Ne yapmalı, ne demeliyim?

Giderken , şu zaman geri gelirim derse, söylersiniz, anne istersen düzenini bozma sen de , ben sınava çalışmayacağım hallederim işleri, sen de yorulma dersiniz. Yada açıkça eşinize söyleyeceksiniz.

Ayy cok zor durum.kadina git de diyemezsiniz ki
Zaten gidecek 1 hafta içinde, memleketinde işi var ama geri dönme planı var. Ben o gittiğinde dönmemesi için konuşacağım eşimle ama tartışma çıkmadan nasıl anlatabilirim diye düşünüyorum

Zaten gidecek 1 hafta içinde, memleketinde işi var ama geri dönme planı var. Ben o gittiğinde dönmemesi için konuşacağım eşimle ama tartışma çıkmadan nasıl anlatabilirim diye düşünüyorum
Annesini sevmek ayrı ama huyunu suyunu anlamayıp, mükemmel sanmak ayrı. Ne kadar zor annesini tanımayan, haklısın annem de söyle böyle evet diyemeyen biri ile olmak.

Baştan hata yapmışsınız. Tanıyordunuz önceden de, böyle olacağını tahmin etmeniz gerekirdi. Yerinizde olsam açık açık daha çok yorulduğumu söylerdim. Sen de yoruldun, emeklerine teşekkür ederim ama bu iyi bir fikir değilmiş derdim..

Tartışma çıkarma lüksü yok bence. Kahrı çeken sizsiniz. Evinizde rahat edemeyen sizsiniz. 50 gün geçmiş zaten. Sanki ananla bağını kopar mı diyorsunuz neden tartışma çıksın. Kayınvalideniz de dinçmiş. Gelip gitsin elbette..

Herkes ne yapacağınızı söylemiş. Zaten huyunu suyunu bildiğiniz cagirmaniz sorun. Bir de zaten yaşlılar kendi cocuklarini buyutmusler, torun bakma işini zorunluluk hali dışında doğru bulmuyorum. O konuda siz bilirsiniz ne yapacağınızı. Ama nasıl ders çalışacağınız soyleyim. Benim de okumalarım ve hatta yepyeni bir ugrasim var. Bebek uyuyunca gece 10 gibi başlayıp 2ye kadar okuyorum.Arada buraya giriyorum bunalinca. Arada kalkarsa babası idare ediyor. Bebesimin gündüz uykusunda da ben de uyuyorum. İkiz bebe olunca tabi iş değişir. Ama gece çalışabilirsiniz.

Herkes ne yapacağınızı söylemiş. Zaten huyunu suyunu bildiğiniz cagirmaniz sorun. Bir de zaten yaşlılar kendi cocuklarini buyutmusler, torun bakma işini zorunluluk hali dışında doğru bulmuyorum. O konuda siz bilirsiniz ne yapacağınızı. Ama nasıl ders çalışacağınız soyleyim. Benim de okumalarım ve hatta yepyeni bir ugrasim var. Bebek uyuyunca gece 10 gibi başlayıp 2ye kadar okuyorum.Arada buraya giriyorum bunalinca. Arada kalkarsa babası idare ediyor. Bebesimin gündüz uykusunda da ben de uyuyorum. İkiz bebe olunca tabi iş değişir. Ama gece çalışabilirsiniz.

Kendisi teklif ettiği için geldi, yoksa 6 günlük lohusaydım süpürgemi bile kendim tuttum. Ne diş dönemi, ne atak dönemleri eşim dışında yardımcım olmadı, beklemedim de. Kimseye güvenerek doğurmadım, baksın diye beklentim yok, sizin gibi düşünüyorum o konuda ama dediğim gibi kendisi teklif etti.

Sabah 6’da uyanıyor çocuklarım, akşam 9-10 gibi uyuyorlar. Hızlıca etrafı toplayıp duşumu almam, gece mamalarını hazırlamam 12’yi buluyor.

Aslında sınav elzem değil, öyle havada bir konuşma geçmişti. Tam olarak “ben gelir çocuklara bakarım, evi toparlamana yardım ederim. Yeğenime de gidip yapmadım mı canım, kendi torunlarıma mı bakmayacağım? Sende çalışırsın sınavına, masrafları artacak çocukların vakit kaybetme.” dedi.

Böyle söyleyince mantıklı geldi, o yüzden kabul ettim.

Eşim evdeyken iş yapıyor demişsin de eşine "annen hafta içi hiç iş yapmıyor herşey bana kalıyor" dersen inanmayacak mı yani?

Arkadaşlar merhaba. Uzun tutmamak için direkt konuya girmek istiyorum, makul fikirlere ihtiyacım var. anında tek tek mesaj yazamasam da yorumlarınızı okuyacağım.🙏🏼

Kayınvalidemle hiçbir zaman iyi bir ilişkimiz olmadı ama son dönemde iyiyiz, yani etlime sütlüme karışmayı bıraktı.

