Oğlumla aramızda bir duvar...

Yalnız ben buraya yazdıkça, sizden yorumlar geldikçe çok şey fark ettim.
Yazmak da iyi geliyor sanırım.
Yorumların her biri gittiğim psikoloğun sözlerine bin basar, eklemeden geçemeyeceğim.

Söylemişizdir de yakalandık mı hatırlamıyorum.
Bu kadar çok tutturmasa, arada yaşasak çözüm üreteceğim ama arka arkaya olunca ne yapacağımı bilemiyorum ben de.
Psikolog evet kötü deneyim oldu.
Gayet güzel konuştuk orda ama üzerinden biraz zaman geçince her söylediği anlamsız geldi.

Ah annelik..
Ben sizi rahatlatmayi tercih ediyorum, bir anne olarak bunalmisliginizi da anliyorum, hassasiyetinizi de hissettim, bu sebeple biraz rahatlamaniza vesile olmak istedim.
Sonucta saglikli bir birey olan hicbir anne bagira cagira cocuk buyutmeyi ya da tepinen bir cocuk gormeyi istemez.

Bana dedigim gibi fazla usteliyor gibi geldiniz, yani fazla ikna cabasi gibi, bir de boyle deneyin derim.
Bana pedagog bir onceki yorumumda yazdigim gibi soylediginde asiri duyarli bir anne, birak aglasin vs dediginde bunu gaddarca bulmustum ama aklima yattigi kadarini uyguladim.
İstedigi herhangi bir sey icin olmayacaksa su an olmaz ama olacagi zaman soz veriyorum kosa kosa gelip ilk sana soylicem diye sevincli bir sey varmis gibi bahsetmekle basladim. Sonra sonra kisalttim. Kizim da ilk etapta peki anneem demedi tabii.
Ama sonra sonra otutturduk.
Kolayliklar dilerim

1-2 saat televizyon izliyor, bunu çok bulacağını sandım mesela çok normal dedi.
Oyunlara izin verin, çok faydalı oyunlar var dedi, bir de okula gidince arkadaşlarımın tableti var benim neden yok diyecek, oyunlardan bahsedecekler konu dışında kalıp yetersiz hissedecek dedi.
Makul gelmedi bilmiyorum, kesinlikle vermem demiyorum ama şu an için televizyonla sınırlı kalması daha uygun geliyor.
Telefondan bir şey izleteceksek birlikte izliyoruz.

Açıklama da şu şekilde sürekli bir cevap bekliyor dönüp arkamı gidemiyorum.
Az ve öz konuşmak gerek bunu biliyorum aslında.
Görmezden gelsem daha kötü oluyor genelde, vurmaya başlıyor falan.
Psikolog her soruna okula gönderin diyerek çözüm buldu.

Hepsi için.
En başta onu istemediğim için.
Buna sebep de yakınlarda okuduğum bir cümle, çok da takılmıyordum plansız olmasına.
Kızım da paçamda, onu da reddediyorum zaman zaman ama oğlumunki mızmızlık değildi mesela, kızımınki mızmızlık.
Kızdan sonra fark ediyorum hep bunları.
Zamanında fark edip çözüm üretmeyişime üzülüyorum.

ben onu istemedim o da beni istemedi belki diye kuruyorum
Mesele bu cok abartili bir cikarim degil mi
Bazi psikoloji ekollerine gore taa ilk atalarimizdan dahi genlerle ruh hastaligi da tasiyormusuz.
O zaman herkes birbirini suclasin dursun, olacak is mi?
Tek bir hata nasil butun iliskinize mal olsun ki?
Ki hatalar da yapacagiz, bazen ben cok romantik bir anne olmadigim icin belki, cocuklarsiz birkac saat gecirmek istiyorum.
Bu onlari istemedigim anlamina gelmez ki
O birkac saat sonunda ozlemis olarak donuyorum
Siz ilk etapta belki gebelik fikrine alisamadiniz olabilir, sonradan olusan hisler illa hatalidir mi demeliyiz
benimkiler planliydi ben bile bir şok yasiyor gibi hissetmistim
Kaldi ki plansiz gebelik cok zordur.
Kendinize eziyet ediyorsunuz, yapmayin.

