Normal doğummu sezeryan mı

ben sezeryanla doğum yaptım.hiçbir sıkıntı yaşamadım.hamile olan kimseye sezeryanla doğum yap,normal doğur tarzında şeyler söylemem..kimsenin söylememesi gerekiyor.kimsenin hakkı yok buna.kişinin kendi tercihi.acı da onun,mutluluk da...kim ne karışır yaaa?yasaklanma olayına gelince bu başlı başına bir sorun zaten!!!hiç kimse annenin ve bebeğin psikolojisinin bu durumdan nasıl etkileneceğini düşünmüyor mu arkadaşlar?benim de korkum vardı ama haklı nedenlere dayanarak normal doğum korkum vardı.doktorum bana ilk başlarda bişey demiyordu ama benim psikolojim altüst olmuştu.çünkü hayatımızda bazı kayıplar yaşamıştık ve sevdiklerimi kaybetme korkusu o derece ağır bastı ki anlatamam.yaşadıklarımı bir ben bir de ALLAH bilir.neyse sözü fazla uzatmayayım,sezeryan istediğimi söylediğim zaman doktorum daha erken düşünme bunları dedi.ama benim psikolojimi,içimdeki korkuları görünce kesinlikle sezeryan dedi.ve en ince ayrıntısına kadar konuştuk bu konuyu.sen sezeryan istiyorum demesen ben sana illaki sezeryan diyemezdim dedi.hiçkimsenin aklına girmem dedi.tercih kendinindir dedi.çünkü bana normal ve sezeryanı,hatta epidural ile normal ve sezeryanı anlattı.ayrıca doktorum şunu da anlattı.(yasak henüz gelmemişti)kanunen yasaklanacak gibi isteğe bağlı sezeryan.insanlar o zaman anlayacaklar bizi dedi.sanıldığı gibi para için yapılan birşey değil bu ama çevreden öyle şeyler duyuyoruz dedi.o yasak gelirse normal doğumlar sezeryandan daha masraflı olacak dedi.çünkü sizinle beraber biz de serüvene dahiliz,sen sancı çekerken ben rahatmıyım sanıyorsun?içimde hep acabalar oluyor normal doğumda dedi.acaba yırtılma olacak mı,acaba kanama çok olacak mı?acaba bebekte sorun olacak mı?annenin tansiyonu yükselecek mi?....ve sayılamayacak birçok acaba???????normal doğum tamamen bi kapalı kutu,ama sezeryanda herşey bize bağlı,sonucu biliyorsun o yüzden anne ve bebek için en sağlıklı onu görürüm dedi.bu hakikaten böyle.bildiğim bir kadın doğumcu bayan var...normal doğumu yaptırırım ama kendim yapamam derdi ve sonuçta sezeryan oldu.düşünün bu tamamen psikoloji ile ilgili .para için falan değil bence.doktor ne kadar işinin ehli olursa olsun;annede bazı sorunlar olursa,doğuma yardımcı olamazsa doğum ya çok zor gerçekleşir ya da apar topar sezeryana alınır......bunlarla ilgili de çevremde örnekler var.artık çevremizde normal doğum yapabilen insan sayısı o kadar azaldı ki,bu yenilen içilen gıdalardan,stresten kaynaklanıyor.benden 52 gün sonra bi arkadaşım doğum yaptı.12 saat boyunca sancı çekti.sonrasında sezeryana alındı.en yakın bunu hatırlıyorum.YAZDIKLARIM YANLIŞ ANLAŞILMASIN.KİMSE KİMSENİN ÜZERİNE GİTMESİN.KİMSENİN KİMSEYE BASKI YAPMAYA HAKKI YOKTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.YAŞANILANLAR,DÜŞÜNCELER PAYLAŞILIYOR BURADA,KİMSE BİRBİRİNİ ÜZMEK İÇİN UĞRAŞMIYOR ASLINDA.AMA NEDENSE GİRDİĞİM HER FORUMDA TARTIŞMALAR VAR.VE OKUDUKÇA ÜZÜLÜYORUM.HEPİMİZ İNSANIZ,SÜRÇÜ LİSAN ETTİYSEK AFFOLAAAA...BEN KENDİ YAŞADIKLARIMI VE GÖRDÜĞÜMÜ,DUYDUĞUMU YAZDIM.HİÇBİRŞEYİ İDDİA ETMİYORUM.HERKES İÇİN ALLAHTAN HAYIRLISINI DİLİYORUM.KİMSENİN BU YAZDIKLARIMDAN ÖTÜRÜ HAYIR O ÖYLE DEĞİL BU BÖYLE DİYE SERZENİŞTE BULUNMASINI DA İSTEMİYORUM.ÇÜNKÜ SÖYLEDİĞİM GİBİ BEN SADECE KENDİ YAŞADIKLARIMI VE GÖRDÜKLERİMİ YAZIYORUM.HİÇBİR KONUDA İDDİAM YOK.HEPİNİZE SEVGİLERRRRRR...

