Nolur bana akıl verin, ağlıyorum

Günaydın, ağlayarak bişey danışmak istiyorum nolur tecrübesi olanlar bana yardımcı olsun her derdimde akıl verdiniz bu seferki çok yordu.. 14 aylık bebeğim var daha yürüyemiyor galiba yürüme korkusu var parmağımı tutarak koşuyor bile ama parmağımı bırakınca oturup ağlıyor. Kendi kendine 4,5 adım atıyordu onu da bıraktı artık.
Neyse asıl konuya geleyim. Bebeğim bana aşırı derecede bağlı. Hep dua ettim, benim annemle aram pek iyi değil benim çocuğum bana çok bağlı olsun diye ama çok dua ettim galiba. Çünkü artık çocuğa patlamaya başladım. Sonrasında pişman oluyorum oturup ağlıyorum. Memleketimden uzak bir yerdeyim tanıdığım kimse yok 4 senelik evliyim, en yakında görümcem ve kayınvalidemler var. Onlara da bırakamam hem görümcemin küçük oğlu benim oğluma vuruyor hem de çikolata cips gibi şeyler veriyorlar. Bırak diyorlar tamam ama nasıl bırakayım bu durumda. Eşim öğretmen 3te çıkıyor okuldan ama ondan sonra annesi markete gidelim, babası fatura kesilecek gibi işler için onu çağırıyor. Bir tane bile arkadaşım yok köy gibi bir yerdeyim. Kafamı dağıtmak için assitt çağrı merkezi hizmetlerine başvurdum ön görüşmeyi geçtim ikinci kez skype görüşmesini bebeğim ağlayıp beni bırakmadığı için geç katıldım maalesef kaçırmıştım..
çok detaya girdim biliyorum ama anlatmam rahatlamam lazım inanın çok bunaldım artık…
Bir yandan kendime kızıyorum sen bu bebeği o kadar istedin, emek verdin diye(tüp bebek) ama bir yandan da tuvalete bile gidemiyorum evde hep bir ağlama sesi. Hep yanında oturmamı istiyor. Odasına götürüyorum oyuncaklarıyla oynasın diye ben de dinlenmek için onun yatağına uzanıyorum geliyor o da yanıma yatıyor. Yatsa benimle bir şey değil ağlıyor yere inip onunla oyun oynamadığım için. Oyun kurmak için etkinlikler yapıyorum ağzına sokuyor. Parmak boyasını poşet dosyanın içine sürdüm (böyle bir etkinlik görmüştüm) benim parmağımı tutup üstünde gezdiriyor o yapmıyor. Her şeyi ağzına sokuyor.
Televizyon açınca izliyor bazen mecburen tuvalete vs giderken açıyorum ama sonra vicdan yapıyorum kendi kendime ben nasıl anneyi diye. Bir yandan sağlıklı beslemeye çalışıyorum, aman şunu yesin bunu yesin diye… Herkes nasıl yapıyor nasıl ilgileniyor böyle çocuğuyla her şeyiyle. Ben kocamla ilgilensem evle, evle ilgilensem kendimle, kendimle ilgilensem çocukla ilgilenemiyorum… bir beceriksiz ben miyim bu ülkede….
Yürümüş olsa diyorum alır parka çıkarıp yorulur eve gelir uyur ama yürümüyor. Her şeyi yapıyor koltuğa çıkıp iniyor, İlkadım bisikletine binip iniyor ama yürüme yok….
Çok konuştum biliyorum ama iyice psikolojim bozuldu çocuğum benden ayrılmıyor, en son bunalıp bağırıyorum, o korkuyor ben ağlıyorum…. Her gün aynı döngü…. Be yapayım nolur bir akıl verin ne etkinliği yapayım neler yapayım…. Şuan bile bunu yazarken dizimin dibinde ağlıyor kucağımda olmadığı için… nolur bir şeyler yazın geçiyor diyin nolur…..
Bebek arabasıyla gezdirin. Siz de yürüyüş yapmış olursunuz.

Bilmiyorum o yüzden soruyorum
Bu çocukları nasıl bu kadar kendinize bağımlı yapıyorsunuz
Benim bir arkadaşımin iki yaşında kızı var kreşe gitmek istemiyor hep kadının dizine bitişik.
Mesela ileride nolur bilmiyorum ama benim 10 aylık bebeğim oyle bana aşırı düşkün değil.
Şuan bakicida gayet iyi duruyor
Normalde de ben yanındayken de tek başına oyun oynar ben gozlemlerim
Yada diğer odada işlerimi yaparken babası ile de durur.
Bazı çocukları bu kadar bağımlı yapan nedir merak ediyorum
kendileri, bebeklerin doğuştan getirdikleri özellikleri var sonuçta. tabi ki anne baba ve çevre etkiler ama 10 aylik 14 aylik bebeğin anne babaya düşkün olma, olmama durumunu sadece tutumla açıklayamayiz. insanoğlu boş bir levha gibi dünyaya gelmez, kendine ait bir mizacı vardır.

