Nişanlım ve ben nasıl çıkmaza düştük

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz çok haksızsınız konu sahibi. Ev nişanlımın diyip duruyorsunuz, hayır o ev baba ölünce direkt çocuklarına kalmıyor yarısı eş ve yarısı çocuklarına kalıyor. Kadını evinden edeceksiniz. Kadın evi bırakıp kiraya çıkmayı teklif etmiş ki akıl almaz bi fedakarlık. Yetim maaşı diyorsunuz annesi ve nişanlınıza üveylik hissettirmeyen babası elbette onu çocukların yemesine giyinmesine harcamıştır, yarın evlendiği kız koltuk isterse diye bekletecekler miydi? Kaldı ki bohçanızdan setinize yapılmış. İş batırıp evlenicem diye tuttururken bohça da yapılmayıverseydi, nişan da olmasaydı, nikahtan gidemez miydiniz? İnsanlar herseyi yapmış ikinci el bi koltuk takımı veya ikeadan iki koltuk vs siz alamaz mıydınız?

Bakın daha yeni kayınvalidem evini satıp parasını kızına yatırdı. Ben kaç yıllık gelinim eşimi o parada senin de hakkın vardı diye doldurmadım. Laf bile etmedim hayırlı olsun iki tarafa da dedim geçtim. O onların bileceği iş. Siz sizin olmayan para ve mülk üzerinde çok söz sahibisiniz!

Bende yetim maaşı aldım kartımda annemdeydi, yetim maaşı dediğiniz neki ya kuş kadar. Şuan düşünüyorumda dişimden tırnağımdan arttırdığım herşeyden mahrum kalarak aldığım evi, Allah korusun eşim ölünce gelecekteki gelinim hakkın yok diyecek, tabi hak senin dimi gelin hanım. Kendi ağzınızla diyorsunuz üveylik hissettirmemişler diye. Belki kadın o yetim maaşıyla eşinden istemeden futbol topu aldı oğluna, yada ne bileyim elzem olmayıp çocuğun gözü kalmasın dendi. Hem evi hem maaşları bankada biriktirecekti elin adamına boyun büküp yetimlerime bak mı diyecekti. Bu konu beni çok üzdü, umarım nişanlın hatasının farkına varıp senin dolduruşlarına gelmeden gidip özür diler. İlk defa bu kulupte birine bu şekilde yazdım çok üzgünüm. Lütfen kendinize gelin.

Çocukların evinde 30 yıl, yetim maaşını 18 yıl, tarlaların parasını saymıyorum bile bunları kullanan insan değil midir ayranın döktürmeyen

Çocukların evi derken? Kanunen anne de orada hak sahibi. Ayrıca bu sizi hiç ama hiç ilgilendirmez. Kadın yıllarca çalışmış çocuk büyütmüş. Daha ortada iş yok güç yok koştur koştur evlenmeye çalışıyorsunuz. İnsanların aile hayatına burnunu sokacağınız vakitte iş arayın derim. O mükemmel nişanlınız sizin laflarınızla doluyor belli ki. Tam birbirinize göre bir çift olmuşsunuz

Cevabı verilmiştir sanırım ama neden evliliği ertelemiyorsunuz ve üstüne bir de hala bilezik yapma derdindesiniz. Bileziksiz evlenmek yasak mı.

Yıllar öncesinin yok yetim maaşıdır yok tarladır lafını yapmak doğru değil bence.

Bu beni ilgilendirmiyor zaten. Nişanlım şuan battığı için destek istiyor bundan doğal ne var. Bu zamana kadar her imkani sonuna kadar kullanmışlar oğlu dere düşmüş dermen olsunlar bi zahmet
Size set almışlar, oturdukları evden çıkıp size veriyorlar, kendileri kira ödeyecek. Bunlar destek değil mi? Altı üstü bir koltuk takımı, onu da eşin olacak kişi alsaydı düğün parasıyla öderdiniz.
Herşeyi anne baba alsın, ödesin bize borç kalmasın , düğün paralarıyla kendimize iş kuralım düşüncesi çok bencilce...