Benim 2 doğumumda sezeryanla oldu.
Sezeryan nedeni bebeğin ters gelmesi idi.
Normal doğum olabiliyorsa doktor zaten normal
doğum yaptırır.Sezeryan gerektiren bir şey varsa öyle
doğum yaparsın.Ben memnun kaldım sezeryandan.Doğum sonrası
2-3 gün zor gerçi ama unutuluyor zamanla.

Arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce normal doğum yapmış bri olarak yazıyorum..Benimde doktorum bana düşünme dedi kendiliğinden gelişir ben normal istiyorum diyince ozaman beyninde bitir o işi normal doğur ama önce kendini ikna et dedi..bende hep normal istiyorum dedim sonunda da yarım saat içinde normal yollarla oğlumu dünyaya getirdim bir arkadaşında yazdığı gibi Allah bizi bu koşullara uygun yaratmış ve normal doğumdaki hazzı hiçbir şeye değişmem harika bir duygu Allah sezeryan olsun normal bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin inşaallah

bencede kişinin tercih hakkı olmalı ancak ne seçtiğini de bilmeli...bence herkes yaşadıklarını paylaşırsa az çok doğum yapacak olan arkadaşlar bilgi sahibi olur ve ona göre karar verir...ben 2 tane sezeryanla doğum yaptım ama mecburiyetten oldu sezeryan.bende hiç istemiyordum ve benim için sezeryan sonrası yaklaşık bi 10 gün hatırlamak istemediğim günlerdi.çok sancım oldu.oturamadım,kalkamadım,bebeğimle ilgilenemedim.2.doğumdada epudural sezeryan oldum. o daha berbattı...doğumdan çıkar çıkmaz saatlerce inledim.benim bünye belki ameliyatı kaldırmadı.sonuçda 9 kat kesiyoruz dedi doktor ameliyat ederken ve her katı ayrı ayrı dikiyorlarmış..bir arkadaş normal doğumdada dikiş oluyor demiş ancak normaldeki dikiş sadece en üst tabakada ve çok kısa sürede iyleşiyor.benim 2 ay bitti hala hissizlik var dikiş yerimde...

Sizin niye moraliniz bozulyor?.. Herkesin kendi tercihi sizi neden rahatsız ediyor.. yani sezeryan olanlar normal doğumun acısını yaşamayacaklar, siz yaşayacaksınız diye niye sezeryan olanların oranı azlasın.. ilk başlardaki bikaç mesajınızda buna benzer söylemleriniz olduğu için insanlar sonradan sizin üzerinize gelmişler.
Yukarıdaki yazdıklarınızı okuyunca başkaları sezeryanı tercih ettikçe sizde normal doğum yapacağınız için gerildiğinizi düşündüm... İnsanlar normal doğumu tercih ettikçe, "onlarda acısını yaşayacak birtek ben yaşamayacağım" diye bir psikolojiye kapıldığınızı düşündüm. Yanılıyor olabilirim ama yukarıda okuduklarım ve ilk mesajlarınız bunları hissettirdi... Sezeryan oranı düşünce sizin avantajınız ne olacakki bu kadar çok istiyorsunuz..
Neyse başlarda ki gerginliğiniz sonlardaki mesajlarınızda yok.. ama hani benim üzerime geldiler diye düşünüyorsunuz ya nedenini göstermeye çalıştım. Sevgiler.