3 çocuğum var, 3u de birbirinden o kadar farklı, ilk iki kizim istahsiz, yemek isteyen bebeklerdi, küçük taş versem ağzını açıyor. 18 aylik oldu, şu an yeni yeni reddediyor ki iste bu çevre etkisi.

en büyük kizim öyle bana bağımlı, öyle mizmiz ve huysuzdu ki, gören herkes bana sabır diliyordu, ortanca kız insan secerdi, sadece bana değil ama tanıdıklarını bağlıydı, en küçüğü hiç görmediği birinin kucağına atlayıp beni arabaya bindir diyor.

doğuştan itibaren farklı oluyorlar emin olun, 40. gününde ancak hafifçe gülümseyen bebeğimle, 15 günlükken agulayan bebeğimin sosyalligi tabi ki birbirinden farklı olacaktı. örnekleri saysam inanın bitiremem.

Çocuğu babaanne halaya bile bırakmıyorum diyor çocuk anneden başka kimseyi görmüyor, doğal olarak anneye bağımlı hala geliyor benim düşüncem bu yönde henüz hamileyim ama bebeğim doğunca ara ara anne anne babaanneye bırakmayı düşünüyorum mesela hep benimle kalıp bana bağımlı olmasın diye.
o zaman sunu sorayım babanne ve hala o kadar emeklerinize rağmen siz vermemeye calıstıkca abur cubur veriyorsa, evinde ayakkabıyla dolaşıyorsa sizin de bebeğiniz yerde emeklemek istiyorsa, görümcenizin cocukları ellerini yıkamayı bile bilmiyorsa cevrede kimse yoksa bile bırakır mısınız???? ben de sadist değilim heralde, bırakma sansım varken oturup cocukla ağlayayım.

Biz ailelerden uzağız sadece beni ve babayı görüyor. Sitenin içerisinde komşularımla dialog kurmasına izin veriyorum kıskanmıyorum. Sadece virüs dolayısıyla biraz çekiniyorum. İzole yaşayan komşum ve arkadaşlarımın dokunmasına ziyaretlerine izin veriyorum.
işte tamda bu yüzden bebek size bu kadar bağlı yanlış anlamayın sizi suçlamıyorum, ama eğer maddi durumunuz el veriyorsa bebeği hafta da2-3 kez oyun gruplarına falan götürebilirsiniz, hem size bağımlılığı azalı hem gelişimine katkı sağlar.

çocuk sana değil sen çocuğa göre hareket edeceksin.
bir şeylere yetişmeye çalışmıyorsun.
kafanın çok rahat olması lazım tam tersi.
bende öyleydim gece uyumuyor diye sinir oluyordum. ağlıyordum.
sonra kendi kendime ben niye ücretsize ayrıldım ki? çocuğum için ayrıldım. yarın işe gitmicem yarın önemli bir yere yetişmicem eee sıkıntı ne ? uyumuyorsa beraber uyumadık. oyunsa oyun ,gece kaç olursa olsun. uyuyunca bende uyuyordum. sabah güle oynaya yatakda bir-iki saat geçerdi. popo döne döne beni emerdi. altını temizleyip kahvaltı yapardık. trtr1 den heıdı açıp beraber izlerdik. müzik açar göbek atardım karşısında. kucağıma alır dönerdik evin içinde. yakalamaç oynardık. iş yaparken onada ufak görevler verirdim.(genelde kaç aylık ne anlar kafasında herkes. anlıyorlar çok ıyı anlıyorlar.) her gün parka gider oyun oynardık. yağmurda, rüzgarda dışarı çıkarırdım. şimdi sonbahar yaprak kovalama zamanı ben işte o okulda hapis gibi. sabah 6 da kalkıyorum ve 8.30 daki işime kan ter içinde yetişiyorum çocuğumla. annelerin kafasında hep akşam yemeği tozu kiri var. bırakın ortalığı çocuk temelden yetişince bir yaşında her şey rayına oturuyor. biraz tatlı-sert olacaksınız. tuvalete girdiğinizde ağlasın boğazları açılır. istediği olmayacaksa olmasın.(tehlikeli birşeyse) olabilecek birşeyse beraber yapın. bir engel yok sonuçta.