Arkadaşlar anlamadığınız bir konu var. Biz nişanlım ile düğünü ertelemek istiyoruz, sürekli konuşuyoruz ama annesini ikna edemiyoruz ertelenmeyecek diye tutturdu. E biz bu şartlarda kımıldayamıyoruz bi işin ucundan tutamıyoruz. Hem ertelemeye yanaşmayıp hem eksiklerimiz giderilmiyor. Bize bıraksa işe girip seneye halletcez ama yok ertelenmiyor.

Arkadaşlar anlamadığınız bir konu var. Biz nişanlım ile düğünü ertelemek istiyoruz, sürekli konuşuyoruz ama annesini ikna edemiyoruz ertelenmeyecek diye tutturdu. E biz bu şartlarda kımıldayamıyoruz bi işin ucundan tutamıyoruz. Hem ertelemeye yanaşmayıp hem eksiklerimiz giderilmiyor. Bize bıraksa işe girip seneye halletcez ama yok ertelenmiyor.
Niye ertelenmiyor anlamadım, o kadar masraf öpücükle hallolmaz yani bu çok açık. Üstelik iş yok güç yok ikinizde de, düğünden gelen 3-5 altına umut bağlamışsınız, ya olmazsa?

Yahu siz nikah başvurusu yapmadan, düğün yeri ayarlamadan annesi kendi kendine ne yapacak?? Zorla gelinlik de giydirir bu utanmazlar, siz de nasıl karşı koyarsınız bu büyük güce:KK51:

Arkadaşlar merhaba biraz uzun anlatacağım ama doldum çare bulamıyorum
27 yaşındayım, nişanlım ile 3 buçuk yıldır birlikteyiz. 1 ay önce nişanlandık. Üniversite bittiğinde son gün tanışmıştık nişanlım ile . Başta çok aşık değildim ama sonra tanıya tanıya sevdim. Neyse konuya gireyim. Biz mezun olduğumuzda pandemi patlak verdi iş bulamadık vs derken biz bi girişim işinde bulunduk. Sonra pandemi bitti zaten tecrübe yok diye kimse işe almadı derken bizde tamam sigortalı iş olmasın, kendi düzenimzde girişim işinde devam edelim dedik. O süre zarfında güzel kazanıyorduk ama henüz 1 yıllık ilişkimiz vardı. Evlenme düşüncesi vardı ama erken diye bir atakta bulunmadık. Neyse her şey çok güzel hidiyor güzel kazanıyoruz vs derken artık işi ciddiyete dökme niyetine girdik. Bu arada biz farklı şehirlerde yaşıyoruz nişanlım ile. 2 ayda bir görüşmüyoruz yani. Ciddiyete dökmeye gelelim derken bizim işimizde aksaklıklar çıkmaya başladı, artık kazanamamaya başladık yavaş yavaş. Neyse bu hep böyle olmaz illaki duzelir dedik aileler tanıştı evlilik teklifi vs. Yapıldı. Biz ailemize yük olmayıp kendimiz herşeyimizi yapıcaz dedik. Bu arada detay girmem gerekiyor nişanlımım babası nişanlım 2 yaşında iken vefat ediyor, anneai 2 küçük çocuk ile kalıyor. 2 3 sene sonra da biriyle evleniyor, nişanlım 13 yaşlarına kadar bu durumu bilmiyor. Neyse bu süreçte ilk tanışma kız isteme nişan vs derken ne babası üveyliği hissettiriyor , ne annesi bir seyi eksik bırakıyor. Ama bizim işlerimizi de olabildiğince kötü duruma gidiyor ve batıyoruz. Nişanımızı ailelerimiz yapıyor. Yani benim ailem yer tuttu 2 bilezik yaptı, çeyiz paketi aldı vs. Onun ailesi de şehir dışından akrabaları getirtti araç tutup nişan bohçası ve 1 tane set yaptılar bana. Neyse nişan oldu 1 ay oldu. Olaylar buradan sonra patlak veriyor. nişanlımın ailesinin oturduğu ev vefat eden babasının parası ile alınmış 30 yıldır bu evde oturuyorlar, ayrıca yetim maaşı mı ne varmış 18 yasina kadar devlet ödüyor bu kart da üvey babasında 18 yil boyunca kalıyor. Neyse iş eşya konusuna geldi. Bizim ailelerimiz pek iletişimde değil bu süre içinde. Neyse nişanlımın annesi diyor ki biz bu evden çıkalım siz oturun, işleriniz kötü gitti vs diye onlar kiraya gidecek 2 yıl kadar bu evde oturun diyor sonra kendi öz kardeşi de evlenince satar bölersiniz 2 ye diyor, ben 20 yıl oturdum hak almicam diyor. Bu arada nişanlım 18 yaşına gelince babasından kalan tarlaları satıp annesine veriyor, annesi de kocasına veriyor yıllar önce bu para yok meydanda artık. Neyse işte kim neyi alacak mevzusunu açmaya çalışıyor anneme ama annem pek konuya girmiyor önce yapayım sonra konuşuruz diye. Bu arada ilk istemeye geldiklerinde nişanlımın ailesi Aralık ayına düğün salonu tutuyor bizimkilere de sorup annemde siz de uygun olursanız tamam diyor. İşte kim neyi alavak mevzusuna gelince ben herşeyin uyhununu seçmeye çalışıyorum nişan setimi bohcami hic biseyimi kendim secmiuyorum siz nasıl isterseniz öyle alın diyorum. Bizimkiler de bem herşeyi yapacağım dediğim için batınca biraz hazırlıksız yakalanıyor o yüzden ne alacağımız kesinleşmeden konuşmak istemiyorlar. Çeyiz paketi almışlardı zaten 30 bine, ailesi de nişanlımı sikistirinca bizimkiler de beyaz eşyaları ve ankastre setini alalım diyor. Bende nişanlıma anlattım bizimkiler bize destek olmak için borçsuz girelim doye böyle bir iyilik yapiyor 2 ay kala düğüne diye. Sizinkiler de mobilyayı alsin düğün paketi şeklinde pahalı bişey olmasın diyorum. Çünkü şuan sigortali işimiz yok borçsuz girelim istiyor ailem. Mryde bu sefer nişanlımın tarafında anlaşmazlık çıkıyor. İlla diyor koltuk takımını sen al '' babanın'' gözüne gelsin diye. 2 haftadır o tarafta nişanlım çok kavga ediyor şuan nasıl yapayım iş arıyorum siz alın taksitle ödeyin bende bilezikleri yapayım diye. Yok kadın anlamıyor ille babanın gözüne helsin diye tuttuyor. Nişanlım ile dün detaylı ilk defa dertleştik bana bu konuları açmıyordu pek. Evden çıkınca kiraya geçecekler masrafimiz olacak siz masraf yapmayın diye biz masraf yapıyoruz diyor annesi . nişanlım öğrenciyken falan hiç destek olmamışlar, cocuk evlendirvekler 1 tane ceyrek kenara koymamislar. Bizimkiler ben yapacağım dediğim halde önlem alıp az çok demeden kenara koydular beyaz esyami da aldılar. Dün dertlesirken zaten yıllardır o evde oturduklarini, tarlalari satinca parayı kocasına verdiğini, yetim maaşını adamın eline verdiğini konuştuk. Dedim ki bak siz yıllarca 2 kardeş farkında olmadan onlara destek olmuşsunuz nasibiniz ile, kira yok bişey yok. Bir de öz kardeşi araba almış o da babasında kalmış alamiyor geri kullanıyor adam. Neyse siz yeterince destek olmuşsunuz sen koltuk borcuna falan girme onlar halletsin dedim. Nişanlım ailesine bu konuyu açınca annesi yine koltuğu sen al babanın gözüne gelsin diyince nişanlım dayanamıyor artık büyük kavga çıkarıyor ( önceden de aynı muhabbet yinr büyük kavgalar ama hiç bu kadar büyük olmamıştı) sayıyor sövüyor vs derken öz kardeşi araya girmeye çalışıyor ( o da bizim peşimize nişanlandı, seneye evlenevek) yine de destek oluyorlar sana, bana hiç olmadılar vs vs. Destek dediği şehir dışına akrabalar için araba tuttu 2 defa isteme ve nişan için bir de set yaptı nişana. Neyse nişanlımın iyice fitilleri atıyor. Evde oturuyorlar, yetim maaşı ellerinde, tarlaların parası yok ortada ne desteği diye. Annesi bağırıyor Allah belanı versin babamdan kalan tarla vardı satar veririm diye. Birde tarlada evde onunda hakkı varmış o akdar sene oturduğu yetmedi sanki. Neyse nişanlım iş arıyordu bu süre içinde kardeşinin şirketine başvuru yaptı haber bekliyordu. Kardeşi de annesigili tutunca bizimkinin tepesi atıyor, ne onlar annem babam, ne de sen kardeşimsin işi de ayarlama istemiyorum hakkımı da hiç birinize helal etmiyorum diyor, kardeşi de bende işi iptal ettirvektim zaten diyor üstüne. Nişanlım o kadsr iyi bir insan ki aslında, anneye babaya saygısızlık yapacak biri değil ama bu zor zamanımızda kösteklik yaptıkları için ne ölü ne diri bırakıp sövüp çıkıyor. Ahh ahh nişanlımı ilk defa böyle çaresiz ve yalnız gördüm. 4 yıla yakın birlikteyiz hiç ağladığını görmedim bugün ilk defa telefonda duydum. Biz hayatimizin en zor döneminden geçiyoruz. Ailesinden alt tarafı mobilyaları almalarını istedik, onlarda çevreden gelen takıları alıp yaparız ama yine de koltuğu siz alın diyip durdu. Biz düğün deki altınları tekrar işimizde kullanmak için istiyorduk onlar mobilyalara kullanmak istiyor. Nişanlım dünya iyisi bir insan, karakterli anlayışlı asil çalışkan. Çok üzüldüm bu durumuna. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum, düğünü ertelesek nişanlım o süre içinde onlarla yaşamak istemiyor hepsini sildim diyor. Ertelemezsek şuan iş yok evde de oturamıcaz kiraya cikıcaz. Yani arkadaşlar ben öyle bi haldeyim ki yatıyorum ağlıyorum kalkıyorum ağlıyorum. Benim ailem sağolsun elletinden gelenin fazlasını yapıyor, ama karşı taraf hep hem ayranım dökülmesin hem .. neyse. Çok uzun oldu biliyorum. Aileme bu kadar detaylı anlatamıyorum benim adıma endişe ederler diye. Ben daraldım. Nişanlım şuan sokakta aç mı tok mu ne halde kim bilir hava alcam dedi ama kavga sabahtan beri var. Kesin açıkmıştır da . Allah'ım bir kapı açsın inşallah, ben ayrılmayı hiç düşünmrk istemiyorum istemem de onu asla bırakmam. Şu işi bi olsaydı brnde düğünden sonra işe girer hallederiz bi şekilde ama şimdi işinde kardeşi iptal ettirecekmiş güya. Bu çocuk ilk defa hakkım varsa haram olsun yetim hakkı allah sorsun dedi. Öyle mükemmel bir insan ki Allah'ım hrp yaninda olur inşallah. Ben olsam da olmasam da hayatında hep çok iyi olsun isterim. O mükemmel bi insan onu çıldırttılar. Okuyan herkese teşekkür ederim
bide benim yazılarıma mana buluyolardı :))))) alın sızı bozluksuz yazı valla okuyamadım kardes :))