Eşim tek çocuk, kayınpederim birkaç yıl önce vefat etti. Kayınvalidem yalnız, görece bize uzak bir şehirde yaşıyor.

Kendisi dinçtir, hatta belli dönemlerde tarlalarına gider çalışır. Ara ara yeğenlerini gezer, onların ev işlerini yapar, çocuklarına bakar. Benim çocuklarıma şimdiye dek hiç bakmamıştı, öyle bir talebimde olmadı 14 aylık ikizlerime hep kendim baktım çok şükür. Misafir gibi gelip gittik hep.

Şimdi konuyu açma sebebime gelirsek, Birgün kayınvalidemle telefonda konuşurken KPSS’ye hazırlanmayı düşündüğümü söyledim. O da bana “ben gelirim istersen, çocuklara bakıp yemek yaparım. Evi beraber hızlıca toparlarız sen odana girer çalışırsın.” dedi. Mantıklı geldi açıkçası. Hem yalnız kaldığı için eşimin aklı onda kalıyordu en azından eşiminde gözünün önünde olmuş olur diye düşündüm.

Kayınvalidem geldi, 50 gündür bizimle kalıyor. Ancak sorun şu ki, başta konuştuğumuz gibi olmadı.

Mesela sofrayı salona kuruyoruz, belki 5 kere getir götür yapıyorum asla “bende ekmeği taşıyayım.” demiyor.
En ufak dağınıklık olsa “dağınıklığı sevmiyorum” diyip beni iğneliyor kalkıp etrafı topluyorum.
Yemek yapmaz, çocuklara yoğurt bile çıkarmaz ben ne götürürsem önüne onu verir.
Çay içer, bardağını makineye koymaz.
Geçenlerde çok hasta oldum, doktora gittim. Giderken evi temizledim, yemeği pişirdim. Çocukların yemeğini tabaklarına koyup salona götürdüm. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerler ekmek kırıntısıydı hasta halimle iş yaptım.

Hadi dedim bırak sınavı falan (çünkü gece 12 oluyor ben hala mutfağı toparlıyorum maşallah 2 saatte bir yiyecek bir şeyler istiyor önüne.) bari çocuklara bir iki bir şey öğretir dedim. Bütün gün televizyon seyrediyor, doğal olarak çocuklarda seyrediyor.
Hatta o kadar yoruluyorum ki seks hayatımız bitti.

Velhasıl, 50 gündür evde misafir ağırlıyorum. Eşimin izin gününde kayınvalidem bambaşka biri oluyor etrafı falan temizliyor. O yüzden eşime göre bir sıkıntı yok. 😅

Ben bunları direkt eşime söylersem, eşim annesine toz kondurmayacağı için kavga boyutuna ulaşacak biliyorum. Kayınvalideme söylesem ağlayacak, oğluna Farklı anlatacak.

Şimdi birkaç gün sonra kayınvalidem bir sebepten evine gidecek ama geri dönmeyi planlıyor. Ben nasıl anlatsam eşime de annesi tekrar dönmese? Eşim tek çocuk olduğu ve annesi bugüne kadar hep eşimi mental açıdan duygu sömürüsüyle istismar ettiği için cümlelerimi özenli seçmem gerekiyor. İnanıyorum ki, bu konuda yalnız değilimdir.

Ben nasıl evimin huzurunu bozmadan bu işin içinden çıkabilirim? Çok yoruldum.

Bu arada kayınvalidem yokken de yemek, temizlik işlerimi halledip çocuklarımla günde 3-4 saat oyun oynayabiliyorum. Yorgun olursam haftanın 3 günü dışarıdan söylüyorum ya da eşim işten gelince pişiriyor. Akşam yemeği yemiyoruz normalde o yüzden rahatım, pazar günleri 4-5 kap yemeğimi yapıl dolaba koyuyorum hafta içi yemek derdim olmuyor ama kayınvalidem taze yemek istiyor.
Kv ile yaşayayım mı diye soranlara güzel bir konu olmuş :)

Annesi tarafından manipüle edilen biriyle evlenmissiniz ve hiç başka sorumluluğunuz işiniz yokmuş gibi gereksiz politik oyunlara ihtiyacınız oluyor.

Kv gittiğinde eşinizin yanında hoparlöre alarak "konuştuğumuz gibi olmuyor ve aşırı yoruluyorum eşime zamanım kalmıyor bunu halletmeliyiz vb." Deseniz belki işe yarar.

Ama bence böyle gidecek size yerleşecek gib gözüküyor önünü açmışsınız bir kere ve eşinizden de destek yok.

Eşim evdeyken iş yapıyor demişsin de eşine "annen hafta içi hiç iş yapmıyor herşey bana kalıyor" dersen inanmayacak mı yani?
İnanmamak değil de eksiye düşürmez annesini karşımda. Zaten o yüzden direkt söyleyemiyorum.
“Rica et yapsın, şunu yapar mısın de” der. Demediğin için yapmıyor der. Olayı tartışma boyutuna getirir

X