NİŞANLIMIN AİLESİ

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Galiba öyle oldu :) Bunun için yazdım zaten. Düşüncelerimin farklı evrilmesini istemedim. Annemin niyeti tabii ki iyi ama onun düşünceleri neden beni nişanlımla ve ailesiyle aramı durduk yere bozsun ki. Duygusal olduğu için fazla anlam yüklüyor.

Tabi ki amacı aranızı bozmak değil

Herkese Merhabalar,

Birkaç detayı mecburen değiştirerek yazacağım, belki tanıyan çıkar diye ama önemli noktaları çok net anlamanız için güzel ifade edeceğimden emin olabilirsiniz.

Uzun olacak biraz. Ben 27, nişanlım 28 yaşında. Birkaç aydır nişanlıyım. Nişanlımın ailesiyle aram oldukça iyi, evlenmemizi çok istiyorlar öncelikle bu konuyla alakalı bir problem yok. Yani ortada benim istenmeme durumum yok baştan söyleyeyim ama nişanlımın ailesinin benim ailemle iletişimi resmen sıfır. Bütün süreci benimle ilerletmek istiyorlar.

Nişanlımın ailesinin maddi durumu iyi, birkaç tane evleri var, babası elektrik işi yapıyor. Şu an bizim yaşayacağımız ev ve kendi yaşayacakları ev de tadilatta. İki ev yaptırılırken onlar bir o eve, bir bu eve gidip geliyorlar. Çünkü yaşanacak vaziyette, sadece kısmi olarak tadilata alındı. Sorun şu; neredeyse 10 aydır nişanlıyım ve biz ailemle sadece bir kez davet edildik. :) (Ailemle gittik ama sadece annem, babam ve ben. Çünkü bu davet edilme konusu tadilattan dolayı o kadar uzamıştı ki sinirlenip annemle babamdan başka kimseyi götürmedim.)

Onlar da bize 2-3 defa falan geldiler çünkü biz davet edilmediğimiz için tek taraflı çağırmak da istemiyorum. Bu işler sırayla olur diye biliyorum. Bir onlar gelir bir biz gideriz. Evin tadilatını sorun edecek bir ailem de yok bu arada.

Ailem güler yüzlüdür, geldiklerinde çok iyi ağırlarız, hiçbir sorun çıkarmazlar vs. Benim ailem tarafından da bir problem yok. Hani bir şeye gıcık olup mesafeli olmak istiyorlar desem yok.

Hiçbir şey istemedik, nişan bohçası bile yaptırmadık, zahmet olmasın diye ki zaten hiç öyle şeylerde hevesi olan biri değilim. Bayram geçti, bayramda bana bir hediye, kıyafet vs alınmadı yani lafı bile geçmedi. İstediğimden değil, ben zaten kendim alıyorum her şeyimi ama ailem normalde bunların olması gerektiğini ama önemli olan mutlu olmamamız olduğu için görmezden geldiklerini söylüyorlar. Nişanda takı taktılar tabii onu da belirteyim. Linç edilmek istemiyorum tekrar ediyorum; böyle bir isteğim yok, sadece yapılan şeyler bunlarmış, kaynamamın da bunları bildiğini düşünüyorum. Bilerek yapmıyor yani. Neyse diyorum onu da geçtim.
Bize gelirken aldıkları hiçbir şeyi yiyemiyoruz bu arada o var bir de. Her şeyi ucuz ve bayat alıyorlar gibi :) Çok üzücü. Özensizler kısacası.

Düğün yerine karar vermeye çalışıyorlar, aileme sormak yok, sadece benimle konuşuyorlar. Ne bileyim biz nişan yeri tuttuk, kimse sormadı hayırlı olsun demedi, bize geldikleri halde konusunu açmadı babası babama. Hani babalar bir konuşur değil mi? Ben mi yanlış biliyorum.
Geçen gün bir tanıdıklarına gittik, beni evden aldılar arabayla, bir yukarı bile çıkalım demediler, ben de davet etmedim. Ailemi çok afedersiniz adam yerine koyan yok. Dönüşte annem davet etti, geç olmuştu ondan dolayı da çıkamamış oldular. Güzel bahane oldu geç olması onlar için de.

