Öğretmenle konuşsam mı

Bir okul öncesi öğretmeni olarak öncelikle Allah bize sabır versin diyorum. Gerçekten çocuklar değil veliler sevdiğimiz işten soğutuyor. Veli bana hangi üslupla gelir ise aynı üslupla cevabını alır. Öğretmenin kimseyi azarlamaya işine karışmaya hakkı olmadığı gibi kimsenin öğretmeni azarlamaya işine karışmaya hakkı yok. Öğretmene had bildirebileceğinizi düşündüren durumunuz ne bilmiyorum ama dikkat edin işin sonunda öğretmen size haddinizi bildirmesin.
inanın burda yazdığınız gibi olmanızı çok isterdim. Bence zaten olması gereken de budur. Bunları başkaları yaparken ben izlemeye utandım. Ama günün sonunda onu yapanlara asker gibi öğretmen her gün hesap veriyor, komik gerçekten.

seni haklı buldum ve öğretmenle konuş destekliyorum.

Çocuğun dansa yeteneği olup olmaması sorgulanacak bir durum değil. Kafayı mı yediniz isterse hiç dans edemeyip öylece dikilsin yine de o sahnede bulunmak zorunda.

Bu etkinlikler velilerin gözüne hoş görünsün, velilerimiz eğlensin diye yapılmıyor çocukların sahnede kendini gösterebilmesi, sorumluluk alması, becerisini ortaya koyabilmesi için yapılıyor. Her çocuğun da buna hakkı var.

peki bişey soracağım
davul görevi sizin çocuğa verilmeyip kime verilsin

birde etkinlikte davul görevi ona verilmiş yani verilmiş bir görev
sanki dışlanmış hiç alınmamış gibi davranmayın

öğretmenlerin de işi ne zor hee şimdi kime versin o görevi
Benim açıkçası umrumda değil zaten yıl sonu etkinliğine de göndermeyi düşünmüyorum. Ama 2 senedir benzer şeyler yaşamak da ders oldu.

Yapacak tek şey var davulu aın üstüne atın öğretmenin dshdhhd

Şaka şaka, aynen yazdığın gibi konu sahibesi öğretmen muhtemelen her şeye karışan velileri cırlatmamak için onların çocuklarına daha eğlenceli roller vermiştir, sen de uyumu bir insan oduğun için çocuğun köşeye atılmıştır.

Diğer mesajlarda konu sahibesi neden eksilenmiş anlamadım Türk sokak kültürü aynen böyle, naziksen, saygılıysan gelip tepene çıkıyorlar ya da hakkını darp edelim bunun nasılsa ses çıkarmaz deniyor.

Bence mesaj at sor, benim çocuğun rollü ne, kenarda davul mu çalacak diye ... diğer veli öyle söyledi açıkçası sinirim bozuldu de, gerisini de cevaba göre uydurursun benimki de dans edecek de.
Hanımefendi siz niyet okuyucu musunuz, bu tarz gösteriler genellikle üsler tarafından denetlenir. Mesela bizim kaymakam ve ilçe milli eğitim gösteri olayına çok takıktı. Ondan dolayı öğretmenler milli bayramlarda yetenekli öğrencileri öne aldılar. Büyük yerlerde bu daha çok oluyor. Ki öyle olması gerekiyor zaten. Diğer türlüsü haksızlık.

seni haklı buldum ve öğretmenle konuş destekliyorum.

Çocuğun dansa yeteneği olup olmaması sorgulanacak bir durum değil. Kafayı mı yediniz isterse hiç dans edemeyip öylece dikilsin yine de o sahnede bulunmak zorunda.

