Nevreste'nin Mutfağı

Eki Görüntüle 608803 Eki Görüntüle 608804
EV YAPIMI BAKLAVA
HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN
ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON
DĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır(60 BEZE OLACAK)sonra bezeler 10 ar ,10 ar ayrılır...Her 10 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 10 ar 10ar bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir),1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

bu süper görünüyorrr ev baklavasına bayılırım ben hazır baklavaları hiç sevmem ev baklavası can yaa
ellerine sağlık nevresteciğim
ben hamur açabilsem yapardım ama açamıyorum ya sen aç ben yiyeyim olmamııııı:KK9:

Canım aslında pek ölçülü değilimdir:KK17: Ama bazı tariflerde ölçü kullanmak zOrundayız yoksa tutmuyor:KK34:

Sen alışkanlıkla ölçüsüz de yapabilirsin maşallahın var :KK16:
Ama foto eklemek için pişiriyor olduğunda o ölçünün kaç ölçü olduğuna dikkat edip yazarsan,vatandaşı:-)86:) ziyadesiyle mesut edersin :KK19:

bu süper görünüyorrr ev baklavasına bayılırım ben hazır baklavaları hiç sevmem ev baklavası can yaa
ellerine sağlık nevresteciğim
ben hamur açabilsem yapardım ama açamıyorum ya sen aç ben yiyeyim olmamııııı:KK9:

Sağol canım tamam ben yapayım sen ye:KK56:
Ama bak denemekte yarar var bilmiyorum demeyelim inan denedikçe herşey oluyor:KK34:

Sen alışkanlıkla ölçüsüz de yapabilirsin maşallahın var :KK16:
Ama foto eklemek için pişiriyor olduğunda o ölçünün kaç ölçü olduğuna dikkat edip yazarsan,vatandaşı:-)86:) ziyadesiyle mesut edersin :KK19:

Sağol canım:KK19:
Ya ben yemek yapmayı seviyorum:KK56: Şimdi dediğin gibi yaptıkları mı ekleyeceğim diye daha çok dikkat ederim:KK19::KK19:

$_1_~1.JPG $P1150252.JPG $j.JPG
ETLİ BULGURLU LAHANA SARMASI
MALZEMELER
300 GR kıyma
3 su bardağı bulgur
Reyhan
1 soğan
1yemek kaşığı domates salçası
1yemek kaşığı biber salçası
Tuz
YAPILIŞI
Bulgur,kıyma,su,tuz ve reyhan bir kapta 15 dakika yoğrulur..Sonra bir tavada doğranmış soğanlar yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.Üzerine salça eklenip karıştırılır,ocak kapatılır....Lahana yaprakları ayrılıp kaynatılmış suya koyup haşlanır..Sonra lahanalar harçla sarılıp tencereye dizilir.Her sıraya salçalı sos dökülür...Üzerine geçecek kadar su konulur..Kaynadıktan sonra altı kıslıp suyu çekene kadar pişirilir..Afiyet olsun:))

YUMURTALI YEŞİL FASULYE KAVURMASI
1 kg taze fasulye(YAZDAN KURUTULMUŞ TAZE FASULYE)
2-3 diş sarmısak
tuz
2 yumurta
Zeytin yağı
YAPILIŞI
Fasulyeler doğranıp haşlanır(Resimde ki yazdan kuruttuğum kurutulmuş fasulye)
Sonra ayrı bir kapta yağ ,üzerine doranmış sarmısaklar eklenir ve kavrulur..Sonra haşladığımız fasulyeleri,tuzu ve pul biberi ekleriz.Biraz kavrulduktan sonra üzerine yumurta kırılır.Sıcak servisedlir...:)

$P1150349.jpg

2-3 diş sarmısak
tuz
2 yumurta
Zeytin yağı
YAPILIŞI
Sonra ayrı bir kapta yağ ,üzerine doranmış sarmısaklar eklenir ve kavrulur..Sonra haşladığımız fasulyeleri,tuzu ve pul biberi ekleriz.Biraz kavrulduktan sonra üzerine yumurta kırılır.Sıcak servisedlir...:)

Eki Görüntüle 609349

:KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56:

2-3 diş sarmısak
tuz
2 yumurta
Zeytin yağı
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 609349

Ya şimdi bi şey diycektim de :KK25::KK25:neyse sen anlarsın:KK53::KK53:

Eki Görüntüle 609347 Eki Görüntüle 609348 Eki Görüntüle 609346
ETLİ BULGURLU LAHANA SARMASI
MALZEMELER
300 GR kıyma
3 su bardağı bulgur
Reyhan
1 soğan
1yemek kaşığı domates salçası
1yemek kaşığı biber salçası
Tuz
YAPILIŞI
Bulgur,kıyma,su,tuz ve reyhan bir kapta 15 dakika yoğrulur..Sonra bir tavada doğranmış soğanlar yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.Üzerine salça eklenip karıştırılır,ocak kapatılır....Lahana yaprakları ayrılıp kaynatılmış suya koyup haşlanır..Sonra lahanalar harçla sarılıp tencereye dizilir.Her sıraya salçalı sos dökülür...Üzerine geçecek kadar su konulur..Kaynadıktan sonra altı kıslıp suyu çekene kadar pişirilir..Afiyet olsun:))

