Okulların açılması artan kabuslar,iç dökme.

Cansınız hocam teşekkür ederim bana moral oldunuz. İlk senem adaylık korkusu, mesleğimden olur muyum, sözleşmem feshedilir mi diye düşünerek geçti. Acemiydim. Bu sene daha bilinçli olacağım. En azından ders isleyisime kimseyi karıştırmayacağım.

rica ederim hocam çok sevindimkimse hiçbir şey yapamaz hocam siz işinizi doğru düzgün yaptığınız sürece canınızı sıkmayın tatilin tadını çıkarın

28 Nisan 2022 Zümre Problemi konunuzdan

Siz kendi sınıfınızı idarenin isteğiyle bölmemiş miydiniz ? Zümre problemi konunuzda forumdaki öğretmen arkadaşlar size tavsiyelerde bulunmuştu.

İdareyle olan iletişiminizde mevcut tavsiyelerden yararlandınız mı ?

B. k gibi sınıfı kakalamışlar şimdi de zırvalıyorlar öyle yap böyle yap diye...

Eğitim saf okulda olmaz, biraz aileden, biraz okuldan, biraz toplumdan gelir. Müdür ağır saçmalamış yani, evde hiçbir eğitim görmeyen çocuğun eğitimini %100 yüklenip başarmak mümkün değil, süpermen değilsin konu sahibesi. Bunu git böylece söyle o hıyarto müdüre

Kimi kime nereye şikayet edeceğim ayrıca bunlar resmiyette mobbing sayılmıyor maalesef. Müdürün beni denetleme ve "tavsiye" yetkisi var.
Benim yengem de sınıf öğretmeni doğuda bir köyde öğretmenlik yaptı 40 tane öğrencisi vardı çok yaramazdılar
ALLAH kolaylık versin

İlçe değil köy okulundan bahsediyorsak olsa olsa iki şube olur diye düşünüyorum. Yanlış isem beni uyarın. Arkadaşın belirttiği konunuzu okudum. Orada sınıfınız kalabalık olduğu için bölmek istediğinizi söylemişsiniz ve sınıfınızdan bazı öğrenciler ücretli öğretmene verilmiş. Ücretli öğretmen de başka branştan olduğu için daha az sayıda daha uslu öğrencileri ücretli öğretmen almış. Her düzeyden olsa idi daha iyi olurdu ama ücretli öğretmenin altından kalkamayacağını düşünmüş olabilirler. Diğer bir nokta da sorun yaşadığınızı söylediğinizde size okuma yazma bilmeyen öğrencileri ücretliye kaydıralım orta düzeydekileri siz alın demiş yönetim. Bu defa orta düzey öğrencilerin de problemli olduğunu söylemişsiniz. Sizi haklı görüyorum fakat, yapılması gereken yapılmış diye de düşünüyorum. Şu an bölünmüş haliyle sınıfınız kaç kişi?

Diğer arkadaşlarının hiçbirinde böyle olmaması iyi bir şey. Şu an geçici bir dönemdesin, zamanı gelince tayin isteyip rahat edeceksin öyle düşün. Şu an elinden geleni yap bırak, olmayan olmasın sonuçta kovamazlar da.

Sınıfta sorun göremedim ben daha doğrusu çok karşılaşılan şeyler bunlar.
Bir abartı ya da yok efendim evde şiddet gördü diye bastırılmış duygular, okulda tasmasını koparıyor tarzı şeyler değil.
Oğlumun sınıfı da böyleydi, muhtemelen bu sene de aynısı olacak.
Bugün yeni öğretmenle görüştüm, kendisi 21 yaşında imiş
Muhtemelen gelip siz gibi konu açacak, dert yanacak falan filan.
Çocuklar sizi saymaz zaten, siz kendinizi saydıracak ve otorite kuracaksınız.
Sanırım bu konuda daha önce uğraşmanıza gerek kalmamış ama maalesef durum bu.

Lisede bizim bir hocamız vardı, çok yumuşak yüzlüydü ve onun dersinde inanılmaz gürültü oluyordu, sert olun.