Niye ertelenmiyor anlamadım, o kadar masraf öpücükle hallolmaz yani bu çok açık. Üstelik iş yok güç yok ikinizde de, düğünden gelen 3-5 altına umut bağlamışsınız, ya olmazsa?
Ben bu ertelemiyor durumlarını da anlamıyorum. Biz gelmiyoruz sen gelinlik giy dolaş o zaman dense ne denir? Yani nasıl ve neden iknaya uğraşılıyor? Gelinlik damatlık almıyoruz eşya seçmiyoruz hatta nikah işlemlerini de yaptırmıyoruz dedikten sonra kadın silahla mı zorluyor?

Ben bu ertelemiyor durumlarını da anlamıyorum. Biz gelmiyoruz sen gelinlik giy dolaş o zaman dense ne denir? Yani nasıl ve neden iknaya uğraşılıyor? Gelinlik damatlık almıyoruz eşya seçmiyoruz hatta nikah işlemlerini de yaptırmıyoruz dedikten sonra kadın silahla mı zorluyor?
Anlamadım ki ben de, kimse para koymazsa düğün ne ile olacak, mecbur ertelenecek, düğün kendi kendini askıya alacak zaten ahshsh

Allah Allah çocuk değilsiniz ki sizin istemediğiniz zamana düğün diye tutturdum annesi. Konuda gayet sizin istediğiniz gibi duruyordu düğünün olması. Takılarla ilgili olan bile yapmıstınız.
Şimdi anne ısrar ediyor olmuş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X