Bu etkinlikler velilerin gözüne hoş görünsün, velilerimiz eğlensin diye yapılmıyor çocukların sahnede kendini gösterebilmesi, sorumluluk alması, becerisini ortaya koyabilmesi için yapılıyor. Her çocuğun da buna hakkı var.
bilemiyorum yani kadına güzelce bişey soruyorum dönüş yok. Arada bi çocuğu ben bırakıyorum hepsi kapıda öğretmene devamlı bir şeyler söylüyorlar. Kadına rica minnet bir şey soruyorum lütfedip dönmüyor. Kadın derse girecek bunların sorusundan gidemiyor. Benim umrumda değil yani 2 senedir böyle davranıp hep böyle saçma tavırlar gördüm neyse ilkokula başlamadan dersimi almış oldum

Ozel okulda bir sure calismis bir ogretmen olarak soyleyebilirim ki sizin gibi davranmaya karar veren, hesap soran, tabiri caizse dunya uzerindeki tek anne gibi davranan velilerin cocuklarina istemeyerek de olsa ayri bi ozen gosterilir. Bir sure sonra o ozen gosterilmediginde ve siradan diger ogrencilere yaklasildigi gibi yaklasildiginda cocuk gelir bunu size sikayet eder. Sonra bu dongu bu sekilde devam eder. Saniyorsunuz ki ogretmenler size saygi duyuyor, cocugunuza bayildigi icin ogle davraniyor. Lanet olsun bana bulasmasin da diyerek islerini yapmaya devam ediyorlar. Bir gosteride davulcuya ihtiyac varsa davulcu olsun cocugunuz ne var. Hic cikmasin mi demis? Hayir sizin cocugunuz olmaz aysenin cocugu olur davulcu. Ayse de mi sizin gibi davransin? Cocuklariniza ozel alaka istiyosaniz ozel ders aldirin artik vazgecin su davranislardan.

Ozel okulda bir sure calismis bir ogretmen olarak soyleyebilirim ki sizin gibi davranmaya karar veren, hesap soran, tabiri caizse dunya uzerindeki tek anne gibi davranan velilerin cocuklarina istemeyerek de olsa ayri bi ozen gosterilir. Bir sure sonra o ozen gosterilmediginde ve siradan diger ogrencilere yaklasildigi gibi yaklasildiginda cocuk gelir bunu size sikayet eder. Sonra bu dongu bu sekilde devam eder. Saniyorsunuz ki ogretmenler size saygi duyuyor, cocugunuza bayildigi icin ogle davraniyor. Lanet olsun bana bulasmasin da diyerek islerini yapmaya devam ediyorlar. Bir gosteride davulcuya ihtiyac varsa davulcu olsun cocugunuz ne var. Hic cikmasin mi demis? Hayir sizin cocugunuz olmaz aysenin cocugu olur davulcu. Ayse de mi sizin gibi davransin? Cocuklariniza ozel alaka istiyosaniz ozel ders aldirin artik vazgecin su davranislardan.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Benim derdim davul ya da dans değil ben böyle günlere önem vermem hiç umrumda da değil açıkçası. Benim derdim öğretmene saygı duyduğum için hep mesafeli ilişki sürdürmek ve bunun normal olduğunu düşünmekti. Böyle davranmayan insanların el üstünde olması garip hissettirdi sadece. Şurda zaten 1 ay kalmış tabii ki öğretmenle bir şey konuşmayacağım fakat benim davranışımın öğretmen nezdinde saygı değil ilgisizlik olarak görüldüğünü düşünüyorum artık 2 senedir yaşadıklarım sonunda. Siz de öğretmen olarak bu konuya açıklık getirmişsiniz zaten, teşekkürler tekrar.

Ben sizi anladım ama aslında burda söyle bir sorun oluyor etkinliklerde çocuklara benzer görevler verilmeli. Çocuklar bunu bazen kendi içlerinde dert ediyor ama sanırım sizin çocuğunuzda öyle birsey yok çocuğa sorup aklına olumsuz bir şey sokmamaya çalışın. Bir iş arkadaşım kızının prenses rolü verilmesi için öğretmene bildiğiniz baskı yapmıştı ve onun kızı prenses olmuştu bu da çok itici bir hareket. Bu sorunlara mahal vermemek adına çocukların hepsinin dans veya aynı etkililiği yapması herkes için en sorunsuzu sanırım

Devlet okuluyla özel okulla karşılaştırılacak bir konu yokki. Benim oğlumda devlet okulunda. Anasınıfında da 1. Sınıfında da yapılacak etkinliklerde genelde gorev alıyor. Belki dansı tam öğretmenin istediği gibi yapamamış olabilir ondan dolayı davul görevi verilmiştir veya cidden davul içinde öğrenci lazımdır. Daha anasınıfından tavriniz buysa ilkokulda çok çekersiniz çünkü daha çok mevcut olduğu için seçilme şansı daha düşük oluyor.