ne alakası varya...evet normal benim tercihim ve en sağlıklı yöntem ters bir durum yoksa.hem anne hem bebek için..bunun tersini söyleyen dr ların diplomasından şüphe ederim..
benim kızdığım nokta türkiyede sezeryana çok eğilim gösterilmesi ve dr larında buna çanak tutması
ayrıca sezeryan olanların veya olmak isteyenlerin kendi yöntemimizi savunacağız diye normali ölüm işkencesi gibi göstermelri..yok dikişten oturmamaışta haftalarca,kendisi hemen ayağa kalkmış,ama normal çok berbatmış vs vs..
arada çıkıyor binde bir çok sorun yaşayan onuda duydularmı bazıları ısıtıp ıstıp önümüze sunuyor...
ayrıca millet sezeryan istediği için benim korkumdan dolayı gerildiğimi yazmışsın..çok saçma...beni bilen takip eden biri olsaydın normal doğum için sonuna kadar direttiğimide görürdün..bebeğim haftasını doldurdu ama ben yine bekledim..
40+1 de sancım başladı yani evelsi gün...derin derin nefes alarak sancılarımı en aza indirdim...ben hastaneye gittiğimde dr un 2 cm açıklık var demesini beklerken 7 cm açıklığın var 3 saat sonra kucağında dedi...
doğumhaneye girdim..zaten hemşireler ebeler sağolsun çok ilgili ve tatlılardı çok destek oldular..
onların yönlendirmesiyle doğurmam dikişim 20 dk falan sürdüşakkıdı
ben başından beri inandım ve normal yaptığım içinde çok mutluyum
sancı çektiğim için doğumdan ehemn sonra ilk sarı sütümde geldi ve hemen emzirdim...
wc ye kendim gittim çıktım dolaştım...her saat başı emzirdim..yemek için herşey serbestti..
dün taburcu oldum..kayınvalidem ve annem gece bebekle uğraştıklarından gelince uyuakalmışlardı kalktım yemek yaptım:nazar:gerçi kızdılar uyanınca ama olsun..yapamayacak durumda değildim...

tahmin ettiğin gibi gerilmedim sıkılmadım canım..sonuna kadar normal diye direttiğim içinde çok mutluyum...bu yüzden normal isteyenlere ölümmüş gibi dallandıra budaklandıra anlatılmasına sinir oluyorum..ki anlatanlar yaşan değil çevresinden görenler..herkesin bünyesi faklıdır..kimse kimseyi düşüncesinden caydırmak zorunda değil,hakkı da yok buna

unutmadan söyleyeyim...dikişim sadece ilk gün sızladı sancı yaptı..dün bayağı azaldı,bugün yok denecek kadar az.dr um çok güzel dikmiş ve bende bakımını iyi yapıyorum...çekilmeyecek dert değil asla..biz anneyiz daha neler göreceğiz hayatta kimbilir

neyi anlamak istemiyorsunuz?? nasıl ki sezeryanla doğum yapanların yaşadıkları sizin için bir kıstas değilse sizin ne kadar kolay doğum yaptığınız da sezeryan isteyenler için bir kıstas oluşturmayacaktır. siz normal diye tutturmuşsunuz şükür ki bir sorun çıkmadan 2 saatte yapabilmişsiniz. doktorunuzun,personelin ilgisi sayesinde rahat bir doğum yapmışsınız ne güzel. zaten hiç kimse size neden normal yaptınız demiyor. şakkıdı
benim takıldığım nasıl bir yasağın savunucusu olursunuz? insan psikolojisi hakkında bir fikriniz var mı??? avrupayı örnek vermişsiniz ancak oradaki şartlarla ülkemizdeki şartları kıyaslama gereği bile duymamışsınız. :smiley-cool:
kimsenin kimseyi düşüncesinden caydırmaya hakkı yok demişsiniz ama siz anlattıklarınızla caydıramayınca "evet yasaklansın" deme hakkını kendinizde görmüşsünüz. ilginç!! şakkıdı

bu arada ben sezeryanla doğum yaptım :nazar: ister inanın ister inanmayın sizin normal doğum sonrası yaşadıklarınızı bende yaptım. çıkar çıkmaz bebeğimi emzirdim, lavaboya kendim gittim, akşamına da yan oda da yatan arkadaşımı ziyaret ettim. sadece yemek yapmadım eh artık onu da annem yapmıştı sağolsun şakkıdı

fikirlerinize saygı uyulmasını istiyorsanız lütfen önce karşıdaki insanın fikir ve tercihlerine saygı duyun...

sizinle tartışmaya girmiyorum:nazar:...beni anlamdığınız kesin..anlayan anladışakkıdı..daha fazla söze gerek yok:kahve:

