Normal doğum mu? sezeryan mı? sizce hangisi?

nasıl bi dogum istiyorsunuz normal mı sezeryanmı

• normal

OY: 152 70,7%
  • sezeryan

OY: 63 29,3%

• Ankete Katılan
    215
valla ben sezeryandan yanayım saatlerce sancı çekmeyi gözüm hiç kesmiyor 45 dakikada doğumum gerçekleşmiş olcak en azında doğum yapcağım gün ve saati biliyor olup ona göre hazırlık yapıcağım

peki sezeryanda olunca karın gidiyo mu??cünkü hep bunndan şikayet ediliyo...karın gitmiyomuş,buruşukmuş,vs....sezeryan olup karnı dümdüz olan var mı aranızda merak ediorum...bende hamileyim cünkü vede normal doğum istiorum...

bende sezeryanla doğum yaptım ilk günlerde karnım doğum yapmamış gibi görünüyordu kocamandı.. sonra başladı inmeye.. ve çok samimi söylüyorum hamile kalmadan önceki gibi dümdüz oluyor. buruşma durumuda kişinin yapısına göre değişir galiba.. teyzemin karnını bi görseniz, normal doğum yaptığı halde buruş buruş.. birazda çatlaktan kaynaklanıyordur.. aman kızlar bol bol yağlanın, üşenmeyin az az sürüpte cimrilik etmeyin sakın..

ben normal doğumdan çok korksamda normal doğumla bebeğimi dünyaya getirmek istiyorum!çünkü etrafımda gördüğüm bikaç örnekten sonra normal doğumla daha çabuk toparlanıldığını gördüm yerimseniben

Offf yaa ben zaman daraldıkça çok korkmaya başladım.Bir normal diyorum bir sezeryan.Napcam ben yaa...Doğumu düşündüğüm geceler sağa sola dönmekten uyuyamıyorum.Benim doğumum kesin zor olur biliyorum.Canım tatlı herşeye mızıklanıyorum.Birde ödleğim.Nasıl normal doğum yapcam ben yaa...Sezeryandanda korkuıyorum ...... Offffffff dua edin bizim gibi doğumu yaklaşan ödleklere ne olur?Bilsemki gidip 1 saatte normal doğum yapcam bu kadar korkmam ama biliyorum benim canım çok yanacak bağıra çağıra bir doğum yaşayacağım ve korkudan bir daha doğurmayacağım lohusalık depresyonuna gireceğim sonrada.......

megryann kacıcı haftandasın ?
ben bugun 30a girdim

Kesinlikle normal dogum diyrum...benim ilkdogumum normaldi simdiki nasil olur bilmiyorum ama ilkinde yaptigim gibi bol bol yurumeyi dusunuyorum son aylarimda isallah Rabbim izin verirse..
Dogum sancilari evet zordur ve buyuktur ama o dogum anini yasamak herseyi unutturuyor.dogumhanede aci cekerken doktora neden bu kadar cok agrim oldugunu sordugumd "agri cekmezsen onunasil seveceksn"demisti..
Dogumdan sonra odaya alindigmda ise ustumu degistim yikanip esimle kantine cikip kahve ictigimi hatirliyorum..
Agrilariysa hic animsamiyorum..
Hamis arkadaslarim lutfen icinize korku ekmeyin,bebeginizi buyutun korkunuzu degil..Rabbim herseyi yazmis planlamis..stres stres dogurur..kendinizi germeyin ve en onemlisi kimsenin dogum hikayesini dinlemeyin,siz kendi dogum hikayenizi yazacaksin..bu da anneye bir armagan olarak bir omur yeter..
Sevgilerimle..

bende 6ay önce normal doğumu denedim ama olmadı 7saat araıksız sancı çektim 10cm açılma oldu bebeğimin saçları bile görünüodu ama olmadı bebeğim içerde kemiğe takılmış hemen sezeryana aldılar keşke ilk başta sezeryanı seçseydim diyorum hiç şikayetim olmadı çok şükür ama bunu normal yapsaydım 2.kesinlikle normal yapmazdım herkesin bünyesi farklı siz hangisini başarabileceğini düşünüyorsanız öyle yapın allahım inş. herkese kolay doğum nasip eder:emir_bebek:

bende 6ay önce normal doğumu denedim ama olmadı 7saat araıksız sancı çektim 10cm açılma oldu bebeğimin saçları bile görünüodu ama olmadı bebeğim içerde kemiğe takılmış hemen sezeryana aldılar keşke ilk başta sezeryanı seçseydim diyorum hiç şikayetim olmadı çok şükür ama bunu normal yapsaydım 2.kesinlikle normal yapmazdım herkesin bünyesi farklı siz hangisini başarabileceğini düşünüyorsanız öyle yapın allahım inş. herkese kolay doğum nasip eder:emir_bebek:

Canim gecmis olsun hakisin tabi yani o anda ne olacagi da belli olmuyor ki..demek ki hayirlisini dilemekde fayda var..bebisine saglikli bir yasam ve size de mutuluklar dliyorum

ben 4 ay önce sezeryanla doğum yaptım ve çok memnununm iyiki sezeyan yapmışım
açıkçası ben cesaret edemedim zaten korkağın tekiyim :KK70:
ama hiç pişman değilim 4 ay oldu doğum yapalı ama göbeğimde aynı eski haline döndü tamamemen yapı mselesi hanımlar
ister normal yapın ister sezeryan Allah hayırlı doğum nasip etsin ellerimizi boş göndermesin diyorum
sevgiler

oy oyy oyy bende normalden yanaydım sezeryandan ınanılmaz korkuy ordum..
Fakat kuzumun kalp atısları zayıf oldugundan acıle sezeryana alındım..
Pişman olacak bı yanım yok cunku ben ıstemedım demekkı rabbım hakkımızda hayırlısını bu kılmıs..
Ama yınede dıyorum keske hersey normal gıtseydıde normal olsaydı dogumum..cunku ınanın dıkısler ınsanı cook zorluyor bebegınle ılk gunler ılgılenemıyosun hatta bazende uzun bır sure...ve en önemlisi ameliyat olması...
bence keyfi yere sezeryan olmayın kızlar..
Rabbım yardımcınız olsun.....

Son düzenleme:
oğlumda normal dogum ayptım...sımdı ıkıncı gelıyormus bıze :emir_bebek:
onuda bır trslık olmazsa normal dogurmayı duşunuyorum.inşallah..

kızlar eğer bir problem yoksa hamileliğinizde kesinlikle ve kesinlikle normal doğumu öneriyorum.çok acı çekiliyo belki ama.bebeğini kucağına sağlıklı bir şekilde almak muhteşem.sezaryan bir ameliyat.bıçak altına yatıyosun.ben 33 gün önce normal doğum yaptım ve çok mutluyum.herkesin canı tatlıdır.ama adı üztünde normaldir ve problem yoksa olması gereken budur.kızlar lütfen keyfe sezeryan olamyın.insan bebeği için nelere katlanmaz.ben normal doğumu bebekler ve anneler için bir yaşam savaşı gibi görüyorum.ikimizde birbirimize kavuşmak için çabalıyoruz.harika o duyguyu yaşayın.pişman olmazsınız.

Canim gecmis olsun hakisin tabi yani o anda ne olacagi da belli olmuyor ki..demek ki hayirlisini dilemekde fayda var..bebisine saglikli bir yasam ve size de mutuluklar dliyorum

tşk canım evt hayrlısı ne ise o olsun hamileliğimin başından beri hergün 1.5saat yürüyüş yapmıştım sırf normal yapayım diye ama hayırlısı böyleymiş bebeğim sağlıklı doğduya gerisi boş allah herkesin hakkında hayırlı olanı versinopuyorumnanaktan

oglumu normal dogurdum catir catir :)
Simdi kizima hamileyim insallah onuda normal dogurmak istiyorum
ama bu sefer epiduralli lütfeeennnnn

merhaba arkadaslar bende 31.haftalik hamileyim normalmi sezeryanmi cok arada kaldim normalde ben ufacik igneden aglayan kulaktan ates olcme makinesinde hemsirenin elini tutup ziplayan biriyim ve cok ama cok korkuyorum birde 53 kilodan 63 kiloya ciktim normai arkadaslar normal dogumdami sezeryandami bu kilolar daha kolay gider gobek falan bide bu dert var ne yapsam ?

normal doğumda doğurmadan 30 yada 45 dk filan önce vücuda doping ve mutluluk etkisi veren güçlü bir enerji hormon yayılıyor ve anne ağrıyı hiç hissetmiyor.doğumdan korkulucak bir şey yok.asıl korkutucu olan sezeryan çünki başlı başlına bşr ameliyat ve komplikasyonlarıda cabası

