Öğretmenle konuşsam mı

Geçen seneki gösteride benimki kenardaydı, bazı çocuklar tam ortadaydı. Benim bu dizilimden gösteride haberim oldu. Dans başladığında bir baktım ortadaki çocuklar kırk yıllık dansçı gibiler, benimki ayaklarını anca ayarlıyor 😂 özel okulda yaşadım bunu. ablasında da tam tersini yaşamıştım, kırk yıldır sahnelerde gibiydi ve en önde benimkiydi😂 devlet okulunda da bunu yaşadım. bunlar doğal şeyler. Birini eksiltmez, diğerini yüceltmez.

Sonucta orada davul calacak çocuğa da ihtiyaç varmis.
Cocugunuza "dans mi edemiyorsun" diyerek aldigi gorevi ne kadar kucultmussunuz gözünde.
Bakın dans edemiyor olabilir ama sorun şu ki çocuk zaten bana bir şey anlatmıyor. Öğretmen de bir şey söylemiyor. Edememesi normal fakat çocuğumda bir gelişim ihtiyacı varsa bunu da bilmem gerekir öğretmenden herhangi bir olumlu olumsuz dönüş almadım koskoca bir sene.

Bakın dans edemiyor olabilir ama sorun şu ki çocuk zaten bana bir şey anlatmıyor. Öğretmen de bir şey söylemiyor. Edememesi normal fakat çocuğumda bir gelişim ihtiyacı varsa bunu da bilmem gerekir öğretmenden herhangi bir olumlu olumsuz dönüş almadım koskoca bir sene.
dans ediyor olabilir ama yine de o gorevi almistir, cocugunuzu degersizlestirmeyin.
Ben sahsen bu tavrıniza üzüldüm.
Cocugunuza o soruyu yoneltmemeliydiniz.

dans ediyor olabilir ama yine de o gorevi almistir, cocugunuzu degersizlestirmeyin.
Ben sahsen bu tavrıniza üzüldüm.
Cocugunuza o soruyu yoneltmemeliydiniz.
Ben de 2 senedir bu muameleye maruz kalmaktan dolayı üzgünüm. Benim tavrım nedeniyle çocuğun bunu yaşadığını düşünüyorum. Çocuk zaten farkında ben öndeydim sonra öğretmen karar değiştirdi dedi. Sonrasında da gitmek istemediğini söylüyor. Benim bunların tümünden yeni haberim oldu zaten. İyi ki sormuşum çocuk da kendisinden hiç haberim olmadığını düşünüyormuş.

Çocuklarınız gösteriye çıksa ne oluyor çıkmasa ne oluyor ben bunu anlamıyorum ya ne gibi bir katkısı olacak ki hem veliye hem çocuğa?
Bence de hiçbir şey olmuyor. Konu bu değil zaten. Genel olarak sesiniz çıkmıyorsa öğretmenlerin sizi sallamadığını anlamış oldum sadece. Bu sadece münferit bir olay.

Egoya bi bakar mısın?
Prens/prenses sendromuna yakalanmış çocukların anaları böyle oluyor demek.
Ay ne alakası var.

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama kızınız var diyelim. Prensesi mi yoksa kötü kalpli cadıyı mı oynaması sizi içten içe mutlu eder? Dürüst konuşursanız cevap zaten ortada. Tabi ki herkes kendi çocuğunun "en" olmasını ister. Aksini söyleyen yine yalan söyler. Bu bi sendroma yakalanmak mı oluyor?

Bizim zamanımızdaki gibi saldım çayıra, okulda ne yapıyor, kendini nasıl hissediyor zerre ebeveyn tarafından önemsenmeyen nesil bitti. O yüzden herkes "çocuğumu nasıl daha özgüvenli yetiştiririm, nasıl değerli hissettiririm" in peşinde