Merhaba yeni anneler acaba aranızda göz bozukluğu yaşayıpta normal doğum yapan varmı bir sorun oluyormu benim duyduğum gözü bozuk olan miyop hipermetrop gibi göz bozukluğu olanlar için normal doğum tehlikelimi ıkınma esnasında problem olurmu aranızda bu yüzden normal yapamayan varmı

ne alakası varya...evet normal benim tercihim ve en sağlıklı yöntem ters bir durum yoksa.hem anne hem bebek için..bunun tersini söyleyen dr ların diplomasından şüphe ederim..
benim kızdığım nokta türkiyede sezeryana çok eğilim gösterilmesi ve dr larında buna çanak tutması
ayrıca sezeryan olanların veya olmak isteyenlerin kendi yöntemimizi savunacağız diye normali ölüm işkencesi gibi göstermelri..yok dikişten oturmamaışta haftalarca,kendisi hemen ayağa kalkmış,ama normal çok berbatmış vs vs..
arada çıkıyor binde bir çok sorun yaşayan onuda duydularmı bazıları ısıtıp ıstıp önümüze sunuyor...
ayrıca millet sezeryan istediği için benim korkumdan dolayı gerildiğimi yazmışsın..çok saçma...beni bilen takip eden biri olsaydın normal doğum için sonuna kadar direttiğimide görürdün..bebeğim haftasını doldurdu ama ben yine bekledim..
40+1 de sancım başladı yani evelsi gün...derin derin nefes alarak sancılarımı en aza indirdim...ben hastaneye gittiğimde dr un 2 cm açıklık var demesini beklerken 7 cm açıklığın var 3 saat sonra kucağında dedi...
doğumhaneye girdim..zaten hemşireler ebeler sağolsun çok ilgili ve tatlılardı çok destek oldular..
onların yönlendirmesiyle doğurmam dikişim 20 dk falan sürdüşakkıdı
ben başından beri inandım ve normal yaptığım içinde çok mutluyum
sancı çektiğim için doğumdan ehemn sonra ilk sarı sütümde geldi ve hemen emzirdim...
wc ye kendim gittim çıktım dolaştım...her saat başı emzirdim..yemek için herşey serbestti..
dün taburcu oldum..kayınvalidem ve annem gece bebekle uğraştıklarından gelince uyuakalmışlardı kalktım yemek yaptım:nazar:gerçi kızdılar uyanınca ama olsun..yapamayacak durumda değildim...

tahmin ettiğin gibi gerilmedim sıkılmadım canım..sonuna kadar normal diye direttiğim içinde çok mutluyum...bu yüzden normal isteyenlere ölümmüş gibi dallandıra budaklandıra anlatılmasına sinir oluyorum..ki anlatanlar yaşan değil çevresinden görenler..herkesin bünyesi faklıdır..kimse kimseyi düşüncesinden caydırmak zorunda değil,hakkı da yok buna

unutmadan söyleyeyim...dikişim sadece ilk gün sızladı sancı yaptı..dün bayağı azaldı,bugün yok denecek kadar az.dr um çok güzel dikmiş ve bende bakımını iyi yapıyorum...çekilmeyecek dert değil asla..biz anneyiz daha neler göreceğiz hayatta kimbilir

Allah analı babalı büyütsün bebeğinizi, öncelikle çok çok geçmiş olsun, sizin adınıza gerçekten çok sevindim...
Benim yaptığım yorum sizin o başlarda(benimde alıntınızı yaptığım) yaptığınız yazı ile ilgiliydi.. Oradaki yazı nedeniyle bir çok kişi sizin üzerinize gelmiş. İnsanlar sezeryanı övdükçe siz gerilmişsiniz.. Kimse normal doğum yapmayın sakın dememiş ama siz sezeryan isteyenlere karşı ve övenlere karşı çok sert bir üslüp takınmışsınız. belkide bizler yanlış anladık, ama bunda sizin de payınız var...

Tekrar gözünüz aydın demek istiyorum, gerçekten sevindim.