işte tamda bu yüzden bebek size bu kadar bağlı yanlış anlamayın sizi suçlamıyorum, ama eğer maddi durumunuz el veriyorsa bebeği hafta da2-3 kez oyun gruplarına falan götürebilirsiniz, hem size bağımlılığı azalı hem gelişimine katkı sağlar.
Yanlış anladınız sanırım aşırı bağlı bir çocuk değil oğlum. Parka gider sitedeki çocuklarla oynar kediyle köpekle haşır neşirdir. Ben her akşam çocuğu eşime bırakıp 1 saat yürürüm. O uyuduğunda oturur kahvemi içerim. Beraber yürüyüşe çıkarız o etrafı seyrederken ben kulaklık kuşağımdan müzik dinlerim. Beraber pazar gideriz markete gideriz. Yakında işe başlayacağım ben bebeğim kreşe gidecek umarım orayada sorunsuz alışırız.

o zaman sunu sorayım babanne ve hala o kadar emeklerinize rağmen siz vermemeye calıstıkca abur cubur veriyorsa, evinde ayakkabıyla dolaşıyorsa sizin de bebeğiniz yerde emeklemek istiyorsa, görümcenizin cocukları ellerini yıkamayı bile bilmiyorsa cevrede kimse yoksa bile bırakır mısınız???? ben de sadist değilim heralde, bırakma sansım varken oturup cocukla ağlayayım.
Bu şartlar altında bırakılmaz sizde yanında olun gözünüzün önünde olsun çocuk o sırada bir kahve içimlik süre ayıramazmısınız. Ya da kv size çağırın.

Günaydın, ağlayarak bişey danışmak istiyorum nolur tecrübesi olanlar bana yardımcı olsun her derdimde akıl verdiniz bu seferki çok yordu.. 14 aylık bebeğim var daha yürüyemiyor galiba yürüme korkusu var parmağımı tutarak koşuyor bile ama parmağımı bırakınca oturup ağlıyor. Kendi kendine 4,5 adım atıyordu onu da bıraktı artık.
Neyse asıl konuya geleyim. Bebeğim bana aşırı derecede bağlı. Hep dua ettim, benim annemle aram pek iyi değil benim çocuğum bana çok bağlı olsun diye ama çok dua ettim galiba. Çünkü artık çocuğa patlamaya başladım. Sonrasında pişman oluyorum oturup ağlıyorum. Memleketimden uzak bir yerdeyim tanıdığım kimse yok 4 senelik evliyim, en yakında görümcem ve kayınvalidemler var. Onlara da bırakamam hem görümcemin küçük oğlu benim oğluma vuruyor hem de çikolata cips gibi şeyler veriyorlar. Bırak diyorlar tamam ama nasıl bırakayım bu durumda. Eşim öğretmen 3te çıkıyor okuldan ama ondan sonra annesi markete gidelim, babası fatura kesilecek gibi işler için onu çağırıyor. Bir tane bile arkadaşım yok köy gibi bir yerdeyim. Kafamı dağıtmak için assitt çağrı merkezi hizmetlerine başvurdum ön görüşmeyi geçtim ikinci kez skype görüşmesini bebeğim ağlayıp beni bırakmadığı için geç katıldım maalesef kaçırmıştım..
çok detaya girdim biliyorum ama anlatmam rahatlamam lazım inanın çok bunaldım artık…
Bir yandan kendime kızıyorum sen bu bebeği o kadar istedin, emek verdin diye(tüp bebek) ama bir yandan da tuvalete bile gidemiyorum evde hep bir ağlama sesi. Hep yanında oturmamı istiyor. Odasına götürüyorum oyuncaklarıyla oynasın diye ben de dinlenmek için onun yatağına uzanıyorum geliyor o da yanıma yatıyor. Yatsa benimle bir şey değil ağlıyor yere inip onunla oyun oynamadığım için. Oyun kurmak için etkinlikler yapıyorum ağzına sokuyor. Parmak boyasını poşet dosyanın içine sürdüm (böyle bir etkinlik görmüştüm) benim parmağımı tutup üstünde gezdiriyor o yapmıyor. Her şeyi ağzına sokuyor.
Televizyon açınca izliyor bazen mecburen tuvalete vs giderken açıyorum ama sonra vicdan yapıyorum kendi kendime ben nasıl anneyi diye. Bir yandan sağlıklı beslemeye çalışıyorum, aman şunu yesin bunu yesin diye… Herkes nasıl yapıyor nasıl ilgileniyor böyle çocuğuyla her şeyiyle. Ben kocamla ilgilensem evle, evle ilgilensem kendimle, kendimle ilgilensem çocukla ilgilenemiyorum… bir beceriksiz ben miyim bu ülkede….
Yürümüş olsa diyorum alır parka çıkarıp yorulur eve gelir uyur ama yürümüyor. Her şeyi yapıyor koltuğa çıkıp iniyor, İlkadım bisikletine binip iniyor ama yürüme yok….
Çok konuştum biliyorum ama iyice psikolojim bozuldu çocuğum benden ayrılmıyor, en son bunalıp bağırıyorum, o korkuyor ben ağlıyorum…. Her gün aynı döngü…. Be yapayım nolur bir akıl verin ne etkinliği yapayım neler yapayım…. Şuan bile bunu yazarken dizimin dibinde ağlıyor kucağımda olmadığı için… nolur bir şeyler yazın geçiyor diyin nolur…..
Benimde kizim 18 aylik agliyor,bizi rahat otutturmuyor,elimizi tutup mutfaga goturuyor,esimde yardimci oluyor ,tv acmadan rahat edemiyoruz mecburen yani,benimde kimsey yok buralarda,arada aileme memlekete gidiyoruz degisiklik oluyor,sizde boyle yapin