ben çalışıyorum. Sınıftaki diğer velilerin tümü ev hanımı. Sabahtan akşama kadar okuldalar. Devamlı öğretmenin tepesindeler. Ben bunu yapamam. Yapabilecek durumda olsam da yapmam. Ama kendimi bu ortamda çok savunmasız hissettim açıkçası hepsi kaplan gibi olmuş. Yeni düzen böyle demek ki bana da ders olsun.
Evet malesef söylediğiniz tarzda veliler var ve yine evet bu veli çocuklarına ayrı özen gösteren öğretmenler de var . Yukarıda bir üye neden özenildiğini gayet güzel açıklamış. Ancak bu doğru bir yaklaşım değil. Biz de sınıf içinde çocuğum ve evde ben yapmamız gereken sorumlulukları yerine getirip etliye sütlüye karışmayız. Kimi zaman geri planda kaldı kimi zaman da en önde. Önemli olan öğretmenin bir denge kurabilmesidir sınıf içinde. Ama görevi ne olursa olsun kenarda durup alkış çalmak bile olsa misal , hepsine aynı özenle çalıştık evde . Hiç görevi büyük küçük vs diye nitelendirmedik küçümsemedik göğe de çıkarmadık.
Anasınıfı kısa bir süreç , önünüzde ilkokul var söylediklerimi ilkokul için özellikle düşünebilirsiniz.
Bir gösteride ortanca oğlum Atatürk olmak istemişti . Öğretmeni Atatürk’e benzeyen sınıftaki sarışın ve renkli gözlü gibi vs çocukları seçip söyleyecekleri metni sınıfta söylettirip Atatürk’ü sınıf arkadaşlarına seçtirmişti. Çocuğum seçilemedi. Öğretmenin yaklaşımını çok takdir etmiştim. Çocuklar arasında dengeyi korumuştu. Eğer kendisi seçse belki başına gelecekleri de biliyordu ☺️ Avrupa bizi kıskanıyor diyoruz ama ego konusunda onlardan öğreneceğimiz çoookk şey var bence…

Evet malesef söylediğiniz tarzda veliler var ve yine evet bu veli çocuklarına ayrı özen gösteren öğretmenler de var . Yukarıda bir üye neden özenildiğini gayet güzel açıklamış. Ancak bu doğru bir yaklaşım değil. Biz de sınıf içinde çocuğum ve evde ben yapmamız gereken sorumlulukları yerine getirip etliye sütlüye karışmayız. Kimi zaman geri planda kaldı kimi zaman da en önde. Önemli olan öğretmenin bir denge kurabilmesidir sınıf içinde. Ama görevi ne olursa olsun kenarda durup alkış çalmak bile olsa misal , hepsine aynı özenle çalıştık evde . Hiç görevi büyük küçük vs diye nitelendirmedik küçümsemedik göğe de çıkarmadık.
Anasınıfı kısa bir süreç , önünüzde ilkokul var söylediklerimi ilkokul için özellikle düşünebilirsiniz.
Bir gösteride ortanca oğlum Atatürk olmak istemişti . Öğretmeni Atatürk’e benzeyen sınıftaki sarışın ve renkli gözlü gibi vs çocukları seçip söyleyecekleri metni sınıfta söylettirip Atatürk’ü sınıf arkadaşlarına seçtirmişti. Çocuğum seçilemedi. Öğretmenin yaklaşımını çok takdir etmiştim. Çocuklar arasında dengeyi korumuştu. Eğer kendisi seçse belki başına gelecekleri de biliyordu ☺️ Avrupa bizi kıskanıyor diyoruz ama ego konusunda onlardan öğreneceğimiz çoookk şey var bence…
Ay çok garip bi ortam. Benim zamanımda öyle veliler devamlı okulda dolanamazdı, öğretmene hesap sorulamazdı her canın istediğinde ulaşamazdın. Şimdi hepsi hizaya sokmaya çalışıyor öğretmen napcağını şaşırmış en başı ağrımayacak şeyi yapıyor sesi çıkmayanı da sallamıyor. Çok beklentim yoktu yani sadece eşit davranması ve adil olmasıydı. Onun için bile savaşmak gerekiyor artık.

Ay ne alakası var.

Çocuğunuz var mı bilmiyorum ama kızınız var diyelim. Prensesi mi yoksa kötü kalpli cadıyı mı oynaması sizi içten içe mutlu eder? Dürüst konuşursanız cevap zaten ortada. Tabi ki herkes kendi çocuğunun "en" olmasını ister. Aksini söyleyen yine yalan söyler. Bu bi sendroma yakalanmak mı oluyor?

