Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

Merhaba, 27 yaşındayım 1 yıldır birlikte olduğum sevgilim var 1 ay sonra nişanımız var.

Sevgilim mühendis 5 bin kadar maaşı var bende çalışıyorum. Ama çok fazla kredi borcu var maaşının tamamı neredeyse. Ekonomik durumları olmadığı için nişan bu kadar geç kaldı ve düğün seneye kaldı.

Benim düşüncelerime göre düğün nişan vs. Süreçleri erkek yapmak zorunda değilde elimizden ne geliyorsa onu yaparız şeklinde. Örneğin, 1.5 TL ye nişan kıyafeti beğendim erkek arkadaşıma bunu ben ödeyeyim diye ısrar ediyorum aynı zamanda kuaför paramı , ayakkabıımı vs daha bi kaç şeyi ben veririm diyorum hayır diyo müsade etmiyor ben yaparım diyo öyle desede ben yinede seçim yaparken uygun şeyler seçiyorum.

Asıl soruna gelirsek daha önce de buna benzer bu konum olmuştu ama şimdi direk bunun hakkında konuşmak istiyorum dağılmasın konu diye.
Sorun şu; erkek arkadaşımla babalar günü hediyesi aldık babasına 190 TL ye tişört. Ertesi gün sevgilim tekrar bi hediye daha aldı adidasın bi modeli 900 TL ayakkabı.
Şimdil diyeceksiniz ki sanane kızım babasına bir hediye almasın mı evet tabiki alsın asla böyle bir şeye karışmam evli bile olsak. Ama 1 ay sonra nişanı olacak erkek ailesi yapması gereken büyük masrafları olan çocuğuna bu fiyatta bir hediye aldırması ondan istemesi beni şok etti arkadaşlar.

Ve dünden beri çok kafama takıyorum heves falan kalmadı henüz bi alyans bi tek taş aldı bana ikiside hiç istediğim gibi değil sadece ucuz olsun diyerek aldığımız şeyler. Lütfen bana bi akıl verin ben haksızsam aklımı başıma getirin çok ihtiyacım var şuan yolun çok başındayım korkuyorum bu işlerden. Teşekkürler
Babasına onu alabiliyorsa sanada istediğin yüzükleri eminim alırdı. Sen fazla ince düşünüp maddi anlamda zorlamak istememissin. Biz eşimle nisanlanacakken yüzük almaya gittik istediğini beğen dedi ben 8 yıl önce aldığım yüzük 1000tlydi eşimin beğendiği 350tl nasılsa altın takmam falan dedi snra eve gidince ablası ve annesi beğenmemiş çok ince demişler bilmem ne ben aldirmadimki kendi beğendi 🤷 demem o ki ilerde böyle mevzular açarsan sanada derler kendin böyle aldın diye biz seni zorlamadik diye anlatabildim mi

Ben yanlış mı biliyorum acaba nişan kıyafetini ve masrafları kız tarafı karşılamıyor mu acaba , bi sormak istedim sadece ben öyle biliyorum çünkü nişan kız düğün erkek tarafına aittir diye benim de evliliğe giden bi ilişkim var nişan düşünüyoruz elbiseyi ve ayakkabıyı o mu almalı
nişan organizasyonunu kız karşılar tabii ki ama kıyafet ve ayakkabıyı erkek tarafı alır biz öyle yapmıştık.hatta ailem düğün ücretinin de yarsısını karşıladı ama nişanlık, gelinlik bunları damat alır.

Teşekkür ederim sağolun ama ben unutamıyorum bu tavrı bu düşüncesizliği çok mutsuzum toplayamıyorum kafamı
yani bu kadar üzülme, Allah sana evlenmeden filmin fragmanını göstermiş işte... bu kadar içine sinmiyorsa yok yakınken ayrıl.zaten bana kalırsa evlilik kararı özellikle kadın için çok düşünerek alınmalı çünkü evliliğin bir çok yükünü de kadın çekiyor maalesef.

Mesele sadece babasına aldığı hediye değil, borç harç içindeyken, sizin alacağınız herşeye pahallı derken, ailesine hayır diyememesi.
Evlendikten sonra da borcunuz olacaktır, siz bir yerlerden kısarken, o ailesinden maddi bir talep geldiğinde yine hayır diyemeyebilir
Bu hayır diyememesi sadece maddi konularda da olmayacaktır.
Bu kafa yapısındaki bir adam kolay kolay değişmez, evlenince de aynı düzen devam eder.
Nişanı bilemem ama evlilik konusunda acele etmeyin derim.
Yıllar önce eşim için yazmıştım buraya dönüp okudum şimdi:) herkes de çok mantıklı şeyler yazmış geleceği görürcesine ama yine de kör aşık mı aptal aşık mı oldum bilmiyorum göz göre göre evlendim. Ve herkesin tahmin ettiği şeyleri artarak yaşadım. Aslında herkes herşey kendini belli ediyorda biz görmek istemiyoruz. Zaman içerisinde herkesin söylediklerini yaşadım gördüm hem maddi hem manevi son günlerde de o çok durumu olmayan aile yine yaptı yapacağını bencilce bize hiç bir şekilde yardım etmeden evlerine 100/150 bin TL lik mobilya aldı :) biz bütün düğün borçlarımızı öderken onlar eşimden para istemeye devam etti hediyeler devam etti :) biz birbirimizi yedik şahit oldular ama Vazgeçmediler. Neyse ki eş kişisi ilk zamanlar da ki gibi değil akıllandı az çok ama bende de bir şey kalmadı:)

X