Bu hafta evin son halini görmek için annemle benim oturacağım eve gidecektik. Kaynanama söyledim, tabii ki dedim gayet okeydi her şey. Sonra yine bana işleri çıktığını söylediler. Bir tanıdıklarının daveti varmış :) Annemi yine götüremiyorum yani. Bu kopma noktam oldu.

Uzatmak istemiyorum. Böyle böyle bir sürü örnek.

Nişanlıma pek bir şey demiyorum, napsın o da zaten yoğun çalışıyor. Aileci değil, bana hak verir ailesiyle ilgili ufak tefek konularda. O yüzden onu sıkıştırmak istemiyorum ama napsam bilmiyorum. Ben sık sık onlara gidiyorum bu arada, nişanlım gidelim istiyor. İyi karşılandığım için oraya gitmekle alakalı problemim yok ancak tavrımı koymak istiyorum.

Ekleme:
Ev konusunda eksik bilgi verdim benim hatam. Ev okey ama ödemesi başlamadı bile. Bizim oturacağımız evden bahsediyorum. Kimin ödeyeceği bile net değil henüz. Ev vermek derken alınmış, üzerimize yapılmış bir ev yok.

Fikirleriniz neler?
Yahu bende bu insanları anlamıyorum herkes bir cool takılıyor annem kardeşim benim evimi göremeyecek öyle şeymi var tadilatsa tadilat ne olmuş yani piknikmi yapicaz içerde sanki kız dile getirmiş hadi o gün müsait olamadılar insan bi rahatsızlık duyar sonra çağırır kim olsa kızar sizinkiler az bile söylemiş bende sizin gibiydim ne bohca ne bisey ne gelin alma istemedim ugrasamam oyle seylerle ama insan oturmaya gelirken görgülü olur itinalı olur 5 cocuklu kadın alır gibi ne o haller ayni seyleri yasadim cikolata yerine karton kutuda lokum gördü bu gözler ki yasadigim yer cok pis örf adet yapar biz orali degiliz bizde yoktur hoca sordugunda mihir bile istemedim nikahimda istemedik diye bukadarda olmaz smdiki aklim olsa herkese sorar butun adetleri yaptirirdm bizede ev vermislerdi esimle ikimiz evin butun tadilatini yaptik cam kapi mutfak banyo tuvalet ev saray gbi oldu 1 sene nisanliyken calistik yaptirdik babam cok kizmisti ayrilirsan ne olacak diye alemin evibi yapiyosun demisti nitekim 3 sene oturduk kiraci olsam daha az para cikardi cebimden ne varsa birakip kendi evimi alarak ciktim evinden kimsenin boyundurugu altina giremem 30 sene ev verdik lafini cekemem buyursun sadakam olsun imkaniniz varsa veya ilerde olursa kendi evinizi kendiniz alin

Ben sizi çok haksız bulmadım. Siz evet birazcık annenizin dolduruşuna gelmişsiniz ama inanın bunlar hiç konu bile değil. Aslında davet etmek o kadar zor bir şey değil. Evleri 10 aydır mı tadilatta. Yani 10 aydır nişanlıyım demiştiniz sanki( yanlışsa düzeltin) 10 ay içinde bir kaç kez çağırabilirlerdi. Demek ki tarzları değil. Yani yapıları da o olabilir. Sizde buna hiç takılmayın nişanlınız ile iyi olmaya bakın.

Benim kayınvalidem nişanlı iken gelirdi 1 saat oturur kalkardı. Yani o zamanlar anlamamıştım sorunda etmemiştim. Evlendikten sonra öğrendim Kayınpederim huysuz bir adammış. Öyle her şeye izin vermez , saatli gidip saatli gelir her yere. Tabi ki kötü bir şey bu kimse böyle davranmamalı. Hatta bir kere iftara gidecektik , eşim geldi
Beni almaya. Meğerse iftar vakti kp kv ile tartışmış beni dışarıya yemeğe götürmüştü eşim. Nişanlı iken hiç anlamıyordum. Şimdi hepsinin bir açıklaması var kendince.