Ben kızımı normal doğurdum,oğlumu epidural sezeryanla doğurdum.İkisini de özel hastanede doğurdum.Kızımı doğurduğumda ağrısız doğum yoktu 15 yaşında kızım bu arada.Sezeryana gelince en büyük korkumdu ama tüpleri bağlatacağım için mecburdum.Ben de hayatım boyunca kalçadan iğne olmamış biri olarak kızımı doğururken de doktoruma iğne korkum yüzünden sürekli müdahale ettiğim için doğum sırasında doktorum doğumhaneyi terk etti.Çok yalvardım da geri geldi.tabii ssonra doktorum başka türlü senle başa çıkamayacaktım o yüzden çıktım dedi o korkuyla kızımı doğurdum.Toplam yarım saat sürdü ama acı da çok çektim ne yalan söyleyeyim.Oğlumda ise belime vurdukları iğneden tutunda doğum sonrasın da bile hiç acı hissetmedim.Sezeryandan yarım saat sonra yürüdümÖzellikle izmir de doğum yapacaklara Çınarlı hastanesini öneririm.Ben sezeryanın anlatıldığı kadar kötü olduğunu düşünmüyorum.Doktorun ve anestezi uzmanını iyi olması önemli bence.

sezeryan oldum ,gayet memnun kaldım,mecbur olduğum için ilk gece bebeğimle kendim ilgilendim,abartılacak bi acı değil

ben de bir aksilik olmadığı sürece normal doğum olsun istiyorum inşallh da öyle olur.korkmuyr muyum korkuyorum belki ama sezeryandan daha cok korkuyorum nedense.normal doğumda en fazla 1 gün sancı cekerim dyrm ama Allah kolaylık verir inşallah dua ediyorum sürekli.kucağımıza almayı nasip etsin güzel Allahım

Uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuun yillar sonrasinda hamile kaldim..ve 2 ay evvel normal dogum yaptim(belirtmek isterim..vajinismus hastasiydim!!)

kisaca dogum macerami anlatmak isterim..

Belki bilirsiniz ( duymussunuzdur ) vajinismus hastalari birakin dogumu normal kadin doktoruna muayene olma düsüncesiyle bile tüyleri diken diken olan insanlardir..
ben onlardan biriydim,ve normal dogum yaptim..

Normal dogum hic öyle filmlerde gösterilen,kolu komsudan duydugumuz cooooooooooooooooooooook acili agrili ölüm kalim diye dilden dile dolasan ve "destanlasan" birsey degilmis megersem :)

haaa..tabiki agri var aci var..ama kesinlikle o anlatilanlar kadar degil..
bunu BEN söylüyorum..ben..vajinismuslu birisi..

olgusumun dogumu --> dogum termininde hic agrim sizim yoktu ve hastanede muayenem vardi..güle oynaya hastaneye gittik ve doktor eliyle beni muayene ettikten sonra ( o muayene biraz rahatsiz edici oluyor ama "öldürmüyor" :)) ) 1 parmak kadar acilma oldugunu ve agrim tutarsa ( ki gece tutar dedi ) gelmemi söyledi...agrim tutmazsada yarin tekrar muayeneye gel dedi ve beni eve gönderdi..ehh bizde güle oynaya eve geldiiiikk..güzel bi gün gecirdik aksam oldu yattik sabahinda ben bi WC´ye gittim....ki...kan var..o anki heyecanimi anlatamam..panik oldum resmen :))
ellerim titreye titreye esimi kaldirdim o da panik oldu ( tabi uykulu uykulu nasil panik olunur siz düsünün ) :)
neyse..ben yinede öglene kadar bekledim..cünki öncelerden okumustum "nisan gelmesi" diye birsey varmis..
öglen oldu..benim hafif hafif ama cok hafif karnim agrimaya basladi..bildigimiz hafif adet sancisi..bi geliyo bi gidiyo..aha dedim dogum nede basitmis hic agrim yok diye seviniyom :))
sonra hastaneye gittik muayene oldum 3 santim acilma var dediler tekrar gönderdiler :)
geldik eve benim agrim kayboldu :)))
dedim herhalde oglum dünyaya gelmekten vazgecti..
sonrasinda aksam 8-9 gibi benim agrilar basladi..bu kez biraz daha siddetli..
30-40 saniye sürüyor sonra tip kayboluyo..hic bisey yokmus gibi oluyorum..
10 dakka geciyo tam saniyesinde bi basliyo..30 saniye sonra tip yine yok :)
ama ben bu agrila baslayinca taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa doguma kadar hic oturmadim agrilarin arasinda hep yürüdüm hep ayakta kaldim..sadece arada bir uzandim..(agrilardan degil haaa...ayaklarim agrimaya baslamsititda ondan :))))