ben yaklaşık 11 ay önce hiç istemememe rağmen sezeryan oldum
kendimi normale hazırlamıştım, çok istiyordum, etrafımda örnekler çoktu
olumsuz hikayeleri kesinlikle dinlemiyordum, öyle video falan da seyretmedim kesinlikle doğumla ilgili
ama 40 hafta dolmasına rağmen doğum başlamadı, bebek çok iriydi, beklesek zaten daha da büyüyecekti hiç doğuramayacaktım
çok rahat bir sezeryan geçirdim ama kimseye doğum şekli önermem
ben kimim ki, dr değilim uzman değilim ne haddime
normal doğum çok içimde kaldı ama, 2. de şansım olsa denemek isterdim
bebeğimi ilk ben göremedim, kucağıma alamadım, 3 gün emziremedim
o psikoloji kötü gerçekten
epidural sezeyan konusunda bilgim yoktu, keşke öyle doğursaymışım diyorum şimdi
bu arada sezeryan ciddi bir karın ameliyatı drumun söylediğine göre
kolay değil yani
son bir bilgi de 3 ay önce bir arkadaşım normal doğum yaptı
yaptıkları kesiyi dikerken narkoz vermişler, hiç hissetmemiş ve o 10-15 dk.lık uyku o kadar iyi geldi ki, dinlendim diye anlattı
normal doğuracaklar doktorlarına bir sorsunlar bunu bence

Allah analı babalı büyütsün bebeğinizi, öncelikle çok çok geçmiş olsun, sizin adınıza gerçekten çok sevindim...
Benim yaptığım yorum sizin o başlarda(benimde alıntınızı yaptığım) yaptığınız yazı ile ilgiliydi.. Oradaki yazı nedeniyle bir çok kişi sizin üzerinize gelmiş. İnsanlar sezeryanı övdükçe siz gerilmişsiniz.. Kimse normal doğum yapmayın sakın dememiş ama siz sezeryan isteyenlere karşı ve övenlere karşı çok sert bir üslüp takınmışsınız. belkide bizler yanlış anladık, ama bunda sizin de payınız var...

Tekrar gözünüz aydın demek istiyorum, gerçekten sevindim.

teşekkür ederim zamanı gelince sizde sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah..
tekrar söylüyorum benim kızdığım sezeryan olanların normal doğumu çok aşırı şekilde kötülemesi....evet çok sinirlendim kızdım..ama bütün mesajları okuduysan benim kopma noktamı görürdün...o kadr normal normal diyorsun doğurda gel ondan sonra görüşelim gibi laflar söylendi..hatta bazıları tartışmaya girdiği için silindi...
benim normali bu kadar savunmam asıl başkalarını rahatsız etti...
başladılar felaket haberlerini yazmaya...çevresindekiler aylarca ilişkiye girememiş,günlerce yataktan çıkamamış vs vs...
1 kişi öyle oldu diye bunu anlatıp normal isteyenleri korkutmaya hakları yoktu..haksızmıyım:nazar:
ben hep herkes gönlündeki doğumu yaşasın dedim...benimde çevremde sezeryandan çok çekkenler var ama anlatmadım anlatmamda...
kişiden kişiye değişir..kimi sezeryan sonrası 1 günde ayaklanıyor..kimi aylarca sızısını çekiyor..bunlar kıstas değil olamazda..benim 41 haftam dolduğunda suniyle alınamayack olsa sezeryandı kesin..sezeryan olsaydı normal çok içimde kalacaktı kesinlikle..

ama inanki aşırı derecede memnunum normal doğumdan...ve isteyenlere sonuna kadar inanmalarını,asla kötü hikayeleri dinlememelerini öneriyorum..tamam pırt diye çıkmıyor ama bunun zaten farkındayız..ıkınırken başınız döndüğü için o acıyı hissetmiyorsunuz..ben bebeği çıkarken hissetmedim..ne kafası çıktığında ne vücudu..çok değişik bir an..Allah nasıl bir sabır veriyorsa artık..sadece içimin löp diye boşaldığını hissettim o kadar..bugün tam 4 günüm doldu...ama ben doğum yapmamış gibi hissediyorum kendimi..

tekrar herkese hayırlı doğumlar diliyorum

bende sonuna kadar normal doğum diye direttim sağlık açısından iyi olanda bu rabbim sabrını veriyor bende epey sancının ardından açılma olmadı belki hastane rehavetinden o kadar sancı cektim sezeryan olsun dedim sabırsızlıgımdan güzel geçti herşey sütüm zaten öncedende geliyordu problem olmadı ilk 3 gün ağrım oldu yatarken kalkrken falan keşke normal olsaydı diyorum ama pişmanda değilim .
önemli olan bi şeklide onu kucağıma almakmış

canım ben sezeryan oldum spinal anestezi ile (belden uyuşturma) ilk 4,5 saat belden aşağısısnı hissetmiyorsun ve içeçcek serbest baş ağrısı yapmasın diye doktor diyo birde sen başkalrına muhtaçsın bebeği emzirme konusunda ki bunun acısı sonra çıkyo bebekle yatarince ilgilenemeyice sütünün gelmesi gecikebiliyor ve bebek aç kalıyo benim gibi mamayla beslemek zorunda bile kalabilirsin ama bu her kişide farkeder BUNU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.sezeryanda ilk 1 hafta çok sıkıntı sonra hiç doğum yapmamaış gibisin Allah yardımcınız olsun artık seçim sizin