Müge anlı demişti yanlış hatırlamıyorsam “ Kız tarafının ailesi neden altın ister ? Çünkü o kızları için küçük dide olsa bir değer verme , kızını garantiye almak gibi bir şey. ”

Ya inanın hiçbir şey beklemiyorum. Eşyaları almayacağız gibi bir konu oldu, ona da tamam dedim. Biz alırız nişanlımla dedim. Bir şey istemiyorum ki. Ben bana bir şey alınmamasına takılmadım, kaynanamın bunu yapmak istememesine takıldım. Her şey üst üste binince noluyor ya dedim.
Ahahahahahahahhahah.

Ya ev işi ayrı, nişanlım ödüyor her şeyi orayı atlamışım. Aylık eve yüklü miktar para veriyor zaten.

Belki de ben haksızım, dolduruşa geliyorum ama ailemle bir kez doğru düzgün yaşayacağım evi göremedik. Beni rahatsız eden bu galiba. Kardeşim vs merak ediyor ama gidemiyoruz.
Evi nişanlınız ödüyor, anladığım kadarıyla düğün de ailesinde, siz napıyorsunuz?

Ya sen nereden çıkardın kendi fikirlerimiz olmadığını, ayaklarımızın üzerinde durmadığımızı? Ağlıyorsunuz diye de genelleme yapmanı anlamadım. Çok gel, hiç gelme diyen yok şimdiden. Vıcık vıcık şeyler de isteyen yok. Garip geldi bana. Sormak istedim tecrübeleri kişilere.
Siz belanızı arıyorsunuz benden demesi. Annenizin ağzına çok gitmeyin, o da eski toprak bi yerde, yarın kaynanam çok geliyor hiç evden çıkmıyor diye ağlayamazsınız ona, anlamaz. Ee kaynanan tabi gelecek der. Düğün yaparken geleneksellik, düğünden sonra modernlik olmuyor. Yürümüyor o gemi.

Olay kimin ne aldığından ziyade yok bizi davet etmediler, nişanı sormadılar, yukarı çıkmadilar, vana bayramlık bohça yapmadılar vs . Beklemiyorum diyo ama bi yandan da geleneksel kafada beklentileri var, farkında değil. Öyle de olabilir sakıncası yok ama kendini kandiriyo. Beklentilerini söylesin madem.

Access gittin sanip uzulmustum. Hosgeldinn😍

Herkese Merhabalar,

Birkaç detayı mecburen değiştirerek yazacağım, belki tanıyan çıkar diye ama önemli noktaları çok net anlamanız için güzel ifade edeceğimden emin olabilirsiniz.

Uzun olacak biraz. Ben 27, nişanlım 28 yaşında. Birkaç aydır nişanlıyım. Nişanlımın ailesiyle aram oldukça iyi, evlenmemizi çok istiyorlar öncelikle bu konuyla alakalı bir problem yok. Yani ortada benim istenmeme durumum yok baştan söyleyeyim ama nişanlımın ailesinin benim ailemle iletişimi resmen sıfır. Bütün süreci benimle ilerletmek istiyorlar.

Nişanlımın ailesinin maddi durumu iyi, birkaç tane evleri var, babası elektrik işi yapıyor. Şu an bizim yaşayacağımız ev ve kendi yaşayacakları ev de tadilatta. İki ev yaptırılırken onlar bir o eve, bir bu eve gidip geliyorlar. Çünkü yaşanacak vaziyette, sadece kısmi olarak tadilata alındı. Sorun şu; neredeyse 10 aydır nişanlıyım ve biz ailemle sadece bir kez davet edildik. :) (Ailemle gittik ama sadece annem, babam ve ben. Çünkü bu davet edilme konusu tadilattan dolayı o kadar uzamıştı ki sinirlenip annemle babamdan başka kimseyi götürmedim.)

Onlar da bize 2-3 defa falan geldiler çünkü biz davet edilmediğimiz için tek taraflı çağırmak da istemiyorum. Bu işler sırayla olur diye biliyorum. Bir onlar gelir bir biz gideriz. Evin tadilatını sorun edecek bir ailem de yok bu arada.

Ailem güler yüzlüdür, geldiklerinde çok iyi ağırlarız, hiçbir sorun çıkarmazlar vs. Benim ailem tarafından da bir problem yok. Hani bir şeye gıcık olup mesafeli olmak istiyorlar desem yok.