çoook güzellll bayılırım offf kokusu burnuma geldi bunun üstüne pişirmeden evvel sumak da serperiz bir tutam biz. çok güzel bir tat ve aroma veriyor tavsiye ederim. dünyada en sevdiğim yemeklerden biridir hep bulgurlu severim pirinçlisini sevmem lahana sarmasının. böyle kış soğuk olacak dışarıdan gelmiş olacaksın sıcak bir banyo yapıp o açlıkla sıcacık lahana sarmasına yumulacaksın fanteziye bakın :KK53::KK9:

Eki Görüntüle 608842 Eki Görüntüle 608841 Eki Görüntüle 608843 Eki Görüntüle 608844
ISPANAKLI İÇLİ KÖFTE
İç Harcı İçin

1.1 kg Ispanak
2. 250 gr Yağsız Kıyma
3. 4 Baş Soğan
4. 4 yemek Kaşığı Tereyağı
5.1Tatlı kaşığı pul biber(İSTEĞE BAĞLI)
6. 1 Tatlı Kaşığı Karabiber

Köfte Harcı İçin :
1.4 Su Bardağı İnce Yarma
2.1.5su bardağı ince bulgur
3.3 Su Bardağı Ilık Su
4. Yarım Çay Kaşığı Tuz

YAPILIŞI :

Öncelikle köftelerin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ince ince doğranır, yıkanır ve süzülüp, çok az su ilavesiyle yaklaşık 7 dk. haşlanır. Haşlanan ıspanak süzüldükten sonra soğumaya bırakılır.
Bir tavada eritilen tereyağına ilave edilen çok ince kıyılmış soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Hemen kıyma eklenerek kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu verip tekrar çekmeye başlarken haşlanmış ıspanaklar da ilave edilir ve sonra 2-3 dk daha kavrulup ateşten indirilir.Tuz ve karabiber atılarak lezzetlendirilir ve bir kenara bırakılır.

Köfte harcını hazırlamak için, ince bulgur ve yarma derin bir karıştırma kabının içine konulur, suyu ve tuzu eklenir. En az 10 dk. iyice yoğrulan ince yarmalı köfte harcından cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak, iki elin arasında yuvarlak köfteler hazırlanır.

Bu arada yarmalı köfte harcının ele yapışmaması için bir tasa koyulan suyla eller ıslatılır. Her bir köfte topunun tepesinden işaret parmağıyla bastırıp oyuklar yapılır. Bu çukur kısımlara ıspanaklı kıymalı harç doldurularak, oyuk kısım bastırılarak kapatılır. Tekrar eski top köfteler şekline getirilir ve bir tepsiye dizilir.
Sonra tencerede su kaynatılır.Kaynayınca su ilave edilir.ve köfteler içine atılır.Suyun üstüne çıkınca pişmiş sayılır ve birkevgir yardımıyla alınır..Üzerine tereyağı eritilip dökülür afiyet olsun:)))

pardon nevreste Malatyalı mısın ? bu içli köfteyi Malatyalılar yapar da çok güzel olur ben de Elazığlıyım Malatyada doğdum sık sık gider gelirdik daha sonra da Elazığa taşınınca. biz de bu yemeği Malatyalılardan öğrenmiştik çok severim üzerine de bol tereyağı yakıp gezdirince dünyayla bağlantıları kopuyor insanın bunu yiyince var ya uzun zamandır da yememişim nasıl özledim

Eki Görüntüle 609279 Eki Görüntüle 609281 Eki Görüntüle 609280 Eki Görüntüle 609278 Eki Görüntüle 609282 Eki Görüntüle 609283
GÜL BÖREĞİ
MALZEMELER
1 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı maya
1 yemek kaşığı sirke
3 kase un
Tuz
Aldığı kadar su
İÇ MALZEME
Beyaz peynir, maydonoz(İÇç istenilen şekilde hazırlana bilir)
YAPILIŞI
Tüm malzemeler karıştırılır...Hamur çok sert olmayacak.Yarım saat üzerine bir kapat kapatılarak mayalandırılır...Sonra hamur 3 parçaya ayrılır,her parça ince bir şekilde açılır üzerine eritilmiş margarin veyahut tereyağı eritilip sürülür..Sonra rulo şeklinde sarılıp diğer hamura geçilir..3bezede açılıp yağlandıktan sonra Hamur 2 parmak kalınlığında kesilir..Üzerine bastırılır ve iç malzemesi konur,kapatılır,üzerine yumurta sarısı sürülür..İsteğe bağlı çörek otu ve susam serpilir.175 derecede pişirilir...Afiyet olsun:))

Sen nasıl bir kadınsın nevoş :KK30::KK30::KK30::KK30: Gül böreğini de elde açarakmı yapıyorsun, biz tembellere yufka denen bir icat çıktı, süper işe yarıyor :KK52: Birgün bende yemek yapmaya karar verirsem eklerim inşallah :KK51: Annemin yaptıklarını çekip ekleyeyimmi :KK52:

X