Ben sizi anladım ama aslında burda söyle bir sorun oluyor etkinliklerde çocuklara benzer görevler verilmeli. Çocuklar bunu bazen kendi içlerinde dert ediyor ama sanırım sizin çocuğunuzda öyle birsey yok çocuğa sorup aklına olumsuz bir şey sokmamaya çalışın. Bir iş arkadaşım kızının prenses rolü verilmesi için öğretmene bildiğiniz baskı yapmıştı ve onun kızı prenses olmuştu bu da çok itici bir hareket. Bu sorunlara mahal vermemek adına çocukların hepsinin dans veya aynı etkililiği yapması herkes için en sorunsuzu sanırım
Ya ben öyle öğretmeni darlayamam, böyle saçma sapan işlerin peşinde koşamam öyle bi insan değilim. O veli rekabetine giremem tarzım değil. Ama bunun yüzünden çocuğum üzülsün veya geri planda kalsın istemem. Kendimi de sorguluyorum açıkçası yani artık düzen bu olmuş heralde.

Davul da çalınabilir pekala bunda sorun yok. Ama ülkede kesinlikle yakın olunan veli cocugunu kayırma olabiliyor. 7 yaşından 14 yaşına kadar baleye gittim. Temsilde hep bale okulunun kızı ve iki arkadaşı solo dans ederdi mesela. Biz anca onlar gidip adam kalmayınca yer aldık soloda. Herkes biliyodu, kimse de bişe demezdi. Ama durum barizdi yani.
Ben bu öğretmen ondan yaptı demiyorum. Belki oğlunuZ yeterli dans edemiyor, belki gerçekten davula ihtiyaç var vs. Ama çocuk kayırma oluyor, ben hep içerlerdim tek sahne alamamıza mesela. Onlar olmasa bizim aramızdan iyi olan seçilseydi keşke. Özellikle de anaokulunda belki dikkat edilmeli. Veliler için değil ama cocugun kendisi için.
Sizin diyeceğiniz bişe yok bu durumda. Her ne kadar haklı olabileceğiniz yerler olsa da haksız konuma düşersiniz.

Selamlar herkese,
Oğlum anasınıfına gidiyor 2.senesi. Seneye 1 olacak. Sene sonu gösterisine hazırlanıyor. Sınıf olarak öyle çok aktif velilerle falan bir araya gelmedik 2-3 kez yemek yedik sadece. Öğretmenle de hep mesafeli bir ilişkimiz oldu. Ben öğretmeni açıkçası gereksiz yere rahatsız etmek istemedim hiçbir zaman. Zaten hepimizin numarası kendisinde var. 3-4 kez konuştuk da. Ben de kendisine bir konuşmamızda ilgisiz görünmek istemediğimi, bir sorun olursa kendisinin bana ileteceğini düşündüğümü ve kendisine saygı duyduğumdan gerekli gereksiz rahatsız etmek istemediğimi söyledim o da teşekkür etti falan oğlumu da gayet iyi bulduğunu söylemişti.
Dün tesadüfen bir veliyle karşılaştım, sene sonu gösterisinde benimkiyle beraber 3 çocuğun kenarda davul çalacağını söyledi. Oğluma sordum noldu dans mı edemiyosun dedim hayır ediyorum dedi. Öğretmenle konuşsam mı diye düşünüyorum çünkü sinirlendim bunu her gün kendisine çatır çatır saygısızca hesap sorup her gün kapısında dikilen velilerin çocuğuna yapamazdı çünkü. Geçen sene de benzer bir şey olmuştu. Ben tacizkar olmayım saygı duyuyum dedikçe sanırım ilgisiz oluyorum. Şimdiki öğretmenler sanırım böyle davranan velileri kıymetli buluyor artık benim gibilerin de ezik falan olduğunu düşünüyor sanırım. Kendim de çalışıyorum öyle her gün kapısında bitip gerekli gereksiz her şeye hesap mı sormalıydım. Öğretmenin yaptığı etkinliğe kadar herkesin içinde yüzüne eleştiren, çocuğuyla öğretmen arasında hafif bir gerginlik geçtiği için herkesin içinde öğretmene had bildiren velilerin şu an el üstünde olmasına ve oğlumun bir köşeye atılmasına çok sinirliyim açıkçası. Demek ki iyi niyet ve saygı böyle algılanıyor artık. Bu arada tek olay bu değil. Daha önce de sınıftaki bir etkinlikte kendi sıktığı sprey çocuğun gözüne kaçıyor orda ağlıyo falan dönüp bakmıyor videoda ve bunun gibi bir iki şey daha var. Sizin tecrübeleriniz nedir, bende mi bir sorun var. İlla parayı verip özele mi göndermek zorundayız.
Davul çalmakta gösterinin bir parçasıdır neden bu kadar içselleştirdiniz ki olayı.
B.ende anaokulunda çalışıyorum , bu tarz kriz durumlarında öğretmen arkadaşlarıma kendi bildikleri şekilde yola devam etmelerini söylüyorum.
Yani dışarıdan ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama oturup "hmmm şu veli cazgır onun çocuğunu en öne alayım, aaa bu veli arayıp sormaz çocuğunu perde arkasında çalıştırayım" gibi "küçük" hesapları yapacak zaman olmuyor eğitim- öğretim içerisinde...