Hiçbir şey istemedik, nişan bohçası bile yaptırmadık, zahmet olmasın diye ki zaten hiç öyle şeylerde hevesi olan biri değilim. Bayram geçti, bayramda bana bir hediye, kıyafet vs alınmadı yani lafı bile geçmedi. İstediğimden değil, ben zaten kendim alıyorum her şeyimi ama ailem normalde bunların olması gerektiğini ama önemli olan mutlu olmamamız olduğu için görmezden geldiklerini söylüyorlar. Nişanda takı taktılar tabii onu da belirteyim. Linç edilmek istemiyorum tekrar ediyorum; böyle bir isteğim yok, sadece yapılan şeyler bunlarmış, kaynamamın da bunları bildiğini düşünüyorum. Bilerek yapmıyor yani. Neyse diyorum onu da geçtim.
Bize gelirken aldıkları hiçbir şeyi yiyemiyoruz bu arada o var bir de. Her şeyi ucuz ve bayat alıyorlar gibi :) Çok üzücü. Özensizler kısacası.

Düğün yerine karar vermeye çalışıyorlar, aileme sormak yok, sadece benimle konuşuyorlar. Ne bileyim biz nişan yeri tuttuk, kimse sormadı hayırlı olsun demedi, bize geldikleri halde konusunu açmadı babası babama. Hani babalar bir konuşur değil mi? Ben mi yanlış biliyorum.
Geçen gün bir tanıdıklarına gittik, beni evden aldılar arabayla, bir yukarı bile çıkalım demediler, ben de davet etmedim. Ailemi çok afedersiniz adam yerine koyan yok. Dönüşte annem davet etti, geç olmuştu ondan dolayı da çıkamamış oldular. Güzel bahane oldu geç olması onlar için de.

Bu hafta evin son halini görmek için annemle benim oturacağım eve gidecektik. Kaynanama söyledim, tabii ki dedim gayet okeydi her şey. Sonra yine bana işleri çıktığını söylediler. Bir tanıdıklarının daveti varmış :) Annemi yine götüremiyorum yani. Bu kopma noktam oldu.

Nişanlıma pek bir şey demiyorum, napsın o da zaten yoğun çalışıyor. Aileci değil, bana hak verir ailesiyle ilgili ufak tefek konularda. O yüzden onu sıkıştırmak istemiyorum ama napsam bilmiyorum. Ben sık sık onlara gidiyorum bu arada, nişanlım gidelim istiyor. İyi karşılandığım için oraya gitmekle alakalı problemim yok ancak tavrımı koymak istiyorum.

Ekleme:
Ev konusunda eksik bilgi verdim benim hatam. Ev okey ama ödemesi başlamadı bile. Bizim oturacağımız evden bahsediyorum. Kimin ödeyeceği bile net değil henüz. Ev vermek derken alınmış, üzerimize yapılmış bir ev yok.

Fikirleriniz neler?
Genelde haksız bulunmuşsunuz ama ben haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ben de nişanlıydim ve ayrıldım ama onlar da ailemle konuşulması gereken konuları benimle konuşuyorlardı ben aileme söylüyordum falan arada köprü görevi yapıyordum resmen. Evet düğün senin , karar senin ama bazı şeyleri aileler üstleniyor ve bunu sizle konuştukları zaman arada kalıyorsunuz. İki tarafın da gönlü olsun derken yıpranan siz okuyorsunuz bu sefer.

Evi nişanlınız ödüyor, anladığım kadarıyla düğün de ailesinde, siz napıyorsunuz?
Ailem de beni veriyor, daha napsın kafasında değiliz sorunuzun temeline cevap vereyim öncelikle.

Nişan yaptık, kına yapacağız. Ev eşyalarının alınması gereken kısmında her şeyi aldık/alacağız. Ne demek ne yaptınız? Takı vs saymıyorum zaten. Hayır yani her şeyi onlardan bekliyorum gibi bir algı mı oluştu? Çalışıyorum, kazanıyorum, maddi beklentim yok yok yok. Benim problemim maddi değil. İki taraf da bir şey yapmayabilirdi, sağ olsunlar yapmaya çalışıyorlar.

