Okul mevzusu

saricivciv00

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2020
194
68
28
Yaklaşık 10 gündür bu konu üzerine kafa yoruyorum yorumlarınız benim için önemli.

şu an 2016 doğumlu bi kızım var bu sene anaokuluna gitmesi lazım çünkü seneye zorunlu ilkokul. Pandemiden dolayı yollayamamıştık evde benimle ne kadar öğrenirse işte.

Şimdi özel okul mu yoksa pilot okul seçilmiş devlet okulu mu olsun arasında kaldım ??
Özel okulları araştırdım en düşüğü 1800 + kırtasiye + servis oluyor çünkü yakın bi yerde okul yok

Pilot okul yakın mesafede artısı var mı yok mu bilemiyorum ama gönderenlerin çoğu memnun. Ve öğretmenleri iyi ve ilgiliymiş.

sizce hangi okula gitmesi daha mantıklı yardımcı olursanız sevinirim

Ama bunu sizin yaşam şartlarınız belirleyecek

Zira maddi durumunuz sosyoloji kültürel ortamınız okuldan eğitimden beklentiniz önemli

Örneğin o özel okulda anaokulu bitince ilk okul nereye gidecek özel okul ile devam edecek mi

Yani şahsen ilkokulda devlet okuluna gidecekse özel okula göndermem ama çevremde aksini yapanlar var

Yaklaşık 10 gündür bu konu üzerine kafa yoruyorum yorumlarınız benim için önemli.

şu an 2016 doğumlu bi kızım var bu sene anaokuluna gitmesi lazım çünkü seneye zorunlu ilkokul. Pandemiden dolayı yollayamamıştık evde benimle ne kadar öğrenirse işte.

Şimdi özel okul mu yoksa pilot okul seçilmiş devlet okulu mu olsun arasında kaldım ??
Özel okulları araştırdım en düşüğü 1800 + kırtasiye + servis oluyor çünkü yakın bi yerde okul yok

Pilot okul yakın mesafede artısı var mı yok mu bilemiyorum ama gönderenlerin çoğu memnun. Ve öğretmenleri iyi ve ilgiliymiş.

Yakınınızda bağımsız anaokulu varsa ki muhtemelen vardır onu ilk tercih yapın. Kayıtları çok çabuk dolar ona dikkat edin, ufak da bir ücreti var aylık.

Ama bunu sizin yaşam şartlarınız belirleyecek

Zira maddi durumunuz sosyoloji kültürel ortamınız okuldan eğitimden beklentiniz önemli

Örneğin o özel okulda anaokulu bitince ilk okul nereye gidecek özel okul ile devam edecek mi

Yani şahsen ilkokulda devlet okuluna gidecekse özel okula göndermem ama çevremde aksini yapanlar var
Maddi olarak bi sıkıntı yok ama okul ve öğretmen iyiyse devlet okuluna göndermek daha mantıklı geliyor

Ben varsa yakında bağımsız anaokulu yoksa da 1.sınıfa gideceği okulun ansınıfında gitmesi taraftarıyım. En azından okulu çevreyi tanır ve çoğu arkadaşıyla da 1.sınıfta beraber olacağı için uyum sorunu yaşamaz.

Ama çalışma saatlerim devlet okuluna uymadığı için ve daha küçük yaşta gitmeye başladığı için ve de okuldan çok çok çok memnun kaldığım için kendi oğlum 2 senedir özel anaokulunda bu sene de aynı okulda devam edecek 2016 lı.

1.sınıfta devlet okuluna vereceğim. Peşinden bir bebem daha var abisi 1. sınıfa giderken o da anaokuluna başlayacak aynı özel okulda. 2 çocuğu birden özel okula gönderecek üstelik özelle başlayıp devam ettirecek durumum yok iki öğretmen maaşıyla. İlkokulda öğretmen çok önemli mahallemizde okul da çok iyi oraya devam edecek.

Maddi olarak bi sıkıntı yok ama okul ve öğretmen iyiyse devlet okuluna göndermek daha mantıklı geliyor

Anlatmak istediğim ilkokula karar verin yani özelde ilkokula gitmeyecekse gerek yok bence öyle uzağa servisle vs gitmesine

Ama ilkokula başka parametreler ile kesin özel okula göndereyim derseniz anaokuluna da oraya gönderin

Konu aslında tam maddi olmasa da anaokuluna verilecek 20 bin sonra devlette devam edecekse bir artı
Katmayabilir

Okulları öğretmenleri biz değerlendirmeyiz zira bilmiyoruz bu kişileri ama yıllarca devam etmeyecekse o bir sene çok ekstra katmaz

Sınıf mevcudu yemek ortamı vs önemli ama bunlar ilkokulda da aynı oranda önemli

Bir çok bağımsız anaokulu (devlet okulu) bu yönleri ile de gayet başarılı

Onu öncelikle gelir duzeyin belirler.
Sonradinda okuldaki eğitim düzeyini arastirabilirsin.
Yani öğretmenleri göz önünde bulundurman gerek.
Hepsi aynı şeyi anlatır ama hepsi farklı şekillerde anlatır.