Bizim zamanımızdaki gibi saldım çayıra, okulda ne yapıyor, kendini nasıl hissediyor zerre ebeveyn tarafından önemsenmeyen nesil bitti. O yüzden herkes "çocuğumu nasıl daha özgüvenli yetiştiririm, nasıl değerli hissettiririm" in peşinde

Ben 28 sene önce kötü kalpli cadı olmuştum pamuk prenses gösterisinde ana okulunda niye öyle dedin ki sen şimdi :KK70: prenses olamadım diye üzüldüğüm zaman ailem şey demişti, sen olmasan o masal olmaz o masalda ana kahraman kötü kalpli cadıdır diye. Ki doğru konu düz saray prensesliği değildi :KK70:

Konuya gelince de, davul kısmı sorun değil ama bu ota b.ka öğretmeni rahatsız eden velilerin çocuklarının ekstra ilgi görmesinden/göz önünde olmasından ben de rahatsızım. Bizde var bu, sizde de vardır. Çözümünün ise olduğunu düşünmüyorum. Konuşsan da çözülmez yani o mevzu kabul etmeyecek öğretmen.

İlkokula başladığında sınıf anası falan ol, okul aile birliğinden çıkma, sorun yaşamazsın.

Ay ne alakası var.

Bi şekilde rol alması daha mutlu eder.
Herkes çocuğu için en i ister ama bu sebeple de konuşma yapmaz. Bu konuda öğretmenle konuşmalık bi mevzu yok

Ben ücretli öğretmenlik yaptım baya. İlkokulda fakir ve zengin mahalle arasındaki bir okuldaydim. Ve zengin olan bakımlı olan çocukların nasıl kayirildigini yasadim. Ki bizim dönemde daha çoktu.
Ücretli öğretmenlik yaptığım dönemde hep eşitliğe dikkat ettim. Bazı veliler eski öğretmenin ilgisine alışkın olduğu için beni şikayet etmişlerdi. Bir iki tane veli. Oysa ben tüm çocukları derse katmaya çalışıyordum.
Sonradan da kurs merkezinde çok çalıştım. Orda da ekstra bana ilgi gösterip çocuğunu kayirayim isteyenler oluyordu. Ben dikkate almıyordum.
Kendi cocugumda da aynen dediğiniz gibi bir veliyim. Biz denk gelen öğretmenlerde öyle bariz bir ayrım görmedim. Hatta hiç görmedim diyebilirim. İlkokulda sınıf annesi vardı. Yeni gelen öğretmen sınıf annesi istemiyorum demişti. Kızı da Allah için çok çalışkan kızdı. Hani ogretmen ona ekstra ilgi gosterse bile annesinden dolayı diye düşünmezdim. Anaokulunda da yine iyi öğretmenler denk geldi küçüğüne. Buyugunde çok ilgilenemedim. Onunkini bilmiyorum.
Sonuçta anaokulu çocuğu bunlar. Tümünün dans ettiği gösteri olsa iyi olurmuş. Sizin yaşadığınız duruma olmaz da demiyorum..böyle olanlar da var çünkü.
Bir kaç veliyi kafalayip kendine özel hediye sipariş eden öğretmenler bile var. Kimse peygamber değil. Her mesleğin iyisi var kötüsü var. Bin doktor hayat kurtarır bir doktor organ mafyasına çalışır. Aynı şekilde bin öğretmen bu ayrımı yapmaz biri yapar. Bu da konu sahibine denk gelmiştir. Neden hemen yalancı ilan ediliyor ki. Yalan söyleyecek olsa daha dramatik şekilde de anlatabilir. Yalanda sınır mi var.

Ben sizi anladım ve haklı buldum. Çocuğunuzla empati yapınca ben de dans edenlerden olmak isterdim. Kendini dışarıda hissetmesi çok olası ve normal. Evet, koreografi o şekildeyse elbet 3 öğrenci davul çalacak, öyle bakınca da neden sizin çocuğunu çalmasın diye de düşünülebiliyor.

Hem haklısınız, hem de sanki bir şey söylerseniz haksız duruma düşeceksiniz gibi bir durum. Bu gösterilerin amacı çocukların bir etkinlik yapmış olması aslında, çok da takılmayın. Yalnız oğlunuz sanırım dans eden öğrencilere göre daha az sahnede bulunacak. Bu da can sıkıcı ama o davul illa çalınacaksa birileri çalacak yani :) Keşke öğretmeni daha farklı bir gösteri hazırlasaydı da bütün öğrenciler eşit olarak sahnede dursaydı, o zaman da rolün çok önemli olacağını düşünmüyorum.

Evet maalesef siz çıkıntı bir veli olmadığınız için bu durum yaşanmış olabilir ama bence çizginizi bozmaya değmez. Çocuğunuza da bunu hissettirmeyin, dışlanmış hissetmesin. Eğer bir gösteri daha düzenlenirse ve yine aynı durum yaşanırsa o zaman konuşursunuz.

