götürüp soğutabilir. Ay çok konuştum neyse. Allah kalbimize iman gücü versin, bizi yolundan ayırmasın inşallah ❤ Chocolita Chocolita

Namazı kaçırmana sebep olacak hiçbir şeyin bir değerinin olmadığını içine sindirirsen çok kolay oluyor.

mesela arkadaşınla çay içiyorsun muhabbet çok tatlı. namazı kılmayacaksın. Değer mi daha mı önemli? Ölüp gittiğinde Allah hesabını sorduğunda neden bu vakit namazı kılmadın? Sebebin geçerli mi bunu düşün. İnan o zaman hiçbir şeyi namazın önüne koyamıyorsun. Sabah namazına nasıl kalkılır diye bir kitap görmüştüm yıllar önce. Piyasada varsa alabilirsin.

Bunun umrunda olması bile çok güzel arkadaşım 😊
Ben öyle namaz kılınıp kur'an okunan bir ailede büyümedim, bi komşumuz da öyle baskı yapar korkuturdu ki beni, dini doğru şekilde öğrenme fırsatım olmadı o yüzden. Ailem de beni karşılarına oturtup anlatmadı. Kendi içimden geldiği için ramazanlarda falan namaz kılar, bi de o baskıcı komşuya gidip kur'an öğrenmeye çalışırdım tatillerde.
Lise de ben kapanmak istiyorum dedim, ailem karşı çıktı namazı da düzenli kılmadım bu arada
Üniversitede de aklımda vardı kapanmak ailem de karışamaz hem dedim ama bu defa yeterli cesareti gösteremedim ve yine namazı düzenli kılmadım
Ama hep bunun vicdani rahatsızlığını da hissettim.
Kendimi böyle elimden tutup yol gösteren birinin olmadığı yerde kaybolmuş gibi hissettim hep. Sonra atandım, evlendim, artık daha neyi beklediğimi daha ne kadar erteleyeceğimi sordum kendime. Hem çocuk da değildim artık her şeyi kendi imkanlarımla araştırıp öğrenebilirdim. Kendime hiç baskı yapmadan önce Kur'an ın türkçesini okuyarak anlamaya çalışarak namaza başladım(bilmem kaçıncı kez). Sonra tarif etmesi zor ama "hazır hissettim". Bunu artık ertelemek istemiyorum dedim tesettüre girme kararı aldım ardından.
Tabi herkes(ailem dahil) eşim istedi de kapandım sandı(malum bu ülkemizde çok rastlanan bir şey) Halbuki eşim de herkes kadar şaşırıp sonra da benim adıma sevineceğini, destekleyeceğini belirtti. Ailem desteklemedi ve bu beni çok yaraladı, kötü bir şey yapıyormuşum gibi hissettirdi ama yine de yolumdan dönmek istemedim çünkü bunu Allah rızası için yapıyordum. Hala dini bilgim çok zayıf, açığı kapatmak için elimden geleni yapıyorum, ilmihaller, hadis kitapları vs.öğrenmeye çalışıyorum bir şeyleri. Kimseyi de suçlamıyorum her koyun kendi bacağından asılır.
Ben de kendimi zaten çok açığım var yetişebilmek için bari mevcut namazları ihmal etmeyim diye motive ediyorum açıkçası.
Ve insan isteyince aslında çok yoğun günlerinde bile bir şekilde ortam oluşturabiliyormuş namaza onu fark ettim. Zaten kaza diye bir şey var dinimizde iki elin kanda olsa namaz kıl tarzı bir durum yok ama mühim olan bunu kullanmaya başlamamak. Biraz sabır isteyen bir şey belki de bilmiyorum. Ama yazdıklarina çok benzer şeyler hissettiğimden ben de bir şeyler yazmak istedim. En çok istediğim şeylerden biri de eşimle birlikte namaz kılmak, inşallah o da eşlik eder bir gün bana. Kendini motive etme şekli farklıdır herkesin hani korkuyla motive olmak tehlikeli. Bir de yatsıyi geç saate bırakıp uyku bastırınca üşendiğim olur o zamanlar ya geç saate bırakmamaya gayret ederim ya da üşendiğim şey toplam kaç dakikamı alıyor bunu hatirlatirim kendime. Sonuçta 2 saatlik filmi gözümü ayırmadan izliyorsam 2 dakikalık abdeste de üşenmemem gerek. Niyetimiz önemli bence biraz da, aşırı kasmak bizi yanlışa götürüp soğutabilir. Ay çok konuştum neyse. Allah kalbimize iman gücü versin, bizi yolundan ayırmasın inşallah ❤ Chocolita Chocolita
Vaktinden ayırıp yazmışsın çok teşekkür ederim ❤️ belki bizim.icin böylesi daha hayırlıdır.. Bizim gibi dini hassasiyetleri olmayan bir adamla evli olmak ve boyle bir imtihanın içinde ettiğimiz ibadet ve kopmamaya çalışmak belki Allah katında makbul olacaktır. Çünkü çok daha zor.. Oruç tutulmayan bir evde tek başına oruç tutup Sahur yapmak iftar yapmak.. Eşinin tarafına son derece saygı duyduğun halde onların seviyesizce yorumlarda bulunması ve bir şekilde mantıklı yoldan halletmeye çalışmak zor. Bunları eşinle konuşmak zor. Bazen kendini eşine aciklamaya çalışmak zor. Saçma sapan hoca espirilerine katlanamamak.. Gördüğü iki şarlatan yüzünden genele yayip rahatça konuşabiliyor olması ve benim.bu konudaki hassasiyetimin çakismasi.. Çok etkiliyor. İşte bende bazen diyorum ki demek ki böyle olmaliymis. Zorluk icindeyken olmaliymis

