Öğrenciyim, akademisyenim biraz değişik davranıyor ya da ben kuruntu yapıyorum? Benden hoşlanıp/hoşlanmadığını nasıl anlarım?

Bizim zamanımızda iki hoca öğrencisi ile mezun olunca evlenmişti, ikisi de 20 yaş küçük gözlerine kestirdiği kızlarla. O zamanda itici geliyordu hala itici
Bi arkadaşım lisedeki beden eğitimi öğretmenimizle evlenmişti, en fena örnek benimki halen.

Katılmıyorum.... Burada en büyük suç hocanındır. Kınanmasının, etik bulunmamasının nedeni de budur zaten.
Düşününce hoca, yaş olarak nereden baksa 15-20 yaş daha büyüktür. Görmüş, geçirmiş. Konum olarak da karşısındakine hoş gelen, cezbedici bir konumda olduğu düşünülürse henüz 20lerinin başında bir genç kıza karizmatik gelmesi normal.
Bir de ilgi gördüler mi o genç kızların kapılıp gitmeleri normal.
Zaten genç kızların öğrencilik dönemlerinde öğretmenlerinden/hocalarından hoşlanmaları da bundan kaynaklanmıyor mu?
İşte tam da bu yüzden bu toyluğu ve karşsındakinin zaafını kendi egosu için kötüye kullanan hocada suçlu olur.
Çünkü böyle bir durumda o kişi konumunu, öğrenci/öğretmen ilişkisindeki gücünü kötüye kullanan birine dönüşür.
Bu nedenle yasak olmasa bile etik bir durum değildir, olamaz da.

Hoca masumdur diye bir şey yazmadım. Kızlarda hiç te öyle yazdığınız gibi bilinçsiz değiller, Gayette ne yaptıklarının çok iyi farkındalar.

Hoca masumdur diye bir şey yazmadım. Kızlarda hiç te öyle yazdığınız gibi bilinçsiz değiller, Gayette ne yaptıklarının çok iyi farkındalar.

hanımefendi, 20li yaşlarının başındaki biri ne kadar bilinçli olabilir.
siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben 20li yaşlarımda kendimi çok akıllı ve bilinçli sanıyordum.
etrafımdakilere sorsanız yine beni öyle tanımlarlar.
ancak şimdi geriye baktığımda ne kadar toy, ne kadar çocuk olduğumu anlıyorum.
Gayet de ne yaptıklarının farkında olduğunu söylediğiniz o kızlar bir erkek tarafından beğenildiklerinin farkındalar belki... bu beğeni hoşlarına da gidebilir. hatta hocayı ayartmaya çalışanlar bile olabilir. ancak bunu başarırlarsa işte o zaman asıl sorumluluk hocaya aittir, çünkü o yaştaki ve konumdaki bir erkeğin karşısındakinin yetişkin bir kadın olmadığının bilincinde hareket etmesi gerekir.
çünkü bu kızlar bu ilişkilerdeki güç dinamiklerinin, bu dinamiklerin kendilerini nasıl etkilediğinin farkında değiller.
böyle bir ilişkinin anlık avantajlarının yanında uzun dönemdeki zararlarını göremiyorlar.
o yaştaki biri reşit olabilir ama hayata bakışı nedeniyle daha çocuktur.
bazı ilişkiler vardır ki ilişkideki güç dinamiği bir tarafın diğerini yönlendirme imkanına sahip olmasına izin verir.
öğretmen/öğrenci ilişkisi de böyle bir ilişkidir ve bu nedenle de etik değildir.

Bahsi geçen eleman asistan mı öğretim görevlisi mi? Asistansa ne oldum delisi olmuş olabilir, ondan bir şey olmaz.. ama hocaysa sizinle niye muhatap olsun ki... bizim bir hoca bana bir defa ismimle seslendi, kendimi üç ay çok önemli hissettim...
Hahaha gercekten öyle. Kızlardan ilgi görmedikleri sürece hocaların yaklasacagini sanmıyorum çünkü sarkıntılık iftirasından korkuyorlar.

Hahaha gercekten öyle. Kızlardan ilgi görmedikleri sürece hocaların yaklasacagini sanmıyorum çünkü sarkıntılık iftirasından korkuyorlar.
Bizim bir hoca cinsiyet farketmeksizin hiçbir öğrenciyi odasına yalnız kabul etmiyordu, ola ki yalnız girdin kapı açık kalsın diyordu. Adam daha önce neler gördüyse artık:))

Kadir Şeker gibi biriyle evlenir misiniz konusunu açan kız 24 yaşındaydı. Teşekkürler iyi günler.

hanımefendi, 20li yaşlarının başındaki biri ne kadar bilinçli olabilir.
siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama ben 20li yaşlarımda kendimi çok akıllı ve bilinçli sanıyordum.
etrafımdakilere sorsanız yine beni öyle tanımlarlar.
ancak şimdi geriye baktığımda ne kadar toy, ne kadar çocuk olduğumu anlıyorum.
Gayet de ne yaptıklarının farkında olduğunu söylediğiniz o kızlar bir erkek tarafından beğenildiklerinin farkındalar belki... bu beğeni hoşlarına da gidebilir. hatta hocayı ayartmaya çalışanlar bile olabilir. ancak bunu başarırlarsa işte o zaman asıl sorumluluk hocaya aittir, çünkü o yaştaki ve konumdaki bir erkeğin karşısındakinin yetişkin bir kadın olmadığının bilincinde hareket etmesi gerekir.
çünkü bu kızlar bu ilişkilerdeki güç dinamiklerinin, bu dinamiklerin kendilerini nasıl etkilediğinin farkında değiller.
böyle bir ilişkinin anlık avantajlarının yanında uzun dönemdeki zararlarını göremiyorlar.
o yaştaki biri reşit olabilir ama hayata bakışı nedeniyle daha çocuktur.
bazı ilişkiler vardır ki ilişkideki güç dinamiği bir tarafın diğerini yönlendirme imkanına sahip olmasına izin verir.
öğretmen/öğrenci ilişkisi de böyle bir ilişkidir ve bu nedenle de etik değildir.
Küçülsünler de cebime girsinler. Oy verirken, ehliyet alırken, mal mülk edinmede yetişkinler de hocalarla ilişkiye gelince mi küçük oluyorlar. Liseli kızlar için haklısınız da üniye gelmiş herkes artık kararlarının sorumluluğunu alacak yetkinliktedir

Kadir Şeker gibi biriyle evlenir misiniz konusunu açan kız 24 yaşındaydı. Teşekkürler iyi günler.

Cevabım hayır. Buna hayır dememin sebebi yaşımın büyük olması değil 15 yaşında da bu soru bana sorulsaydı yine cevabım hayır olurdu.
Ayrıca bu gün o konuyu açan o kişi erkek arkadaşının işlediği korkunç suçu masum gösterecek kadar her şeyin farkında sadece kendi üzerindeki kontrolü zayıf.

Valla bu hocalara Allah sabır versin A dese hoca bana aşık diyecek öğrenciler var. Açıklamanıza bakılırsa ortada hiçbir şey yok.

Cevabım hayır. Buna hayır dememin sebebi yaşımın büyük olması değil 15 yaşında da bu soru bana sorulsaydı yine cevabım hayır olurdu.
Ayrıca bu gün o konuyu açan o kişi erkek arkadaşının işlediği korkunç suçu masum gösterecek kadar her şeyin farkında sadece kendi üzerindeki kontrolü zayıf.
Bazen o yaşlar sayılardan ibaret olabiliyor malesef.

X