Evet ben de okulun gozle gorulur degisim yaratacagina kizimdan ve etrafimdaki cocuklardan pay bicersem inaniyorum.
Tv telefon konusunda evet bazilari daha rahat davraniyorlar, siz akliniza yatan kadarini uygulayin.
Sonucta herkesin annelik yolu farkli, karakteri farkli, yetistigi ortam farkli, travmalari farkli.

Benimki de cevap alana kadar 100 kez anne der, uzaktan evet, efendim vs desem de kabul etmez, bir sey istiyorsa aninda olsun ister, bilgisayardan bir sey siparis edeceksek o dakika beklemeye kapiyi acip kargoyu kontrol etmeye baslar vs ben kendi cocuklugumu da hatirliyorum ben de boyleydim, sabirsiz, aceleci, coskulu, hareketli.

Bilmiyorum inanisiniz nedir ama herkes Hz. Ebubekir gibi halim selim ya da herkes Hz. Omer gibi yigit ve ofkeli olmuyor.
Ben mizaca da inaniyorum.
Torpulenebildigi kadar torpulensin elbette ama bunun taa hamileliginiz basinda istemediginizle alakali oldugunu dusunmuyorum.

İstediği bazı makul şeylerde inatlaşmamayı seçiyorum ben işe yarıyor. Çıplak gezicem diyor kış günü kombiyi kökleyip izin veriyorum böylece bir süre sonra giydirmeme de izin veriyor. Buraya su dökcem diyor dökebilirsin ama sonra sil olur mu diyorum. Döküyor biraz çıp çıp yapıyor sonra siliyor kendince gibi. Yo dökme sakın desem gizliden dökecek bir şekilde nasıl olsa
Cevapsız kalmak bizi bile gerer aslında, sanki görünmez gibi, önemsenmiyormuş gibi bir durum olup öfkelendirir sanki.

Ayrıca geç kalmış da değilsin, şu an farkettin şu an düzgün bir pedagogla devam edebilirsin. Yani düşündüğün gibi taaa en başındaki duruma bağlansa dahi çözülmeyecek bir durum yok. Ben de bir ara corona başında aşırı depresyondaydım. Ben bu çocuğu istemedim şimdi corona olacak elimden alınacak moduna girdim. Kurup kurup ağlıyordum. Bence önce bizim tedavi olup bu psikolojiden kurtulmamız lazım yoksa her şeyi bir şeye bağlamalar bitmeyecek

Travmalar kolay anlatılmıyor maalesef ama üzerine cok düşmeden akışına birakmakta ise yarıyor. Ben oğlumun kendi hızına göre davranmistim. Bizde çok ise yaradi. Kendini ne zaman güvende hisseder ve açmak isterse o zamanları bekledim. Baska insanları uyardım hep öyle oyle oldu. Kardeşine gayet mesafesi yok ama size varsa farketmeden o mesafeyi siz ona hissettiriyor olabilirsiniz. Bazen biz goremeyebiliyoruz. Ben psikologa başka cocuklari gözlemlediğim zaman gayet yerinde tespitler yaptığımı alanım bu cunku, ama kendi çocuğumda neyin yanlış oldugunu göremediğimi söylemiştim. İster istemez kendi on yargılarınız, kendi yasanmisliklarimiz olaya net bakmamizi engelliyor. Iyi bir.psikilog olmasi gerekiyor. Benim şansıma iyi birine denk gelmiştim. Bizde çok ise yaradi. Umarim sizde iyi birini bulabilirsiniz. Bazende kendi hislerimizden dolayi hissedilen vicdan azabı bizi bu kadar irdelemeye götürebilir. Belki cocukta mesafe yoktur karakteri budur. Kısa zamanda toparlarsiniz umarim

Dışarıdan bakınca gerçekten abartılı.
Geçenlerde okuduğum bir cümleden sonra takıldım bu kadar, kime aitti hatırlamıyorum ama takıldım kaldım oraya sanırım, gebeliği öğrendiğimiz anda verdiğimiz tepkilerin bebeğe etkisinden bahsediyordu.
Bir de bu öfke problemine bakınca büyük bir yanlış yapmış olmalıyım ki bunu yaşıyoruz diyorum.
Evet çok yükleniyorum kendime.
Akşam kar oynamaya inmek istedi, kıyafetin içinde bir türlü rahat edemedi, çamaşırı yapıştı, atkısı rahatsız etti, iki kat istemedi derken giy çıkar yorulup ağladı, kıyafetlerle sorunu var normalde de.
Hemen içimden yine kendime yüklendim, zamanında hassasiyetlerini önemsemedin, hepsinin çözümü var sen uğraşmadın diye.
Bakınca öyle ama ya, ne bileyim.
Yanlış anlamayın yazdıklarınızı dikkate alıyorum, bir anda değiştirebileceğim duygular değil yine de.