Allah yardımcın olsun öğretmenim. Seni çok iyi anlıyorum. Benim kardeşim de sınıf öğretmeni ve doguya atandı aslında biz de doguluyuz ne heveslerle gitti benzer sorunlar yaşadı. Sınıf ve idare sorunlu olunca maalesef çekilmez oluyor. Umarım lehinize dönen durumlar olur.

Her şeyden önce sorun idarenizde.

Derslerde berbat degildik ya da yumruklaşma olmuyordu sinifta ama bazi ogretmenlerin dersinde ozel olarak azıtıyorduk. Başka otorite saydigimiz (korkmak degil saygi duydugumuz) ve sevdigimiz ogretmen olunca sinif daha uysal oluyordu.
Konu sahibinin de durumu biraz boyle gibi geldi bana da.
Konu sahibinin yerine mudur yardimcisi girince sinif normale donmuş( muhtelemen korkudan)

Bizde o da oluyordu, gayet ilde türkiyede sayılı anadolu liselerinin birinden bahsediyorum.
Ama öyle de bir hocamız vardı ki ağzından tek kötü söz dökülmeden, ses yükselmeden bakışlarıyla ergenusları mum eden.
Yani bunun üstüne düşülmüş, vizyonu olan ailenin çocuğu olmasıyla falan hiç alakası yok.
Çocuk, çocuktur.
Yaramazlık esastır, maharet zaten onların bu davranışlarını saygı ve sevgiyle beraber bilgi edinimine dönüştürmek, bu hataları düzeltmek.
Yoksa neden pedagoji zorunlu olsun ki öğretmenlere, bizden tek farkları o.
Formasyon yapana kızarlar, eğitimci olan biziz diye e buyrun o zaman, siz bileceksiniz bu işi de.

Konu formasyona bu çerçeveden çıkıp nasıl gelmiş anlamadım ama yaramazlık esas değildir. (hele ki lise) Özregülasyon gelişimi aile de başlar. Yaramaz ve tembel damgası vurmak ne kadar yanlışsa bu konuda öğretmene yüklenmek de yanlış..

Sen empatiyi falan bırak. Teori ve pratik çok farklı, öyle kitaplardaki gibi değil hayat. Bahsettiğin sınıf ortamını çok iyi biliyorum, branşçıyım ama ilkokulda da çalıştım. Sert davranman gerekiyor güleryüzü falan bir kenara bırak. Ceza kelimesini kullanmadan cezalandırmaya başla. Sene başında ilk dersten koy tavrını. Disiplinin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.

Sizi çok iyi anlıyorum. Bende doğu'da bir köy okulunda öğretmenim.Dil problemi var arapça konuşuyorlar yanımda sürekli küfür ediyorlar anlamıyoruz diye. Ayağım geri geri gidiyor. Memlekete gelince cennete gelmiş gibi oluyorum. Gitmek için gün sayıyorum artık. Sadece öğrenci ile bitmiyor ki kültür farklı, insanlar farklı. Alışmak çok zor oluyor. Ayrıca idare de çok bunaltiyor. Gün sayıyorum oradan gitmek için. Arapça hakaret bile yemişim farkında olmadan. Nasıl olacak bilmiyorum

Veli toplantısı düzenlemelisiniz öğrencilerde toplantıda olmalı terbiye aile ile başlar arkadaşlıklar ve çevre ile devam eder çocukların çoğu evde başka okulda başkadır kendinizden odun vermeden önce notlarından bahsederek sonra ödevlerini yapıp yapmadıklarını sonra okulda nasıl davrandıkları ni aile bilmeli her çocuk ve ailesi ile sırayla konusun hepsi bir odada olmasın sırayla odaya alıp konusun verilerle bence düzelme olur ve bu kadar kibar olmayın derse girdiğinizde dersi bölen her öğrenciden kaanat notu düşeceğini bildirin ödevlerine odaklanması için veli grubu acin aileler çocuğunu kontrol etsin öğrenmen dersleri anlatır aileden gelir davranış ve saygı ailenin ogretemedigini kimse ogretemez

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…