Kesinlikle yürüme arkadaşı alın . Ve her çağırdığında koşmayın. Kusura bakmayın ama bu davranışları en çok biz anneler tetikliyoruz. Ağlatmayın ama hemen yanına koşmayın. Benim kızım da çok bana düştü şu sıra 7 ay bitti 8. Aydayız.
Kafalar çalışmaya başladıkça çocuklara bi haller oluyor :KK70:

Şahsi meseleleri bilemeyeceğim ama bebekle olan durumunda çok benziyoruz, ev işi bebekle olmuyor kendinle ilgilenmekse lüks artık. Çocukla ilgilenmek bu işte, böyle böyle derken büyüyorlar. sen çok dolmuşsun sadece. Ayrıca 14 aylık bebek için anlattıkların normal geldi 18 aya kadar yürümezse sıkıntı var denir, seninki daha küçük bir şeyi yok merak etme

Kusura bakmayın ama hiçbir öneriye açık değilsiniz
İnsanlar size yardımcı olmak için yazıyor, azarlanmak için değil
Madem çözümü yok sizin için oturun ağlayın o zaman
Bizim de elimizden gelen bu kadar

Bu çocuk bir süre böyle gidicek, siz öncelikle stres yapmayı bırakın. Yukarıda bir arkadaş anlatmış ne güzel, biraz o anlardan keyif almaya çalışın. Yemek, temizlik bunların telaşına düşmeyin. Eşiniz de bir zahmet iş bölümüne katkıda bulunsun. Bostan korkuluğu mu. Bu konularda anlaşılmadan çocuk derdine düşülmesine sinir oluyorum. Bir kadının tek başına çocuk büyütmesi zordur, iki tarafta da tahribat yapar. Yardıma, kafasını boşaltmaya ihtiyacı vardır. geçenlerde burda bir konu açılmıştı. 24 yaşında 4 yıldır çocuk tedavisi gören bir kız. Kimse de şu soru yok, ben çocuk yaparsam eşim bunun neresinde olucak diye. Varsa yoksa çocuk. Eşimle ilgilenmek diyorsunuz da o evde ilgilenilmeye ihtiyacı olan tek kişi evladınız. Eşler karşılıklı birbirine ilgi göstermekle yükümlüdür. Adam üçte gelip başkalarının işlerine koşup sizi, bebeği bu halde gördüğü halde el uzatmıyorsa orda sorun var demektir. Öncelikle bunu konuşun eşinizle. Yardım etmesini değil, görevlerini yapmasını hatırlatın. Uygunsa etraf haftada 3 4 bebeği eşinize bırakıp tek başınıza yürüyüş yapın, imkan varsa birşeyler için. Siz kendinize baktıkça sinir krizlerinz bitick. O bebek sizin de gerginliğinizi, sıkışmışlığınızı hissediyor. Kaynana, görümce bakmak zorunda da değil ama o baba bakmak zorunda. Bu ülkenin bostan korkuluğu babalarından bıktık artık

Bir üye de on aylıkken bagimsizdi ama şimdi iki yasa geldi bağımlı oldu dedi demek değişiyor
Gercekten oyle. Cocuk yetistirmek inis cikislarla dolu bir macera. Mizac dogustan geliyor evet ama cok da degisiyorlar zamanla. 15 aylikken beni gulerek ugurlayan cocuk 18 ay civari surekli kucak istedi mesela. Dis durumlari, atak donemleri her sey etkiliyor. Buyuyorlar iste. Ben de 1 yasindayken ise donmeyi istiyordum ama pandemi yuzunden evden calistim. Hic ayri kalamadik. Cocuk da napsin gozunu aciyor beni goruyor. Kapatirken ben yanindayim. Cok yukleniyoruz bazen bebelere.

