Nevreste'nin Mutfağı

ayy yapabilir miyim ki acba kız heveslendirdin ha bir gün deneyeeyim bari
aslında ben mutfakta çok iyiyimdir yemeklerde,pasta börekler poğaçalarda falan başarılıyım çok şükür nazar değmesin:KK1:ama hamur açamıyorum yani ondan dedim

Canım denemeden göremezsin:KK34:Ben hiç korkmam hep yeni şeyler denerim.1-2-3 olmazsa 4 te mutlaka olur:KK9:

Eki Görüntüle 608803 Eki Görüntüle 608804
EV YAPIMI BAKLAVA
HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN
ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON
DĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır(60 BEZE OLACAK)sonra bezeler 10 ar ,10 ar ayrılır...Her 10 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 10 ar 10ar bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir),1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

normalde baklava sevmeme rağmen bu çok hoş görünüyo canııım çekti :2:

Canım denemeden göremezsin:KK34:Ben hiç korkmam hep yeni şeyler denerim.1-2-3 olmazsa 4 te mutlaka olur:KK9:

ben de denemeye bayılırım öyle olmazsa ikinci denememde olur tabii
hem ben ilk poğaça yaptığım günü hiç unutmuyorum bak aklıma geldi anlatayım bari 15 yaşındaydım heveslendim yoğurmuştum kuzenimle bizde oturup yicektik öyle bi poğaça oldu ki taş gibi duvara atsam duvar delinip geçer ama poğaça sapasağlam kalırdı o derece yani:KK9:
şuan 25 yaşıma girdim aradan geçti 10 yıla yakın şimdi ki ppoğaçalarım sünger gibi pamuk gibi yumuşacık ne çok yol katetmişim değil mi:KK9:

ben de denemeye bayılırım öyle olmazsa ikinci denememde olur tabii
hem ben ilk poğaça yaptığım günü hiç unutmuyorum bak aklıma geldi anlatayım bari 15 yaşındaydım heveslendim yoğurmuştum kuzenimle bizde oturup yicektik öyle bi poğaça oldu ki taş gibi duvara atsam duvar delinip geçer ama poğaça sapasağlam kalırdı o derece yani:KK9:
şuan 25 yaşıma girdim aradan geçti 10 yıla yakın şimdi ki ppoğaçalarım sünger gibi pamuk gibi yumuşacık ne çok yol katetmişim değil mi:KK9:

Evet canım aynen öyle denemeden bilemeyiz:KK34:Yaptıkça güzelleşiyor:KK9:
Bende 31 yaşındayım:KK9::KK9::KK9:

$1 (1).jpg $2 (1).jpg $4 (1).jpg $4 (2).jpg
PIRASA
Akşam pırasa yaptım:)
Pırasa ve havuç doğradım.Az yağda salça kavurdum üzerine pırasa ve havuçları ekleyip suyu koydum..Sebzeler pişince pirinç ekledim...10 dakika sonra kapattım..Afiyet olsun:)
Eşim pırasayı 1 kg almış o bize fazla oluyor bende 4 havuç doğrayıp yarısını poşete koyup dolaba koydum..:KK9:Sıkışık bir zamanda hemen çıkarıp pişiriyorum

Sen salçasız mı yaparsın:26:Ben salçayı çok seviyorum:KK56: Salçasız yapsam nasıl olur bilemedim:44:
Sen salçalı denedin mi:KK9::KK9:

Ben de seviyorum renkli olcak yemek:KK56:ama pırasayı değil o beyaz güzel oluyo:26:salçalı denedim beğenmedim:26:

Yani salça derken ben şu hazır domates pürelerinden kullanıyorum tuzsuz onlar aynı zamanda salça gibi renk veriyo:KK1:

X