Davul da çalınabilir pekala bunda sorun yok. Ama ülkede kesinlikle yakın olunan veli cocugunu kayırma olabiliyor. 7 yaşından 14 yaşına kadar baleye gittim. Temsilde hep bale okulunun kızı ve iki arkadaşı solo dans ederdi mesela. Biz anca onlar gidip adam kalmayınca yer aldık soloda. Herkes biliyodu, kimse de bişe demezdi. Ama durum barizdi yani.
Ben bu öğretmen ondan yaptı demiyorum. Belki oğlunuZ yeterli dans edemiyor, belki gerçekten davula ihtiyaç var vs. Ama çocuk kayırma oluyor, ben hep içerlerdim tek sahne alamamıza mesela. Onlar olmasa bizim aramızdan iyi olan seçilseydi keşke. Özellikle de anaokulunda belki dikkat edilmeli. Veliler için değil ama cocugun kendisi için.
Sizin diyeceğiniz bişe yok bu durumda. Her ne kadar haklı olabileceğiniz yerler olsa da haksız konuma düşersiniz.
ben çalışıyorum. Sınıftaki diğer velilerin tümü ev hanımı. Sabahtan akşama kadar okuldalar. Devamlı öğretmenin tepesindeler. Ben bunu yapamam. Yapabilecek durumda olsam da yapmam. Ama kendimi bu ortamda çok savunmasız hissettim açıkçası hepsi kaplan gibi olmuş. Yeni düzen böyle demek ki bana da ders olsun.

Davul çalmakta gösterinin bir parçasıdır neden bu kadar içselleştirdiniz ki olayı.
B.ende anaokulunda çalışıyorum , bu tarz kriz durumlarında öğretmen arkadaşlarıma kendi bildikleri şekilde yola devam etmelerini söylüyorum.
Yani dışarıdan ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama oturup "hmmm şu veli cazgır onun çocuğunu en öne alayım, aaa bu veli arayıp sormaz çocuğunu perde arkasında çalıştırayım" gibi "küçük" hesapları yapacak zaman olmuyor eğitim- öğretim içerisinde...
Gösteriyi izleseniz pek de bir parçası gibi durmuyor :) ya dediğim gibi benim derdim davul falan değil özetle 2 senedir öğretmeni darlayıp yakın ilişki kurmadığım için genel olarak çocuğun arka plana atıldığınu düşünmem. Bu sadece bir örnekti yorumunuz için teşekkürler.

Gösteriyi izleseniz pek de bir parçası gibi durmuyor :) ya dediğim gibi benim derdim davul falan değil özetle 2 senedir öğretmeni darlayıp yakın ilişki kurmadığım için genel olarak çocuğun arka plana atıldığınu düşünmem. Bu sadece bir örnekti yorumunuz için teşekkürler.
Görüşüp görüşmemekle alakalı olduğunu düşünmüyorum bende... Rica ederim :KK52:

X