Ben hamile değilim ama benim için genital bölge çok önemli o yüzden her şekilde dikişli olacaksın her şekilde ağrı olacaktır ve bu yüzden alt tarafta ağrı olacağına karnımda olmasını tecih ederim genital bölge ile daha once birçok rahatsızlık yaşadım ve uzun zamanlar tedavi gördüm ve o zamanlar benim hayatımın en sitresli ve en kötü zamanlarıydı ve ne olursa olsun aynı şeyleri bir daha yaşamak istemiyorum herşeyden önce benim kendimi iyi ve mutlu hissetmem önemli çünkü ancak o zaman çocuğuma ve eşime faydalı olabilirim diye düşünüyorum ve ayrıca hayat zaten acı ve sitresli buna bir yenisini eklemeyi düşünmüyorum ben kimseye normal yada sezeryan diyemem çünkü herkesin psikolojisi neyi kaldırıyor ve yaşamak istiyorsa kendileri bilir .Herhes sezeryan zararlı diyor ama sezeryanın zararlarından hiçkimse bahsetmiyor ayrıca sezeryan kötü olsaydı hiçbir zaman uygulanmazdı mecburiyetten bile olsa demekki o kadar da kötü değil ben türk doktorlarına güveniyorum işi ticarete dökecek kadar kötü insanlar oldukları sanmıyorum öyle olsa bile sezeryandan ölen yada daha başka feci durumlarla karşılaşan görmedim mutlaka sıkıntılı yönleri vardır ama normalin de sıkıntılı yöleri vardır o yüzden sıkıntıyı alttan çekeceğime üstten çekmeyi tercih ederim bu tercih meselesi kendim için neyin iyi olacağını benden başka kimse bilemez çünkü yaşayacak olacak benim işallah herşey istediğim gibi olur ve ne şekilde bebeğiniz olursa olsun sağlıklı olsun ve allah analı ve babalı büyütsün işallah arkadaşlar.

Başkalarını bilmem ama bence genital bölge önemli çünkü normal doğum yapınca orası deforme olcak asla eskisi gibi olmaz diye düşünüyorum ve çocuk sahibi olmak için de kendime zarar vermek istemem çocuk kadar ben de önemliyim çocuk yaptıktan sonra anne olmanın mutluluğunun yanı sıra kendimi güzel de hissetmeliyim bilmiyorum bunlar benim düşüncelerim bizler de ana kuzusuyuz bizi de bir ana doğurdu ve dünyaya bir kere geliyorsunuz o kadar acı çekmeyi çok da mantıklı bulmuyorum bu dünya da mümkün olduğunca az acı ile mutlu olmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum benim gibi düşünmeyenler de olbilir saygı duyarım önemli olan anne ve baba olmak acı çekmek değil diye düşünüyorum ayrıca bir çok arkadaşım normal doğumu sağlık olarak adlandırıyor ama bence sağlık psikolojik olarak iyi olmaktır bu yüzden benim için sağlıklı dogum sezeryan olacak. Ayrıca sezeryan ve normal doğum ile geniş bir araştırma yapılsaydı kesinlikle normal doğumun yaptığı hasarlar daha çok olurdu çünkü o kadar acı insanın kalp hastası olmasına ,beyindeki damarların gerginlikten ve ağrıdan zarar gördüğü daha sonraları kafamızla ilgili birçok sorun ,bel fıtığı gibi sorunlar daha bi sürü sağlık sorunları ortaya çıkabilir ama fiziksel olarak zorlanmadan doğum yapmanın bütün organlarımıza ve sağlığımıza yararlı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
kaç tanıdığım normal doğum yaptı. hepsi de afedersiniz anırarak doğurmuşlar.
alttan kesik yiyene kadar üstten yiyin en iyisi sezeryan doğum.