Ben 28 sene önce kötü kalpli cadı olmuştum pamuk prenses gösterisinde ana okulunda niye öyle dedin ki sen şimdi :KK70: prenses olamadım diye üzüldüğüm zaman ailem şey demişti, sen olmasan o masal olmaz o masalda ana kahraman kötü kalpli cadıdır diye. Ki doğru konu düz saray prensesliği değildi :KK70:

Konuya gelince de, davul kısmı sorun değil ama bu ota b.ka öğretmeni rahatsız eden velilerin çocuklarının ekstra ilgi görmesinden/göz önünde olmasından ben de rahatsızım. Bizde var bu, sizde de vardır. Çözümünün ise olduğunu düşünmüyorum. Konuşsan da çözülmez yani o mevzu kabul etmeyecek öğretmen.

İlkokula başladığında sınıf anası falan ol, okul aile birliğinden çıkma, sorun yaşamazsın.

Benim kız zaten ilk 8 yıl, anasınıfını da sayarsak 9 yıl babasının yanında okuyacak. Öğretmenleri de babasının arkadaşları olacak. O konuda sıkıntı olmaz.

Yine konuya gelirsek anne kendini eksik ve yetersiz hissederek bunun kendi yarattığı bir durum mu olduğundan rahatsız işin özünde. Çok da linçlenecek bir durum göremedim.

Kötü kalpli cadı hikayesi ise üzdü :')

5dk lık gösteride çocuğum 30 saniyelik bi davul çalacaksa bende üzülürüm haklısınız. Bence sakince konuşun davul çalsn ama gösteridede olsun. Geçen sene kızımın sınıfının tarihe dair halk oyunlarından oluşan özel bir gösterisi oldu. Kızım defalarca sahneye çıktı, tüm öğrenciler çıktı öğretmenimiz çok adildir dikkat eder sağolsun. Son kapanş şiiri kızımla bir arkadaşndaydı.Bir önceki gösteride İzmir marşıydı. Müthiş bir coşkuydu tüm salon ayaktaydı ama kızım kulisteydi o coşkuyu yaşayamadı ben buna bile üzülmüştüm ki asla bi ihmal söz konusu değildi.Bu yüzden sizi anlıyorum bence de konuşmalısınız...

Ben ücretli öğretmenlik yaptım baya. İlkokulda fakir ve zengin mahalle arasındaki bir okuldaydim. Ve zengin olan bakımlı olan çocukların nasıl kayirildigini yasadim. Ki bizim dönemde daha çoktu.
Ücretli öğretmenlik yaptığım dönemde hep eşitliğe dikkat ettim. Bazı veliler eski öğretmenin ilgisine alışkın olduğu için beni şikayet etmişlerdi. Bir iki tane veli. Oysa ben tüm çocukları derse katmaya çalışıyordum.
Sonradan da kurs merkezinde çok çalıştım. Orda da ekstra bana ilgi gösterip çocuğunu kayirayim isteyenler oluyordu. Ben dikkate almıyordum.
Kendi cocugumda da aynen dediğiniz gibi bir veliyim. Biz denk gelen öğretmenlerde öyle bariz bir ayrım görmedim. Hatta hiç görmedim diyebilirim. İlkokulda sınıf annesi vardı. Yeni gelen öğretmen sınıf annesi istemiyorum demişti. Kızı da Allah için çok çalışkan kızdı. Hani ogretmen ona ekstra ilgi gosterse bile annesinden dolayı diye düşünmezdim. Anaokulunda da yine iyi öğretmenler denk geldi küçüğüne. Buyugunde çok ilgilenemedim. Onunkini bilmiyorum.
Sonuçta anaokulu çocuğu bunlar. Tümünün dans ettiği gösteri olsa iyi olurmuş. Sizin yaşadığınız duruma olmaz da demiyorum..böyle olanlar da var çünkü.
Bir kaç veliyi kafalayip kendine özel hediye sipariş eden öğretmenler bile var. Kimse peygamber değil. Her mesleğin iyisi var kötüsü var. Bin doktor hayat kurtarır bir doktor organ mafyasına çalışır. Aynı şekilde bin öğretmen bu ayrımı yapmaz biri yapar. Bu da konu sahibine denk gelmiştir. Neden hemen yalancı ilan ediliyor ki. Yalan söyleyecek olsa daha dramatik şekilde de anlatabilir. Yalanda sınır mi var.
Umarım ilkokul bu şekilde bu şekilde olmaz. Gerçi ben de dersimi aldım artık. Kurallarına göre oynarız artık oyunu napalım.

X