Kaldı ki nişanlım eve veriyor diye giydiği kıyafete kadar ben alıyorum destek amaçlı, o yemek ısmarlarsa, kahve ısmarlıyorum gibi gibi. Allah Allah ya bir de bu soru moda oldu.

O istendi bu yapıldı kısımlarına takılmadım, gelenek görenek deyip isteyen ve yapan aileler var lakin nişanlınız bal gibi aileci, “ufak tefek” konularda size hak veren aileci olmayan nişanlınız sık sık ailesine götürüyor ve siz ailenize olan tavırlarına kırılmanıza rağmen, ailenizi muhatap bile almıyorlarken nişanlınız istiyor diye gidiyorsunuz, ailenizle iyi olsalardı dahi sık sık gitmeniz yanlış çünkü evlenince de bu beklentide olacaklar ve mesafe koyamayacaksınız.

Tavır tavsiyesi mi istiyorsunuz, gitmeyeceksiniz sizi avuçlarının içine alıp ailenizi saf dışı bırakanlara mesafe koyacaksınız.

Herkese Merhabalar,

Ekleme:

Fikirleriniz neler?
Ne bohçaymış nişan bohçasından kızmayın ama fenalık geldi burada okudukça.Bohça istemeyince artıya mı geçiliyor anlamadım gitti. O kadar çok detaylara takılıyor ki bizim gençler aileler.Hep arkadan içe atma.Güzel güzel düşüncelerinizi açıklayın.Kırıldığınızı falan söyleyin ne var bunda.Baktınız anlaşılmıyor demek ki olmayacak der ayrılırsınız.
Nişan yeri tutunca neden hayırlı olsun denecek.Beklentiler o kadar çok ki.Anlayamadım hiç.

Ailem de beni veriyor, daha napsın kafasında değiliz sorunuzun temeline cevap vereyim öncelikle.

Nişan yaptık, kına yapacağız. Ev eşyalarının alınması gereken kısmında her şeyi aldık/alacağız. Ne demek ne yaptınız? Takı vs saymıyorum zaten. Hayır yani her şeyi onlardan bekliyorum gibi bir algı mı oluştu? Çalışıyorum, kazanıyorum, maddi beklentim yok yok yok. Benim problemim maddi değil. İki taraf da bir şey yapmayabilirdi, sağ olsunlar yapmaya çalışıyorlar.

Kaldı ki nişanlım eve veriyor diye giydiği kıyafete kadar ben alıyorum destek amaçlı, o yemek ısmarlarsa, kahve ısmarlıyorum gibi gibi. Allah Allah ya bir de bu soru moda oldu.
Bunları konuda göremedik, haliyle sorduk. Ne demek moda oldu. :) Kaç kişi sordu ki size bunu?

Siz asıl meseleyi görememişsiniz, ya da sizi rahatsız eden şey içten içe o, ama konduramıyorsunuz. Nişanlınız ailesine bağımlı. Onlarsız bırak evi, düğünü, tek başına kiraya çıkıp içine iki eşya koyamaz. Ama sizden ailesiz yola çıkmanızı da bekliyorlar ilginç bir şekilde. Anneniz de bunu görmüş, aklınca maddi istekler ile örtmeye çalışıyor ya da bu iş bozulsun istediği için sizi darlıyor bilmiyorum. Ama bu işin çözümü bir şeyler beklemek değil. Daha da mahveder ortalığı, evlenirseniz ellerini üstünüzden çekmezler, hayatınınızın her yerinde olurlar, onların izni olmadan çay bahçesine de gitseniz olay olur. Şimdiden ailenizi ekarte etmişler, annenizin takıldığı yer bu olmalı, onu yapmadılar bunu yapmadılar değil. Beklentiye girmek yapmanız gereken en son iş.

Ödemesini yapmadan nasıl ev alındı?

krediyle alındıysa dahi kimin üzerine kredi oradan bellidir kimin ödeyeceği
Kredi babasının üstüne ise ama nişanlısı ödeyecekse büyük sıkıntı. Ev için bir miktar peşinat da verilmiştir. Nişanlısı ben verdim dememiştir inşallah, gülerim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X