bir yandan esim dualar ediyor üflüyor..bir yandan annem pirinc okuyor bana yutturuyor :))
neyse..saat gece 02:00´da benim sancilar baya siddetlendi 4-5 dakikaya düstü ambulans cagirdik..gittik hastaneyeeeee...
beni CTG cihazina bagladilar sanci ve kalp atislarini kontrol ettiler..ebe beni dugumhaneye aldi..benim agrilar bu kez baya baya hissettirmeye basladi kendisini..ama dedigim gibi sadece 30-40 saniye sürüyor ardindan hic bisey yokmus gibi hayata devam :)
o aralarda esimle konusuyordum..sakalasiyorduk ve sürekli odada yürüyordum yataga hic uzanmadim..bu böööyylleeeeeeeeeeeee taaaaaaaaa saat sabah 9lara kadar devam etti..
sanci geldiginde yataga tutunuyordum nefes alip veriyordum ve sancilari düsünmemeye calisiyordum ( inanin ise yariyor )..ara sira ebem geliyor ve muayene ediyordu..inanin beni dogumdan ziyade o muayeneler korkutuyordu ama o kadar korkulcak bisey degilmis :)
neyse..o saate kadar hic agri kesici almadim..istemedim.
ne olduysa o saatten sonra oldu..ebem geldi beni muayene etti tam 10 santim acilma olmus yani doguma hazirim..ama bizim beyfendi gelmek bilmiyor :)
bitürlü yolu bulamadi..saat 9 dan 11 bucuklara kadar baya siddetli agri cektim..hatta bi ara ebeme sarilip ben sezeryan istiyorum diye yalvardigim anlar oldu..
ama..inanin dayanilabilecek ve öldürmeyen agrilar bunlar..
ebem cok iyiydi "hayir hersey yolunda sen normal dogum yapacaksin sezeryan YOK" dedi sürekli..ben yalvardim o hayir dedi :)

sonunda bizim beyfendi yolu bulduuu..beni bi ikinma kapladi anlatamam :)) etrafimdaki hicbiseyi görmüyorum agri duymuyorum..sadece ikinmak istiyorum :))
ebem beni hemen yataga yatirdi hazirligini yapti ikin dedi..ikiiiiiiiiiiindiiimmm..saclarini gördü..dur dediii..duramadim yine ikindiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimm..hic bisey olmadi :))
sonra bi sanci geldi tekrar ikiin dedi..ikiiiiiiiiiiiiiiiinnndiiiiiimmm kafasi cikti :)))
Allahim ebe elimi tutmus gel bak saclarini oksa diye elimi asagiya götürüyor :))
ben hayir hayir istemiyorum dedim elimi cektim :)))
o an bi ikinma geldi tekrar..ikiiiiiiiiiiiiiiiiiinnndiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmm
ve bebegim dünyaya geldi :)
esimin sevinc gözyaslari düktügü,benim "allahim coooooooooook sükür" diye haykirdigim o mutlu an :)

evet,ben Vajinismuslu birisi olarak bu "zoru" basarmis oldum..muayeneler oldum..agri kesicisiz epiduralsiz normal dogum yaptim..son evre cok hizli gelistigi icin yirtilma oldu dikislerim oldu ama basardim..bebegimin ilk cigligini duydum ve dogumdan 3 saat sonra hemen ayaga kalkabildim ve bebegimle ilgilenebildim..

BEN BUNU BASARDIYSAM SIZLER BUNU HAYLI HAYLI BASARIRSINIZ..
normal dogum kadar "normal" olan birsey yoktur..

odamda 3 tane sezeryanli kadinlar vardi..ve inanin onlari gördükce allaha sükrettim iyiki sezeryan olmamisim diye..herbirinin durumu icler acisiydi..bebekleri agladiginda kendileri kalkip alamiyorlardi..bakamiyorlardi..sürekli agri kesici aldilar..agri sanci cektiler..
ve sürekli bizleri yani normal dogum yapmislari gördüklerinde,sezeryan cok zormus siz cok sanslisiniz dediler..

evet biz cok sansliymisiz..

HERKESE NORMAL DOGUMU TAVSIYE EDERIM !!!
AGRILAR ÖLDÜRMÜYOR !! bakin ben daha yasiyorum :)

Allah herkesin yardimcisi olsun..kolay "normal dogumlar" nasip etsin :)

X