ne kadar yanlıs ve çirkin kelımeler kulanmıssınız cok yazık!
dogum allahın bır mucızesıdır
dogum yapmakla tanıdıklarınızın yaptıgı dogum arasında cok fark vardır
helekı hıc normal dogum yapmamıs bırının agzından bunları duymak benı cok uzdu ve kızdırdı
ben normal dogum yaptım hemde cok zor bır normal dogum
bebegım 7 aylıktı ve kordonunu boynuna doladıgı ıcın onu kaybetmıstım
ve ben ölü bır bebegı dunyaya getırmek zorunda kaldım
canlı bebek yolunu bulur ve suyuyla rahat bırsekılde gelır
ve benım bebegım ayrıca makattan geldı ters durus yıne bıle normal yaptım
cok bagırdım cok agladım ama doktorumun ısrarıyla normal yaptım

ve sımdı hıc dogum yapmamıs bırı cıkıcak ve benım cektıgım sancılara bagırıslarıma anırmak dıyecek yazıklar olsun söyleyecek cok fazla sözum var ama susuyorum......

ne kadar yanlıs ve çirkin kelımeler kulanmıssınız cok yazık!
dogum allahın bır mucızesıdır
dogum yapmakla tanıdıklarınızın yaptıgı dogum arasında cok fark vardır
helekı hıc normal dogum yapmamıs bırının agzından bunları duymak benı cok uzdu ve kızdırdı
ben normal dogum yaptım hemde cok zor bır normal dogum
bebegım 7 aylıktı ve kordonunu boynuna doladıgı ıcın onu kaybetmıstım
ve ben ölü bır bebegı dunyaya getırmek zorunda kaldım
canlı bebek yolunu bulur ve suyuyla rahat bırsekılde gelır
ve benım bebegım ayrıca makattan geldı ters durus yıne bıle normal yaptım
cok bagırdım cok agladım ama doktorumun ısrarıyla normal yaptım

ve sımdı hıc dogum yapmamıs bırı cıkıcak ve benım cektıgım sancılara bagırıslarıma anırmak dıyecek yazıklar olsun söyleyecek cok fazla sözum var ama susuyorum......

başınıza gelenlere üzüldüm. bu tavrınızı hassaslığınıza veriyorum. o terim bana ait değil. ben ne doğum yaptım nede doğuran birini gördüm. doğuran kişilerin bana söylediği bir terim bu. onlarda ne kadar zor geçtiğini anlatmak için kullanmışlardı. herkes kendi durumuna istediği şeyi uygun görebilir. bu kimseyide bağlamaza.s

(kuzenimin eşi açılması olmadığı halde 12 saatte normal doğum yaptırmışlar. çok büyük acılar çekmiş. resmen doğururken anırttılar beni diye bir cümlede kurdu. yani bana ait değil o kelime)

Son düzenleme:
kullanılan kelime (kim kullanmış olursa olsun) gerçekten çirkin. çünkü bu bir doğum, normal de olsa sezeryan da olsa bağırıyorsunuz. ikisinde de dikişler yüzünden zorluk çekiliyor. ve sezeryan ile doğum yapmış biri olarak böyle korkutucu (normal/sezeryan) hikayeleri dinlememenizi öneriyorum.
her doğum şekli kendine özeldir. 2 saatte de doğum yapan vardır, 20 saatte de.çok ağrılı doğum yapan da vardır, ağrısız da .bu tamamen acı eşiğiyle alakalı bir durumdur.
normal yapan sezeryanı, sezeryan yapan da normal doğumu kötülüyor malesef. hatta bazı forumlarda "sezeryan bir doğum şekli değil onlar anne bile sayılmazlar" diyen basit insanları görmek bile mümkün...
her ne olursa olsun bilinçli olmak önemli. nasıl olsa normal yapıcam diyip sezeryan hakkında fikri olmayan insanlara da kızıyorum. her ne olursa olsun iki doğum şeklinde de fikriniz olsun. ve tabi en önemlisi psikolojik olarak kendinizi hangisine hazır hissediyorsanız doktorunuzla mutlaka konuşun. kimse kimseye bir doğum şekli konusunda baskıcı davranamaz...

bende 39 gün önce doğum yaptım sezeryan oldu ama pişman değilim ilk günlerde biraz ağrıların oluyo zaten ağrı kesiciler veriyolar şuan sanki hiç doğum yapmamış gibiyim bende bel fıtığı olduğu için normal doğum yapmadılar ama kişiden kişiyede dğişiyodur sanırım anne adaylarına allah yardım etsin bol bol dua edin tek çözüm bu

X