Elhamdülillah namaz kılmayi seviyorum. Ama arkadaşlar şu regl girdiği zaman bir vesvese geliyor bana ben toparlayamiyorum. Her regl zamanı aynı şey. Benimki 8-9 gün sürüyor. O kadar zaman kilmayinca sonrasında bir tutukluk yaşıyorum ve pişmanlığından da kendimi yiyorum. Sonra yine namaza başlıyorum ama 9 gün regl desek, ben bu esneklikten 3-4 gün de kendim kilmiyorum. 13 günluk bir açık ediyor bana. Toplamda 17-18 gün namaz kılmış oluyorum. Ve yine bu namazlarda sabah namazına nadiren yetisebiliyorum. Sanki Rabbim 4 vakit farz kılmış gibi 4 kılıyorum. Kazasini kılıyorum bazen ama ne bileyim büyük esneklik yapıyormusum gibi geliyor.

Bu zaman içinde şöyle bir şey yaşıyorum, dışarı çıktığım zaman ya da bir arkadaşımla oturuyorken namazı kaçırabiliyorum. Bazen günde 1 vakit kildigimi görüyorum bazen 5 vakit kildigimi görüyorum. Kendime aşırı kızıyorum. Lütfen bana öyle bir şey söyleyin ki ben namazlarımi kesintisiz kilayim.. Gerçekten çok üzülüyorum.

Namaz kılmayı çok seviyorum. Gerçekten kılınmasi farz olduğu için Allah korkusundan kılmak bir yana (tabi ki o da var ama) hani ezbere değil gerçekten Allah'ı çok sevdiğim için kilmayi da çok seviyorum. Şimdi diyeceksiniz ki biz sevmiyor muyuz.. Tabi ki seviyorsunuz. Ben bendeki durumu anlatmaya çalışıyorum sadece.

Bak ben böyle şeytana uyunca esneklik gösterince Allah'ın bana verdigi güzellikleri nimetleri unutunca bile Allah yine o güzellikleri benden almıyor. Yemegim pişiyor şükür hasta değiliz sağlığımız yerinde. Gözlerim görüyor ellerim tutuyor. Gülüyoruz eğleniyoruz burada günümüz güzel geçiyor. Bu neşeyi bana sağlayan da Rabbim. O bana bu merhameti gösterirken şuanda da gözlerim doluyor. Kulunu görmeye çağırıyor ezanlarla ve gitmemek.. İstese başıma bir bela bir musibet verir. Vermiyor. Rabbim sabrediyor tövbe kapılarını açıyor. Samimi bir tovbeyle günahlarımızı bile inşallah affediyor. Namaz kilmadigim zaman kendimi son derece korumasız herkesten gizli ayıp bir iş yapıyormusum gibi kötü hissediyorum. Yani üstünde düşününce böyle geliyor. Çok günahkar..

Kendimi Allah'a karşı çok samimiyetsiz hissediyorum böyle olunca. Secdeden başımı kaldirmadan tövbeler eden de ben, bunu yapan da ben. Yüzüm kalmadı. İnsanlık duygularımla böyle düşünüyorum. Nefret ediyorum böyle olmaktan. Güzel Allah'ım ne kadar hayal kırıklığına uğruyor kim bilir.. İnsanı duygular belki bunlar nasıl ifade edilir Allah'ın nezdinde bilemiyorum. Benim bildiğim Rabbim gazaplanir ve memnun olur. Ama sanki O'nu üzüyorum gibi bir his içimde. Günahsa böyle hissetmek Allah affetsin

Konuyu açmamin sebebi çaresiz hissediyorum. Bu duyguyla nasıl baş edicem. Siz ne yapıyorsunuz böyle bir durumda. Sürekli tövbe edilir mi.. Nasıl yine su duruma geliyorum..
Ay ben yazdım sandım canim ya.
Dünya telaşı vesvese hepsi bizi böyle yapan:KK43:

X