Konu sahibi arkadasim, yasadigin her sey cok normal. Cocugunla ilgili anlattigin her sey de normal. 14 aylik bebek her seyi agzina goturur, goturmezse sorun vardir. Her yeri kurcalamak ister, kurcalamazsa endiselenmelisin. Tek basina oynamasi falan cok utopik seyler. Biraz daha sabret, hepsi gececek. Oglum 2 yasinda simdi, daha baska zorluklar var ama en eglenceli zamaniymis bu yas. Surekli pesinden kosuyorum ama cok da egleniyorum. Az kalmis, sen de bu kisi atlat bir, guzel zamanlar yakinda :)

Ben de aynı durumdayım hatta biraz daha kötü, eşimin yanından annemin evine geldim burda kalıyorum annem gereksiz yere çalışmakla kafayı bozmuş biri, hurda topluyor, evin her yerini dolduruyor, kafede çalışıyor, düğün salonunda çalışıyor, ev işine gidiyor yani bana yardımı neredeyse hiç olmuyor. Biri 2.5 yaşında biri 14 aylık, benimki de yürümüyor ikisi de bana çok bağlı bunun sebebi güvensiz bağlanma diye bir şeymiş bırakıp gidecek diye terk edilme korkusu yaşıyor çocuklar, psikologların videolarını dinleyebilirsiniz, yürüme konusunda endişe etmeyin her çocuğun gelişimi farklı ilk kızım 15 ayda yürüdü şimdi yerinde durmuyor 😀arkadaşım var hiç büyümicekler gibi geliyordu kocaman oldular dedi kendi çocukları için, şu an bana da öyle geliyor her günüm ayrı zor, ben de oturup bu konuya yazılan tüm mesajları okucam müsait bi anımda🙂💕

bebeginizi arabaya koyup bol bol acik alanda vakit gecirmeyi denediniz mi . parklara falan arabayla koyup gezdirseniz hem cevre dikkatini dagitir hemde siz evden cikip biraz rahatlamis olursunuz .

Psikolojik olarak bitmişsiniz resmen. Evet anlıyorum çocuk için sağlıklı beslenme mühim de sağlıklı bi anne de mühim. Her gün bağrış çağrış sağlıklı yaşayacacağına varsın eline arada cips versinler. Çocuk sizi görüyor bi tek e pandemi de var normal değil mi size bu derece bağımlı olması?

Ayrıca yürümezse yürümesin koyun bebek arabasına çıkın dışarı. Yazlık yer diyorsunuz hem yeşillik deniz temiz hava mis gibi. Serin bi örtü iki insan görsün çocuk sizin de kafanız rahatlasın. Babası da fatura keseceğine gelsin 2 saat çocuğuna baksın siz de kafa dinleyin sizinki de can.

Kusura bakmayın ama hiçbir öneriye açık değilsiniz
İnsanlar size yardımcı olmak için yazıyor, azarlanmak için değil
Madem çözümü yok sizin için oturun ağlayın o zaman
Bizim de elimizden gelen bu kadar

valla yaa
sanki biz dedik git köye çocuk doğur.
kadın gayet güzel fikir vermiş ona da kızıyor, anlamadım ki ben konu sahibini?

valla yaa
sanki biz dedik git köye çocuk doğur.
kadın gayet güzel fikir vermiş ona da kızıyor, anlamadım ki ben konu sahibini?
İç dökmek için sanırım
Çünkü anladığım kadarıyla onun için zaten bi çözümü yok konunun

yok kendi kendine tabi ki oynamıyor nerdeee
ama anne ya da baba ya da anane yanında olduğu müddetçe hani ille beni istemiyor
yoksa hep yanında biri olsun en azından o etrafı karıştırırken biri ona baksın istiyor.
He bi tek tehlikeli bir yere ulaşmaya çabalarken, ya da bozulmasını asla istemeyeceğimiz bir şeyi hasbel kader yakalamışsa o zaman bak tek başına durur saatlerce... hani sesi çıkmıyorsa kesin bir sıkıntı var derler ya çok çok doğru...
Aynen sessizlik varsa yakın takibe almak gerek😀
Ben de şaşırmıştım kendi kendine oynuyor deyince😀 Konu sahibinin emanet edeceği kişi yok sanırım ondan dinlenemediğinden yakınıyor ama çocuk işi böyle işte biraz yorucu olsa da gülümsemesine unutulur yorgunluk..

X