Ben de diyorum ki çocukluğunda hayır dememeye çalıştım doyumsuz mu oldu
Bugün çıktı almak için bilgisayarı kesmeye kalktı, aklında ne kurduysa.
Sonra bıçakla keselim diye tutturdu.
Valla açıklama ile yapamadım artık, öyle saçma.
4,5 yaş çocuk olsa da az bi olgunluğu olmalı ama ya.
İnatlaşmamaya çalışsam da sonu gelmiyor sanki.
İşin özü bence anneliği kotaramadım.

Cidden tedavi olalım ama, böyle ömür geçmez.
Normal olan da anormal geliyor belki arkadaşların dediği gibi.
Şu ruh halinin çocuğa etkisi az değil.

Neden şiir yazar gibi cevaplar verdıgınızı anlamadım ama bence olaya daha sakin ve dingin bir ruh halıyle yaklasırsanız çözümü bulmak kolaylaşacaktir

Duyu butunlenleme terapisi hakkinda ne dusunursunuz peki?
Dokunsal hassasiyeti vardir belki ben cok hakim degilim ama cok merak ediyorum bu konuyu. Biraz pahali terapiler ama faydasi olacaksa gozu gornez tabii insanin

İnsanın kendi çocuğuma objektif yaklaşması çok zor, ya merhamet giriyor devreye veya tersi duygular.
Dışarıdan bir göz kesinlikle gerekli.
Bir de her şeyi kendimiz çözmeye uğraşmamalıyız, sorun hissediliyorsa vardır.
Teşekkür ederim iyi dileğiniz için.
Ne güzel iyi bir uzmana denk gelmişsiniz siz, uzun da sürmüştür muhtemelen toparlanma süreci.
Sabır isteyen konular.

Duyu butunlenleme terapisi hakkinda ne dusunursunuz peki?
Dokunsal hassasiyeti vardir belki ben cok hakim degilim ama cok merak ediyorum bu konuyu. Biraz pahali terapiler ama faydasi olacaksa gozu gornez tabii insanin
Rastgele birine gitmek istemedim, öneri de alamadım kimseden, fazla bilinmeyen bir alan malum.
Ebru Sidar'ın kitabını aldım, başlayamadım henüz.
Şu an sıralamayı okul, psikolog, duyu bütünleme diye kurdum.
Kitaptaki önerilerle biraz aşar belki, bu sırada işinin ehli birini bulursam daha iyi olur tabii.
Hayat kalitesini düşüren şeyler.
Siz nerden biliyorsunuz, neyden dolayı yani?

Ben de henuz kitabi okumadım ama ebru sidari takip ediyorum
Bag odakli yaklasimindan dolayi yakin hissediyorum
Oglumun cok sukur duyusal bir hassasiyeti yok ama genel olarak cocuklari anlayabilmek icin cok guzel bir perspektif oldugunu düşünüyorum
Sadece meraktan dolayi biliyorum yani ^^

Merak olarak kalır umarım

Ben de kendimi çok serbest bir anne olarak görüyordum taa ki pedagoga gidene kadar. Bana aşırı kontrolcüsün çocuk sana bağımlı olacak artı özgür ruhlu çok çatışma yaşarsınız senin de terapi alman gerekli minvalinde konuştu. Cidden işinin ehli bir yere gidersen her şey hallolur. Ayrıca anneliği neden kotaramayasın ki bir sürü sorunla karşılaşacağız, sorunsuz çocuk büyüten var mı ki?

Amin.. Cümlemizin inş..
bizde kızdığımızda mesela düzelt diye daha çok bozuyor dil terapistine bıraktık bizler de .. bakalım nasıl olacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…