Okuldan ziyade öğretmen önemli. Pilot okul olabilir ama sizin kızınızın öğretmeni çok ilgili olmayabilir. Özel okul olabilir yine dediğim gibi olabilir. Bu yüzden gidenlerden bilgi alın, pandemi koşullarında nasıl bilmiyorum ama gidip gezebiliyorsanız gezin okulları, aklınıza takılanları sorun...

Ya mesela bir arkadaşım öğretmen duymuş çok iyiymiş hatta o öğretmen olsun diye ekstra bağış yaptı okula. Ama meğer öğretmen iyi dedikleri haldır haldır ödevler dersler daha çocuk 1.sınıfta bezdi okula gitmek istemiyor. Fsrklı okulda bir arkadaşım mesela kendi oğlu aşırı hareketli olduğu için tabiri caizse hakkından gelir diye özellikle erkek öğretmen istedi. Başka bir arkadaşım daha çok kültürel faaliyet ve resim müzik gibi yeteneği varsa ortaya çıkarsın diye daha önce bu özelliklerini duyduğu bir öğretmene yönlendirdi çocuğunu.

Yani iyi öğretmen dediğimiz de çocuğun karakterine göre değişir

Merhaba,
Ekim 2015 doğumlu çocuğum var.
3,5 - 4,5 yaş arasında mahalledeki özel kreşe gitti. Okula bayılmadı ama gitmem diye de ağlamadı. Eh yani. Sınıfı çok kalabalıktı. Çünkü sene başında 15i geçmez gibi cümleler kuran kreş sahibi her geleni kayıt etti. Tam gün gelen, yarım gün gelen....
Pandemideden dolayı evden çalışmaya başlayınca devlet anaokuluna yazdırdım.
İlkokuldan bağımsız, küçük bir bahçesi olan, iki katlı güzel bir devlet okulu bu.
Sınıf mevcudu en kalabalık günde 12 oldu.
Öğretmenini çok sevdi, arkadaşlarını çok sevdi. Okullar kapanıyor diye üzüntüden ağlıyor.
Kısacası özel okulların kayıt sırasındaki vaatlerine kanmayın derim.
Orası ne olsa para ile dönen bir yer.
Sene ortasında kayıt da alırlar, öğretmen de değiştirler ama devlet okulunun bir sistemi var.
Devlet okulunun tek sorunu okul saatleri çok kısa ve bu da çalışan anneyi kurtarmıyor.
Örneğin bu sene yalnızca 3 saatti.
Eylül ayında evden çalışma biteceği için özel okula vermek zorunda kalacağım ama okula götürüp getirecek biri olsa devlete verirdim.
Şansınız bol olsun.

meraba :)
sorunumuz aynı.
oğlum 2016 temmuz doğumlu.
normalde bi sonraki eylülde ana sınıfına gider sonrada 1. sınıfa gider diye düşünürken , anasınıf öğretmeni olan görümcem zorunlu ilkokul çağının önümüzdeki yıl olacağını dile getirdi.
ve bende de okul telaşı başladı.
konuyu takip edeceğim :)

ama söylemek istediğim bikaç şey var.

özel ve devlet okulunun avantaj ve dezavantajları var . bunları listeleyip hangisinin artısı fazla bakılabilir. ya da sizin için en önemli kriterler ne ise ona göre değerlendirilebilir. (güvenlik, beslenme, akademik başarı , mutlu olması, ödevsizlik )

maddi durumunuz uygunsa , bence özel okul tercih edilebilir.
daha sistemli ilerliyorlar.
ayrıca okul idaresi ve öğretmenle birebir görüşüp, fikir beyan edebilir, istek ve şikayetlerinize çabuk çözüm bulabilirsiniz.
devlette sisteme müdahale edebilmek çok zor.
ayrıca çalışansanız özeller 8-17.00 eğitim veriyor.
bir de sosyal ve kültürel ekstra akitiviteye ihtiyaç duymazsınız.

özel okul derken, mahalle arası 3-5 senelik kurumlardan değil. köklü, sistemli, öğretmenleri en az 5 senedir sabit çalışan okullardan bahsediyorum.

benim için en önemli kriter öğretmenin çalışma süresi, okuldan maddi manevi memnuniyeti, öğretmen çalıştığı kurumda mutluysa öğrenciyi mutlu eder, emek verir.

Benim de oglum 2016 dogumlu.

Özel tercih ettik ama gercekten kaliteli bir kurum. Adim basi ozel okul var, calisanlar ögretmen bile degil cogunda. Öyle bir özel olacagina devleti tercih ederdim.

Sehirden sehire degisir ama benim gorustugum ve fiyat aldigim yerlerde sizin bahsettiginiz rakamlara hic cazip sartlar sunmayan okullar vardi. Onlar olacagina bosverin pilot okula bakin.

Benim de oglum 2016 dogumlu.

Özel tercih ettik ama gercekten kaliteli bir kurum. Adim basi ozel okul var, calisanlar ögretmen bile degil cogunda. Öyle bir özel olacagina devleti tercih ederdim.

Sehirden sehire degisir ama benim gorustugum ve fiyat aldigim yerlerde sizin bahsettiginiz rakamlara hic cazip sartlar sunmayan okullar vardi. Onlar olacagina bosverin pilot okula bakin.
Hayırlı olsun hangi okul tercih ettiniz?

X