Neden alo deriz?

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
65
Neden ALO deriz???

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır.
Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur.
Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi.
Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti.
Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu.
Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı.
Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi.
Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.
Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu.
Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu.
O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı.
Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır

çok süper bir deney olmuş günüzde hala kullanılıyor :))))))))))

paylaştığın için teşekkürlera.s. bende hep merak etmişimdir nedir bu anlamsız kelimenin anlamı diye ve nedense ben telefonu hep efendim diye açarım:smiley-cool:

dogru canim baska bir yerde daha okumustum bu yaziyi.ilgincccccccc

ne güzel bazı sevgililer ölümsüzleşiyor.her sevenede,sevilenede nasip olmaz.
kadın şanslıymış,sayısız insan adını gün boyu kimbilir kaç kez tekrarlıyor.

bende hiç duymamıstım bunu
ama güzelmiş hikayesi ve geldigi yerrrrr '' alo'' nun

X